İnsülin Pompası Kıyaslaması

İnsülin Pompasıİnsülin Pompası Kıyaslaması

İnsülin Pompası Kıyaslaması

Tip-1 diyabet konusunda oldukça özverili çalışan Sevgili Öyküm Solak’ın iki farklı marka insülin pompası kullanarak elde ettiği tecrübeyi sizlerle paylaşmak istedim.

Sizlerin de bildiği üzere Türkiye’de insülin pompası markası parmakla sayılabilecek kadar. Medtronic, Dana Diabetcare ve Insumed. Öyküm Solak’ın Medtronic ve Dana Diabetcare markalarının insülin pompası tecrübesi takipçlerimiz için de güzel bir rehber olacak.

İşte o tecrübe;

Bana sorulan sorularin başında gelir hangi marka pompa sorusu. Biliyosunuz ben 7 seneye yakın zamandır Medtronic marka sensörlü pompa kullanıyorum. Ancak gerek fiyati gerekse memnun olmamam nedeniyle sensorunu sürekli kullanmıyorum. Sensörü kullanmadigimiz zaman zaten medtronic sensörsüz pompa ile ayni oluyor. Ülkemizdeki diğer pompa olan Dana Diabetcare pompa kullanan arkadaşlarım da var ve onlar da memnun.

Aslında memnun olunan şey pompa tedavisi . Bunun başlıca sebebi pompa ile saatlere göre duzenlenen bazal ayarı . Bunun dışında da sağladığı esneklik. Ve tabi her duruma önlem alabilme şansı . Ancak bu noktada hangi pompa ilk etapta hala soruluyor . Aylardır Dana marka pompayi satan arkadaşlar bana bir kere dene derler bi türlü nasip olmamisti. En sonunda çok sevdiğim fıstık yeşili renkli pompayi getirdiler ve 1 haftadır deniyorum .

Tarafsız olarak bir karşılaştırma yazısı yazma zamanım geldi sanırım . Burda yazacaklarim sadece benim fikirlerim kişisel değişebilir bu unutulmamalı. Bir de şu detayı yazmaliyim ki dana da hem metal üç hem silikon üç var . Ben metal denemedim. Her iki pompanin da silikon uçları ile karsilastirma yapıyorum .

 • Her iki pompada da özellikler aynı. Tek farkı insülin dolumu sırasında medtronic farklı bir aparat kullanırken. Medtronic te sarma işlemini pompa kendi yapıyor. Medtronic te ek aparatı ihtiyaç olmaması bir avantaj . Dana da ise aparat işlemi daha kısa sürede yapıyor.
 • Medtronic’de daha az tuşla işlem yapılıyor , Dana’da her işleme onay istiyor
 • Dana, Medtronic e göre daha hafif
 • Medtronic pompayi taşımak için bir yere koyarken kullanilan Klips çok fonksiyonlu. Dana da Klips yok . Ancak 5 farklı taşıma aparatı var . Özellikle biz bayanlar için iç çamaşırı ve koltukalti taşıma aparatlari çok fonksiyonel. Ama 7 yıl o klipse alışık biri olarak arıyorum bazen
 • Medtronic ve dana pompa girislerinin ikisinin de vücuda girişte yapisma sağlayan kısımları 3. Günde kalkıyor. Kalkmaya başladıktan sonraki kalıcılığı medtronic in biraz daha sabit. Dana daha kolay çıkıyor ama aradaki fark aşırı yüksek değil.
 • Hava kabarcıklari konusunda dana daha basarili. Medtronic rezervuardaki kadar kabarcık oluşmadı. Hatta hiç oluşmadı
 • Medtronic te tuşlar daha net. Biraz tecrübe kazanildiginda bakmadan kolay bolus el yardımı ile bile yollaniyor. Dana da bu zor gibi daha fazla tus mudahalesi var
 • Dana da boluslar 0.05 den ayarlaniyor, Medtronic te ise 0,1 den. Dana da özellikle çok az insülin alan çocuklarda ayar daha kolay olabilir gibi.
 • Aynı şekilde dana da bazallar 0,01 den ayarlı . Medtronic de ise 0,025 den. Yine ayar inceliği dana da daha yoğun ancak doktorlar o kadar ince ayar yapmaya ihtiyaç duyar mi bilmiyorum . Belki bebeklerde daha net 0,01 ler kullanılır .
 • Renk Seçenekleri 2 pompada da 5 er renk. Bence artmali.
 • Takılma esnasında kullanılan aparatlarda dana da daha az acı hissettim. Ancak bu demek değil ki medtronic de çok acıyor . Her ikisinde de aşırı acıma hissi yok.
 • Kısacası her ikisinin de avantaj ve dezavantajları tartiya kondugunda bana eşit gibi geldi. Önerim pompa esnasında doktorunuzun bir tercihi yoksa yani kararı size bırakırsa, her ikisi ile de görüşüp kendi önceliğinıze göre karar vermeniz. Ancak konu kalem mi pompa mi olursa, tercihim her daim pompa .17 yıl kalem , 7 yıl pompa deneyimim ile arada ciddi bir hayat kalitesi farkı olduğunu düşünüyorum.

Umarım aklı bu konuda karışık olan varsa yazımın yardımı olur.

Öyküm Solak

17 YORUMLAR

 1. güzel ben dana marka kullanmadım medtronicin de aparatlarından memnun değilim çabuk deforme oluyor bende sensörsüzden sensörlüye geçtim ama sensörsüz olarak devam ediyorum ödeme sıkıntıları vardı sgk nın galiba bu yüzden maddiyet önemli 7 yıldan fazla banada oldu kullanmaya başlayalı bende öyküm hanım gibi kalem mi pompamı derseniz pompa derim kesinlikle pompaya geçer geçmez çölyak teşhisi kondu bana poğaça yemeyi çok özledim rahatlıpğa erdim derken malesef yeni şeyler çıktı

 2. Öyküm hanım dana pompanın setlerinin iğnesi vücut içinde metal şekilde kalıyor diye biliyorum yani medtronic gibi slikon değil iğnesi ama emin değilim.

 3. Merhabalar bende 100 diyabetli arkadaşıma sordum pompa mı kalem mi diye neredeyse yarı yarıya bir sonuç aldım. Şeker düzeylerim çok karışık bazen 450-500 görürken cihazımda bazende 50-60 civarı görebiliyorum doktoruma sordum istersen kullanabilirsin dedi ama ben kararsızım becerebilirmiyim bilmiyorum

  • Merve Hanım Merhaba,

   İnsülin pompası ile yaşamak zor değil ama denemeden alınmasını istemem. Bazen garip bir ağırlık yapıyor üzerimde. Ancak kan şekeri düzeninde önemli bir faydası olduğunu söyleyebilirim.

   sevgiler,

 4. Fatma hanım her iki pompanın da metal ve silikon secenekleri mevcut , ben ikisinin de sadece silikonlarını kullandım . Fiyat avantajı nedeniyle dana kullanıcıları genelde metal tercih ediyor ancak dediğim gibi silikon da var

 5. Merhaba Esra hanım
  Öncelikle bilgilerinizi bizlerle paylaştığınız için size çok teşekkür ederim.
  Esra hanım benim 12 yaşında ve yaklaşık olarak 2 yıldır tip 1 diyabetli kız çocuğum var. Geçen hafta başında demo olarak medtronic pompa taktırdık inşallah bu hafta ünsilin li kullanmaya başlayacak. Fakat benim bir arkadaşım faklı bir soru yönlendirerek aklımı karıştırdı bu konu hakkında engin tecrubenizden mümkünse faydalanmak istiyorum. evet Esra hanım sorum şu; acaba medtronic pompayı taktırdık diyelim yakın zamanda yada ilerleyen zamanlarda herhangi bir zaman da o pompadaki ünsilini herhangi bir arızadan dolayı yada farklı bişeyden dolayı çok yüksek dozda veya tamamını vucuda verme ihtimali çok azda olsa varmı. Sırf bu yüzden vazgeçecem gibi

  • Haluk Bey Merhaba,

   Güzel cümleleriniz için teşekkürler.

   Yaklaşık 5 yıldır insülin pompası kullanıyorum. İnsülini çok vermesinden ziyade hiç gitmemesi en büyük problem. Kan şekeri yüksekliği hat safhaya çıkabiliyor. Pompanın teknolojisi özellikle insülini deri altına doğru bir şekilde gönderme yönünde. Bence insülinin yüksek doz ya da tamamın gitmesi ihtimalini düşünmeyin. Elbette çok az oranda da olsa bir ihtimal var. Teknolojik bir cihaz. Ancak bu olasılık gözardı edilebilecek bir olasılık.

   sevgiler

 6. Esra hamım yeniden sizi rahatsız ediyorum kusuruma lütfen bakmayın. Ben şimdide ünsilinin pompadan gitmemesi durumu kafama takıldı gitmeme sebepleri neden dolayı olur. ve pompa taktıralım mı tavsiyenizi sabırsızlıkla bekliyorum. Emeklerinizden dolayı size çok çok teşekkür ederim. ALLAH’ım sizi ve bütün diyabetlilerin acil şifasını versin inşallah.

  • Haluk Bey Merhaba,

   Önemli değil.

   Set kıvrılması en önemli problem. Yani vücudumuza giren silikon kısım ara sıra kıvrılabiliyor. Ya da motor hatası çıkabiliyor pompada.

   Denemediğiniz için kararı sizin vermenizi daha doğru olacağını düşünüyorum. Ben bile ara ara daralıyorum ama enjeksiyona göre büyük konfor. Elbette bahsettiğim gibi ufak sıkıntılar olabiliyor ama kabul edilebilir hatalar olduğunu düşünüyorum.

   sevgiler,

 7. Esra hanım iyi günler. 41 yasındayım. 20 yıllık Tip 1 diabetliyim. Blogunuzun sizin sayenızde erken emeklilikle ilgili müracaatı yaptım ve diabetimden dolayı emekli oldum. Teşekkur ederim özverili gayretleriniz için. Simdi gene blogtaki yazı ve yorumları takip ettikce imsülin pompasına gecmeye karar verdim. Mayıs haziran gibi yıllık izne ayrılıp pompa tedavisine gecmek istiyorum. Ama hangi insülin pompası cok zor karar. Siz dünyada gelismeleride takip eden bilinçli bir diabetlisiniz.Ogretmenimizsiniz. Sizce hangi marka ve model pompa, siz metronıc markasının hangi modelini kullanıyorsunuz.. Yurt dısından getirtmenin getirmenin avantajları dezavantajları nelerdir. Daha ekonomik olurmu?. Degermi.? Yurt dışından gelen ürünü kullanabiliyormuyuz. mutlaka raporla birlikte müracaat edip Türkiyeden mi almak lazım.Bilgilendirirseniz cok sevinirim.

 8. Merhabalar Esra Hanım;

  İskenderunlusunuz sanırım hala orda yaşıyormusunuz bilmiyorum. Ben şuan Ankarada yaşıyorum ama İskenderuna dönme ihtimalim var. Acaba orda insülin pompası konusunda uzman doktorlar varmıdır, bu konuda tecrübelimidirler bilginiz varmı? 15 yıldır aynı doktora gidiyorum. Doktoruma alıştığım için değil başka şehirdeki bir doktora aynı şehirdeki başka bir doktora gitme konusunda sıkıntılar yaşıyorum.

  • Erdinç Bey Merhaba,

   Evet. İskenderunluyum ama orada yaşamıyorum. İskenderun’da yaşayıp insülin pompası kullananlar var. Ama doktor konusunda maalesef bir bilgim bulunmuyor.

   Uzun yıllardır alıştığımız doktorlar olabiliyor ama biliyorsunuz hayatımızdaki değişikliklere göre yeni doktorlar bulmak zorundayız. Bildiğim kadarıyla Mustafa Kemal Ünv Hastanesi ve Gelişim Has. gibi alternatifler mevcut. Mutlaka insülin pompasını da bilen doktor bulursunuz.

   sevgiler,

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: