İnsülin Pompası Raporu ve SGK Geri Ödemesi

İnsülin Pompası Raporu ve SGK Geri Ödemesi

SGK sensörsüz insülin pompası ücretinin belirli bir kısmını ödemekteydi. Ancak artık ödemiyor. Hatta sensörlü pompa ekipmanlarının maliyetini dahi ödemiyor.

Benim insülin pompam Medtronic. Ve sensörsüz insülin pompası kullanıyorum. Fiyatı dolar üzerinden olup benim aldığım dönemde Türk Lirası karşılığı yaklaşık 4.500 TL idi. Devlet yaklaşık 3.500 TL sini ödüyor. Geri kalan kısmı ise ben kendim verdim.

2010 yılında ödeme süreci ve rapor detayları ise şöyle gelişti. Ama bu yazının resmindeki ödeme bilgileri en güncel bilgidir.

Öncelikle doktorum Oğuzhan Bey benim için bir insülin pompası raporu hazırladı. Ayrıca pompanın setlerini bir reçeteye yazdı. Medtronic firması ise hazırlaması gereken evrakları SGK’nın istediği şekilde hazırladı ve ben tüm evraklarla İstanbul Avrupa Yakası / Fındıklı SGK’ya gittim. İnsülin pompası ve set ödemeleriyle ilgili ilk başvurumu yaptım. Bu başvuru sürecinde Medtronic bana pompamı verdi. Bense firmaya yaklaşık 1.000 TL ödemiştim.

SGK 3 ay içerisinde Ziraat Bankası’na hasta adına yatırması gereken yaklaşık 3.500 TL’yi yatırıyor. Bankadan çektiğim bu parayı Medtronic firmasına gidip verdim. Yani toplamda yaklaşık 4.500 TL olan pompanın parasının 1.000 TL’sini sürecin başında ben, 3.500 TL ‘sini ise devlet aracılığı ile ödemiş oldum.

İnsülin pompasının setlerini ise reçeteye 3 aylık yazdırabiliyoruz. Kan şekeri ölçüm çubukları gibi. 3 aylık toplam tutar KDV dahil 403, 54 TL gibi bir tutar. Bu tutar benim aldığım set faturasının üzerinde yazan tutardır. Bu tutarın % 80’ni devlet geri kalanı ise ben ödüyorum. Devletin ödeme yapması için pompa setlerini reçeteye yazdırıyorum. Medtronic firmasından gelen fatura ve diğer belgelerle beraber yine İstanbul Avrupa Yakası / Fındıklı SGK’ya gidiyorum. Devletin ödeyeceği tutar en geç 3 ay içerisinde Ziraat Bankası’na adıma yatırılıyor.

Kısaca pompa ödemesi ile ilgili detaylar bu şekildedir. İnsülin pompası tutarlarını yaklaşık olarak verdiğimi özellikle belirtmek istiyorum.

 

İnsülin Pompası İle İlgili Duyurular ve Yazılar İçin Öneriler

https://www.diyabetimben.com/category/insulin-pompam/ linkindeki İnsülin Pompası kategorisinden ulaşabilirsiniz.

DiyabetTV – Esra İnsülin Pompası Set Değişimi Yapıyor

İnsülin Pompası Setini Nereye Takabiliriz? / İnsülin Nereye Yapabiliriz?

İnsülin Pompası Rezervuarına İnsülin Hangi Yollarla Çekilir?

İnsülin Pompası Hakkında

İnsülin Pompasında Yayma Bolusu / Video

284 YORUMLAR

  • Barış bey,

   Medtronic ıyı bır marka. Elbette farklı markalar var ama benim tercihim bu yönde oldu.

   Medtronic pompanın vücuda giren iğnesi silikon.Bır çok markanın iğnesi metalik.

   Sevgiler

   • esra hanım merhaba ben babannemın insülün iğnesini merak edıp kullandım ve bayıldım suan hastanedeyım ve insülün kullandığımı demrdım kan tahlillerinde çıkar mı

   • Merhaba ben ramazan 16 yasindayim yaklisik 9 yildir diyabetim bu gune kadar kalem insülin kulaniyodum bu gun doktorumla pompa takmaya karar verdik dana vemedtronic adli iki firma varmis dana firmasi turkce ara yuz sunuyo muhtelmelen onu secerim tabi yetkililerle konusup daha net bir sonuca variriz ben cok kontrolu bir hasta degilim seker hastaligini hayatima uyarladim diyet yerine yemegime gore igne yapiyorum cok dogru bisey degil aslinda pompada boyle bisey yapamicak olmak bide okulda itisme darbeler korkutuyo bana yardim edermisiniz . 🙂

    • Ramazan Merhaba,

     Ben diyet yapmıyorum. Karbonhidrat sayım yöntemine göre tabağımı hesaplayarak insülinimi yapıyorum. Ama günlük almam gereken besinlerin ne çok üstüne ne de çok altına iniyorum. Senin yaptığın ne çok kötü ne de çok doğru.

     Kavga edip, yerlere kapaklanmadığın ve kafa-göz sana saldırılmadığı sürece pompaya bir şey olmaz 🙂 Rahat ol.

     Sevgiler

     • Ufuk Bey Merhaba,

      Sorunuza ben yanıt vermek isterim. Sizi takip eden doktora söyleyin. Bilgisi varsa sizi yönlendirir. Yoksa da siz yönlendirebilirsiniz.

      Medtronic, Dana ve Insumed markalarından hangisini tercih ederseniz ona göre karar verirsiniz.

      Sevgiler

 1. İsteyen diyabetli hastalar pompa talep edebiliyor mu yoksa pompa alımının kriterleri var mı ?

  Mesela Tip-2 Diyabet hastası olup da insülin kullanmak isteyen ve ilaç istemeyen birinin pompa yada insülin masraflarını SGK karşılıyor mu ?

  Açıkçası ben diyabetli olan hastalarıma ”insülin pompası kullanın ama insüline güvenip istediğinizi yiyip içmeye kalkmayın..İnsülin gerektiği kadar faydalıdır..Çoğu, çok zararlıdır” diyorum herzaman..

  • Eyüp Bey Merhaba,

   Tip-1 diyabetlilere insülin pompası takılabiliyor. Ancak eğer kan şekerleri oynaksa. Ama iğne yapmak istemeyen tip-1 diyabetliler de pompa kullanabilmekte. Burada hekimin kararı çok önemli.

   Çünkü sizin de bahsettiğiniz gibi ‘pompam var ve artık her şeyi yiyebilirim’ dememesi lazım diyabetlinin. Ben demiyorum mesela 🙂 .

   Tip-2 diyabetliler ve sadece ilaçla kan şekeri regüle olabileceklere pompa ya da insülin tedavisi genelde önerilemez. Ki tip-2 diyabetlilerin kendi içlerinde farklı tedavi yöntemleri var. Sadece diyet+spor, sadece ilaç ya da ilaç+bazal insülin gibi kırılımlar olabiliyor. Tip-2 diyabetliye insülin tedavisi uygulanacaksa c-peptid değerinin düşük ve insülin direncinin olması lazım. Ya da bu gibi bir kişiye pompa da verilebilir. Devlet bu şartlarda olan tip-2 diyabetlinin insülin ve pompa ödemelerini tip-1 diyabetliler gibi karşılıyor.

   sevgiler

 2. slm esra hnm; Umarım siz ve eşiniz iyisinizdir.
  Size şunu sormak istiyorum komplikasyonlar ve regüle etmede diyabetin hangi türü daha tehlikelidir?tip 1 mi tip2 mi?
  tşkler…

  • Serat Bey Merhaba,

   Benim bildiğim tip-1 diyabetli yani insüline bağımlı diyabetliler ve tip-2 olup ta insülin kullanmak zorunda olan kişilerin kan şekerlerini regüle etmek yani düzenlemek daha zor. Ayrıca regüle edilmezse oluşabilecek komplikasyonlar yani sorunlar daha fazla.

   Tip-2 olup ilaç kullananlar bence en rahat diyabetliler 🙂 .

   sevgiler

  • Taha Bey Merhaba,

   Şu anda insülin pompası 5.000 TL imiş. Eğer SGK’nız varsa insülin pompası raporu çıkardıktan sonra devlet bu rakamın 3,500 TL sini ödüyor. Diyabetli olarak siz de 1,500 TL sini ödüyor olacaksınız.

   İstanbul’da yaşıyorsanız Medtronic satışından sorumlu kişinin iletişim bilgilerini gönderebilirim.

   sevgiler

   • Bu insilin pompasından babama almak istiyoruz ancak bunun raporunu yazabilecek kararını verebilecek bir hekim bulmadık.İstanbul/Kartal dan bana bu işlemleri yapabileceğimiz bir hekim bilgisi verebilirmisiniz

   • esra hanım merhabalar benim oğlum 1 yıldır tip 1 diyabetli ve şubat ın 10 da ünsülün pompası takılacak bunun tamamını sgk ödemiyormu acaba bilginiz varmı artık ücretsiz olduğunu duydum ..

    • Bahar Hanım Merhaba,

     Şu anda sadece İstanbul Sirkeci SGK sensörlü insülin pompasını % 100 ödüyor. Umarım son zamanlarda değişmemiştir.

     Ama diğer SGK’lar da tamamı ödenmiyor.

     sevgiler

  • Merhabalar, bende 10 yıldır tıp 1 diabetliyim. son 3 yıldır insülin pompası kullanıyorum. İnsülin pompasını herkese tavsiye ediyorum. Tabi öncelikle bir ENDOKRİN DOKTORU ile görüşmeniz gerekli.
   Herkese sağlıklı günler dilerim.

 3. merhaba ben yaklaşık bir senelik diabet hastasıyım doktor kontrolüme gittiğimde doktorum ünsilin pompasını tafsiye etti ama benim bazı korkularım var kullanmak istiyorum ama sürekli üstümde kablolara bağlı olmak hoşuma gitmiyor hem ailemde kullanmamı istemiyor açıkçası iğnelerden kurtulmak güzel olurdu ama kablolarla yaşamak daha kötü geliyor ne yapmalıyım sizce lütfen bana yardımcı olun

  • Narin Hanım Merhaba,

   İnsulin pompası ile ilgili yazılarımızı okuyun ve videolarımızı izleyin lütfen.

   Ben de pompayı kablosu ve bir cihazı nasıl vücudumda taşırım diye istememiştim ama inanın keske daha önce taktirsaydim dedim.

   Pompa kullanan bir Diyabetli olarak her anlamda rahatlıkla onerebilirim.

   Sevgiler

 4. merhaba esra hanım
  benim elimde önceden kullanmış olduğum başka marka bir pompa var şimdi gebeyim ve tekrar pompaya geçiş yapmak istiyorum,ancak benim pompamın istanbulda temsilcisi yok,sormak istediğimiğne setleri sadece pompaya özel mi üretiliyor yoksa hert marka pompayla kullanılabilir mi,eski pompamı sizin bahsettiğiniz markanın iğneleriyle kullanabilirmiyim,bilginiz varsa ve paylaşırsanız sevinirim

  • Mercan Hanım,

   Medtronic’ten Sezen Hanım ile görüştüm. Farklı bir markanın pompa setlerini farklı bir pompada kullanamıyorsunuz.

   Medtronic pompa hakkında Sezen Olucay Hanım’ı 0530 977 38 05 numaralı telefondan arayabilirsiniz.

   sevgiler

 5. ESRA HANIM BEN DE 20 YAŞINDAYIM VE 9 SENEDİR DM İM DOKTORUM EVLENDİKTEN SONRA KESİN ÖNERDİ AMA KORKUYORUM BEN O POMPAYI TAKTIRDIKTAN SONRA DAHA İYİ DAHA YENİ Bİ YÖNTEM ÇIKARSA POMPADAN KALICI OLARAK VAZ GEÇEBİLİYOR MUYUZ ÖĞRENMEK İSTİYORUM ŞU AN BU SATIRLARI BİLE Bİ HASTANE ODASINDAN YAZIYORUMMM BEN ARTIK DÜZENE GİRMESİNİ İSTİYORUM SEKERİN HAYATIMI DAHA FAZLA MAHFETMESİNİ İSTEMİYORUM ÇÜNKÜ İLERDE ÇOCUKLARIMIN BÜYÜDÜĞÜNÜ GÖRMEK İSTİYORUM KÖR OLMAK İSTEMİYORUM YA DA ONLAR BÜYÜRKEN BEN DİYALİZ MAKİNALARINDA YASAMAK İSTEMİYORUM ONLAR YÜRÜRKEN KOSARKEN BACAKLARIM AYAKLARIM SAGLAM OLSUN KESİLMESİN İSTİYORUM BEN BU 9 SENELİK GEÇMİŞİMDE ÇOK HATAM OLDU AMA BU SEFER KESİN KARARLIYIM Bİ DANIŞMANA YAŞAM KOÇUNA BİLE BAŞVURUYORUM KENDİME İNANIYORUM AMA BİRİNİN BENİM BUNU BİTİREBİLECEĞİMİ SÖYLEMESİ BENİ İNANDIRMASI GEREKİYO ÇOK KONUŞUYORUM FARKINDAYIM AMA İÇİMDEN GELEN HERŞEYİ YAZDIMMM İŞTE TEŞEKKÜRLERRR

  • Mine Hanım Merhaba,

   Tıp her zaman gelişiyor biliyorsunuz. Her zaman yeni yöntemler çıkabilir. Önemli olan mevcut şartlarımızda diyabetimize en iyi gelebilecek yöntemi kullanabilmek. Yani şu an insülin pompası bizim için iyi geliyorsa insülin pompasına geçmeliyiz.

   İleride yeni bir yöntem çıkar ve bunun daha iyi olduğu söylenirse o yönteme de hep beraber geçeriz elbette 🙂 .

   Bir de insülin pompasını takınca tekrar eskiye dönemiyoruz gibi bir algınız olmasın lütfen. Pompa arızalanınca tekrar eskisi gibi insülin kalemi ile insülin yapılabiliyor.

   Bence bu kadar kendinizi üzmeyin. Zararın neresinden dönerseniz kardır. Ve daha 20 yaşındasınız.

   sevgiler

 6. Esra Hanım merhaba,
  Bu pompa insulinin dozajını ayarlamıyor, kişi kalemde olduğu gibi kendi ayarlıyor, değil mi? öyleyse artısı tam olarak nedir sizce? Sadece iğneden kurtulmak mı?
  Teşekkürler,

  • Sebile Hanım Merhaba,

   Doktor ve diyetisyen ile beraber kişinin yeme stili ve insülin ihtiyacına göre tüm veriler pompaya giriliyor. Kişi sadece her yemek öncesi pompa aracılığı ile insülin gönderiyor.

   Ve pompada tek tip insülin kullanılmakta. Ayrıca Lantus gibi bir bazal insüline gerek kalmıyor.

   Pompa öncelikle kan şekerini daha iyi regüle etmeye yaramakta. Çünkü kısa aralıklarla vücuda sürekli giden ve bazal insülin yerine geçen bir bir mekanizması var. Bu sayede normalde insülin kalemi ile yapılan insülin günde 1 kez yapılırken, pompa ile sürekli giden bir insülin oluyor. Ve vücudumuz hiç ama hiç insülinsiz kalmıyor. Kalem insülinlerde vücudumuz gün içerisinde insülinsiz kalıyor.

   Ayrıca sürekli iğne yapma derdi olmuyor. Kollarımız ya da göbek bölgelerimiz eskinden delik deşik iken pompa ile sürekli delmek durumunda kalmıyorsunuz.

   Bununla beraber özellikle kalem insülin kullanırken hipoglisemi ataklarını sık yaşayan diyabetliler pompadan sonra daha az hipoglisemi atağı yaşıyor. Çünkü pompa ile 0,1 ünite bile insülin yapıp ince ayarı sağlayabiliyorsunuz.

   sevgiler

 7. İyi günler Esra Hanım,
  Pompa raporu çıkarttırmak için illa ki devlet hastanesine mi gitmemiz gerekiyor? Öyle ise bayağı beklememiz gerekcek malum randevu hemen verilmiyor…

  • Emre Bey Merhaba,

   Sadece devlet hastanesinden alınıyor.

   Ancak insülin pompası alacağınız firma sizin raporunuzu alabilmek için hastane konusunda yardımcı oluyorlar.

   sevgiler

   • İnsülin pompası çalışma prensibi olarak akla yatkın.Ancak bizim insanımız bu kadar tefarruatlı bir sistemi çok sağlıklı kullanamayacaktır.Cihazın hatalı ölçüm yapıp tehlikeli hatta ölüme sebebiyet verecek arızalar yaptığı biliniyor.Ayrıca firmaların hastanelerdeki çıkar ilişkisini de söylemeniz hiç iyi olmadı.Ben hangi markayı tercih edersem firma benim bürokratik işlerimi yapıyor öylemi…Lütfen insanları bilgilendirin.Pompaya yönlendirmek bu sitenin işi değil…Fadime teyze, İsmail amca bu cihazları kullanamaz…

    • Selhan Bey Merhaba,

     Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederiz.

     Bloğumuzun kurulma prensibi tüm tip-1 diyabetli ya da yakınlarının kendi tedavi süreçlerini bizlerle paylaşmasıdır. Biz tip-1 diyabet tedavisinde tüm tedavi yöntemlerini anlatan bir bloğuz. Aynı zamanda çalışmaları yapılan yöntemleri de anlatmaktayız. Hangi bireyin hangi yöntemi tercih edeceği ise kendisine, yakınıza ya da doktoruna kalmış bulunmakta. Ancak şu andaki en iyi tedavi yöntemi olan pompayı yönlendirmekten ziyade bilgilendirmeyi tercih ediyoruz. Pompaya yönlendiren yorumlar olsa dahi burada yetkili olmadığımız için de en son karar hem hastaya hem de doktoruna kalmakta.

     Şu anda tüm dünyada tip-1 diyabet tedavisinde en iyi yöntem insülin pompası ve KH Sayım Yöntemini beraber kullanan yöntemdir. Doktorlar ise insülin pompasını kime önerip kime önermeyeceklerini profesyonel bakış açıları ile hastaya belirtmektedir. Ayşe Teyze, Ahmet Amca gibi pompayı kullanmakta zorlanacak bireylere doktorlarımız önermemekteler.

     Dünyada sizinde belirttiğiniz üzere pompanın tedavi süreci konusunda bazı aksaklıklar olması ile beraber burada en önemli olan bilinir ve güvenilir markaları hastanın tercih etmesi. Türkiye’de sadece 2 marka varken Avrupa’da birçok ülkeden yüzlerce marka var.

     Yorumunuzun maksadını anlamaya çalışsam da tam olarak anlamadığımı da belirtmek isterim. Yorum maksadınızı anlatmak isterseniz sevinirim.

     sevgiler

 8. merhaba esra hanım yada ablamı demeliyim !
  ben 13 yaşından beri tıp 1 şeker hastasıyım vede zor bi hastayım sürekli şekerim yukselen ve pskolojik tedavi görüyorum buqun şeker hastalığım konusunda arastırma yapmak istedim ve ne zamndır aklımda olan insülin pompasını arastırdım bnm şekerim 900 kadar çıkıyor 3 aylık değerlerim isee 13 lerde ve hiç dıkkat etmiyorum iğnelerimi düzenli yapmıyorum günde 5 kere iğne yapmak artık canımı yakıyor suan 16 yasındayım artık dayanamıyorum ..

  ve aklımda süpheler var bu insülin pompası deri altına yerleştiriliyor ya hanii deri altında her an gibi bi acı olusuyomu yada ne bileyim nasıl bişeyy anlatırmısınz kısaca. ama devlet karsılasa bile fiyatını bizim maddi durumumuzu aşıyor fiyatı çok yüksekk allah bize butun hastalara şifa versin KEŞKE DEVLET BİRAZINI DAHA KARŞIlASAYDII ? neyse boş yere kendimi umuda sokmıyım vede babama söliyip onu üzmiyim ne kadar zor suanda bunları yazarak ağlamakkk 🙁

  • Esra’cım,

   Keşke devlet ödese değil mi? İşte tüm hükümetler bizler için önemli olan bu cihaz için hiç ama hiç çalışmadı. Özellikle şu anki hükümet elimizde var olan şeker ölçüm çubuklarımızla ilgili de sıkıntı yaratıyor.

   http://www.diyabetimben.com/category/insulin-pompam linkinde insülin pompası ile ilgili tüm yazılar ve videolar var. Lütfen hepsini oku ya da izle.

   Lütfen ağlama. Ağlamamanı istemek kolay olsa bile benim için yap en azından.

   sevgiler

 9. Merhaba Esra hanım
  Ben 17 yaşındayım 2 yıllık dmyim. ha1c genelde 5.6 5.8 falan düzenli gidiyor. Ama malum öğrenciyim saatinde iğneleri kullanamıyorum pompa düşünüyorum. Bugün marmara üniversitesi araştırma hastanesine 3 aylık için gittim. Pompayı sordum yaklaşık 3.000 tl dediler. Sena hanım sanırım öylede bi numara verdiler. Çok kararsız kaldım. Acaba artık devlet karşılamıyor mu?

  • Aylin Hanım Merhaba,

   Devlet sadece 3.500 TL’sini ödüyor. Yaklaşık 1.000-1.500 TL’si hastadan çıkıyor.

   Senin yerinde olsam Medtronic ile düzenlenecek olan toplantıya katılırdım. Ana sayfada yazısı var.

   Daha detaylı bilgi edinmiş olursun.

   sevgiler

 10. Merhaba Esra hanım
  Ben 23 yaşındayım yaklaşık 16 senedir diabet hastasıyım şekerlerim cok duzensiz ve yuksek hemoglabin A1C 10,35 doktorum ılk once hastaneye yatmamı sekerımı duzene sokmamı onerdı sonra da insülin pompası kullanmamı onerdı.insülın pompasını arastırdım cok da mantıklı geldı tam da benım ıstedıgım gıbı bır tedavı dıye düşündüm .yanlız ben yeşilkartlıyım acaba sgk yeşılkartı da kapsıyor mu onu öğrenmek istemiştım.bu konu kakkında bı bılgınız varsa yardımcı olur musnuz?

  • Semanur Hanım Merhaba,

   Benim bir bilgim yok. Medtronic ile +90 216 636 10 00 numaralı telefondan irtibata geçip sorabilirsiniz.

   Ya da aramızda bilen birileri var ve cevap verebilirlerse sevinirim.

   sevgiler

 11. Esra hanım, E.Koymat isimli yavrunun şikayeti iç sızlatıyor. Tip 2 diabetikten son 2,5 yıldır insulin kullanıyorum. Medtronic araştırması yaparken satırlarınızla karşılaştım. ”Keşke devlet birazını daha karşılasa” yakarışına benim de bir sözüm olacak: Emekliliğim yaklaşıyor, yıllardır katkı yaparak sayısız gözlük aldım. gerek devlet gerekse ben (uzak-yakın)toplamda büyük paralar ödedik. Çünkü çok okumaktan olacak, numaralarım habire büyüyor, değişiyordu. Son olarak neredeyse maaşımı verip evde, işte, arabada kullandığım gözlükleri terkederek ikili gözlük aldım. Devletin katkısı onda biri bile değildi. Ancak iki sene biraz olsun rahatladım. Derken ”çok para” deyip yıllardır uzak durduğum lazerle ‘çizdirme” denilen operasyonu yaptırdım. Artık devlete büyük oranda yük olmayacağım. Uzak gözlüğü hiç kullanmıyorum, yakını yarı yarıya küçüldü, bu nedenle onu da çok nadir kullanıyorum. bu operasyona devletin 1 kuruş katkısı olmadı, buna ne dersiniz? Katkısı olsaydı hem devlet hem de hasta daha karlı olmaz mıydı? Saygılarla…

  • Ali Bey Merhaba,

   ‘E.Koymat isimli yavrunun şikayeti iç sızlatıyor.’ cümlesinde E. Koymat kimdir? Anlayamadığım için sormak istedim.

   Sağlık sektörünü baştan aşağı değiştirdiğini ve yenilediğini söyleyen bir anlayışla yönetiliyoruz.

   Ben bir diyabetli olarak bu gelişimden pek yarar sağlayamadım. Sadece insülinleri ücretsiz alıyorum. Ama kan şekeri ölçme çubukları ve insülin pompası ücretli. Daha doğrusu devlet birazını ödüyor.

   Peki bu sağlık sektörü nasıl iyi yönde gelişti? Biri bana anlatsın.

   Özellikle şu kan şekeri ölçüm çubukları konusunda bizi daha da mağdur eden bir anlayış var.

   Sizinle aynı görüşteyim. Bence devlet kuruşu kuruşuna her şeyi karşılamalı. Hastaların neden halen ceplerine bakılıyor anlamakta güçlük çekiyorum.

   sevgiler

 12. merhaba ben 9 aydır tip 1 diyabet hastasıyım düzenli gittiğim bi doktorum var her ay giderim ve her gitiğimde iğnemin dozlarını düşürüyor ve bende ona düzenli olarak uyuyorum günde 4 kere insülin kullanıyom demek istediğim şu ben 3 ay önce bitkisel bir ilaç tedavisine başladım ilacın adı mustafa eroğlunun panax adlı ilacı belki duymuşunuzdur.ben ilk başta iğnemin dozları 15-15-18 gecede 30 yapıyordum ama şimdi 4-6-8- gecede 14…. bence bu ilacın bi etkisi var sizde kullanabilirsiniz tavsiye ederim önce bi araştırın soruşturun sizlere bi yararım dokunduysa ne mutlu bana:)

 13. Merhaba Esra abla 🙂 13 yaşındayım ve 9 yaşından beri tip 1 diyabet hastasıyım. $ekerim hep oynuyor. Bir kalkıyor bir iniyor. İnsülin pompası gerçekten çok istediğim birşey. Vede çok merak ettiğim. Bende diğer arkadaşlarım gibi özgür olmak istiyorum. Sürekli iğnemin derdine girmemek istiyorum. Ya ısınır da bozulursa ve etki etmezse diye hep sıkıntıdayım. İnsülin pompası da sıcak yada soğuktan muhafaza etmek gerekiyormu ? Oda insülin kalemi gibi bitince atılıyomu ? Karnımızın içine iğnemi giriyor ? O zaman banyo yaparken yada elbise değiştirirken yada uyurken dikkatli olmam gerekiyomu ? Son bir sorum olcak. $eker hastasıyım diye göbeğim var ve o kadar büyüdü ki. Ben hep aman boşver ben şeker hastasıyım karnım büyükse normaldir diyordum. Ama bakıyorum da göbeğim almış başını gidiyo. Göbeğim için bana ne tavsiye edersiniz ?

  • Gülistan Hanım Merhaba,

   Cumartesi günü Medtronic ile yani insülin pompasının firması ile bir organizasyondaydık.

   Diyabetli ve insülin pompası kullanan Oğuzhan Deyneli’nin bir cümlesi harfi harfine sizinle paylaşmak isterim; ‘Arap ülkelerinde bile insülin pompasını direkt güneş ışığına maruz bırakmadıkça ne insüline ne de insülin pompasına bir zarar gelmiyor.’

   Blogta insülin pompası ile ilgili birçok yazı ve video var. Lütfen okuyun ve izleyin hepsini.

   http://www.diyabetimben.com/category/insulin-pompam ve http://www.diyabetimben.com/insulin-pompasi-set-degisimi-yapiyor-video.html linklerini okuman ve izlemeniz için size gönderiyorum.

   İnsülin kalemi gibi içerisindeki insülin bittikçe yeni kartuş yapıp tekrar değiştirebiliyoruz. Ne demek istediğimi daha iyi anlamak için videoları izleyin lütfen. İnsülin pompasını takarken derimize insülin kalemlerinde kullanılan iğne ucu gibi bir iğne giriyor. Ama bunu derimize taktıktan sonra çıkarıyoruz ve derimizin içerisinde silikon bir iğne kalıyor. Banyo yaparken ya da denize girerken pompayı çıkarmamız lazım. Ve maximum 1 saat ayrı kalınabiliyor.

   Yatarken ya da kıyafet değiştirirken sıkıntı olmuyor. Endişe etmeyin lütfen.

   Ama http://www.diyabetimben.com/insulin-pompasi-set-degisimi-yapiyor-video.html linkindeki videoyu mutlaka izleyin.

   Bildiğiniz gibi ben ne doktor ne de diyetisyenim. Kilo vermek için şunu yapın diyemem. Karbonhidrat sayım yöntemini kullanan diyabetliler kilo verebiliyorlar. Ama bu yöntemi de doğru uygulamak lazım. Bu yöntemi de bir diyetisyenden öğrenmeniz en doğrusu.

   Aklınıza takılan bir konu olursa yardımcı olabildiğim kadar olmak isterim 🙂 .

   sevgiler

 14. ben 12 senedir şeker hastasıyım 6 yıllık evliyim cocuk istiyorum 3 gebeligim oldu şekerden dolayı öldüler karbonitrat hesabı yapıyorum şekerim dengede durmuyor doktorlarım pompa tak diyorlar gebelik ilacları kullanıyorum normal ilaclarda bir sorun yok herşey normal şimdiki ilaclarda sorun var şekerim hamileyken cok cıkıyor ne yapıcamı gercekten bilmiyorum biraz bu masraf pompa kablolar allah kolaylık versin herkese benide bilgilendiirseniz sevinirim

  • Bülbül Hanım Merhaba,

   Kaybettiğiniz çocuklarınız için başınız sağolsun.

   Diyabetli anne adaylarda bu tarz problemler olabiliyor. Ama hayatta her şey bizler için.

   Anne olmak isteyen diyabetli kadınlara insülin pompası öneriliyor. Pompa maliyeti çok yüksek değil. İlk aldığınızda cebinizden yaklaşık 1.500 TL, sonrasında da her 3 ayda 1 pompa setleri için ise 135 TL gibi bir para çıkıyor.

   Eğer hedefinizde özellikle çocuk yapma varsa ve maddi gücünüz anlattığım bu maliyetleri karşılamaya az çok yakınsa bence düşünmeden pompayı takın.

   sevgiler

 15. esra hanım meraba sorularıma cevap verdiginiz icin cok teşekkür ederim ben 2 tane insülin kullanıyorum HUMALOG VE HUMULİN -N vidyoda tek tip ilac var bu nasıl olcak 2 ilac kullanıyorum ? ve pompa ile insülinin ne farkı var pompayıda ayarı biz yapıyoruz arasıdaki farkı pek anlamış degilim pompa ilacı yavaş yavaşmı veriyor 5 ünite insülin vurmak gerekirse pompadada aynı iğne dede nasıl oluyor aklım karıştı vücuda nasıl dez avantajı var günde 5 defa insülin oluyorum sabah 2 si birden humalog ve humulin-n humalog sabah öglen akşam humulin -n gece yani 5 defa insülin pompada nasıl olur.

  • Bülbül Hanım Merhaba,

   İnsülin pompasında tek tip yani sadece kısa etkili insülin kullanılıyor. Her 3 günde 1 pompanın rezervuarına insülin konularak pompanın vücuda bağlanan aparatları da değiştirilmekte.

   Pompada Humulin-n’nin çalışma prensibine göre yani bazal insülin gibi kısa aralılara ufak dozlarda insülin gidiyor. Yani kısa etkili insülinle bazal insülinin etkisi sağlanıyor. Dozlar kişiden kişiye göre değişen bir konu. Bu doz ayarlamasını doktorun yapması önemli. Bir de yemek öncesinde insülin yapmak lazım. Yine kısa etkili insülinle yemek öncesi insülini biz manuel olarak pompaya giriyoruz.

   Mesela yemek öncesi 5 ünite insülin yapmanın lazım. Pompaya bu değeri girdiğinizde 0,1-0,2-0,3… gibi devam edererek 5 üniteye gelince insülin iletimini kendisi durduruyor.

   Lütfen insülin pompası kategorisi altındaki tüm yazıları detaylı okuyun. Bir de http://www.diyabetimben.com/karbonhidrat-sayim-yontemi-devam.html linkindeki yazıyı okuyun ki benim pompamdaki bazal ve bolus oranlarına göre konuyu daha iyi anlamış olursunuz.

   sevgiler

 16. Esra Hanım ben 7 senelik tip 1 diyabetliyim 1 sene içinde birçok kez ktoasidoz komasına girdim bu pompayı önerdiler ama nasıl takılıyor takılma esnasında bir acı olur mu ?

 17. Kullanmakta oldugum İnsülin Pompası krıldı ne yapmam gerekiyor.yardımcı olabilirmisiniz…
  İnsülin Pompası Raporunu kimler verebiliyor. Nerelerden alabiliriz.

  • Levent Bey Merhaba,

   Pompanızın markasını iletebilirseniz yardımcı olmaya çalışalım?

   Pompa raporunu devlet hastanelerinden alabiliyorsunuz.

   sevgiler

 18. merhaba Esra abla ben 2008 yılında tip 1 diyabete yakalandım. şu an 10 yaşındayım ailem pompa taktırmak istiyor ama ben korkuyorum. sizin yazdıklarınızı okuyunca biraz cesaretlendim. Şekerlerim çok düzensiz. hipo ve hipergilesemi oluyor. insülin de bu düzenlemeleri bir türlü ayarlayamadık. pompa da bu düzenlemeler daha kolay mı olur.

  Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

  • Ali Merhaba,

   İnsülin pompasının bir avantajı da insülin kalemi ile hipoglisemi ve hiperglisemi riskini daha da azaltmasıdır.

   Ben pompadan önce daha fazla hipoglisemiye girerdim ve oldukça ağır geçerdi. Ancak pompadan sonra bu durumlar daha da azaldı.

   Takipçilerimizden Serpil Hanım’ın da kan şekeri 500 lerden hiç aşağı inmezken artık pompa sayesinde kan şekerinin normale gelmesi, hatta bazen hipoglisemi yaşaması bile büyük bir başarı. Ki Serpil Hanım kan şekerimi pompa da düşüremeyecek diye konuşurdu benimle 🙂 .

   sevgiler

  • Ali Merhaba,

   Futbol yorucu bir spor ve 90 dk. Pompadan maximum 2 saat ayrı kalınabiliyor.

   Pompa ile oynanırsa kan şekeri düşmesi yâşanabilir ve herhangi düşmede pompaya zarar gelebilir.

   Bu sebeple pompayı çıkararak oynamak bence doğru olur?

   Öyküm ne dersin? Öyküm’e de sormuş olalım.

   Sevgiler

 19. esra hanım mrb ben 20 yaşındayım ve 2 aydır tip 1 diyabet hastasıyım g.antep üni. okuyorum ve şuan orada tedavi oluyorum dktorum banada taktıracak bu insülin pompasını…

  • Haluk Bey,

   Takdir edersiniz ki sorunuz net olmadığı için cevaplamakta güçlük çekebiliyoruz.

   Taha Bey’in de bahsetmiş olduğu üzere sorduğunuz tüm soruların yanıtlarına İnsülin Pompası ve DiyabetTV kategorilerden yazı ve videolarla yanıt bulabilirsiniz. Ana kategoriler ana sayfada mavi şeridin olduğu kısımdadır.

   İzledikten ve okuduktan sonra aklınıza takılanlar olursa elbette hep beraber cevaplarız.

   sevgiler

 20. Esra hanım merhaba. Ben böbrek nakilliyim ve 30 senedir insülin kullanmaktayım. Sormak istediğim insülin pompasını nakilli hastalar kullanabiliyormu? Bu konuda bilginiz varsa paylaşırsanız memnun olurum.

  • Gürhan Bey Merhaba,

   Elbette kullanılabiliyor.

   Öyküm Hanım yanlış hatırlamıyorsam hem böbrek ve hem de pankreas nakilli biri. Yıllardır pompa kullanıyor.

   sevgiler

 21. Esra hn. cevabınız için teşekkür ederim, bu konuyu transplantasyon bölümünde dile getirmeyi düşünüyorum ve sonucu olumlu yada olumsuz paylaşırım.
  Siteye üye olmak istedim fakat bu pozisyon varmı bulamadım.

  Saygılar.

  • Gürhan Bey Merhaba,

   Üye olabiliyorsunuz. Ana sayfanın sağ tarafında üye olabileceğîniz bir kısım var.

   Pozisyon derken ne demek istediğînizi de anlayamadım.

   Sevgiler

 22. Esra Hanım Merhaba;
  ben 16 yaşındayım ve 3 senedir tip 1 seker hastasıyım bu hastalıktan cok zarar gördüm bir türlü canım istemiyor insülin kalemlerını kullanmak artık iğne yaptıgım ve bölgeler agrımaya ve sişmeye basladı bu konuda bir destekçim olarak pompa saglıklı olurmu acı veriyormu (3 aylık konrollerde degerim 13-14 arası tek isteğim bunu düşürmek ve zarar görmemek) cevap verirseniz sevinirim

 23. merhaba esra hanım,
  Ben 16 yaşındayım ve 4 senedir şeker hastasıyım.İnsülin kalemi kullanmaktayım.Pompaya geçmek istiyorum .Fakat aklımda bazı sorular var .Mesela pompadada kalemdeki gibi beze oluşma durumu oluyor mu ?

  • Sinem Hanım Merhaba,

   Pompada bu beze oluşumu da sürekli olmuyor ama yine de oluyor.

   Aklınıza takılan bir konu olduğunda rahatlıkla sorabilirsiniz.

   sevgiler

 24. esra hanım merhaba izmirde oturuyorum 8yaşında tip 1diyabet hastası oğlum var insülin pompası fiyatları ve temini konusunda ayrıntılı bilgi verirseniz sevinirim

 25. merhaba esra hanım arkadaşımın kızına pompa takmak istiyorlar devletin taktığı pompayla özelin taktığı pompa arsında bir fark varmı fiyat olarak çok fark var ikisi arasında kızımız ara ara kriz geçiyor iki pompadaki fark kriz geçirme ihtimali nasıl olur kızımız 9 yaşında beni bu konuda aydınlatabilirmisiniz ?şimdiden teşekkürler..

  • Ferda hanım merhaba özelin önerdiği pompa ile, devletin önerdiği pompanın hangi marka olduğunu çok merak ettim acaba bilgilendirebilir misiniz ?

  • Ferda Hanım,

   Devlet ve özel hastanelerin önerdiğî pompaların farklı olduğunu sizden öğreniyorum.

   Ben Medtronic kullanıyorum ve çok büyük bir sıkıntım yok. Türkiye’de zaten çok fazla pompa markası yok.

   Ama bunların içerisinde en iyisi Medtronic.

   Sevgiler

  • Ferda Hanım,

   Kriz derken hipoglisemiden mi bahsediyorsunuz?

   Pompadan olmaz diye düşünüyorum. İnsülin dozları, karbonhidrat/insülin oranı pompaya doğru mu girilmiş? Birçok olasılık var.

   Sevgiler

 26. 5,5 yaşında olan oğlumun tip 1 diabet olduğnu 4 gün önce öğrendim şu anda hastanede tedavi altında. oğlum iğneden çok korkuyor ve bu onda büyük bi stres yaratıyor şekerini yükseltiyor. bi türlü şekeri düzene girmedi dalgalı seyrediyor. bu durum bizi çok üzüyor. acaba bu yaşta bu pompa kullanılabilir mi ? seneye okula da başlayacak. sizce bu yaşta kullanım ne kadar güvenli ve uygun bilginiz var mı ?

  • Servet Bey Merhaba,

   İnsülin pompası her yaştaki çocuğa uygulanabilecek bir araç. Hatta oğlunuzun kan şekeri gibi oynak diyabeti yoluna getirmek için insülin pompası daha iyi bir yardımcı.

   Yerinizde olsam insülin pompası firmasıyla görüşür ve eğer doktorunuz da onay verirse demo yani deneme amaçlı insülin pompası kullanabilirsiniz. Bu deneme sürecinde siz ve oğlunuz pompayı deneyimlersiniz. Eğer çok memnun kalırsanız pompa alımına karar verirsiniz. Dediğim gibi almak zorunda değilsiniz. Önemli olan sizin, oğlunuzun ve doktorunuz pompayla yaşamadan memnun kalması.

   Desteğe ihtiyacınız olursa ve telefonda görüşmek isterseniz esra@diyabetimben.com mail adresime telefonunuzu e-mail ile gönderebilirsiniz.

   sevgiler

 27. iyi akşamlar esra hanım
  allaha şükür oğlumun şekeri biraz düzene girdi ve hafta sonu için bize izin verdiler eve gitmemiz için. bu süre zarfında diabet hemşiresi diabetin nasıl iyi bir şekilde yönetileceği hakkında günde 1 saatlik eğitim verdi ve pazarateside tekrar hastaneye dönücez 2-3gün daha kalıcaz sanırım. günde 4 defa insülin vuruluyor kalemle. ve bizim için en zorlu anlar bu zaman diliminde yaşanıyor. sürekli ağlıyor. kan ölçmede problem yaşamıyoruz.
  firmayı aradım 3 yaşındaki bir çocuğa takılmış daha önce. firma yetkilisi göztepe ssk da pompa tedavisinin yapıldığnı söylemesine rağmen diabet hemşiremiz ise yapılmadığnı ve bizim için çok erken olduğnu söyledi.
  bir de merak ettim cihazla yatarken problem oluyormu ? sağa sola talma çıkma gibi ?
  kh sayımını burda gösterecekler mi bilmiyorum ama sanmıyorum. burdaki diyetisyen sadece bi liste verdi o kadar. istanbul anadolu yakasında tavsiye edebileceğniz diabet diyetisyni var ?

  • Servet Bey Merhaba,

   İnsülin kalemi ile günde 4 ve bazen çok yüksek giden kan şekerini düşürmek için yapılan ek dozlar yetişkin olmamıza rağmen pompadan önce benim de canımı sıkıyordu.

   Pompayla yattığım ilk gece aman bir şey olacak endişesi vardı 🙂 . Ya da bir gün o kadar canım sıkkındı ki. Darlanıp popmayı çıkartasım geldi. Diyetisyenim yatağın içine bırak, pijamana takma dedi. Peki Eşref kilolu, üzerine yatarsa bir şey olur mu dedim. Olmaz dedi. Ve olmadı da. Ne benim ne de Eşref’in ne kolu, ne bacağı.

   Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ni önerebilirim size. Burada iyi endokrinologlar da var. Ama diyetisyen konusunda çocuğunuzun yaşı küçük olduğu için bir önerimi olmayacak. Pendik’te benim doktorum ve kendisi de diyabetli Doç. Dr. Oğuzhan Deyneli var. Bence hem pompa hem de diyetisyen konusunda en iyi yönlendirmeyi Oğuzhan Bey’den alırsınız.

   sevgiler

 28. iyi akşamlar esra hanım
  ben 1977 doğumluyum 2001 yılında tip 1 şeker hastalığı olduğu tespit edildi. günde 4 defa ünsülin kullanıyordum 2010 yılından itibaren insülin pompası kullanıyorum bn 1999 yılından itibaren sigortalıyım %40 roporu alırsam emekli olabilir miyim bu hastalığım beni rahatsız ediyor doğru düzgün işe gidip gelemiyorum

  • Ertan Bey Merhaba,

   Hastaneler artık %40 engelli raporu vermiyorlar. Sadece diyabet bu raporu almanız için de yetmiyor. Genelde % 30 veriyorlar.

   Şansınızı deneyin elbette ama önemli farklı hastalıklar olmadıkça inanın almanız zor. Başarırsanız bize haber verirsiniz 🙂 .

   sevgiler

 29. Esra hnm çok güzel yorum yapıyosunuz ama bence biraz yanlısınız!!! yada farkında olmadan yapıyosunuz.. bende diyabetliyim ve bu pompa konusunu çok iyi araştırdım. dediğiniz gibi ülkemizde şu an iki farklı marka var ve dediğiniz gibi diğer markanın sadece metalik iğne uçları yok. hem metalik hemde silikon uçları var!!! ve bir marka nın en iyi olduğunu söylüyorsanız diğer markayıda kullanmış olmanız gerekmez mi??? hem diğer markanın ödeme koşulları çok daha iyi (4250 tl) bence burdan ziyaretçilere daha doğru ve objektif bilgiler vermelisiniz…

  • Osman Bey Merhaba,

   Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim. Araştırmacı yönünüz de takdire şayan. Biz blogta hiçbir şeyi araştırmadığımız için özellikle yurt dışı yayınlarını çevirerek kimseye yardımcı olmaya çalışmıyoruz. Ya da hepimizin vizyonunu geliştirmek için enerji harcamıyoruz.

   Sizin dediğiniz gibi ‘yanlı davranıyoruz’. Bunda da haklısınız. Galiba benim bilmediğim şekilde Medtronic firması bizim finansörümüz.

   Cihaz kullanımından ziyade sizin gibi araştırmacı olmaya çalışıyoruz naçizane.

   Bloğumuzda hangi markalardan bahsedeceğimiz konusunda ise tedarikçi olmayan ve benim gibi diyabetlilerin sadece markadan bahsedebileceğini özellikle sizin yorumunuzla belirtmek isterim.

   İkinci markanın ne olduğunu biliyorum ama bazı sebeplerle bu markaya daha mesafeliyim. Umarım yorumum cevaben yeterli olur.

   Sevgiler

  • şey bn 4 yaşından beri şeker hastasıyım şimdi ise yaşım 11 artık ünsülin kullanmaktan bıktım pompaya geçmek istiyorum yaşım tutarmı? ha bide biz muşta yaşıyoruz muşta insülin pompası bulunurmu? teşekkürler

   • Selin’cim Merhaba,

    +90 216 636 10 00 numaralı telefondan Medtronic firmasıyla irtibata geç. Yakın illerde satış temsilcileri varsa sana yönlendirirler.

    İlker Abi’nin yorumunda pompa ile ilgili tüm detaylar yazıyor. Ben tekrar yazmıyorum 🙂

    sevgiler

  • Volkan Bey Merhaba,

   İzmir’de Medtronic insülin pompası markasının temsilcisi var. Medtronic İstanbul Ofisi’ni arayarak telefonunu alabilirsiniz.

   Sevgiler

   • mrb bn 1,50 aydır tip 1 diyabet hastasıyım size sorum olacak bu pompalar 6 ay gectikden sonra alınıbilyor diyolar bu pompayı taktık sonra diyet yapmamız gerekiyomu neler yiye biliyoz tşk ederim

    • Ahmet Bey Merhaba,

     6 ay geçtikten sonra derken ne demek istediniz? Pompa istenildiği zaman takılabiliyor.

     İnsülin pompası ya da insülin kalemi kullanan herkes yediğine içtiğine dikkat etmeli.

     Sevgiler

 30. 24 yasındayım 11 yıllık tip 1 dm ve 7 yıllık hiper tansiyon hastasıyım iki defa hastaneye basvurdum engelli raporu için ama ikisinde de % 37.5 aldım yani % 40 vermiolar askerlikten de çürük aldım …. zaten hastanede doktorlara DM VE HİPERTANSIYON hastasıyım dediğimde inanmıyolar maşallahım var bende baktım olmuo en son hasta taklıdı yapmaya çalıştım caresiz ama yine olmadı % 37.5 da kaldım 😀

  • Mehmet Bey Merhaba,

   Umarım hep böyle maşallah diyecek şekilde iyi devam eder sağlığınız 🙂

   % 2,5 kalmış. Sizi zorlamayacak ufak bişey daha çıksa da % 40’a tamamlasanız 🙂 Böyle bir dilek olur mu oluyor işte 🙂

   En azından askerlikten kurtulmuşsunuz 🙂

   Sevgiler

 31. esra hanım merhaba,
  yanılmıyorsam daha önceki yazılarınızda pompanızın infüzyon setini devletin karşıladıgını okumuştum.ama diyabet hemşiremiz 3günde bir degişen bu setleri devlet karşılamıyor dedi.sormak istedigim acaba devlet her pompanın setini karşılamıyormu?ben 2,5yaşındaki kızım için pompa düşünüyorum.bu yaşta pompa kullanan takipçilerde varsa deneyimlerini benimlede paylaşabilirlermi?ben çok kararsızım(diyabet hemşiremiz herne kadar sıcak bakmasada doktorumuzlada görüşecegim).şimdiden teşekkürler…

  • Sedef Hanım,

   Diyabet hemşirenize selamlarımızı iletin ve yeni bir bilgiymiş gibi SGK artık set ödemelerinin bir kısmını karşılıyor deyin de sevinsin 🙂

   Türkiye’de 2 marka var. Ve devlet her ikisinin de set ödemesini belirli bir tutarda karşılıyor. Ortalama 3 ayda 1 kez setler için sadece 100 TL gibi bir tutar çıkıyor cebinizden.

   Pompa kullanan çocuğu olan ailemiz benim bildiğim yok. Sadece İzmir’de var. Yorumunuza umarım cevap gelir.

   Sevgiler

 32. Esra Hanım,
  Bende pompa düşünüyorum Yağız için bir bakıyorum 300 lerde bir bakıyorum 80 den aşağılara inmiş çok dengesiz, bu gibi durumlar ona zarar verir mi?

  • Tuğba Hanım Merhaba,

   Uzun vadede bu tarz yükselme ve düşüşler hepimiz için sıkıntı yaratır. Yükselme ve düşüşlerin neden kaynaklandığını bilip ve ona göre çözüm üretildiği sürece de bir problem yaratmaz.

   Pompa bu yükselme ve düşüşlerin sıklığını azaltıyor. Daha esnek bir hayat sağlıyor.

   Sevgiler

 33. iyi günler esra hanım. bende gss primi ödüyorum acaba onunla insülin pompası karşılanıyor mu bi bilgisi olan alan var mı.

  sevgiler…

  • Ekrem Bey Merhaba,

   Bu konuda bilgim yok. Gss ödeyerek zaten sigortalı olmuyor musunuz? Oluyorsanız devletin ödemesi lazım diye düşünüyorum.

   Sevgiler

 34. iyi günler esra hanım, doktor bana rapor çıkardı ve raporda insülin ölçüm çubukları yazdı. bunlar 3 aylık ihtiyaçlar mı acaba,ölçüm çubukları kaç kutu veriyorlar net bilgi edinemedim cevaplarsanız sevinirim.

  • Ekrem Bey,

   Bahsettiğiniz çubuklar insülin ölçüm çubuğu değil kan şekeri ölçüm çubuğu yani stript. Mesela raporunuzda 5*1 gibi bir değer yazıyor olabilir. Bu değer günden 5 kez ölçüm yapabilir anlamındadır.

   SGK 3 ayda 1 kez yetişkin tip-1 diyabetlilere maximum 9 kutu 50lik kan şekeri ölçüm çubuğu verebiliyor. SGK her 1 kutunun fiyatının belli bir kısmını ödüyor. Ödemediği kısmı ise eczane aracılığı ile hastadan alıyor.

   Sevgiler

 35. Esra hanım iyi günler. Yazılarınızdan çok istifade ediyorum emeğiniz için teşekkür ederim. 15 günden beri insülin pompası kullanmaya başladım. Sizden öğrenmek istediğim insülin alımı için düzenlenecek raporun formatı ile ilgili. Daha önceki raporumda 3*25 gibi ibareler vardı yeni rapordada böylemi olacak acaba. Selamlar

 36. Ali Bey Merhaba,

  Bloğumuzdaki bilgilerin işe yaramasına sevindim.

  Eğer pompa ile insülin ünitelerinizde önemli bir artış olacaksa raporunuzu değiştirebilirsiniz elbette. Yeni raporunuz için zamanınız gelmiş ve rapor çıkarmak zorundaysanız yeni insülin dozlarınızı yeni raporunuza yazdırabilirsiniz.

  Umarım sorunuzu doğru anlamışımdır 🙂

  sevgiler

 37. Esra Hanım benim oğlum 8 yaşında 6 yıldır tip 1 diabet hastası.çocuğuma pompa taktırmayı düşünüyorum. Fakat aklımda soru işaretleri var. pompa 8 yaşındaki çocuğa takılırmı.Şu an 2.sınıfa gidiyor.okuldaki beden eğitimi vb. faaliyetlerde nelere dikkat etmek gerekir.Gece uyurken çocuk sağa sola dönüyor.Kablosu farkında olmadan çıkmazmı.Pompanın bakımları yapılması gerekiyormuş.Bunun bize aylık maliyeti tahminen ne olur.Ben İstanbulda yaşıyorum bilirsiniz İstanbulda geçinmek zor.Birde pompayı şimdimi taktırsak.Yoksa okullar kapandıktan sonra yaz tatilindemi taktırsak. Bu konuda tavsiyenizi bekliyorum Ayrıca 16 Şubattaki etkinlikte oğlum sizinle tanışmayı çok istiyor.iyi akşamlar.

  • Şentürk Bey Merhaba,

   Yorumunuzdaki telefon numaranızı sildim ve telefonuma kayıt ettim 🙂

   Pompada yaş sınırı yok. Gece yatarken de kablonun takılması vb durumlar olmuyor. Ben bazen yatağın içerisine bırakıyorum. Bazen üstüne yatsam da sorun olmuyor.

   Pompada arıza çıkmadıkça herhangi bir bakım yapılmıyor. Cihaz zaten garanti kapsamında olduğu sürece Medtronic tüm desteği veriyor. Yorum yaptığınız bu yazıdaki pompa maliyetleri dışında herhangi bir maliyet çıkmıyor.

   Yaz döneminde taktırmak iyi olabilir. Yazın alışır ve okula daha iyi başlar. Hatta bu yaz bir diyabet kampına bile katılabilir pompasıyla. Alışması için çok iyi olur.

   16 Şubat’ta birçoğumuzda bulunan pompayı gösteririz size. Doktorum Oğuzhan Bey’in de pompası var. Ayrıca Medtroni insülin pompası markası da orada olacak.

 38. ASLI HANIM ÖNCELKLE İYİ AKŞAMLAR.YAZ KAMPI HAKKINDA BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM.NE ZAMAN NEREDE.BELİRLİ BİR KONTERJANI VARMI.ÜCRETİ VB.SAĞDECE DİABETLİ ÇOCUKLARMI GİDİYOR BİZLERDE ÇOCUKLARIMIZLA GİDEBİLİYORMUYUZ.

 39. Merhaba esra hanim,
  Sundugunuz bilgiler icin cok tesekkurler.
  Esim ve ben Kanadada yasiyoruz ve esim su an Medtronic pompayi ve sensorunu kullaniyor.
  Buradaki yazilarinizda hic sensorden soz etmemmissiniz. Turkiyede sensor satiliyormu?
  Sensor uzerinizde herzaman takili olup kan sekerinizi olcup pompaya bildiriyor. Yani kan sekeri olcum cubuklarini daha az kullaniyorsunuz. Gunde sadece bir kac kez kalibre etmek icin bu cubuklari kullaniyorsunuz.
  Neyse, ben gene soruma doneyim. Sensoru Turkiyede bulabilirmiyiz ve cevap evet ise, SSK sensor tutarinin bir bolumunu karsiliyormu?
  Cok tesekkuler.

  • Herun Bey Merhaba,

   Sensörlü pompa elbette Türkiye’de satılıyor. Ancak Türkiye’de maliyetleri ve bazı sebepler yüzünden pek tercih edilmiyor. Ben de sensörlü pompa kullanmıyorum. Kullanmamamdaki sebeplerden biri de sensörün ölçtüğü kan şekeri ortalama yarım saat önceki kan şekerimiz olduğu için.

   Günde birkaç kez glükometre ile kalibrasyona ihtiyaç olduğunu da biliyorum. Ama özellikle hiperglisemi durumlarında sensörün ölçtüğü kan şekerine güven olunmaması gerekmesi sebebiyle de ben sensörlü pompaya biraz daha mesafeliyim. Öyküm Hanım sensörlü pompa kullancısı. Ama sensörleri aktif olarak kullanmıyor. Öyküm Hanım daha net bilgi verebilir.

   Sensörlü pompanın sensörlerini SGK ödemiyor diye biliyorum. Sadece sensörlü pompanın 3.500 TL’sini ve setlerini ödemede devlet katkısı var.Sensörlü pompanın asıl fiyatı ise Tr’de 10.500 TL.

   Kısaca Tr’e sensörlü pompa ve sensörleri var.

   sevgiler

 40. insülin pompası harika birsey tip 1 ler özellikle çok rahatlatıyor yaşamı kolaylastırıyor ben 3 aydır kullanıyorum herkese öneriyorum ve herkese anlatıyorum ama sağlıkçılar çok insanlara önermiyorlar ve türkiyede yaygın değil bunun nedenini de sordum bir ilaç firmasından biri yaygınlasmasının ilaç firmalarının aleyhine olacağını o yüzdende çok istenmediğini söyledi yalnız ben uzun süre kullananlardan birsey öğrenmek istiyorum suan normal bolus gönderiyorum ayarını yaptıramadım ve 24 saat aynı bazaldan gidiyor vücuduma ne gibi durumlarda diğer bolusları kullanıyoruz mesela yürüyüş spor yapınca grip olunca ekstra durumlarda hangi bolusu kullanmamız gerekiyor öğünlerde yememiz gereken sebze yoğurt et grubu dışında atıyorum döner yiyecem köfte yiyecem dısarda hangi bolusu kullanacam

 41. bu arada bende sensörlü kullanıyorum ama sensör kullanmıyorum haftalık 110 tl ödemesi var kullanırsanız devlet ödemiyor sensörünü ama pompasında yine 3516.50 tl sini ödüyor sürekli ölçüm yapması çok birsey ifade etmiyor benim için şimdilik sonuçta ölçüm problem değil bizim için günde 4 5 sefer insülin vurmak zor geliyor açıkçası ben kullanırsamda gebelikte çok işime yarayacağını düşündüğüm için ve distrübitörünün bu daha hassas ayarlar yapıyor dediği için tercih ettim ha birde sensörlünün renk seçeneği olduğu için birazda renk katsın istedim insülin iğneleri çok iç açıcı değil pskolojımı bozuyordu oranı buranı aç iğne vur sonra millet vah vah nerden buldu bu hastalık seni pekde gençsin yavruuuumm falan gerçi alışmıştım 7 sene oldu ama allah yardım etsin herkese bu hastalığın ilk evreleri çok kötü geçiyor alışmak kolay değil bir kaç seneden sonra keyifli sadece dikkat ediyorsan senden sağlıklısı güzeli olmuyor hatta daha mutlusun sen böyle…

 42. merhaba esra hanım öncelikle yapmış olduğunuz yorumlar ve cevaplar için teşekkür ederiz.
  ben 22 yaşındayım ve 8 yıllık tıp 1 diyabet hastasıyım.şeker bağlı olarak midemde gastroparesiz rahatsızlığı başladı.doktorum şekerimin düzene girmesi için insülün pompası önerdi .dün deneme için takıldı pompa fakat kafamda soru işaretleri var kullanımı zor gibi geldi yani kabloya bir cihaza bağlanmak kendimi hasta hissetmeme neden oldu sağlığım için kullanmak istiyorum ama cihazı kullanabilir miyim bilmiyorum.bana bununla ilgili mail atabilirseniz çok memnun olurum

 43. sevgili esra abla bn 4 yaşından beri şeker hastasıyım ablamda öle biz insülin kullanmaktan bıktık bu yüzdende pompaya geçmek istiyoruz.ablam 12 bense 11 yaşındayız pompa kullanmaya yaşımız tutarmı birde biz muşta yaşıyoruz sanırım muşta pompa yok nerden alabiliriz? sorun olmasa fiyatınıda yazarsanız seviniriz

  • Selin merhaba,
   Öncelikle geçmiş olsun 🙂
   pompa kullanmaya yaşınız yeter, pompanın hastanede takılması gerekiyor ;Pompa eğitimi ve insülin ayarlarının yapılabilmesi için. Bu arada hastane dememden lütfen çekinmeyin, çünki daha önce gittiklerinize benzemeyecek. Pompa ayarları yapılırken kontrol altında olmanız gerekiyor.yatağa , serum vs mahkum olmayacaksınız 🙂
   Biz oğlumuz Eren’e taktıracağız,2008 kasım doğumlu. Kayseride takmaya yeni başlandı… Muşta takılıyormu bilmiyorum,takılmıyorsa size uygun bir şehirde 3-10 gün arası kalmanız gerekecek;pompa eğitimi ve ayarlar için.İmkanınız varsa büyükşehirleri tavsiye ederim…CHO saymayı bilmeniz gerek. (Takan ve taktıran kişilerden edindiğim bilgilerdir,yanlışlarım olabilir ama ana hatlar bu şekilde)
   Pompa yaklaşık 5000 TL cebinizden yine yaklaşık 1500 TL çıkacak.Duyduğum kadarıyla firmalar ödeme konusunda yardımcı oluyorlarmış…
   mutluluklar 🙂

 44. merhaba esra hanim oncelikle sizi ve tum turk kardeslermi salmliyorum sizlere sorum sudu ben Azerbaycandan yaziyorum insulin popasini biz nasil aliriz burda . henuz azerbaycana gelmedi de turkiyeden nasil siparis vere bilirz bu mumkunmu en iyisi hangisidir.eyer ala bilirsek onu kac gunluk islete biliriz .onceden tesekurler

  • Mustafa Bey Merhaba,

   Bizden de size selamlar.

   Azerbeycan’a insülin pompası gitmiyor. Sizin Türkiye’ye gelip burada taktırmanız lazım. Sonrasında insülin pompasının firması her 3 ayda 1 size ücret karşılığında insülin pompasının setlerini gönderiyor.

   Ama Azerbeycan’da insülin pompasını bilen doktor var mı? Yoksa pompanın ayarlarını kim yapacak?

   sevgiler

 45. bu insülin pompasının masraflarını sgk tüm birimleri için aynı orandamı karşılıyor yoksa emekli sandığı,ssk,bağkur gibi bir ayırımı varmı? Bizim emekli sandığı mesela, diabet tip2 kontrol altında tutulması çok zor olabiliyor. bugün yapılan tahlil sonuçlarına göre Hemoglabin A1C 9,7 hipogilisemi sabaha yakın oluyor lantus bazal insülin kullanıyor günlük 15 ünite gün içinde de şekeri yine 400 seviyelerinde bazı günler 600 lere kadar çıkabiliyor. En fazla şuana kadar 826 oldu geceyi hastanede geçirdik. Şeker kontrol altında tutulamıyor. İnsülin pompasını önerirmisiniz bu hastaya?

  • Sayın Alemciler,

   Bildiğiniz üzere TR’de uzun yıllardır Bağ-kur ve Emekli Sandığı artık SGK çatısı altında. Ve Bağ-kur ve Emekli Sandığı ayrımı yok. Herkes SGK kapsamında. Dolayısıyla pompa almaya karar verirseniz devlet ödesini yapıyor belirli bir tutar.

   Tip-2 diyabetliler de pompa kullanabiliyor. Ama diyabetli kişinin doktora gitmesi ve doktoru da onay verirse pompa takılmasını isteyebilir. Bahsettiğiniz kan şekeri değerleri oldukça yüksek. İnsülin kullanmıyor mu bu diyabetli kişi?

   sevgiler

 46. günlük olarak bazal lantus 15 ünite kulanıyor yanında ayrıca sabahları tok karnına matofin kullanıyor gün içinde şeker seviyesi 300 ün fazla üstüne çıktığı olmuyor ama bazen havalar soğuk gittiği zamanlarda romatizmanın da etkisi olsa gerek şekeri çok üst seviyelere çıkabiliyor.

 47. Merhaba Esra hanım.Benım kızım ılayda 4 yasında ve tıp 1dıabet hastası.Duzenlı olarak ınsulın kullanıyor ama ıgne durumuna pek alışmış degıl acaba pompa kullanımı onun ıcın sağlıklı olurmu.Annesı tum egıtımlerı aldı ve sureklı yanında olduğundan herseyıyle ılgılenıyor.dıabet yemek kıtapları aldım ona gore yemekler yapıyoruz.Icım cok acıyor bazen beraber ne kahvaltı ne yemek yıyebılıyorum ama asla bellı etmıyorum .onun ıcın eglencelı hale getırmeye çalışıyorum .pompa kullanımı hakkında bılgıye sahıbım ama kızımın yası cok kucuk olduğundan sıze danışmak ıstedım .ılgınız ıcın sımdıden cok teşekkür ederım.

  • Türker Bey Merhaba,

   Diyabetik yemek tarifleri konusunda kitaba boş yere para harcamayın. Biz tip-2 diyabetliler glisemik indeksi ve glisemik yükü düşük, yağlı olmayan besinleri rahatça tüketebiliyoruz zaten. Üzmeyin kendini bu kadar. Ve en kısa sürede öğrenmediyseniz karbonhidrat sayım yöntemini öğrenin ki aslında yemekler konusunda üzülecek bir şey olmadığını da daha net görmüş olursunuz.

   İnsülin pompası İlayda gibi birçok tip-1 diyabetli çocuk için bence oldukça iyi olacaktır. Çocuklarımı oralarına buralarına günden bilmem kaç kez iğne batıracaklarına insülin pompası ile 3-4 günde 1 kez yaparlar bu işi. İnsülin pompası kan şekerimizi düzene sokmak için insülinlerimizde en ince ayar da yapmamızı sağlıyor.

   Bence doktorunuza en kısa sürede pompa konusunda da danışın. Bloğumuzda Tuna ve ailesi var. Tuna 2 yaşına girmek üzere. Ve o da yakın zamanda pompalı olacak.

   sevgiler

 48. Tip 2 diyabette açlık şekeri 300 üstü çıkarsa 4 lü doza geçiş yapılır, lütfen doğru bir endokrin uzmanına gidin. Hele ki diyabetli yakınınızın karın bölgesi yağlanması varsa çok çok hızlı komplikasyon gelişimi görülür. Nasılsa şeker hastası biraz yüksek olur diye kimse düşünmemeli. Kan şekeri hedeflerimiz diyabeti olmayanlarla ayndırı. İhmal etmemeni öneririm

 49. Esra hanım merhaba,
  Benim arkadaşımın oğlu 5 yaşında ve 2 yıldır tip1 diyabet hastası. Arkadaşım kendi doktorunun insülin pompası önermediğini söyledi.ancak sitedeki yorumlara baktığımda pompanın avantajlarının çok olduğunu gördüm. bunun önerilmeme sebebi ne olabilir. 5 yaşında bir çocuğun hergün defalarca insülin olmasındansa pompa kullanması daha iyi olur bence.

  • Bahar Hanım Merhaba,

   Sebebi bence doktoru bilgisizliğidir diye çok sert bir cümle kuracağım. Özellikle insülin pompası tip-1 diyabetli hayatın daha yaşanılabilir ve acısız olmasına sebep verirken kan şekerini yönetmede de önemli bir destek sağlıyor.

   Ama neden bazı doktorlar insülin pompasını taktırmamak için direnç uyguluyorlar ve hastalara sanki gereksiz bir araçmış gibi gösteriyorlar bilemiyorum.

   sevgiler

 50. Esra Hanım,
  Yorumunuz için teşekkür ederim. Bunu arkadaşıma ileteceğim. Umarım doktorunu bu konuda ikna edebilir ve küçücük bir çocuğun hayatı biraz daha kolaylaşır.

 51. iyi akşamlar esra hanım
  ben 1977 doğumluyum 2001 yılında tip 1 şeker hastalığı olduğu tespit edildi. günde 4 defa ünsülin kullanıyordum 2010 yılından itibaren insülin pompası kullanıyorum bn 1999 yılından itibaren sigortalıyım %40 roporu alırsam emekli olabilir miyim bu hastalığım beni rahatsız ediyor doğru düzgün işe gidip gelemiyorum

 52. merhaba esra hanım
  benim babam yaklaşık 25 yıldır diyabet hastası ve yaklaşıkta 2 yıldır insülin pompası kullanıyor. gözünde diyabete bağlı kılcal damar kanamaları nedeniyle şu anda 90% oranında görme kaybı yaşıyor.benim merak ettiğim bu pompa şeker ölçümü yapmadan otomatik ve belli periyotlarda insülin takviyesi mi yapar? kendi kullandığı insülin kaleminden ne farkı vardır? somut olarak ne gibi faydaları vardır? teşekkür ederim.

  • Muhammed Bey,

   İnsülin pompası otomatik olarak insülin göndermiyor. Gönderiyor olsaydı insülin pompası adına sahip olmazdı. Yapay Pankreas olurdu adı.

   İnsülin kalemi ile ince ayar insülin yapamıyoruz. Yapamadığımız için de ya kan şekerimiz düşüyor ya da yükseliyor. Ama insülin pompasında 0.1 ünite bile insülin yapabiliyoruz.Yani tekrar söylemek gerekirse bir nevi daha fazla ince ayar, hatta belirli saat aralıklarımıza göre bile ince ayar yapabiliyoruz insülin dozlarımızda.

   Bir de sürekli iğnelerle oramızı buramızı deliyoruz. Bunu da önlemiş oluyoruz.

   sevgiler

 53. mrb esra hanım ben 21 yıllık diyabetliyim pompayla alakalı şunu sormak istiyorum ölçüm yapan pompanın yüzde kaçını devlet ödüyor tşkrlr

  • Necip Bey Merhaba,

   Sensörlü ya da sensörsüz pompa fark etmeden devlet aynı tutarı ediyor.

   Sensörlü pompa ortalama 11.000 TL. SGK 3.500 TL’sini ödüyor.

   Sevgiler

 54. merhabalar…
  SGK nın SUT ta yaptığı değişikliğe baktım. Yanlış anlamadımsa ayda iki adet sensörü artık ödüyor galiba… ama firmaya konfirme ettirmedim henüz… SUT ta aşağıdaki gibi yazıyor.
  “3.3.7 – Kapalı loop mikro infüzyon pompası
  (1) Kapalı loop mikro infüzyon pompası, infüzyon seti, rezervuar ve ölçüm sensörleri bedellerinin Kurumca karşılanabilmesi için iç hastalıkları veya çocuk sağlığı hastalıkları uzman hekimlerinden birinin yer aldığı sağlık kurulu raporu düzenlenmesi gerekmekte olup raporda;
  a) Açık loop mikroinfüzyon pompası kullanılmasına rağmen sık hipoglisemileri olan hastalarda gerekçesinin belirtilmesi,
  b) Hastanın Tip I diyabetli veya insüline bağımlı Tip II diyabetli olması ile birlikte kan Ģekerinin oynak (brittle) seyrettiğinin ya da gebelikte gestasyonel diyabet (hamilelik diyabeti) olduğunun belirtilmesi,
  c) Hastanın kendi kendine veya yakınlarının cihazı kullanma yeteneğini kazanmış olduklarının belirtilmesi,
  gerekmektedir.
  (2) Kapalı loop mikroinfüzyon pompasının komponentlerinden;
  a) Kan Ģekeri ölçüm sistem vericisi pompa bedeline dâhil olup Kurumca ayrıca bedeli karılanmayacaktır.
  b) Sarf malzemesi olan;
  1) Ölçüm sensörlerinin ayda 2 adet hesabıyla reçete edilmesi ve sağlık kurulu raporunda belirtilmesi halinde bedelleri Kurumca karşılanır.
  2) İnfüzyon seti ve rezervuar bedelleri, sağlık kurulu raporuna dayanılarak en fazla 3 günde 1 adet üzerinden hesaplanmak suretiyle en fazla 3 aylık miktarda reçete edilmesi halinde Kurumca karşılanır.”

 55. arkadaşlar benim yazmış olduğum yorumlarımı ve ya sorularımı neden
  göremiyorum yoksa benmi bulamıyorum sitede bir sıkıntı mı var yardımcı olabilirmisiniz

 56. bende bildiğim kadarıyla 3 yıldır tip 2 diyabet hastasıyım.3 sene önce ilk ölçtürdüğümde ha1c 11 idi .fakat sonra diyet ve sporla 6.6 yı hiç geçmedi..hep 5 ve 6 civarı seyretti.tabi benim özel çabalarımla..şimdi benim bu pompayı kullanmama gerek varmı..eksileri artıları nelerdir? TEŞEKKÜRLER…

  • Sedat Bey Merhaba,

   İnsülin pompası kullanan tip-1 diyabetlilerin çoğunun kan şekeri oldukça oynak ya da artık sürekli iğne yapmaktan usanmış bireylerden oluşuyor. Ya da daha esnek ve daha rahat bir hayat geçirmek ve kan şekerini dahan iyi yönetmek adına.

   Başarınızdan dolayı sizi ayrıca tebrik ederim. Ancak pompa mutlaka ama mutlaka her tip-1 diyabetli ya da insülin kulllanan tip-2 diyabetlilere uygulanacak diye bir kaide yok. Doktorunuzun sizi yönlendirmesi burada daha doğru olacaktır.

   sevgiler

 57. slm esra hanım 33 yaşındayım resmi bir kurumda işçi çalışıyorum yaklaşık 5 yıldır tip 1 diyabet hastasıyım kesintisiz insülin kullanıyorum artı günde 5 kez iğne yapıyorum.ben iğnelerden bıktım artık bahsedilen insülin pompasını bende kullanmak istiyorum bana bu konuda yardımcı olursanız sevirim.

 58. Merhaba esra hanim ben serife kaygusuz 24 yasindayim ingilterede yasiyorum buraya geleli tam 7 sene oldu ve 5 senedir tip 1 seker hastasiyim hamilelikte goruldu ustume dusmediler kizim 1.5 yasindaydi ortaya cikti seker ve cok yuksek hala 5 senedir cok yuksek hic dusmedi ve depresyondayim insulin kullaniyorum ayda doktora gidip geliyorum ne yapacagimi bilmiyorum cok darlandim ve kizim kardes istiyo doktor izin vermiyo sekerimin cok yuksek olmasindan dolayi ne yapacagimi bilmiyorum televizyonda seker ameliyatini duydum cok sevindim umut bagladim icim icime sigmadi sonra tip 2 seker hastalarina yapildigini duydum ameliyatin butun umitlerim yok oldu sonumun ne olacagini bilmiyorum lutfen yardim edin yalvariyorum size

   • Şerife Hanım Merhaba,

    Sizin yazdığınızı elbette herkes görüyor. Bilgisi olan ve size cevap verebilecek kişiler elbette cevap verir.

    Ama benim şekerim şu an 39 ve sizin yorumunuza daha iyi olduğum bir zaman cevap vereceğim. Yani 1-2 saate kalmaz daha doğru ve düzgün bir şekilde cevap veririm.

    Kimse anında sizin yorumunuza cevap vermek zorunda değil. Ki biz tüm yorumlara maksimum 1 gün içerisinde yanıt veriyoruz. Lütfen sakin olun.

    sevgiler

  • Şerife Hanım Merhaba;

   Size benim yanıtım sadece nasihat yönünde olur, bu konuda uzman değilim ama ben de bir diyabetliyim. Öncelikle şunu bilmenizi isterim ki diyabetli olmak dünyanın sonu değil. Eğer bununla yaşamayı öğrenirseniz aslında çokta sağlıklı bir insan olursunuz. Sadece bu konuda iyi bir diyetisyenden iyi bir eğitim alarak kurallara tam olarak uyacaksınız. Ayrıca yurt dışında olmanızın da bazı avantajlarını da kullanın derim. Diğer bir konuda siz bir annesiniz kendiniz için değil çocuğunuz için dimdik ayakta durmalısınız bunun içinde tüm yöntemleri öğrenip tatbik etmelisiniz. İkinci çocuk tehlikeliyse neden düşünüyorsunuz, siz şu an yavrunuza sarılıp şükredin ve onun istikbali için mücadele verin. Kısacası bilinçlenin ve anne olduğunuzu asla unutmayın. Çocuğunuzun size her daim ihtiyacı var lütfen önce sağlık….
   Saygılarımla.

 59. Yorumunuz icin cok tesekkur ederim kusura bakmayin gece hic uyumadim cok agresifim bugun seker kontrolum vardi sekerim cok yuksekmis seker testi yaptigimda defterwe bakilip insulin dozu yuksetilecekmis gunde 4 sefer insulin vuruluyorum ve doktora hangi gurubum dedigimde doktor suan karar verilemedigini soyledi tip 1 de olabilirsin tip 2 de olabilirsin dedi yasin kucuk oldugu icin insulin kullaniyor olabilirsin dedi ve sekerin ilerki zamanlarda vucuda verebilecek zararlara karsida insulin kullaniyor olabilirsin dedi bu yuzden cok agresifim cok tesekkur ederiyorum size

  Sevgiler

  • Şerife Hanım,

   Önemli değil. Olur böyle şeyler.

   Ünsal Bey in de dediği gibi İngiltere de yaşıyorsunuz.Sağlık tedavi politikası İngiltere’nin nasıl? Doktora kolay ulaşabiliyor musunuz? Para ödüyor musunuz doktora gidince ya da ilaç alınca. Bize biraz sistemi anlatır mısınız?

   Öncelikle tip-1 misiniz? yoksa tip-2 misiniz bunu belirlemeniz lazım. Bu kadar zamandır siz kendinize neden kesin bir teşhis koyduramadınız?

   Kan şekerinizin bu kadar zamandır da yüksek gitmesi tedavi sürecinizde yanlış giden bir şeylerin göstergesi. Öncelikle her şeyin yolunda gitmesi için iyi bir ednokrin doktoru ve diyetisyen ile diyabetinizi kontrol altına almanız gerekiyor.

   Tip-1 diyabetli anneler çocuk sahibi olabilmekte. Doktorunuz yüksek giden kan şekerinizden dolayı çocuğa hayır demiştir. İllaha 2. çocuk yapmayı düşünmeyin derim. Çünkü şu an daha da önemlisi kan şekerinizi yoluna getirmeniz.

   Dediğiniz gibi daha yaş anlamında hayatın başındasınız ama çocuğunuz var ve evlisiniz muhtemelen. Bence öncelikle kendiniz ve sonra aileniz için sakin olun ve en doğru doktorlara ulaşıp diyabetinizi iyi yönetmeye çalışın.

   Ya da Türkiye’ye geliyorsanız dönem dönem tedavinizi burada yoluna sokun.

   sevgiler

 60. iyi günler esra hanım ben 30 yasındayım 15 yıldır insülin kullanıyorum bende pompa almak istiyorum avrupa bölgesinde nereye gidebiliriz

 61. Esra Avcı Merhaba;
  Ben insülin pompası taktırmak istiyorum ama ücretinden dolayı taktıramıyorum bir öğretmenimden gelen öneri şu yöndeydi muhtarlıktan durumları yok yazısı alırsanız ücrette biraz daha inme olur dediler acaba bu durum hakkında bana biraz bilgi verirmisiniz Teşekkür Ederim…

  • Ali Bey Merhaba,

   Bu konuda inanın bir bilgim yok. Ama sizin için bu konuyu Medtronic ile paylaşacağım. Dediğiniz gibi bir durum var mı yok mu bir öğreniriz.

   Hangi ilde yaşadığınızı da öğrenebilir miyim?

   sevgiler

 62. merhaba, ben de medtronic minimed insülin pompası kullanmak üzereyim. ancak benim ödemem gerek tutar 2500 lira olup SGK 3500 lirasını ödeyecek imiş. fiyat konusunda neden bu kadar fark olduğunu merak ettim doğrusu.

 63. medtronic pomba kullanıyorum 2 aydır.. bugün ziraat bankasına aradım para yattımı diye fakat sadece 298 lira yatmış firma bana 3.5 milyon yatacak dedi bu durumu yaşayan arkadaşlar var mı? evraklarımı firma hazırladı ve tamdı… ayrıca memurum devlet memur ve işçi diye bankaya ödemeleri farklı yapıyorlar mu? esra hn bilgilendirirseniz sevinirim sevgilerimle

 64. ESRA HANIM MERHABA. BEN ŞU İNSULİN POMPASINDAN ABLAM İÇİN SİPARİŞ ETMEK İSTİYORUM. AMA BEN BAKÜDE YAŞIYORUM. NASIL ULAŞA BİLİRİM ŞU FİRMAYA? ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

  • Zümrüt Hanım Merhaba,

   +90 530 961 92 32 numaralı telefondan Sn Mine Şen ile iletişime geçebilirsiniz. Telefonunu benden aldığınızı söyleyebilirsiniz.

   sevgiler

 65. slm esra kardeşim benım oglum 11 yaşina gırdı bır ay önce diyabet teşhısı konuldu ne zaman inslun pompası kullanabılır bıze yazın sayglar

  • Ahmet Bey Merhaba,

   İnsülin pompası takmak size, çocuğunuza ve takibinizi yapan doktorunuza bağlı.

   Doktorunuza pompa tedavisini ve takıp takılanayacağını sorarsanız sizi yönlendirecektir. Yaş ya da diyabetteki yaş konusunda pompa taktırmada bir engel de yoktur.

   Sevgiler

 66. slm diyabetli arkadaşlar bende insülin pompası taktırdım benim pompamın markası DA’NA raporda zor çıkması ama firma kendisi bana yardım ederek çıkardık çok ilgileniyorlar filiz hanıma da buradan teşekkürlerimi sunuyorum hala bize yardımcı oluyor…

  • Güler Hanım Merhaba,

   Bize biraz Dana insülin pompasını artıları ve eksileriyle anlatır mısınız? İçimizde Dana markayı kullanan pek yok. Bu sebeple rica etsem yazabilir misiniz?

   sevgiler

 67. http://www.youtube.com/watch?v=xCfxqNc2AC8
  MUHTEŞEM BECERİKLİ BİR CİHAZ BU. KEŞKE TÜRKİYE’DE DE TEMİN EDEBİLSEYDİK BUNU 🙁
  ANA CİHAZ ÇANTANIZDA MASANIZDA DURACAK OLAN BİR UZAKTAN KUMANDALI KONTROL MERKEZİ. AYNI ZAMANDA DA BİR KAN ÖLÇÜM CİHAZI. GEREKTİĞİNDE KAN ŞEKERİNİZİ ÖLÇEREK YÜKSEK OLDUĞU ANLARDA ÖLÇÜM DEĞERİNİZİ HESAPLAYIP VERMESİ GEREKEN İNSÜLİN DOZUNUZU HESAPLIYOR VE BUNU SİZE BİLDİRİYOR. YAPMANIZ GEREKEN TEK ŞEYSE TEK BİR TUŞ İLE KOMUT VERMEK. VÜCUDUNUZDA BULUNAN REZERVUARI TETİKLEYEREK GEREKLİ İNSÜLİNİ ALMANIZI SAĞLIYOR. NE KABLO NE HORTUM DERDİ VAR. VÜCUDA TAKILAN KISMI İNANILMAZ ERGONOMİK. ÇOK UFAK. ANA KUMANDAYSA BİR CEP TEL VEYA KAN ÖLÇÜM CİHAZI BOYUTUNDA. HERŞEY BU UZAKTAN KUMANDA GÖREVİ GÖREN ANA CİHAZ ÜZERİNDEN YÜRÜTÜLÜYOR. VÜCUTTAKİ REZERVUARDA ALICI DEVRE VAR DİYEBİLİRİZ. ANA CİHAZ İSE BİR VERİCİ DEVREYE SAHİP…

 68. Esra abla ben 16 yaşındayım ve geçen sene kasım ayında diyabet hastası oldum ilk 6 ay ha1c çok iyiydi insilünü 5 e kadar düşürmüştüm sonra bende kendimi tutamadım insilünü bıraktım ve 3 4 aydır hastaneye gitmiyiorum sonra kötü olmaya başladım şeker 400 e kadar çıkmıştı bende insilüne tekrar başladım şekerim suan 150 ama henüz düzene sokamadım hastaneye gitsem insilün pompası yazarlarmı çünkü hastaneye gitmeyeli baya oldu ve 18 yaşından küçüklere indirim varmı 🙂

  • Mustafa cım Merhaba,

   İnsülini neden bıraktın? İsyanın neyeydi? İnsüline mi diyabetli olmaya mı? 🙂

   İnsülin şu anda bizim için en önemli araç. Yapmazsak hayatımız tehlikeye giriyor. Öncelikle bunu kafanın tam ortasına yerleştir 🙂

   Pompa konusunda maalesef 18 yaş ya da öğrenci indirimi yok 🙂 Keşke olsa. Hastaneye gittiğinde ve doktoruna pompa kullanmak istediğinde doktorunun onay vermesi her şeyden önemli. Devlet bir kısmını karşılarken bir kısmını da sen ödüyorsun.

   sevgiler

 69. esra hanım yaklaşık20 yıldır diyabetliyim insilün kullanıyorum yakına kadar humolog kullanıyordum ama son zamanlarda sıksıkşekerimdüşmeye başlamıştı doktorumun tavsiyesiyle novorabid ve levemir geçtimşimdi memnunumsize diyeceğim herkese yardımcı oluyorsunuz ilgileniyorsunuz sadece size teşekkür etmek için yazdım

  • Sayın Tezer Yapıcı,

   Teşekkürünüze aynı gönül diliyle teşekkür ederim ben de 🙂

   Blogta bir harf yorumu ve yazısı olan herkese tekrar ve tekrar ben de teşekkür ediyorum.

   Sevgiler

 70. esra hn merhaba medtronıc harıcınde hangı fırmaşar var acaba ınsulın pompası satan ınternetten bulamadım….

  tesekkur ederım

  • Murat Bey Merhaba,

   Dana adında bir marka daha Türkiye’de insülin pompası satmaktadır. İnternetten araştırabilirsiniz.

   sevgiler

 71. merhaba esra hanım sensörlerın fıyatını ne ve ilk başta bizmi parayı yatırıyoruz devletten nasıl gerı alıyoruz ve nekadar sürüyor

 72. Merhaba Esra Abla,benim a1c’m 13,5 pompa kullanmaya başlıcam bu pompa benim şekerimi düzelticek mi ???ayrıca gripal bir enfeksiyon durumunda neler yapmalıyım ?bilgin varsa almak istiyorum:D

  • Sayın Pompa Kullan,

   Pompadan mucize beklememek lazım. Pompa ile birlikte karbonhidrat sayım yönetimini de uyguladığınızda HbA1c’niz daha iyi bir değere ulaşabilir.

   Doktorun hangi ilaçları veriyorsa onları kullan bence. Bu konuda doktor olmadığımız için bir şey önermem doğru olmayacaktır.

   sevgiler

 73. Esra hanım pompa kullanan arkadaşlara birşey sormak istiyorum bu setin altına banyo yaparken su gidiyormu altına su geçermi kafamı kurcaylayıp duruyor bu soru gusül açısından sordum

  • Mehmet Bey Merhaba,

   Başka bir yazıda da bu konuyu sormuştunuz ve Ankara’dan Tülay Hanım cevaplamıştı. Galiba onu okumamışsınız.

   Tülay Hanım’ın yorumu:

   “Normal olarak abdest veya boy abdesti alınır. Yaranın dışında kalan yerler yıkanır. Yarayı yıkamak zararlı ise yara yıkanmaz, sadece üzerinden su akıtılır. Su akıtmak zararlı ise meshedilir (ıslak elle sıvazlanır) O da zararlı ise hiçbir şey yapılmaz. Yine de abdest alınmış sayılır.”daha düzgün ifade olması için alıntı yaptım.

   set değişim zamanında eskisini çıkartınca bir gusül abdesti alıp yenisini takıyorum böyle içim daha rahat ediyor ama tabiiki her zaman yukardaki ifadeler doğrultusunda set vücudumuzda yapışıkken de boy abdesti alabiliriz flasterin altına su geçiyor çünkü …

   fatih bey yinede tatmin olmazsanız diyanetin fetva hattına da sorabilirsiniz..

   Sargı için de aynı şey geçerlidir. Abdest veya boy abdesti için eğer zararlı olacaksa sargıyı sökmek gerekmez. Sargının dışında kalan yerler yıkanır. Sargının üzerine de mesh yapılır. böylece abdest veya gusül alınmış olur.

 74. Teşekkürler esra hanım içim rahatladı ne kadar biliyormusunuz bende öyle hatırlıyorum ama içim rahat etmesi için bir bilene sormak istedim siz araştırıyorsunuz çoooook teşekkür ederim elhamdulillah hepimiz müslümanız 🙂 daha önce sorduğumu hatırlamıyorum cevap veren herkese teşekkürler

 75. Tarih 28.11.2013.

  Cihazim kapali loop micro infuzyon. insulin pompasi ödemesini yapan kurum sgk odeme tarihi 1 ay sonra ziraat bankasi.

  evrak teslim yeri sirkeci sgk tibbi cihaz durum belgesini almayi unutmayın saglicakla kalın fatura bedelini hepsi karsilaniyormus memur öyle soyledi 1 ay sonra yine bilgi veririm

 76. Merhaba,
  Eren’e aldığımız pompanın CE belgeleri eski olduğu için (SGK’ya vermemiz için bize verilenler) yenisinin ilgili firmadan tekrar gelmesi gibi bir aksaklıkla; 15 eylülde başlayan süreçte, parayı bu hafta çekebildim.2800 + 300 TL
  Maalesef raporumuza ” hayati öneme haizdir” yada benzeri bir cümle yazmadıkları için net olarak hastanemiz yüzünden 700 TL zarardayım. Halbuki bazı doktorlar (!) pompayı tehlikeli olarak görmekteler.
  mutluluklar 🙂

 77. SGK’nın sensör ödemeleri ile ilgili gelişmeden bilginiz var mıdır acaba? Ödeme yapılmaya başladı mı yoksa hala askıda mı bekliyor?
  Sensörlü pompa kullanmaktayım ve bir ad. sensör fiyatı 97tl (altı gün kullanım bedeli) gibi bir rakam. SGK’nın bu konu ile ilgili çalışmalarından bilginiz varsa lütfen aydınlatır mısınız?

 78. Merhabalar..

  Bende insülin pompası geri ödemesi aldım ama standart tutar olan 3516’liraının yüzde 20 eksiğini aldım katılım payı diye tutar kesilmiş bu konuda bilgisi olan var mı?

 79. ben 19 yıldır ünsilin kullanıyorum şu anda 49 yaşındayım günlük iş hayatım çok hareketli insülin pompası benim için kullanmam uygun olurmu

  • Süleyman Bey Merhaba,

   İnsülin pompası kullanıp kullanamayacağınıza insülin pompasından anlayan bir doktorun karar vermesi daha uygun olacaktır.

   sevgiler

 80. Esra Hanım merhabalar, Biz hala Alper’e insülin pompası taktıramadık. Marmara kh sayımını öğren de gel demişti. 10 yıldır biliyoruz dedik olmadı. Diyetisyene gittik. Sabiha Hanıma. Olan 180 liraya oldu. Bilmediğimiz bir şey söylemedi. Hastaneyi aradım. Diyetisyene gittiğimizi söyledim. Şimdi de boş yatak yokmuş. Sıra bekleyecekmişiz. Şimdi okul açıldı. izin almam zor. Çocuğun dersleri var. Karar vermişken olsun istedik ama olmadı. Moralim bozuldu. Onun için size yazdım. 1 yıldır diyabetli olanlar bile kullanıyormuş. Bir de geç kaldığım için üzüldüm ve kendime kızdım. Sevgiyle kalın.

  • Ayşe Hanım Merhaba,

   Özellikle büyük şehirlerde birçok doktor insülin pompasınan haberdar. Sizi takip eden bir doktorunuz varsa görüşebilirsiniz.

   sevgiler

 81. ödemeler sensörl pompada % 100 mü esra hanım bekliyorum hala ödeme çıkmadı mart 15 gibi çıkacak galiba tamamını ödemezse sorun olacak gibi bana eski pompam sensörsüzdü zaten sezen hn. bilgisi ist. için di ödeme var denmişti bana son durum nedir

 82. Merhaba bende 8 yaşımdan beri tip 1 diyabetim ve son 8 yıldır insülin poması kullanıyorum. Yorumları okurken bende kendi deneyimlerimi aylaşmak istedim. Öncelikle ben iğneyi bacağımda kullanıyorum ve bu hem görsellik açısından daha iyi hemde olası bir pompa düşmesinde veya biryere takılmasında oluşan çekme kuvvetinin direk ipmeye kitmesini önlüyor. Aynı şekilde kullanan bir arkadaşım daha var ve yıllardır hiçbir problem yaşamadık.

  Bir diğer deneyimim havuz, deniz ve duşta iğnenin zamansız çıkabilmesi. Havuza veya denize giderken mutlaka yedek set bulundurmak lazım. Aynı şekilde duş alacağınız yerlerde (spor salonu, arkadaş evi v.b.) yine duşa girmeden önce set olduğundan emin olunmalı. Bu suda çıkma problemine de en çok setin takıldığı bölgedeki killar sebep oluyor. Bayanlarda bu roblem fazla görünmesede ergenlik ve sonrasındaki erkeklerin ipneden önce bölgedeki kılları alması avantajlı olacaktır. Ben bu 8 sene içinde suya bağlı olmadan en fazla 5 kere iğne çıkma problemi yaşamışımdır o da kablodan çekme veya birşeyin çarpmasıyla olmuştır.

  ayrıca birçok kişi sadece günlük fazla iğneden kurtulmak için gibi anlamış. Veya 0.1 ünitelik mini salınımlar gerçekleştirebilmek için gibi. Bence pompanın en büyük avantajı kesinlikle bunlar değil. Ayarlanabilir bazal ünsilin hayat kurtaran birşey. Şekeriniz düşük olduğunda bazali kısabilir hatta tamamen kapatabilirsiniz. Bu da hm daha fazla düşmesini önliyecek bu sebeple hipoglismi süreniz düşecektir. Hatta motorsikletle şehir dışında gezerken bir kere şekerim 62ye düşmüştü ve yanımda hiç şekerli bitşey yoktu. Sadece bazali kısıp bekledim ve yarım saat sonra en yakın markete gidebilmek için 85 olan kan şekerimle hazırdım. Yine bu bazalin bir diper güzelliği yürüdüğünüz zaman veya koştuğumuzda herhangi bir aktiviteden önce yüzde bazında kısarak olası hiperglisemiyi önlüyorsunuz. Ve enfeksiypn gibi bir durumda bazalinizi yükselterek olası hiperglisemi den de kurtulmuş oluyorsunuz. Ayrıca bolus insülinlerinizi de 2 aşamalı yapabiliyorsunuz. Örneğin yağlı bir yemek yediniz ve bu şekerinizi bir anda değil yavaş yavaş yükseltiyor. Direk 8.0 ünite yaparsanız hipoglisemi oluyorsunuz ama 3.0 ünite yaparsanızda 1 saat sonra şekeriniz 350 ye fırlıyor. İnsülin pompası sayesinde ikili bolus zelliğini seçip 3.0 ünite şimdi diyor 5.0 üniteyi ise 1 saate yayıyorsunuz ve stabil bir kan şekerine ulaşıyorsunuz.

  ben ahmet amca emine teyze kullanamaz durumuna da karşıyım, neden kullanamasın? Tamam karbonhidrat sayımını öğrenemeyebilir ama önceden de kaç ünite insüline nakadar yemesi lazım biliyordu. Pompa da bu daha bile rahat eline alır küçük bir kitap neyin kaç karbonhidrat olduğunu okur pompanın wizard bölümüne girer. Ve daha doğru insülin yapmış olur. O insanın bacağını, gözünü kurtarabilir insülin pompası.

  Yalnız aynı şekilde de 12 yaş altı çocukların kullanımına da karşıyım. Çünkü canı gofret istediğinde okulda alıp yiyecek ve kafasına göre yanlış bir insülin yapabilecektir. Ciddi bir hipoglisemiye sokabilir bu durum çocuğu ve hayatına malolabilir. Belirli bir bilinç ve olgunluk gereklidir.

  Bemde medatronic parodigm kulanıyorum. Şuanki pompam yeni. Ürün genel olarak dayanıklı. Üzerindeki o ringler sayesinde de su geçirmez bile diyebiliriz. Ancak belirli bir ömrü olduğunu da söylemek lazım. Benim ilk pompam aldıktan 1 yıl kadar sonra istanbula gezmeye gittiğim güneşin altında bol yürüdüğüm bir temmuz günü sıcaktan çalışmaz hale gelmişti. Motorunda bir problem oluşmuştu. Cihaz kesinlikle ısıya karşı dayanıksız. Hemen bölgenin yetkilisi geçici bir cihaz ayarlamıştı ondan sonra ya yeni bir pompa vermişlerdi yada tamir olmuştu hatırlamıyorum. Sonrasında ya o tamir olmuş yada yeni gelmiş cihaz 6.5 sene sonunda kullanılmayacak hale geldi, motorun altındaki plastikten kırıldı. Motoru çalışıyordu ancak güç veremiyor geriye gidiyordu. Problemi farkedip silikon tabancasına (evet bildiğimiz silikon tabancasına!) Sıkıştırıp 4-5 gün çanta ile gezdim. Medatronic in ne yazıkki türkiyede servisi yok. Elektronik sisteminde hiçbir problem olmıyan sadece dış plastik kasasının değiştirilmesi gereken cihaz için yurt dıçına göndermeleri gerektiğini söylediler ve yanlış hatırlamıyorsam 3000 ile 4000 tl arası bir fatura çıkartrılar. Bende bu ücrettense yeni bir cihaz aldım. Firma desteği yedek parça tamir vb olarak başarılı olmasa da ellerinden geleni yapıyorlar. Yeni aldığım ürün gelene kadar onların ayarladığı bir pompa ile günlük hayatıma devam edebildim tekrardan.

  Bu cihaz sonuçta yıllarca cebinde oluyor insanların ve zaman zaman darbelere, düşmeye, ıslanmaya maruz kalabiliyor. Bildiğim kadarıyla da sigorta şirketleri ya 5 yılda bir almaya hak veriyor yada ömür boyu bir kere. Rahatlığına ve bir diyabet hastası için çok yüksek olan yaşam standartlarına alışmış bir insan bir arıza durumunda ciddi psikolojik rahatsızlıklara yakalanabilecektir. Oyüzden kullanan ve zeven kişilerin aylık bir kenara 90 tl koymaları 5 yıl sonra bozulursa ve sigortadan destek alamazlarsa yenisini alarak yaşam standartlarını devam etmelerini sağlıyacaktır.

  Bir diğer söylemek istediğim de birkaç yol sonra şeker hastası olduğunuzu unutuyorsunuz. Yemeklerden sonda insülin girmeyi ve set değişimlerini zamanında yapmayı unutmamak lazım. Yğksa 450 kan şekeriyle kendinizi etrafta sinir içinde terör estirirken bulabilirsiniz. Ben sadece yemeğe insülin girmeyi unuttuğum için çok yakınımda çok fazla insan üzdüm. Yüksek kan şekeriyle mantıklı hareket etmek çok zor..

  Bu cihazda ayarlanabilen bazal sayesinde cinsel ilişki sırasında da hipoglisemiyi önlüyor. Tanıdığım birçok tip1 diabet hastasının en büyük depresyon sebepleri başarısız bir cinsel hayat. Bunun en büyük sebebi de ilişki sırasında hipoglisemi. İğnnizi çıkararak yada bazal insülin düşerek bunun ötesine geçebilen şahısın yaşam kalitesi yüksek oranda artıyor.

  Ayrıca yeni kullanmaya başlayacak arkadaşların içinde elbet vücudunda hep bir iğne oldupu için acaba iltihap riski olur mu diye düşündüğünü biliyorum. 8 yıl boyunca 1 kere bile böyle bir sorunla karşılaşmadım. 1 kere havuz 1 kere deniz yüzünden kulak yolu enfeksiyonu bile kaptım ancak kere bile setlerin olduğu bölgede bir enfeksiyon oluşmadı. Sadece 1 hafta hatta bazen 1 ay değiştirmeyi unuttuğum dönemler oldu onlarda ufak iltihaplanma ve 1 afta süren sertlik durumu yaşadım.

  Pili çok çabuk bitiypr diyenlere tavsiyrm de duracell in pahalı olan modelleri olacaktır. Marketten alınan 50 kuruşlık bir pil ile yarım gün çalışmayan cihaz duracell ile haftalarca kullanılıyor.

  bunlar da benim deneyimlerim. 10 yaşından büyük tüm diabetlilere tavsiyem insülin pompası. Bir diyabetlinin belkide kendi aşamı hatta çevresindekiler için yapabileceği en güzel şey.

  Umarım sayfanızda insanların pompa deneyimleri için de bir bölüm açarsınız. Bu sayede önceden kullananların başına gelen kötü durumlar başkalarının başına gelmez.

  iyi günler diliyorum.

 83. Unuttuğum bir şeyde devlet sınavlarında kapıdaki polisler insülin pompasını ve şeker ölçerleriyle sizi almamaya çalışabiliyor. Biraz sert konuşmanız gerekebilir. Ehliyet sınavlarında, açıklise sınavlarında, ösym sınavlarında böyle tatsızlıklarla karşılaşabilirsiniz. Devlet sınavlarına girerken yanınızda doktor imzalı, diabet hastası olduğunuzu, insülin pompanız, ölçüm cihazlarunız ve küp şeker yanınızda taşımanız gerektiği yazılı bir rapor bu tatsızlığa karşı koyabilmenizi kolaylaştırır. Ayrıca kağıt sokmak ta yasak olduğundan geçmenize izin verseler bile o raporu içeriye sokamayacaksınız. Birden fazla oturumlu sınavlar için birden fazla rapor almanız veya aslı gibidir yaxılı kaşeli imzalı fotokopilerini bulundurmanız gerekmekte.

 84. iyi günler esra hnm..20 yıldır dmlıyım..10 senedır gunde 5 kere ınsılun yapıyorum sekerım gece yüksek seyirediyor.pompa taktırmak istiyorum ….medtronıc fırmasını aradım çok ilgilendiler sağolsunlar..geri dönüşüm yapıcaklar bana…sensörlü pompa su anda 7600 tl sensörsüz 5000 tl dedıler..sizce sensörsüz taktırmak istersem kullanım acısından bi farklılık yaratırmı…?hem malıyetı acısındanda daha uygun…dısardan ölçüm yapsam kendi makınemle bi sorun yasarmıyım acaba..şimdiden çok tesekkürler..

  • Sayın Ferah Topçu,

   Bloğumuzun ana sayfasının sağ tarafında site içi arama var. Oraya sensörlü insülin pompası yazıp blogtaki tüm sensörlü pompası yazılarını okumanızı öneririm.

   Sensörlü insülin pompası bence çocuklar ve hipoglisemiyi hissetmekte güçlük çekenler için daha iyi. Yerinizde olsam ve parmaktan kan şekeri ölçümü yapabiliyorsam sensörsüz alırım. Ben sensörsüz kullanıyorum. Bir ara sensörlü pompa denedim ama pek hoşuma gitmedi.

   sevgiler

   • cevabınız için teşekkür ederim esra hnm..acaba pompa gece yatarken sorun yaratıyormu..?bazı endişelerim var bu konuda kafamdan atamıyorum basabilirmiyim kullanabilirmiyim diye…vucudunda devamlı bir makine ile yasamak sosyal hayatımı etkilermi…salı gunu hastaneden cıktım 8 gün yatırdılar insilün dozlarım ayarlandı su anda sekerım düzenli hatta düşük bile sayılabilir bir ortayı tutturamadım bütün yazılarınızı okudum…çok bilgilendirmişsiniz elinize sağlık…:)sizden destek bekliyorum ne yapmalıyım…saygılar…

    • Sayın Ferah Topçu,

     Youtube kapatılmasaydı bu konudaki videomuzu izlemenizi isterdim.

     Yatarken bir sorun olmuyor. Sosyal hayatta da sorun yaşamadım. Olmayacağını düşünüyorum. Ama kişiden kişiye göre değişebilir.

     sevgiler

 85. slm esra hanim esim novarpid ve levemir insulin kullaniyor ama sekeri bir ayarda tutmuyor acaba hangi insulin sekeri bir ayarda tutar rica etsem yardimci olurmusunuz. simdiden tesekur ederim.

  • Veysel Bey Merhaba,

   Bunun sebebini sorgulamak lazım ama. Neden dengesiz gidiyor olabilir kan şekeri? İnsülin doğru yapılmıyor mu? İnsülinle yenilen yemek doğru eşleştirilmiyor mu? İnsülin bozulmuş mu? İnsülin yapılan bölgede sorun var mı gibi? Bunların cevabını belirledikten sonra kan şekeri halen düzensiz gidiyorsa doktorunuz ile görüşerek diğer tip insülinleri deneyebilirsiniz.

   Yemeklerden önce Apidra, uzun etkili olarak da Lantus’u doktorunuza bir danışın lütfen. Apidra’nın içerisindeki insülin glulisin maddesi kan şekerinin çok oynamasını önlüyor. Lantus da Levemir’e göre daha uzun süreli etkili.

   sevgiler

 86. selamlar…bu gün itibarı ıle pompam takıldı esra hanımcım…bakalım hayırlısı…ilerleyen günlerde yaşadıklarımı yazarım tek korkum silikon ucun kıvrılması..:)bütün arkadaşlara pompa hakkındaki yazıları ve takmama karar vermeleri konusunda cok teşekkür ederim..sevgilerle…

 87. selamlar esra hnm..pompam takılalı 5 gün oldu ve ben hala alısamadım boluslarda ayarlamaları yapamıyorum nisanın 25 ıne özel bir hastaneden diyetısyenden randevu aldım..karbonhıdrat sayımını öğreneceğim..benım sormak ıstediğim pompam sensörsüz pompa olacak bundada sayımı öğrendıkten sonra karbonhıdrat girerek bolus ınsılun yollama kısmı varmı..pompayı kurcalamıyorum hiç sadece bolusları yolluyorum doktorumla 2 kere görüştük bazalları yükselttık bolusları kendım yediğin karbona göre yapacaksın dedi eğer pompanın bu özelliği varsa kullanmak isterim ..pazartesi doktorumla 3. kez görüşeceğiz azda olsa alısmıs olurum sanırım sizin vıdeolarınızı hep seyrettım 2. görüşmemizde pompamı kendım taktım cok mutlu oldum memnun kalıcam sanırım…yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..başınızı ağrıtıyorum kusura bakmayın ama yardıma ihtiyacım var..:)

  • Sayın Ferah Topçu,

   İnsülin pompasını yeni kullanan bireylerin bazal ve bolus ayarları için maksimum 2 ay sabretmeleri gerekiyor. Her şey çabuk yerine oturmaz 🙂

   Sensörlü ya da sensörsüz insülin pompasında ‘bolus sihirbazı’ kısmı var. Bu kısmı kullanarak size özel ayarlanacak karbonhidrat/insülin oranınıza göre yemeklerden önce bolus gönderebileceksiniz. Şu anda size belirtilen bolusları gönderiyorsunuz ama zamanla bolus sihirbazını öğrenince işiniz daha da kolaylaşacak. Şu an sizin pompanında bu kısım açık olmadığı için kullanamıyorsunuz. Açılınca kullanırsınız.

   Bloğumuzdaki video ve yazıların işinize yaraması mutluluk verici.

   İstediğiniz zaman sorun. Seve seve yardımcı olurum.

   sevgiler

 88. esra hanım benım annem seker hastası ve sekerı 300 ile 500 arası hep ınsılun pompası onerıldı ama suan hatsneler cok youn ve yer bulmak bıle ımkansız bız kuşadasında oturuyoruz. özele gitmeyi dusunuyorum ama sgk nekdarını oduyor devlet hastanesınde ne kadar odenıyor bılemıyorum bıraz acıklarmısınız rica etsem

 89. Herkese merhabalar,

  Pompa firması ücreti peşin mi alıyor yoksa SGK nın hastaya ödeme yapmasını bekleyip mi alıyor? Çok mu şey istiyorum acaba 🙂

  Sevgiler..

 90. Aa gerçekten ümitsizce sormuştum..yani firmanın sgk ödemesini beklemeden peşin olarak aldığını düşünmüştüm..bilgi için teşekkürler Esra Hanım..

  • 🙂 Tutar yüksek olduğu için firmalar ödeme sürecini böyle yönetiyorlar. Çünkü kazanacakları para o süre için değiyor 🙂

   sevgiler

 91. Esra abla merhaba
  17 yaşındayım ve ben de insülin pompası kullanıyorum.Şu ana kadar bir sorun yaşamamıştım ama rezervuarla ilgili bir sorunum var.İnsulini rezervuarın içine doldurduktan sonra içinde kalan hava kabarcıklarını mümkün oldukça çıkarıyorum.Ertesi gün bakıyorum ki içinde bir sürü hava kabarcığı oluşmuş.Bu konuda bana yardımıcı olursanız sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

  • Betül Merhaba,

   Çok ufak kabarcıklar pek bir sorun yaratmıyor. Rezervuarın üst tarafında oluyor genelde. Ufacıklarsa sorun değil.

   Ama büyük kabarcıklar varsa ve hareket ediyorlarsa;

   Pompayı klipsinden vücudundan ayır. Rezervaurı da pompadan ayır. Kabarcıkları yukarı doğru topla. Sonra hiçbir şey yapmadan standart pompa hazırlık sürecini izle. Kabarcıklar kablodan çıkınca sorun kalmıyor.

   Belki bu yöntemi biliyorsundur ama ben tekrar bi anlatmış oldum.

   Pompada kullanılan Apidra, Novorapid ya da Humalog’u ayrı ayrı denedim. Ve hiç kabarcık yapmayan Apidra oldu 🙂

   sevgiler

 92. Esra abla bende dediğin yöntemi yapıyorum ama eskiden rezervuar içindeki ilaç az kalınca oluşurdu artık içinde çok ilaç varken de olmaya başlayınca bir sorun mu oldu diye merak ettim.Soruma bu kadar çabuk cevap verdiğin için teşekkür ederim.:-)

 93. Esra Abla merhaba
  İnsülin 4 saat kadar buzlukta kalırsa bir sorun olur mu ?
  Bu soruma cevap verebilirse birisi çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

 94. Kesin bozulmuş diyorsunuz yani kutusunun içinde koymuş direkt olarak değil ama bozulmuştur herhalde teşekkür ederim bu kadar kısa sürede cevap verdiğiniz için.

  • Offf. Üç kutu mu? Allahım. Ne yapmış öyle.

   Dediğim gibi Betül 4 saat kalmış diyorsun. Donmaya yaklaşmıştır. Ya da donmuştur. Donan insülinler bozulur.

   sevgiler

  • Necip Bey Merhaba,

   Halen sadece İstanbul Sirkeci SGK ödeme yapıyormuş.

   Sirkeci’ye gidince detaylı sordum. Diğer illerin SGK’larının fiyat araştırması yapıp karar vermesi gerekirmiş. Ya da SUT’da çıkması gerekiyor.

   Sevgiler

 95. Merhaba Esra Hanım 7500 TL tutarındaki sensörlü insülin pompası faturası düzenlendi .3500 TL sini SGK tarafından ödeneceği beyan edildi.Ancak Ankara Bahçelievler SGK müdürlüğü sensörlü pompa faturasının ödenmeyecegi faturanın sensorsuz pompa olarak düzenlenmesi gerektiği belirtilmiştir.Biz bu durumda kullanmaya başladığımız sensörlü pompayi iade edip firmaya vermiş olduğumuz senetleri geri alıp sensörsüz pompa talebinde bulunabilir mıyız ?Bu konuda bize bilgi verebilir misiniz ?

  • Selami Bey Merhaba,

   30 Ağustos 2014’te yani çok yakın zaman önce yönetmelik değişti. Artık sensörlü pompa ve aparatları ödenmiyor.

   Firmanın bahsettiğiniz gibi bir şey yapacağını düşünmüyorum. Ama size SGK kesin ödeyecek diye satmışlarsa yerinizde olsam yasal haklarımı ararım.

   Sevgiler

 96. Merhabalar bende birey sormak istiyorum. Temmuz Ay’ında pompamı aldım ve evraklarımı SGK’ya teslim ettim. 3 ay geçmesine rağmen ödemeyi henüz alamadım Kasım Ay’ında ödenecek. Fakat sıkıntım şu raporumda “Hayati Öneme Haizdir” yazınca katılım payı kesilmemesi ve 3500 TL ödenmesi gerektiğini söylediler. Bulunduğum ildeki SGK’da ödemeyi böyle alanlarda var fakat benim hesabıma yatacak paranın 2800 TL olduğunu, 700 TL katılım payı kesileceğini gördüm. Bunun için ne yapmam lazım? Dilekçe ile başvurdum ama dilekçenin işleme konup sonuçlanmasının 1-2 ayı bulacağını söylüyorlar. 4 ay bekledim zaten 2 ay daha niye bekleyeyim ki

  • Merhabalar bende 30 Ağustos’tan önce sensörlü insülin pompasına geçiş yapmıştım. Kasım ayında sizin gibi 2800 TL yatırıldı sitedeki yorumları takip ettiğimden firma yatkilisi ile görüştüm dilekçemi verdim. Ay sonuna doğru rezervuarlarımı reçete ettirmiştim evrakları vermeye gittiğimde ilgilenen memur eksik ödemenin yapılacağını söyledi ve bu ay hem pompanın kalan ödemesi 700 TL hemde set ve rezervuar ödemem 298 TL yapılmıştı. Son SUT değişikliğinden sonra set ve rezervuar ödemeleri yapılırmı yapılmaz mı tereddütlerim vardı ama hesabımda çift ödemeyi görünce çifte mutluluk yaşadım 🙂
   Sensörlerden iki tanesini kullandım ama iki kullanımımda da beni yanılttığı için uzun süreli kullanmanın sonuçları sağlıklı olmadığı için faydalı olacağını düşünmüyorum. Kan şekerimi 40ın altına düştü diye gösteriyor parmaktan ölçüm yapıyorum 112 çıkıyor bu fark oldukça yüksek ve pompadaki sonuca göre hareket etmek kan şekerimizi yükselteceği için düşük yada yüksek uyarı verdiğinde hep parmaktan ölçüm yaptım ve sonucun doğru olmadığını görünce güvenilir olmadığına kanaat getirdim. Umarım bu hastalıktan bizi kurtaracak çalışmalar olumlu sonuçlar verir.

   • Emine Hanım Merhaba,

    Ödemeleri almanıza çok sevindim.

    Sensörler hakkında ise birkaç yorumum olacak. Ben de bir süre sensörlü insülin pompası kullandım ama maalesef bir süre sizin bahsettiklerinizi yaşadım. Ancak diyabetimben.com aracılığıyla tanıştığımız birkaç aile de oldukça memnundu. Ve ben kendime dönüp bunu birilerinin yapabildiği ama kendimin yapamadığını söylemiştim. Halen de söylüyorum. Sensörlü insülin pompasını bazılarımız oldukça iyi kullanırken neden bazılarımız, ben dahil iyi kullanamıyor?

    Rahat bir zamanımda tekrar deneyeceğim ve eğitimlerini daha iyi almayı da planlıyorum.

    sevgiler

 97. Merhaba Esra hanım. bir üstteki soruya cevap verememişsiniz ama inşallah bana cevep verebilirsiniz. üstteki soruyla aynı sayılır. pompa için 2800 yatırılmış. temsilcimle görüştüm. hayati öneme haizdir yazısı varsa dilekçe yaz dedi. hayati öneme haizdir yazıyor. bir dilekçe örneği gönderebilir misiniz? emsal teşkil edecek bir evrak filan … teşekkür ederim.

  • Adıgüzel Hanım Merhaba,

   Sensörlü insülin pompası şu anda ödenmiyor. Sensörsüz insülin pompası ödemesin de eksik yatırıldığı için bunu nasıl talep etmeniz gerekir bilemiyorum. Birkaç kişinin ödemesini aldığını duydum ama kim olduklarını hatırlarsam yazardım. Ama hatırlamıyorum. Dilekçe örneği de maalesef yok. Zaten siz de yazabilirsiniz. Şu cihazı aldım, ödeme normalde raporda şu şekilde olması koşuluyla şu oranda yapılacaktı ama yapılmadı. Eksik ödemeyi talep ediyorum diye bir dilekçe olabilir.

   sevgiler,

 98. Merhaba arkadaşlar. SGK ödemeleriyle ilgili bir sorun yaşıyoruz, belki bilgisi – fikri olan vardır diye yazıyorum. Ekim 2014 den beri set – rezervuar ödemelerimiz “bilinmeyen bir sebepten” dolayı yapılmıyor. Evraklar tam ve eksiksiz olarak teslim ediliyor, ancak ödeme gelmiyor. Medtronic de konu hakkında bilgi sahibi ve “bekleyin – idare edin” gibi şeyler söylüyor. Evrakları teslim ettiğimiz Milas SGK evraklarımızın İzmirde beklemede olduğunu söylüyor. Civarda yaşayıp ödemesini alamayan bir arkadaşımız daha var. Sadece bizim bölgemizde mi yaşanıyor bu sıkıntı? ve önemlisi ne zaman bitecek? şimdiden teşekkürler…

 99. İstabil Sirkeci SGK sensörlü insülin pompasını% 100 ödüyor demişsiniz.biraz acabilirmisiniz ne demek istediniz acaba pompayı oradan yazdirinca devlet karsiliyo mu
  iyi geceler esra hnm

 100. Esra hanım ve şeker arkadaşlar,
  Bir çok yorum okudum, fakat sonuca ulaşmakta halen güçlük çekiyorum. izin verirseniz kısaca durumumu özetlemek istiyorum. Bilgileriniz doğrultusunda da yardımcı olmanızı rica ediyorum.
  ilk olarak 5 haziran 2008 tarihinde HgA1c 16.7 ve AKŞ. 597 ile Tip1 tanışmış oldum. 2 ay içinde eski formuma kavuştum ve kan değerlerim yoluna girdi. 6 ay sonra sonrasında Medtronic paradigm insülin pompasını önerisi ile Metis Medical aracılığı ile 27 aralık 2008 tarihine pompa kullanmaya başladım. 1 Ocakda SUT değişmiş ve benden pompa nın fatura bedelini istediler. Çok zorlu bir süreçti (Hayatta kalmak için bizimle iyi geçinmelisiniz diye tehditler). süreci yasal olarak sürdürdüm ve geri adım attılar. Aradan yıllar geçti. bir süre Distribütör firma ile görüşerek sarf malzemeleri nakit aldım ( Sosyal güvencem yoktu). nisan 2014 tarihlerinde ise reçete ile almak istedim ve hastaneye gittim. benim için sensörlü pompanın çok iyi olacağını ve önceki cihaz yeterli olmadığı için sensörlü cihaza geçmesi hayati önem taşır diyeceğimiz için hiç bir fiyat farkı oluşmadığı ifade edildi. fiyat farkı ödememe koşulu ile kabul ettim ve 8 nisan 2014 de sensörlü pompayı aldım. Fakat, SGK dan pompa ve sarf malzeme ödemesi konusunda hiç haber almadım. aradan onca zaman geçmesine rağmen SGK ya evraklarım gönderilmediğini hatta başvuru dahi yapılmadığını öğrendim. Bende 3. kez sarf malzemeleri peşin almak istemedim. Durumu firma şöyle açıklıyor. “Efendim SUT değişti SGK ödeme yapmıyor. Önceden İstanbul SGK yapıyordu. sizin ikametiniz İstanbul’da fakat artık oda yapmıyor. biz size kıyak olsun diye para istemiyor ve SGK yı bekliyoruz” der. Bende en azından sarf malzemeyi alayım diye düşündüm. Bu defada SGK, “Efendim bizde hiç pompa kaydınız yok” dedi. Elimde bir kaç evrak barkod fatura ve 2 tane cihaz var 2side kutusunda. Rahat duramadım. Distribütörü Medtroniği aradım o zaman şu seri nolu cihazın seceresini bana verin dedim. Cihaz kayıtlarda hiç olmamış. (Burada mali bir suç var ama tedarikçi firma iflas). Konuyu toparlıyorum. sonuç olarak yeni pompanın fatura tarihi 8 nisan 2014 bu fatura dahilinde SUT bu cihazı ödermi? önceki cihaz kayıtta olmadığı için ilk sensörlü pompa kullanmaya başlamış olmak SUT açısından bir önemi varmı? Kapitallerin gözünde Dolar veya TL gibi Rant kölesi olarak görünmek istemiyorum, sağlıklı olmak istiyorum.
  Sevgiler Saygılar Tuna

  • Sayın Tuna,

   Medtronic firması global bir şirket. Sizin bahsettiğiniz şekilde yasal olmayan bir yönetim şekilleri olamaz.

   Size belirtildiği gibi şu anda sensörlü insülin pompası ödemesi Türkiye’nin hiçbir yerinde yapılmıyor. SGK ödemeye tekrar başlarsa pompanızı ödeyebilir. Ancak şu an için zaten Medtronic sizden bir ücret talep etmiyor. Siz set ve rezervuarlar için ödeme yapabilecek durumdaysanız bunları ücretli olarak alabilirsiniz.

   Son olarak bu konu kapitallerin bir köleliğinden ziyade Türkiye’nin SGK uygulamalarının maalesef yeterli ve insan odaklı olmamasından kaynaklı.

   sevgiler,

 101. Merhabalar benim esim tip 1 diyabet hastasi ye i evlendik elimden geldigince arastirip bilgi edinmeye calisyoru. Bazi sorularim olucak size cevaplarsaniz vok sevinirim biri cisi esim tabagindaki yemege gire insulin vuruyo anladigim kadariyla bu arada pompa kullaniyo mesela ben fazla yedin diyorum ben onun dozunu ayarladin diyo bu dogrumu ikincisi seker olcumu defterimiz var sabah aclik aksam yatmadan tokluk olcuyoruz doktor verdi doktora gitmeden ucgun once tum.ogunleri aclik tokluk olcuyorhz bu olcu araliklati nekadar olmali heryerde farkli yaziyo anlamiyoru. Ucuncusu biz cocuk sahibi olmak istyoruz cocugumda bu hastaligin cikma olasiligi nedir kocami cok seviyorum ona cocuk gibi bakiyorum elimden gelenin fazlasini yapmak istyorum odum kopuyo bisey olur diye ona psikolojik olarak cokmu abartiyrum ama cok seviyorum hergun parmgina bisey batirmasi dort gunde bir gobegini delmesi beze beze oluyo oralara ne surmeliyim kiyamam ki ben ona cok mu zor bi hastalik bu insllah bu kadar sorularima cevap veririsin simdiden vereceginiz cevapkar icin minnettarim saglik dolu huzurlu bi hayatla kalin …

  • Cemre Hanım Merhaba,

   Tip-1 diyabetli bireyler eğer karbonhidrat sayım yöntemi ile beslenme proframlarını organize ediyorlarsa tabaklarına göre insülin yaparlar. Fazla ya da az yeme durumlarına göre kan şekerleri düşer ya da yükselir. Bu düşüklük ya da yükseklikler fazlaysa diyabetimizi iyi yönetmiyoruz sonucu çıkar. Örneğin kan şekerimiz bir 60 oluyor bir de 300 oluyorsa ve bu sıkça oluyorsa bir sorun var.

   Doktor ve diyetisyen kontrollerine ise eşinizle giderek bilginizi daha fazla arttırabilirsiniz.

   Çocuğunuzda çıkma olasılığı elbette var ama sorun edecek kadar yüksek değil.

   Sevgiler

  • Yağmur Hanım Merhaba,

   Maalesef sensörlü insülin pompası ve aparatları halen SGK tarafından ödenmiyor. Ama sensörsüz pompalar SGK destekli ve aynı koşullarda ödemesi bulunmakta.

   sevgiler,

 102. Iyi gunler ben 17 yillik tip 1 diabet hastasiyim insulin pompasi kullaniyordum insulin pompasina gecmek istiyorumama firma onuusunda cok kararsizim hem firmadan hemse danistigim doktorlardan dolayi en iyisi ve sagliklisi olarak kullanicilarin tecrubelerini olarak goruyorum bu yuzdenin insulin pompasi kullananlar bana tugba-narin@outlook.com mail adresinden maillede ulasabilirler simdiden cok trsekkur ederim iyi gunler

 103. merhaba esra hanım, insülin pompası taktırmak üzere hastaneye yattım. önce kan şekerini regüle ettirdim, karbonhidrat sayımını giriş seviyesinde öğrendim, başka bir işimi halletmek üzere hastaneden çıkış yaptırdım , sonra tekrar yatış yapıp pompayı taktıracağım. ama pompa takılmadan önce size birşeyler sormak istiyorum: pompa 5500 tl civarındaymış. bunun 3000-3500 tl küsürünü devlet karşılıyormuş. bu 5000-5500 civarı tl’ yi önce firmaya peşin vereceğiz sonra devlet bize 3500 küsür lirasını geri mi verecek, yoksa biz sadece şimdi devletin ödemediği, yaklaşık 1500 lirasını mı firmaya peşin vereceğiz?. eğer böyleyse iyi ama değilde 5500 küsür lira peşin vereceksek işimiz zor! çünkü haliyle ha deyince 5000-6000 lira peşin para bulmak o kadar kolay değil birçok insan ve benim için de. ne yapmamızı önerirsiniz? bu arada şimdiye kadar 1-2 sene de bir sgk bir tane şeker ölçüm makinesini ücretsiz olarak şeker hastalarının almasını sağlıyordu. benim de bu şekilde ücretsiz aldığım eb sensör adlı cihazım var. ama hastane tahlil sonuçlarıyla yaptığım karşılaştırmaya göre pek doğru ölçüm yapmıyor. bu yüzden 1-2 senelik sürenin dolmasıyla beraber eczaneye yeni cihaz almak için başvurdum fakat bana artık şeker ölçüm cihazının parasını devletin karşılamayacağını söylediler. gerçekten öyle mi yani doğru bilgi mi veriyorlar bana? (eğer daha önceden ödedikleri birşeyi böyle birden ödemeyi keseceklerse, şeker hastaları olarak işimiz zor!)

  • Mehmet Bey Merhaba,

   SGK size ödeme yaptıktan sonra firmaya 3500 TL’yi ödeyeceksiniz. 1500-2000 TL olan tutarı da ya pompa takılırken ya da SGK ödeme yaptıktan sonra birlikte de ödeyebilirsiniz.

   Artık maalesef glükometreler SGK destekli alınamıyor. Eczane doğru bilgi bermiş. EB Sensor gerekli testlerden geçemedi. Ölçüm sonuçları maalesef güvenli değil. Bu konuda mecburen cebinizden bir ödeme çıkacak.

   Maalesef ülkemizde kronik hasta olmak maliyetli.

   Sevgiler

 104. esra hanim bizde medtronic pompa takacaz kizimiza 3 aylik ve simdi biz sadece 1500tlmi vercez yoksa toplumu aliyor firma bizden yada 5000tl cunku okadar para yok bizde ben 1500tl veripte geri kalani sgk veremiyormu firmaya yardimci olursaniz sevenirim siz daha bilgi biliyorsunuz

  • Ferhat Bey Merhaba,

   5 bin ya da 3500 TL için firma size senet imzalatacak. Siz SGK’dan 3500 TL yi alınca firmaya göndereceksiniz. 1500 TL ise ya işin başında ya da sonunda cebinizden çıkacak.

   Sevgiler

 105. peki bu 3500 tl ne zaman veriyor devlet ve sgk benim yokke hani devletin bir ara gene saglik herkesi yapmisti ya 6 senedir borc var e devlete goziyor 1400 borc var diye simdi devlet gidipte hesabima yatiracagi parayi 3500tlyi o borca alinmaz dimi bide esra hanim bide kizim 3 aylik ve sgk ilerde iptal etigimde bu pompa setler devlet gene odermi cocuga yada 18 yasina kadar veriyormu yada olmasa sgk yuksek geliyor bana sadece cocugun genel saglik ayda 64 tl odesem o setler geri odeme yaparmi tskler

  • Ferhat Bey Merhaba,

   SGK hesabınızdaki ödemeyi görüp GSS borcunuzdan dolayı kesinti yapabilir.

   Çocuğunuz 18 yaşını doldurmamışsa ve sizin üzerinizdeyse çocuğunuzu bireysel GSS yaptırıp yaptıramayacağınıza net cevap veremem. Yapılacak GSS tüm sağlık hizmetlerini karşılar mı onu da tam bilemedim. Araştırayım.

   Gelir durumunuzu tam bilmiyorum ama GSS borcu vs uğraşacağınıza devlete destek başvurusu yapsanız. Gelir testi yapılır ve birçok konuda destek alabilirsiniz.

   Sevgiler

 106. Esra Hanım Merhabalar,

  yazmış olduğunuz rakamlara bakarsak, sizinle beraber aynı zamanlarda aynı pompayı kullanmaya başlamışım. Yeni ölçüm yapan sensörlü pompalar arasında tavsiye edebileceğiniz markalar nedir acaba ? Medtronic’in pompası ile Medtrum sanki bir adım daha önde.

  Konuyla ilgili görüşlerinizi rica eder, iyi günler dilerim.

  Emrah

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.