İnsülin Tedavisinde Enjeksiyon Yöntemi Hakkında

İnsülin Enjeksiyon Rehberiİnsülin Tedavisinde Enjeksiyon Yöntemi Hakkında

İnsülin Tedavisinde Enjeksiyon Yöntemi Hakkında / Bölüm-3

Enjeksiyon Bölgelerinin Dönüşümlü Olarak Kullanılması

İnsülin ile tedavi edilen diyabetliler (şeker hastalığı) lipodistrofi oluşumunda kaçınılmalıdır.

Günümüzde insülin rejimleri güden ortalama 4 enjeksiyonu içerir ve giderek daha fazla sayıda hastaya önerilmektedir.

 

 

Enjeksiyon Teknikleri Anket Verileri

 • Hastaların % 44’ü günde en azından 4 enjeksiyon yapmaktadır.
 • Hastaların % 21’i tüm gün veya birkaç gün boyunca aynı bölgeye enjeksiyon yapmaktadır.

exclamationHasta ile enjeksiyon bölgelerine ilişkin rutin bir sistemin oluşturulması tedavinin bir parçası olarak düşülmelidir.

Bölgenin dönüşümlü kullanılmasına ilişkin bir şemanın oluşturulması

‘Aynı saatte aynı bölge’ kuralı çok sayıda günlük enjeksiyon yapan hastalar için takip etmesi çok kolay bir kuraldır: Her bir enjeksiyon zamanı için bir bölge belirlenir (örneğin; sabahları karın, öğlenleri kol, akşamları bacak ve yatma zamanında kalça gibi) ve her gün bu kural tekrar edilir.

Bölgelerin değiştirilmesi

Etkinliği kanıtlanmış bu şema enjeksiyon bölgesini dörde bölerek (uyluklar veya kalça kullanıldığında ikiye) her hafta bir kadranın kullanılıp, daima saat yönünde ilerlenmesini içermektedir.

İnsülin Tedavisinde Enjeksiyon Yöntemi Hakkında
İnsülin Tedavisinde Enjeksiyon Yöntemi Hakkında

Bölgeler arasında mesafe oluşturma

İnsülin Tedavisinde Enjeksiyon Yöntemi Hakkında
İnsülin Tedavisinde Enjeksiyon Yöntemi Hakkında

‘Enjeksiyon noktaları kümesi’ bölgelerin yeterince dönüşümlü olarak kullanılmadığını belirtisi olup, lipohipertrofiyi içerebilir.

 

 

 

 

rotateHerhangi bir kadran içindeki enjeksiyonlar doku travması önlemek üzere birbirlerinden en azından 1 cm uzakta olmalıdır.

Enjeksiyon bölgelerini optimize etmek üzere aynı zamanda sağ ve sol tarafların dönüşümlü olarak kullanılması da önerilmektedir.

 

 

(Kaynak:  9 dernek tarafından  ( Türkiye Diyabet Vakfı, Türk Diabet Cemiyeti, Çocuk ve Adolesan Diyabetikler Derneği, Diyabet Hemşireliği Derneği, Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği, Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği, Metabolik Sendrom Derneği, Türk Diabet ve Obezite Vakfı, Diyabet Obezite ve Beslenme Derneği) BD Micro-Fine‘ın koşulsuz desteğiyle sağlık profesyonelleri için hazırlanan ‘Diyabet Ekibi İçin İnsülin/GLP-1 Enjeksiyon Rehberi’.)

7 YORUMLAR

 1. bu konu hakkında sıkıntı yaşıyorum özellikle koldan vurmak zor geliyor bana en rahatı karın bölgesi ama ben tek bölge değiştirerek 3 hafta dinlendirerek yapiyorum her bölgeyi hemşire öyle anlatmıştı bana

 2. İğne vurulacak bölgeleri de kendi arasında bölmek oldukça iyi fikir. ilk görselin çıktısını alıp duvara yapıştırdım. böylece aynı yere iğne yapsak bile üst üste gelmesine engel olacağız. teşekkürler

  • Barış Bey,

   Harikasınız 🙂 Bence de bu fikir iyi fikir. Diğer yazıdaki yorumunuza bir cevap vermiyorum. Konuyu zaten bu yazıda çözmüş oldunuz 🙂

   Bu arada biz pompa kullanıcıları için de geçerli bu sistem. Pompa kullanan arkadaşlarımıza da sesleneyim buradan 🙂

   sevgiler,

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: