İnsülin Pompası Set Değişimi Yapıyor Esra – Diyabet TV

İnsülin Pompasıİnsülin Pompası Set Değişimi Yapıyor Esra - Diyabet TV

İnsülin pompası set değişimi nasıl yapılır?

Diyabetliler (şeker hastalığı) için insülin pompası set değişimi bilmeyenler için bu video temel anlamda oldukça önemli.

Nisan 2012’de insülin pompası set değişimi için çekmiştik videoyu. Ortalama 12 bin kez izlenmiş.

Bahsettiğim gibi videonun önemli ve rehber niteliğinde olması sebebiyle tekrar yayınlıyoruz.

Bugün (1 Nisan 2012) yine eşimin de yardımı ile insülin pompası set değişimi başından sonuna kadar videoya çektik.

Bir önceki videoda bildiğiniz gibi zımbalama işlemine gelince devam etmemiştik video çekimine.

Bu sefer göbeğime taktım pompanın setini. Ki genelde kalça kısmına takıyordum. Ara sıra bölge değişimi yapmanın önemini bahsetmiştim sizlere.

İnsülin pompası nasıl takılır?, İnsülin Pompası Hangi Elemanlardan Oluşur?, Canım Yanıyor mu? ve diğer tüm detayları bu videoda bulabileceksiniz. Pompadan korkanlar için de önemli bir bilgi kaynağı bence.

Ben senelerce direnmiştim kendi içimde insülin pompası takmaya. Ama şimdi tıpkı insülin kalemi uzmanlığı gibi bir de insülin pompası uzmanı gibi oldum 🙂 . Ama kendimi geliştirmeye ve kulaklarımı sekiz açmaya devam 🙂 .

Bu arada 1 Nisan’dan bu yana haftada bir kez mutlaka göbek bölgesine takıyorum seti. Eskiden korkardım göbek bölgesine takmayı. Çünkü göbek bölgem bence şişiyordu. Ama artık olmuyor 🙂 .

Aklınıza takılan ya da sormak istediğiniz bir konu olursa yorumlarınızı bekliyorum.

58 YORUMLAR

 1. esra hanım merhabalar. ben 9 senelik diyabetliyim. ben iyi takipte olduğumu düşünrken hb1c değerlerim çok çok yükseldi. ünsülin pomoası öneriler pazartesi (21.05.2012) tarihinde pompayla tanışcam ama hakkında hiç bir bilgim yok nasıl kullanacağım devamlı üzerimdemi taşıyacağım hiç bilmiyorum..

  • Zeynep Hanım Merhaba,

   21.05.2012 de tanışacağım yazmışsınız ama yanlış yazdınız sanırım.

   Pompadan korkmayın. İçiniz rahat olsun. Elinizden geldiğince insülin pompasıyla ilgili yazıları okuyun ama özellikle videoları izleyin. 2 video var.

   İsterseniz mailinize telefonumu da gönderebilirim. Konuşursak belki daha rahat hissedersiniz kendinizi.

   sevgiler

 2. aa pardon esra hanım evt 28 i dicektim. çok memnun olurum telefonda görüşme imkanımız olursa. benimde tüm diyabetliler gibi farklı bi hikayem var. erkek kardeşimle aynı kaderi paylaşıyoruz. biz kabullendik şekerimizi annem ve babam hala bunu kabullenemediler. çok duygusal anlar yasıyoruz evde 🙂 sonra evlilik düşüncesi benim için başlı başına bir sorun. cesaretim yok böyle bişeye zatn henüz evlilik için de erken ama 🙂 20 yasındayım bu arada. sizin evliliğinz gibi birbirne destek oln eşler görünce bir nabızda olsa rahatlıyorum. falan faln işte.. yani kafama takılan çok şeyler var. cevaplandıramadığım. ben numaranızı alabilirsem cok mutlu olacam. beni anlayabilecek birine gerçekten ihtiyacım var.

  • Zeynep Hanım,

   Nerede yaşıyorsunuz? İstanbul’da isenin hafta sonu buluşmamıza gelin lütfen.

   Size birazdan telefonumu maille göndereceğim. Ancak akşam 20:00 gibi konuşursak çok sevinirim. İş yerimdeyim ve bugün çok yoğunum. Akşam da bir işim var. Söylediğim satte ararsanın daha rahat konuşuruz 🙂 .

   Hikayeyi bize de anlatın. İnanın birçok kişi okuyunca kendisine dersler çıkarıyor, diyabeti bilmeyenler bilinçleniyor ya da yeni şeyler öğreniyor.

   Evlilikten bir diyabetli olarak korkmayın 🙂 . Eşref ve Emine Hanım’ın eşi size referans olsun.

   sevgiler

 3. İskender Yediğimde Kan Şekerim Nasıl Gidiyor Denemesi « Diyabetimben -Tip1 Diyabetim Hakkında Herşey

  […] eğrisi gibi bir eğri çıkarsa sorun yok. Ama kan şekeri yükselirse işte o zaman Öyküm ile pompadan yayma bolusu nasıl yapılır üzerine konuşmamız […]

 4. Merhaba, ben 4 yıldır tip 1 diyabetliyim.Yaklaşık 4 aydır insülin pompası kullanıyorum.Önceleri rezervuarı insülin kaleminden dolduruyordum.Çok fazla hava kabarcığı oluşuyordu.Yeni flakona geçtim.Videodaki gibi denedim ama rezervuarda hem baya hava hem de çok fazla köpük oluştu.Daha önce böyle bir şeyle karşılaştınız mı?Nerde hata yaptım anlamadım 🙂

  • Merve Hanım Merhaba,

   Nasıl yaptığınızı adım adım anlatırsanız sevinirim. Ancak o sekilde hataları bulabiliriz.

   Tahminen söylemem gerekirse insulini dolaptan çıkarınca oda sıcaklığına getirdiniz mı?

   Sevgilet

 5. Evet önceden çıkarttım.İlk önce rezervuara hava doldurdum sonra flakona boşalttım havayı.Elimi kaldırmadan ters çevirdim dolmaya başladı ama tamamen -3 ml- kadar dolmadı.2 ml civarı durdu.Rezervuarın üstünde büyük bir hava kabarcığı kaldı ve çok fazla köpük oluştu.Acaba insülin yeteri kadar ılımadı mı, bilemiyorum.İlk defa flakondan denediğim için tam beceremedim 🙂
  İlginiz için teşekkür ederim

  • Merve Hanım,

   Bilemiyorum ama birkaç kez pratik yapın. Benim de ilk denemelerimde zor gelmişti ve sanki olmuyordu istediğim gibi.

   Sonrasına düzelmişti ama. Denemeye devam edin. Kabarcık çıkabilir ama çok çıkmaması lazım elbette. Kalem insülinlere alışınca da flakon zor gelebiliyor denemelerde.

   Diğer set değişiminde tekrar konuşalım.

   sevgiler

    • Fatma Hanım Merhaba,

     İnsülin pompasında yaş sınırı yok. Doktorlarınız öneriyorsa elbette kızınıza taktırın derim.

     İnsülin Pompası ve DiyabetTV kategorilerindeki yazı ve videoları okuyup, izlediniz mi? Sizi daha iyi bilgilendirir diye düşünüyorum.

     sevgiler

 6. Zamanla, yapa yapa düzelir inşaallah.Kalemden doldurmak gerçekten sıkıntı.Videoda insülin rezervuara kendi kendine dolunca şaşırdım gerçekten 🙂 Beklemiyordum, çok daha pratikmiş.

  Bu güzel site için de tebrik ederim.Birçok diyabetli için çok faydalı.İnsülin pompası çok güzel bir şey ama arada ille problemler oluyor.Yaygın olmadığı için de -Türkiye’de- pek sorup danışacak kimse yok.Doktorlar ve ilaç şirketlerinden ziyade pompayı kullananlar daha tecrübeli ve ilgili bence.Sorunlar ortak olduğu için çözümler daha etkili.Çok uzattım sanırım, ilginiz için çok teşekkür ederim 🙂

  • Merve Hanım,

   Medtronic Eğitim Sorumlusu Mine Hanım ile yarın buluşacağım. Bir eğitim ve soru-cevap organize edeceğiz.

   İstanbul’da olacak. Gelebilirseniz bekleriz 🙂 .

   sevgiler

  • Merve Hanım,

   O zaman sizin için yarın akşam flakondan rezervuara insülin geçişini tekrar videoya çekeceğim 🙂 .

   Yarın izlersiniz. Ben biraz daha yavaş ve detaylı anlatırım 🙂 .

   sevgiler

 7. Merhaba Esra abla 🙂 Gerçekten çok güzel bir site. İnsülin pompasını daha önce haberlerde görmüştüm. Hani insülin pompası için bir kızı sınava almamışlardı ya orda gördüm. Çok güzel anlattın. 100/75 anladım biraz zor ama biz diyabetliler zoru başarmak zorundayız 🙂 Abim benim bu hastalığımla çok ilgileniyo hastanede de çalıştığı için sürekli böyle şeyleri doktorlardan öğreniyo. Doktoruma söylemiş kardeşim insülin pompasını çok istiyo diye oda tamam gelsin demiş. Çok mutluyum inşallah benim de bir insülin pompam olur 🙂

 8. yarın görüşücez inşallah esra hanım ama size şimdiden çok teşekkür ederim bu videoyu hazırlayıp paylaştığınız için çünkü bana çok yardımcı oldunuz iyiki varsınız

 9. İnsülin pompası kullanmıyorum ama,köpük olmaması için, kanımca,flakona havayı verdikten sonra,ters çevirdikten sonra,insülinin ,enjektörün içine yavaş yavaş dolmasını sağlamak gerekiyor.Bunun için de,enjektörün altına parmağımızı koyup,kontrollü bir şekilde parmağımızın basıncını azaltarak,insülinin enjektöre dolum hızını yavaşlatabiliriz. Bir de,ben kalemle insülin yaparken,insülin kartüşünü ve deriyi,(kendim seyrelttiğim % 70 lik) isopropil alkollü pamukla dezenfekte ediyorum.Siz dezenfekte etmeden iğneyi taktınız.Enfeksiyon başınıza gelmedi mi hiç?

  • Nedim Bey Merhaba,

   Başka bir videoda insülini sizin anlattığınız gibi çekmiştim. Onu da bir ara Diyabet TV kategorisinden izlersiniz. Ama artık eskiden kullandığımız enjektöre çekiyorum insülini. Oradan da pompa rezervuarına. Biraz üzüntüler ama boa giden insülin miktarı azalmakla beraber kabarcık riski de minimize oluyor.

   Ben dezenfekte etmeden set değişimi yapıyorum. Arada sırada ellerimizi temizlediğimiz dezenfektan ile siliyorum. Bugüne kadar hiç enfekte olmadı. Ama olmadı diye de tedbiri elden bırakmamak lazım 🙂

   Sevgiler

 10. ben esra arslan 14 yıllık diyabetim 19 yaşındayım sizce insilün pompası kullanmalımıyım??? herhangi bir yan etkisi var mı?tehlikesi var mı?

  • Esra Hanım,

   İnsülin pompası kullanıp kullanamayacağınıza biz ya da ben değil doktorunuzun karar vermesi lazım.

   İnsülin pompasının bir tehlikesi olsaydı kullanıcısı olmazdı diye düşünüyorum. Zira ben de kullanıyorum 🙂 Endişe etmeyin. Rahat olun pompa konusunda.

   sevgiler

  • Esra Hanım,

   Yanlış anladınız. Dalga niye geçelim ki? Lütfen yanlış anlamayın. Bloğumuzda sizin de gördüğünüz üzerine sıcak bir iletişimimiz var.

   sevgiler

  • Esra Hanım,

   Arayla derken??? Pompa denize ya da banyoya girmediğiniz sürece sizinle beraber. Umarım doğru anladım yorumunuzu 🙂

   Lütfen size gönderdiğim linkteki yazıları okuyun. Okudukça pompayı daha yakından tanıyacaksınız.

   Sevgiler

 11. Esra hn ben diyabetli olsaydım bu videoyu izledikten sonra hemen pompaya geçerdim kızımın yaşı henüz çok küçük bunu kullanması için şahsi fikrim 12 13 yaşını bulması gerekir inenin vucudunuza değdiği andaki kılik sesi ve hızı biraz ürpertici galiba umarım kızım sizin yaşlarınıza geldiğinde bunların hiç birini kullanmaz bu videolar nostaljik birer anı olarak kalır

 12. esra hanım koldan taktığınız zaman emilim daha kolay oluyor performansı artıyor pompanın bide hiç acımıyor yada boynuna dolanmıyor rahatsız etmiyor hiç bir negatif yönünü görmedim ben şiddetle tavsiye ederim .Bildiğim kadarıyla hep göbişten yapıyorsunuz 🙂 sonra benim gibi bebekmi göbekmi diye sorarlar haa 🙂 şaka bir yana göbek lipotrofi oluşumuna müsait bir bölge o yüzden ben popiş sağ ve sol bel sağ ve sol kol sağ ve sol göbiş sağ ve sol değişimli takıyorum seti …sevgiler

  • Tülay Hanım,

   Ben de popo ve belin her iki tarafını kullanıyorum. Yatarken kollarımı yastığım altına koyduğum için tereddütüm var 🙂 Uyku stili meselesi. Göbek kısmını pek kullanmıyorum artık.

   Kola takınca zaten standart olarak sütyene takacağım pompayı ama şu uyku olayı geriyor. Ama bu sefer sözzz 🙂 Enes’e söz verdiğim gibi bir de size söz vereyim 🙂 İlk set değişiminde tamamdır. Kola takacağım 🙂

   sevgiler

 13. slm esra hanım, son zamanlarda şekerim çok yüksek seyriyor, doktorum banada insülin pompası takınmamı önerdi fakat kullanabilrmiyim endişesi taşıyorum, doğrusu bu video cesarat verdi , ALLAH razı olsun,

 14. doktorumun izinden dönmesini bekliyorum, paylaşırım tabiiki, tokatda endokrolonoji doktoru yoktu yeni geldi, benim dahiliye doktorum ona yönlendirdi, inşaalaah bende güzel yorumlar yazabilirim bu konuda, kolay gelsin, sayfanızı sürekli takip ediyor ve çok faydalanıyorum.:)

 15. Merhaba abla ben yaklaşık 7 aydır diyabetliyim.İnsülin pompası kullanayım mı, ne önerirsin.Kan şeker düzeyim iyi 80 ila maximum 120 gidiyor.Doktorum bana iyi dedi ilerde belki pompa bile takabiliriz dedi.Endişeliyim bu konuda canım yanar mı ilk pompa takışımda.Teşekkürler 🙂

  • Onur Bey Merhaba,

   Bloğumuza, tip-1 diyabetli hayata hoşgeldiniz.

   İnsülin kalemi ile insülin yaparken nasıl canınız çok yanmıyorsa, pompada da yanmıyor.

   İnsülin pompası kategorimizdeki tüm yazı ve videoları da mutlaka inceleyin.

   Sevgiler

 16. esracığım öncelikle böyle bir site yaptığın için çokk çokk teşekkürler ben 43 yaşında 3 çocuk annesiyim 3 cü kızım azra 2 yıldır şeker hastası biz hastalığın üçüncü ayında pompaya geçtik fakat olduğumuz yerde azra ilk ponpa takılan çocuk olduğu için çok zorlandık şimdi herşey daha iyi fakak azra göbeğine taktırmıyo sen ne önerirsin

  • Saime Hanım Merhaba,

   Ben de göbeğimi çok tercih etmiyorum. Çünkü seti göbeğime takınca yağlanma oluyor. Göbek bölgesi garip bir yer. Eğer bu tarz şeyler takılırsa göbek bölgesine altındaki önemli organlara zarar gelmesin diye yağlanıyor.

   Popo ve bel bölgesi en sık kullandığım yerler. Ama Azra benim gibi ara sıra yani en azından ayda 2 kez göbek bölgesini kullanabilir.

   sevgiler

 17. esra cığım azra 9 yaşında doktoru ergun çetinkaya ısrarla göbeğine takılsın orası insülin için daha iyi diyor fakat azra bir iki kez taktık çok acıdığını söylüyo bende ısrar edemiyorum o yüzden ne yapacağımı bilemiyorum sevgilerimle allahım hepinize şifa versin yarabbim

  • Saime Hanım,

   Ergun Bey göbeğine takılsın diyor ama göbek insülin emiliminin en hızlı olduğu bölge. Ve aslında doktorların sürekli aynı bölgenin kullanılmasına izin vermemesi gerekiyor.

   Burada Azra’nın acı hissini bir kenara bırakın. Ve öncelikle doktorunuza şunu sorun; İnsülin pompa seti her zaman aynı bölgeye takılırsa ne gibi zararlarla karşılaşırız? Ki insülin emilimi azalır. Azra’nın göbeği düğüm düğüm olur. Doktorunuzun bunu biliyor olması lazım.

   Bu sebeple doktorunuzun dediğine değil bizim gibi tecrübeleri dinlemenizi öneririm. Zira Azra acıyor demesine rağmen sırf doktoru hayır göbeğe takacaksınız dediği için bu acıya Azra’nın katlanmasını beklemek yanlış.

   Göbeği çok sık kullanmayın. Ayda 1-2 sefer göbek kısmını kullanın. Popo ve belimizin sağlı sollu yağlı bölgeleri daha iyi. Daha rahat ve acı yapmıyor.

   sevgiler

  • Pınar Hanım,

   Esra’ya anlatın. Lütfen sürekli tek bölgeyi kullandırtmayın Esra’ya. İlerleyen yaşlarında göbeği düğüm düğüm olacak. Yapılan insülin işe yaramamaya başlayacak.

   Bu sebeple tek bir bölge kullanmamak lazım.

   sevgiler

 18. Selam esra hanım 12 yasındaki oglum efeye 3 hafta önce tip 1 teshisi kondu. 3 haftadır insülin kullanıyoruz. Doktorumuz cho sayımı yapabildiğimiz için bir ay sonra pompaya gecebiliriz diyor. Eşimin tereddütleri var ama bence daha rahat olacağız. Bütün yazıları bütün makaleleri ve tabi sizin yazışmalarınızı da okudum. Birşey sorabilir miyim ? Medtronic kullanıyorsunuz glukoz ölçümü de yapıyor mu

  • Nazan Hanım Merhaba,

   Aslında pompa ile ilgili tüm yazıları okuduysanız bu detayla ilgili yazılarımı da görmüş olmanız lazım.

   Cilt altı sıvısının glükoz değerini ölçen sensörlü pompa var. Bloğumuz insüli pompası kategorisi var. 4. sayfadan başlayarak 5, 6 diye devam ederek okuyun lütfen. Sensörlü pompa başlıklı tüm yazıları. Mutlaka size yardımcı olacaktır.

   sevgiler

 19. Esra hanım merhaba ben ayşe 19 yasındayım ve bu diyabetimle gecen üçüncü senem devlet memuru olarak çalısmaya basladım insülinlerimi yapmak bazen problem oluyor insülin pompasına gecmek istiyorum ama cesaret edemiyorum hiç kullanan biriyle konusmadım bilmiyorum iyi mi olur kullanabilirmiyim nasıl müracat etmeliyim lütfen biraz bilgi verebilirmisiniz

 20. Merhaba Esra Hanım 19 yaşında tip1 diyabet hastasıyım insülin pompasına geçmeyi planlıyorum fakat tereddütlerim var 6 yıldır karbonhidrat sayımı yapıyorum fakat son 2 yıldır şekerim hiç regule olmadı sizinle nasıl konuşabilirim acaba ?

 21. Ben 35 seneden fazla tip1 diyabet hastasıyım rahatsızlığım çıktı çıkalı şekerim diyetlerime dikkat ettiğim zamanda dahi şeker değerleri hep yüksek seyrediyordu bunu doktorlarda hep siz diyetinize uymuyorsunuz ondan şekeriniz yüksek seyrediyor deyip hep o şekilde taburcu ettiler oysa durum o şekilde değildi ben bana verilen kalori miktarını alıyordum bazen yüksek seyrederken bazende ani düşüşler oluyordu..nihayet bu yüksek seyreden şeker beni 2009 yılında damarlarımı yıpratıp 5 damar değişimi ile bypass oldum ve şekerin komplikasyonları şu anda hızla seyre devam ediyor ve ben artık doktorada gitmeye korkar oldum..yaşım henüz 51..ama bu ünsilün pompası belki benim şeker düzeyime çözüm olabilir ama gerçeken hem pahalı,hem zahmetli kişiyi sosyal aktiveden uzak tutacak bir yük olarak gördüm…ben emekli bir insanım ve kzımdada tip1 şeker var ve onun şeker düzeyide aynen ben gibi yüksek seyrediyor….sırada 13 yaşında olan oğlumdada şeker çıkacak diye ödüm kopuyor..şimdi bize yol gösterin ben ve kızım bu insülün pompasına nasıl sahip olabiliriz bu olumsuzluklarına rağmen ..

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: