Yaz Döneminde İnsülin Pompasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnsülin PompasıYaz Döneminde İnsülin Pompasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaz Döneminde İnsülin Pompasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaz ayına yaklaşırken insülin pompası hakkında önemli birkaç detaya dikkat çekmek istedin. Çünkü özellikle yaz aylarında insülin pompasını korumak için biraz daha efor sarfetmek gerekli olduğunu düşünüyorum. İnsülin pompa markanız ne olursa olsun aşağıdaki detaylar her insülin pompası kullanıcısı için önemli.

Özellikle; ter, güneşlenmek, deniz, havuz ve güneş ışığı gibi detaylardan pompayı korumak önemli. Biraz bu detaylar üzerine konuşalım.

 • İnsülin pompası ile banyoya, denize, havuza vb. girilmez. Bu cihazlar suya dayanaklı değil. Dünya’da suya da girilebilecek tek insülin pompası Omnipod 🙂
 • Ayrıca pompayı özellikle yaz döneminde çok terlediğimiz için de ekran kısmını tenimize dönük takmamalıyız. Kışın da terliyorsak yine dikkat etmek gerekli. Tuş takımını tenimize doğru takarsaj terden dolayı özellikle tuş takımı olumsuz etkilenmekte.
 • Özellikle erkek insülin pompası kullanıcılarımıza gelsin 🙂 Kadınları da dahil edelim 🙂 İnsülin pompasını pantalon kemerine takıyorsanız insülin pompası rezervuarı özellikle yazın sıcağında sürekli güneş ışığında maruz kalacağından insülinin bozulma riski artacaktır. Bel bölgenizi, daha doğrusu insülin pompanızı kapatacak boyda t-shirt, gömlek vb giymenizi öneririm.
 • Denizde güneşlenmek ise benim için ayrı bir olay. İnsülin pompasının kablosunun güneşe maruz kalmaması için elimden geleni yapıyorum. Bu sefer sıcaktan koruyabilecek bir cüzdan kullandım. Denize girerken o cüzdan içinde kaldı pompam. Ama güneşlenirken bir kısmım şemsiye altında mecburen kaldı. Ya da kablonun üzerine beyaz bir t-shirt filan koydum.
 • Yurt dışında insülin pompası kullanıcılarına kumsala gitmeleri önerilmez dendiğini hatırlıyorum. Kumsaldaki kumun uçuşması ve pompaya zarar vermesi olasıymış. Ancak bir cüzdan içinde muhafaza etmekle bu sorunu minimize edebiliriz diye düşünüyorum.
 • Denizden, havuzdan çıkarken olası su damlalarının pompaya zarar vermesini engellemek için suya dayanaklı kılıflar satın alabilirsiniz.
 • Geçtiğimiz sene İtalya’daki tatilimizin son günlerinde deniz sonrası kan şekerim yükselince rezervuar ve set içerisindeki insülin değiştirmekle anlık çözümler ürettim. Nasıl mı yaptım? Rezervuar içindeki insülin boşalttım. Yeni insülin doldurdum ve standart pompa hazırlık sürecine devam ettim.
 • Ortalama 45-50 derece sıcaklığa insülin pompa rezervuarları dayansa da direkt güneş ışığına maruz bırakıldığında dayanma gücü fazla olmayacaktır.
 • Kullanıcılar olarak kendi tecrübelerimiz oldukça önemli. Çözüm üretmeye çalışın 🙂

14 YORUMLAR

 1. Olsun ablacım önemi yok senin nasıl yogun olduğunu biliyorum ben. seni aradığımda daha ciddi bi problemim vardı akşam 21:00-22:00-23:00 sıraları şekerim 300-350 arasını görüyordu son iki haftadır rebound oluşmuş ama çözdüm sayılır tam oturmadı ama en azından 300 leri görmüyorum artık o durumdada kaleme geçmeyi aklımdan bile geçirmedim zaten öyle yani 13 yıllık diyabet hayatimda rebound görmüş oldum aslında sen bu konuyla ilgili yazı yazmışsın ama ben atlamışım onu başıma gelince okudum.:))

  • Anladım Fatma cım. Baya geç kaldım seni aramakla o zaman 🙂

   Başımıza gelmeden okuyalım yazıları. Lütfen 🙂 Kısa sürede toparlarsın ama 2 hafta süresince rebound olmaz diye biliyorum. Rebound anlık olan ve etkisi birkaç süren bir süreç. Doktorun neden öyle dedi acaba?

   sevgiler,

 2. zaten akşam üzeri 16.00-17.00-18.00 sıraları oluyodu iki haftayı yanlış aktardım galiba:)) iki üç hafta önce yaşadım rebound demek istedim aslında

  • Selim Bey Merhaba,

   Bu olabilecek bir durum. Endişe etmenize gerek yok. Sadece kablodan hava gidişi olursa insülin yerine hava yapmış olursunuz ama ara ara kabloyu kontrol etmeniz yeterli olacaktır.

   sevgiler,

  • Kemal Bey Merhaba,

   Pompa firmanızla görüşün lütfen. Ekran çatlama ya da kırılmaları maalesef kullanıcı hatası olarak kabul ediliyor.

   Sevgiler

 3. Pompa kullanmak istiyorum şu anda kalem kullanıyorum pompayla daha rahat olabileceğimi söylediler bana yardımcı olur musunuz kullanabilir miyim sizce iyi olur mu ???

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: