Anasayfa DiyabetTV İnsülin Pompası Hakkında
 • esra hanım benım pompam var ama kh egitimimi bir turlu tamamlayamadık cunku sekerlerım regule olmadan tamamlamamız gerektıgını soyledı dıyetısyenım bu bolus sihirbazından bahsetti bana bence muhtesem bişey darısı benim basıma diyelim.

 • Ben on yıldır şeker hastasıyım ve pompa tedavisine geçmek istiyorum. Fakat kafamı karıştıran bir durum var. Ben karbonhidrat sayımı üzerine eğitim aldım. Pompa tedavisinde insülin değerlerini kendin mi ayarlıyorsun yoksa pompa kendi kendine ayarlıyor mu ? Pompaya geçtikten sonra istediğim bir şeyi yiyince benim ayrıca pompadaki insülin değerleriyle oynuyormuyum yoksa pompa kendisi ayarlıyor mu?

  • Seda Hanım Merhaba,

   Bloğumuzda pompa tedavisi ile ilgili birçok yazı ve video var. Onları da lütfen inceleyin.

   Kısaca bahsetmek gerekirse; pompa tedavisine başlanmadan önce birkaç gün hastanede yatarak karbonhidrat/insülin ve bazal insülin oranlarınızın ayarlanması gerekiyor. Ve ilk aşamada bu işi doktorlar yapıyor. Yemek yiyince hangi öğünde yemek yediyseniz kh/insülin oranınıza göre o öğünde yediğiniz kh miktarınızı hesaplayarak pompadan manuel olarak siz insülin gönderiyorsunuz.

   Pompa otomatize bir sistem değil. İnsülin dozlarıyla ihtiyaca göre oynanmakta. Her gün her gün oynanmamakta.

   sevgiler

 • Çok yardımcı oldunuz teşekkür ederim fikirlerim kesinleşti. Pompayı tüm hastaneler takıyor mu yoksa yalnızca belirli hastaneler mi takıyor? Ben tepecik hastanesine gidiyorum. Bu konu hakkında da bilgi verirseniz çok memnun olurum.
  Teşekkürler

  • Seda Hanım Merhaba,

   O kadarını da ben bilemem maalesef. Sizin yaşadığınız ile göre gidip hastanelere bakmanız lazım. Bazı devlet hastaneleri takarken bazıları deneyimsiz oldukları için takmayabiliyor.

   sevgiler

  Cevap Bırak

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.