İnsülin Kalemi İğne Uçlarını ya da İnsülin Enjektörlerini Kaç Kez Değiştiriyorsunuz?

İnsülin Enjeksiyon Rehberiİnsülin Kalemi İğne Uçlarını ya da İnsülin Enjektörlerini Kaç Kez Değiştiriyorsunuz?

Bu yazımızın fotoğrafından insülin kalem iğne uçlarını çok net bir mikro-fotoğraf olarak görüyoruz. Enjeksiyon yapılmadan önce iğne ucunun durumu, bir enjeksiyondan ve altı enjeksiyondan sonraki durumunu çok net görebiliyoruz. Ben bu tarz fotoğraflar görünce tip-1 diyabet yönetiminde kullandığımız araçların kullanım prosedürlerine, kullanım sıklığına ve hijyen konusunda ekstra daha da dikkat etmeye başlıyorum.

İnsülin kalem iğneleri ve insülin enjektörleri hepimizin bildiği gibi tek kullanımlık. Çok zorunlu olmadıkça lütfen tek kullanımlık olan bu araçları bir sefer kullanın ve sonrasında çöpe atın. Hijyen, derimize giriş performansı ve olası enfeksiyonları önlemek için en temel detay her kullanımda çöpe atılması.

Çöpe atın diyorum ama maalesef tıbbi atıkları da ayrıştırma kültürümüz olmadığı gibi ayrıştırsak bile nereye atacağımız büyük bir soru işareti. Evde kendi imkanlarınız ile pet şişe ya da satın alabiliyorsanız tıbbi atık çöp kutusu alıp atıklarını bu kutuya boşaltmanız. Ve bildiğim kadarıyla bu atıkları bir eczane ya da aile hekiminizin olduğu aile sağlığı merkezlerindeki tıbbi atık çöplerine atabiliyorsunuz.

 

5 YORUMLAR

  1. bu konu gerçekten önemli
    hem canımızın daha az yanması için hem de hijjen açısından çok önemli
    şahsen iğnenin ucu açıkken tırnağıma dahi deyse çıkarıp yenisini takıyorum
    kaldı ki vururken yamulmasa dahi koruyucu kapakları takarken bile kıvrılmalar olabilir bazen o küçük kapağı takarken iğnenin ucunun kenardan çıkıp parmağıma battığı bile oluyor

  2. İğne uçlarımı biriktirip hastaneye giderken yanımda götürüp oradaki tıbbi atık çöpüne atıyorum. Zaten sıkça hastaneye gittiğim için çok sıkıntı olmuyor. Böylece sokak hayvanlarına özellikle çöpten yemek yiyen kedilere bir zararımın dokunmasını engelliyorum. Herkese tavsiye ederim.

  3. Arkadaşlar babam diyabet hastası. Kullandıgı insilün ignesi bebegimin ayagına battı bulaßma gibi bi riski var mı? Ne yapmalıyım lütfen yardım… 😢

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: