İnsülin Pompasında ‘Tıkanma Saptanması’

İnsülin Pompasıİnsülin Pompasında 'Tıkanma Saptanması'

İnsülin pompasında çok nadiren de olsa ‘tıkanma’ olabiliyor. Yani pompadan deri altına insülin giderken setin ucunun kıvrılması ya da setin herhangi bir yerindeki problemden dolayı tıkanma olabiliyor.

Eğer kan şekeriniz her şeye rağmen sürekli yüksek gidiyorsa ‘tıkanma’ olabileceği durumu aklınızda olmalı.

‘Tıkanma’ durumu olduğu zaman pompanın ekranında ‘İLETİM YOK’ alarmı çıkar. Anca bu hatanın çıkabilmesi için de bazı şartlarında sağlanması gerekir.

Pompadan bazal ya da bolus miktarı minimum 2,20 ünite gitmediği zaman ‘İLETİM YOK’ alarmı çıkar. Bu en önemli şarttır.

Mesela pompadan yemek öncesi bolus gönderdiğinizi düşünelim.Kendime uygun bir örnek veriyorum. Öğle yemeği yiyeceğim ve kan şekerim 110 mg/dL çıksın. 30 gram da KH alacağımı düşünelim. Pompam deri altına 3,7 ünite insülin gönderecek. Pompa 0,1’er ünite artacak şekilde deri altına insülin göndermeye başlar pompa. Ancak 2,20 üniteye geldiğinde pompa ekranında  ‘İLETİM YOK’ hatası görünürse bu demektir ki pompa setinden bir tıkanma var. Bu sebeple hemen insülin pompası seti değiştirilmeli ve yeniden yemek için gönderilmesi gereken insülin gönderilmelidir. Diyeceksiniz ki 2,20 üniteye gelinceye kadar alarm yoktu, 2,20 ünite deri altına gitmedi mi? Hayır. Gitmedi. Çünkü tıkanma var.

Peki gece yatağa 00:00’da girdik. Ve yatıyoruz. Gece saat 05:05 gibi pompada ‘İletim Yok’ hatası çıktı. Ne kadar zamandır bazal insülin gitmiyor gayet iyi hesaplayabiliriz.

Mesela benim;

00:00-03:00 arasında bazal ayarım 0,45 ünite (3 saatte 1,35 ünite bazal insülin gidiyor.)

03:00-05:00 arasında bazal ayarım 0,40 ünite (2 saatte 0,80 ünite insülin gidiyor.)

05:00-07:00 arasında bazal ayarım 0,60 ünite (2 saatte 1,20 ünite insülin gidiyor.)

Gece 00:00’dan 05:00’a kadar toplamda 2,15 ünite insülin gitmesi lazım. 05:00’da 1,20 ile başlayarak gitmesi gereken bazal insülinin ise 05:05’te yani 5 dakikada gitmesi gereken insülin ise 0,10 ünite insülin de gitmeyinde 2,25 ünite kadar bazal insülin gitmemiş olacak. Dolayısıyla yine ‘İLETİM YOK’ hatasını ekranda görmeye başlayacağız.

Bazal insülinin gitmemesi bence daha kötü. Ki örnekte de gördüğünüz üzere rahatlıkla 5 saat vücudumuza gitmeyen bazal insülin var. Ve kan şekerimiz 05:00 gibi oldukça yüksek olacak. Bu tarz bir durumda hemen insülin kalemi ile İDF oranımıza göre ek doz insülin yapmak ve sonrasında da set değişimi yapma en doğrusu.

Ancak İDF oranımıza göre kalem ile ek doz gönderdikten sonra set değişimi yapmadan İLETİM YOK hatasını çözmek için bazı çözüm yollarını da kullanmak lazım.

İLETİM YOK hatasını gördüğümüzde pompamızda teknik bir sorun olmadığını bilmek gerekiyor. Rezervuarda insülin var mı yok mu, pompa kablosunun dolaşıp dolaşmadığı hatta bir yerinden kırılıp kırılmadığını kontrol etmek lazım.

İLETİM YOK hatasını ekrandan silmek için önce ESC ve ardından ACT  düğmelerine basarak siliyoruz. Bu işlemi yaptıktan sonra ekranda Yeniden Başlat ve Geri Sar uyarıları görünür. Yeniden Başlat’ı seçtiğimizde sorunun giderilmesi lazım.

Eğer rezervuar boşsa yine İLETİM YOK hatasını ekrandan silmek için önce ESC ve ardından ACT  düğmelerine basarak siliyoruz. Ve set değişimi yapıyoruz.

Ya da Hızlı Bağlantı Kes özelliği ile bağlantıyı keserek Sabit Hazırlık kısmından 10 ünite insülin gönderelim. Eğer setin ucundan dışarı insülin çıkıyorsa sorun giderilmiştir diyebiliriz ve kan şekerimizi yakından takip etmeliyiz. Ancak insülin çıkmazsa yeniden set değişimi yapmalı ve yine iletim yok hatası alırsanız firma tesmilcisi ile görüşmeniz en doğrusu olur.

Bu arada geçiçi olarak yani sorunu çözmek için 10 ünite Sabit Hazırlık yapıldığı için pompamıza özel eski Sabit Hazırlık değerine yeni set değişimleri için tekrar getirmemiz lazım.

Aklınıza takılan ya da anlatamadığım bir nokta olmuşsa soru sormaktan çekinmeyin.

NOT: Yazıyı Facebook ya da Twitter gibi sosyal medya kanallarında paylaşın. Alttaki Facebook, Twitter, Google+ ya da Pinterest butonlarına tıklamanız yeterlidir.

2 YORUMLAR

  1. esra abla, iletim yok dediginde seti degistiriyorum ama aktif ins 2.5unite diyor mesela, yeni set taktigimda o 2.5 unite aktif duruyor 2.4/2.3 seklinde dusmeye devam ediyor ya vucuda girmiyor demi seti degistirdim komple,yazi niye gitmiyor,igne yaptim cunku hem pompa hem igne olursa hipoya gecerim gece?

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: