İnsülin Pompası Set Değişimlerinin Zamanında Yapılması

Günün Önerisiİnsülin Pompası Set Değişimlerinin Zamanında Yapılması

İnsülin Pompası Set Değişimlerinin Zamanında Yapılması

İnsülin enjeksiyonu yaparken ya da insülin pompa setlerini değiştirirken bölge içi rotasyon, bölge değişimi ve insülin pompa setlerinin zamanında değiştirilmesi oldukça önemlidir.

İnsülin Yapılan Bölgelerin Yumrulaşması, Sertleşmesi yazımızdan bölge değişimi yapılmazsa başımıza neler gelebileceğini yaklaşık olarak yazmıştık.

Diyabet teknolojileri son birkaç yıldır hayatımızda ciddi anlamda yerlerini almaya başladı. Özellikle insülin pompaları. Teknik anlamda firmalar insülin pompa set değişimlerinin 3 günde 1 kez yapılmasını öneriyor. Çünkü bu tarz ürünler piyasaya sunulmadan önce kullanıcılar üzerinde deneniyor. Olumlu/olumsuz kullanım detayları belirleniyor ve ona göre de kullanım yapılırken nelere dikkat edilmesi konusunda detaylar paylaşılıyor.

Kişisel olarak da görüşüm maksimum 4 günde 1 değişimin yapılması. İş yoğunluğundan bazen maalesef unutuyorum set değişimini. 5. ya da 6. günde insülin pompa set değişimlerim de oldu. Ne zaman 4 günden fazla kullanımım olursa seti taktığım yerde insülin birikmesi ve o kısmın şiştiğini gözlemledim.

Bazı bireylerde kullanım kurallarına uyulmayınca setlerde enfeksiyon oluşumuna ve set ucu kıvrılmalarına kadar konunun ilerlediğini söyleyebiliriz.

Bu sebeple insülin pompa setlerini elinizden geldiğince 3 günde 1 değiştirmeye özen gösterin.

 

1 Yorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: