İnsülin Pompasındaki Verilerimizin Ortalama Hesabı

İnsülin Pompasıİnsülin Pompasındaki Verilerimizin Ortalama Hesabı

pompaİnsülin pompası kullanıcıları için küçük ama bence önemli bir detay.

1 gün ile 30 gün arasında ortalama kan şekeri, ortalama insülin, ortalama bolus ve ortalama bolus sayısı başlıkları altında birçok veriye ulaşabiliyorsunuz.

Sizlerin de bildiği üzere biz pompa kullanıcıları yemek önceleri glükometre ile kan şekerimizi ölçüp pompaya giriyoruz. Ardından yiyeceğimiz KH miktarını da girip bizim pompadaki verilerimize özel yemek için ne kadar bolusu pompadan göndereceğimizi görüyoruz.

Ya da glükometreden kan şekerimizi ölçtük. Ve yüksek çıktı. Ne kadar düzeltme bolusu gönderebileceğimizi de biliyoruz.

Pompaya girdiğimiz her veri hafızasına kayıt olduğu için maksimum 30 gün ortalamımızı da alabiliyoruz.

Bunun için pompanın ana ekranındayken ACT tuşuna basıyoruz. Aşağı ok ile YARDIMCI MENÜ ye geliyoruz ve ACT ye basıyoruz. Yine aşağı ok ile GÜNLÜK TOPLAMLAR ın üzerine gelip ACT ye basıyoruz. GÜNLÜK TOPLAMLAR yazısının üzerindeyken ACT ye basıyoruz. Ve ORTALAMA GÜNÜ aşağı ya da yukarı oklar ile seçiyoruz.

Örneğin 30 günü seçelim, ACT tuşuna 1 sefer basalım ve 1-2 saniye bekleyelim.

  • İlk ekranda 30 günlük KŞ ortalaması, KŞ düşük/yüksek, KŞ sayısı çıkacak.
  • Aşağı oka 1 sefer basıp yine 1-2 saniye beklediğimizde bu sefer 30 günlük ortalama insülinin; bazal insülin, bolus insülin ve karbonhidrat için yapılan insülin değerlerine,
  • Tekrar aşağı oka basınca 30 günlük ortalama bolusta; besin için ortalama bolus, düzeltme için ortalama bolus ve manuel ortalama bolusa,
  • Ve son kez aşağı oka bastığımızda 30 günlük ortalama bolus sayısında; besin/düzeltme için bolus, besin+düzeltme için bolus, manuel bolus değerlerine ulaşabilmekteyiz.

Ayrıca yine GÜNLÜK TOPLAM menüsünden her tarihin üzerinde gelip ACT’ye bastığımızda her günün yine bu şekilde ortalamasına ulaşabiliyoruz. Tedavi sürecimizi iyi yönetip yönetemediğimize ve genel olarak pompadan giden insülin miktarlarını da kontrol ederek insülinlerimiz standart mı yoksa çok küçük azalış ya da artışlarla mı devam ediyor bakmak gerekir.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: