İnsülin Pompası Set ve Rezervuarı Geri Ödemesinde SGK’dan Gelen Yanıt

İnsülin Pompasıİnsülin Pompası Set ve Rezervuarı Geri Ödemesinde SGK'dan Gelen Yanıt

İnsülin Pompası Set ve Rezervuarı Geri Ödemesinde SGK’dan Gelen Yanıt

Galiba iki ay önce aldığım insülin pompası set ve rezervuarı nın SGK prosedürünü tamamlamak için gerekli evrakları hazırladık. Eşref de Sirkeci SGK’ya giderek evrakları teslim etti. Bilenler bilir. Evraklar teslim edilirken bir çalışana elden veriyorsunuz ve o çalışan da evrakları kontrol ediyor. Bir hata ya da eksik varsa söylüyor. Sorunsuz bir şekilde alındı.

Aradan geçen iki ayın sonunda da az önce PTT Kargo ile SGK’dan evraklarımız geri geldi. Ben de sinirimden ve şaşkınlığımda yataktan fırladım ve durumu sizlere yazayım dedim 🙂

Sebebibi: Ödeme yapılabilmesi için fatura aslı gereklidir. Ekli fatura surettir.

Evrakları kontrol ettim. Medtronic’den bizlere iki fatura gelir. Biri asıl diğeri ise suret. Suret tip-1 diyabetlinin elinde olsun diye gönderilir. Asıl ise SGK’dan geri ödeme almada kullanılır. Her faturanın ise sağ alt köşesinde de asıl ya da suret olduğu yazar. Biz yanlışlıkla suret olan faturanın arkasına set ve rezervuarların barkodlarını yapıştırmışız. Aslında asıl faturanın arkasına barkodları yapıştırıyor olmamız lazım. Bir iki döküman daha ilerledim. Orada da faturanın aslı var. Yani aslında biz hem sureti hem de asıl faturayı dökümanlara zaten koymuşuz.

Peki ben şimdi düşünüyorum. Yapacağım tek şey faturanın aslı ile suretinin yerini değiştirmek. Tekrar bu yer değişikliğini yapıp SGK’ya teslim edeceğiz. Peki Sirkeci SGK’da bu evrakları kontrol eden ve alan ilk kişi neden bu kontrolü tam yapmadı? Ya da evrakları iade eden çalışan evrakların tamamını kontrol edip fatura asıl ve suretinin yerini nasıl değiştiremedi? 🙂 Şaka gibi bir durum değil mi? Ve ben halen gülüyorum bu duruma 🙂

Proaktif düşünüp, çözüm odaklı olmadığımız sürece bir adım yol alabileceğimizi düşünmüyorum. Bu tecrübe insülin pompası kullanan herkese bir örnek teşkil etsin. Ama özellikle bizi takip eden SGK çalışanlarına da mesajım gitsin.

Gönderilen evrakların ilgili kısımlarını sizlerle de paylaşıyorum 🙂 Faturalara ve faturaların sağ alt köşelerine dikkat 🙂 Suret olan faturanın suret olduğuna dikakt eden çalışan yuvarlak içine alırken asıl faturayı görmemiş bile.

Herkese şimdiden güzel bir hafta sonu diliyorum 🙂

 

FullSizeRender-2  FullSizeRender  IMG_7908  FullSizeRender-1

10 YORUMLAR

 1. Birebir aynısı benim de başıma geldi. Tek talihsizi ben zannediyordum. Çok sinirlenmiştim. Çünkü 2 fatura üstüste duruyordu. Kutu kafalı adamlar bunlar, ne diyeyim, geçmiş olsun Esra hanım.

  • Kutu kafa benzetmesi iyiymiş Zeynep Hanım 🙂

   Özellikle soracağım zaten sebebini. Çook merak ediyorum alacağım yanıtı.

   Sevgiler

 2. 2 ay once bende kargoyla teslim ettim evraklsimi ptt den gelen yanitla benim recetemin olmadigi yaziyodu aradim sgk yi bana recetemin olmadigini geriye donuk recete alabilecegimi soylediler ben recetemin kaybolabilecegini soyleeken biz sizin geri odemenizi neden bilerek odetmeyelim diye konusuyolar. Doktorumada soruyorum geriye donuk recete cikmiyor dedi . Bence evrak kontrol sistemindeki insanlar islerini iyi yapmiyorlar yada ozen gostermiyorlar.

 3. İpek Barış Cok sacma ve zaman kaybi. Para vermemek icin zora kosturuyorlar. Her seferinde evrak hazirlamayi da sacma buluyorum. Bilgi cagindayiz elektronik bir sistem gelistirmeleri bu kadar mi zor?

  Esra Avcı Hiç sorma İpek. E-fatura ve e-rapor önerim olmuştu. Akıllıca buldular. Ama değişiklik yok

  Yakup Yusuf Kara Sorun inisiyatif kullanmayı beceremeyen elemanda, memur zihniyeti işte yazık değil mi vatandaşa 2 ay bu,,,

  Levent Birfazla Gülen Hangi işlerini doğru yapıyor bir memur o ona bakıyor ötekisi işi halletsin diye git gel yazıklar olsun sgk

  Niyazi Özdemir Kimi Kime şikayet etmek lazım onuda bilemiyoruz.

 4. benimde başıma geldi aynı şey, posta ile gönderdim sonra. Neyseki tekrardan oraya kadar gitmek zorunda kalmadım. Change.org’ta bunun için kampanyamı başlatsak acaba? Bimere(başbakanlık iletişim merkezi) şikayetmi yazsak?

 5. merhabalar,
  insülin pompası rezervuarları recete ile medikallere devredildikten sonra recete ile rezerv. almaya gittiğimde rezervuarları alamayacağımı insülin pompasının sistemde görülmediğini söylediler.bununiçin insülin pompasının kaydedilmesini söyldiler.yıllardır sorunsuz bir şekilde aldığımı söylememe rağmen insülin pompasının devlet tarafından ödemelerini ispat etmemi buna dair evrakları istediler.Elimde ödeme evrakları var ancak pompa olduğu yazmıyor.yıllar önce 2 nolu saymanlıktan aldığımı söyledim.ama saymanlık kapanmış ve evrakları nereden bulacağıma dair hiçbir fikrim yok.LÜTEN YARDIM

  • Nihat Bey Merhaba,

   Bu konuda bizim yapabileceğimiz bir şey maalesef yok.

   Hangi firmanın insülin pompasını kullanıyorsanız firmanın merkeziyle görüşün lütfen.

   sevgiler,

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: