İnsülin Yapılan Bölgelerin Yumrulaşması, Sertleşmesi

Günün Önerisiİnsülin Yapılan Bölgelerin Yumrulaşması, Sertleşmesi

İnsülin Yapılan Bölgelerin Yumrulaşması, Sertleşmesi

Kısaca hatırlamak gerekirse lipohipertrofi; insülin enjeksiyonu yapan birçok hastada enjeksiyon bölgelerinin deri altı dokusunda uzun dönemde ortaya çıkan kalınlaşmış, ‘lastiksi’ lezyonlardır. Yumru gibi görünür ya da elle kontrol ettiğimizde deri altında yumruyu ya da sertliği hissederiz.

İnsülin Tedavisinde Enjeksiyon Yöntemi Hakkında / Bölüm-13 yazımızda da ‘lipohipertrofi’den sizlere bahsetmiştik.

İnsülin enjeksiyonunda ya da insülin pompası set değişiminde bölge değişimi yapmazsak ve sürekli aynı bölgeyi kullanırsak ‘lipohipertrofi’ oluşumu kaçınılmaz olur.

Bu yazının fotoğrafı da lipohipertrofisi olan iki hastanın durumunu bizlere gösteriyor.

Bölge değişimi oldukça önemlidir. Hep aynı bölgeye insülin enjeksiyonu yaparsak ya da insülin pompa setini takarsak insülin emilimi gittikçe azalır ve belli bir süre sonra her zaman yaptığınız insülin dozu kan şekerinizi istediği gibi düzenlemez. Ve hatta kan şekeriniz yükselişe geçer. İnsülin dozunu arttırsanız da pek işe yaramamaya başlar.

Görüntü anlamında da bu tarz görüntülerin oluşması eminim ki çoğumuzu demotive edecektir.

İnsülin Enjeksiyon Bölgeleri

Bildiğiniz gibi; kol, baldır, popo, bel ve göbek gibi 5 farklı bölgeden insülin enjeksiyonu yapılabilmekte.

Hangi bölgelerden insülin yapmak sizi mutlu ediyorsa minimum 2 ya da 3 bölge belirlemenizi öneririm. Bu bölgeler ve bölge içindeki alanlarda rotasyon ve değişim yaparak insülin enjeksiyonunu ve insülin pompa setlerinizi takabilirsiniz.

Lipohipertrofisi Olanlar Ne Yapmalı?

Üzerine soğuk alkol dökülmüş bir parça temiz bir bezle üzerine hafif bir baskı uygulamanız ve masaj yapmanız bu yumruları biraz indirebilir. Günde 1 kez dahi yapmanın olumlu etkileri olduğu söyleniyor.

Aynı zamanda yumru oluşan yerlere insülin yapmamak lazım. O yerleri bir süre dinlendirmek gerekir.

Bu sebeple insülin kullanan tüm tip-1 diyabetli arkadaşlarımıza üzerine basa basa söyleyelim; Bölge değişimi ve bölge içi rotasyon yapmayı aman ihmal etmeyin.

 

30 YORUMLAR

 1. ben bir gün sağ bir gün sol tarafımı kullanarak sabah bacak öğle karın akşam kol gece kalça olarak yapıyorum acaba bu düzen iyi mi doktorumdan hemşirelerden aldığım tavsiyelerle böyle yaptım ancak

 2. sürekli bölge değişimi yapmama rağmen karnımın sol tarafında deri altında sertleşme ve ağrı var 1 haftadır uzun süredirde oraya insülin yapmıyordum yarın kontrole gideceğim inşallah bişey çıkmazda umudum kırılmaz yine. sonra Hasan dikkat ettin ettin bak ne oldu şimdi gördün mü demiyim 🙂

 3. Peki birde lantus da nasi yapalim doktor bana her zaman legen kemigi altindan yani kalcanin ust tarafindan yandan yapin dedi ve hep ordan yapiyorum her gun 1 kere peki bu sorun olurmus hafif bu tarx sey oldu bacagimda ama suan hafif uzun sure insulin vurmasam bacaktan gidermi ?

  • Mert Bey Merhaba,

   Yorumunuzun son kısmını anlayamadım ama Lantus’u şuraya, Humalog insülini şuraya yap diye bir yönlendirme doğru değil.

   İnsülin tipine bağlı olmaksızın, enjeksiyon yaparken bölge ve bölge içi değişiklik yapmanızı öneririm.

   Sevgiler

   • Esra hanım selamlar,
    Benim internetten yaptığım araştırmalarımda, hızlı etkili insülinleri (Novorapid gibi) karın bölgesine, uzun süreli etki eden insülinleri(Lantus gibi) ise uyluk bölgesine yapmanın daha doğru olacağı konusunda yazılar okudum. Uyluk, yani bacakta insülin yapmaya elverişli olan bölgede insülin emilimi, karın bölgesine göre daha yavaş oluyormuş.
    Örnek Kaynak: https://www.bd.com/resource.aspx?IDX=23893

    Yurt dışı sitelerden bazılarında ise böyle bir ayrım yapıldığını görmedim. Yine de, belki doğruluk payı vardır diye belirtmek isterim.

    Ben yemek önceleri yapacağım Novorapid iğnelerimi karın bölgesine yapıyorum ama alt sağ-alt sol ve üst sağ-üst sol gibi yer değişimleri yapıp iyileşme süreci tanıyorum. Akşam tek doz olan Lantus iğnemi ise hiç hoşlanmasam da uyluk bölgesinden yapmayı tercih ediyorum. Hergün bir bacaktan yapıyorum. Bu konuda paylaştığınız sevimli göbek fotoğrafları sayesinde, Novorapid iğnelerimi kollarımdan da yaparak karın bölgemin iyileşme sürecini uzatmaya karar verdim. 🙂

    Sevgilerimle

 4. Hastalığımin ilk dönemlerinde lantus u doktor bana da kalça dan yap demişti. Bunun sebebi sanırım lantus un uzun yavaş etkili olduğundan fazla yapılıyor olması olabilir. Cümle biraz karışık oldu yani gündüz humalog az miktarlarda yapılıyor genelde ve sık yapılıyor yani 3 kere. Bu nedenle rotasyon önemli emilim için. Ama lantus çok ünite yapılıyor 15 20 belki daha fazla. Kalça kısmının bu yumrulara toleransı yüksek olabilir 🙂 ve oradan daha az acı hissediliyor ben de öyle en azından ve oturup kalkıldıkca orada birikme olması önlenebilir. Yani lantus çok ünite yapıldığı için olabilir bir de gece yatarken yapılıyor ve oradan yapılırken herhangi bir ortam da olmuyorsunuz rahat. Ama humalog gün içinde yapıldığı için kol göbek daha rahat olabilir. Zaten lantus için kalçanın ayrılması rotasyonu bozmuyor ama bir sıkıntı yaratır mı bilemiyorum. Ama rotasyon çok önemli. Ben yapmadım ve 15 yılda okul zamanlarında hep kollarımı kullandığım için kollarimda şişlikler oluştu artık kollarımı hiç kullanamıyorum. 2 yıldır pompa kullanıyorum ama rotasyon seçeneğim çok az o nedenle ben de de kırmızı kırmızı noktalar kalıyor setlerden. Hiç hoş değil malesef. Amaaan ne olacak demeyin ilerde kötü oluyor. Maalesef:(

 5. ben bazen vururken çekimser kaldığım için şişlikler oluyor
  gün içinde kısa etkili için kol ve göbeği lantusta da sadece bacaklarımı kullanıyorum
  gözlerimden ötürü tek elle yapamam korkusuyla kollrımdan annem vuruyor ve kalçadan vurmayı da bilmiyorum hiç de denemedim leğen kemiği bölgesi de öyle
  ama bu şişlikler zamanla geçiyor belki insülinin etkisi geçtikten sonra alkol sürmek veya krem sürmek işe yarıyabilir
  insülin yapılan yerlere nazik davranmak lazım ki ilerisi için iş görsünler
  bir de arkadaşlar ben bazen vurunca 1 damlacık da olsa kan çıkıyor osizde de oluyor mu kanadı diye yeniden vurmak vs. gerekir mi
  herkese Allah sabır ve şifa versin

 6. Hayır sakın tekrar yapma mert. Bazen kılcal damara denk gelir ondan kan görebilirsin. Kalça dan yapma konusuna gelince kalça da bel kısmında kemik var o kemiği baş parmağın ile tut ve elini arka tarafa doğru uzat. Hani gönye kullanırken bir merkez tutup nasıl daire çiziyorsak sen de onun gibi baş parmağın ile kalça kemiğini tut ve daire çiz en küçük parmağın ile. Ve popo kısmında serçe parmağının geldiği kısma yapabilirsin. Eminim videolar falan vardır bununla ilgili. Ben anlatamadım sanırım ama bana böyle öğretildi. İşim gereği enjeksiyon yapıyorum ve ben genelde bu şekilde belirliyorum. Yada hastanın kalça kısmını gözle dörde bölüp sol üst kısma yapılır job insan kendine yaparken bu şekilde yapması zor.

 7. Yorum eksik olmuş. Bu arada gönye nerden çıktı ya. Pergel diyecektim. Ve. Sağ kalça için sağ üst köşe sol kalça için sol üst köşe. Eksik olmuş. İçim rahat etmedi.

 8. Merhaba herkese, ben 20 yaşında 4 yıllık tip1 diyabetim. Özellikle üstünde durduğunuz konu Benim için çok önemli çünkü lantusumu genelde bacağımdan yaparım ve bacağım hep kanayip içi biraz siser. Halbuki sürekli aynı noktadan da yapmıyorum doğru bölgeden yapıyorum. Neden böyle oluyor sizce lütfen yardım edin.

 9. küçük kızımın iğne yerini sürekli değiştirdiğimiz halde yine de deri altı serleşmeler var. hem kollarında, hem göbek kısmında. masaj dışında kalıcı olarak giderilmesi söz konusu olabiliyor mu? çünkü henüz 10 yaşında ve 4 yılda bu sertleşmeler oldu

 10. Merhaba, yazının tarihi bir kaç yıl öncesine ait ama umarım sayfa hala aktiftir.
  Ben 2006dan beri insülin kullanıyorum. 2009-2019 arası pompa kullandım ve ketoasidoz oldu karnımın her yerinde kocaman bezeler var 3 yıldır hala tam olarak geçmediler. Şimdi kalem kullanıyorum ve karnımı minimum kullanmak için uyluk kol ve kalça dönüşümlu yaptığım halde bacaklarım berbat halde hangi noktadan yaparsam yapayım kanıyor çoğu zaman nokta kadar da değil, şişlikle beraber morluklar da var ve canım çok acıyor. Kollarımda sertleşme yok ama sürekli kanama yapıyor iğne yaparken. 4mm iğne kullanıyorum 3 lük bulamıyorum. Ama tükendim artık günde 5 kere iğne, 3 novorapid 2 levemir mahvetti. Kalıcı çözüm yok mu bu duruma?

  • Merhaba,

   Öncelikle yaşadığınız duruma üzüldüğümü belirtmek isterim.

   Ancak maalesef bu durum geçmiyor. Deride oluşan yumrular tamamıyla geçmiyor. İnsülin yapılabilen ve en sorunsuz bölgeleri dönüşümlü kullanmanızı tavsiye etmekten başka bir öneride de bulunamıyorum 🙁

   sevgiler

 11. Merhaba , ben de doğuştan tip1 diyabet hastasıyım. Hastalık sürecim uzun olduğu için, iğne yerlerimi değiştirmeme rağmen. üzülerek belirtiyorum ki artık iğne yapacak yer bulamıyorum. Şişliklerim ayrı , morarmalar ayrı.. son 2 aydır da lantusu yaparken , ilacın geri çıkma durumunu yaşıyorum. Artık yer bulamıyorum. yapılabilecek her yeri tükettim artık tip1 dm / 32 yıl .. İlaçlar zaten etki etmiyor ,, bu yüzden de HbA1c yüksek çıkıyor. Ve doktorlara durumu anlatamıyorum. Artık yer kalmadı diyorum ciddi anlamda ağrı ve kızarıklık / morarma yaşıyorum. Bizim hastalık bilirsiniz , yiyecekle değil psikoloji ile de ilgili .. Sabah şekerim 260 ise, hiçbir şey yemesem de iki saat sonra oluyo 318 .. Ciddi anlamda yoruldum. Yer bulamıyorum ve bir şekilde insülini de almam lazım. Bu şişlikler için ne önerirsiniz ?

  • Hanife Hanım Merhaba,
   Çok geçmiş olsun, durumunuza çok üzüldüm. Bende 4-4,5 senedir tip1 diyabet hastasıyım ve şuan 26 yaşındayım. Aslında ben çok fazla bölge değiştirmiyorum 4 senedir kullandıklarımın %90’ı karın kısmımdan enjekte ettim. Fakat ben çok düzenli spor yapan ve yediklerime dikkat eden bir insanım. Bu sebepten dolayı da 4,5 senedir çok küçük yumrular oluştu ve şuan hepsi geçti. Benden size tavsiye düzenli spor yapmanız, kilonuza ve kendinize dikkat etmeniz. Vücut kendini bu şekilde çok iyi toparlıyor ve spor yapınca yüksek dozlarda insülin enjekte etmenize gerek kalmıyor. Çünkü vücut enerji harcadığı için kandaki glikozu kullanıyor.

 12. Merhaba umarım cevap alabilirim ben saxenda kullanyrm ve karnımdan yaptım dediğiniz gibi yumruklar hatta ve hatta damarlar çıkmaya başladı ve buna rağmen vuruldum şişkinliğimde var ne yapmam lazım blmyrm iğneler 3 kalem şeklinde ben daha 1ni bitirmek üzereyim cevaplarmsnz lutfen

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: