İnsülin Kalem İğneleri Tek Kullanımlıktır

İnsülin Enjeksiyon Rehberiİnsülin Kalem İğneleri Tek Kullanımlıktır

İnsülin kalem iğnelerinin ambalajlarında tek kullanımlık oldukları belirtilmektedir. İnsülin kalem iğneleri ilk kullanım için sterildir. Tekrar kullanılan kalem iğneleri artık steril değildir.

Kalem iğnesinin tekrar kullanılması aşağıdaki sonuclara yol acabilir:

  • İnsülin kalem iğnesi içinde kristalleşerek kalem iğnesinin tıkanmasına nedenolabilir.
  • Kalem iğnesinin üzerinde bulunan kayganlaştırıcı tabaka tekrar kullanımda yok olarak ağrılı enjeksiyona sebep olur.
  • İğne ucu aşınarak körleşir ve ağrılı enjeksiyona sebep olur.
  • İğnenin ucu fazla kullanımlarda kırılır ve metal parçacıklar enjeksiyon bölgesinde kalabilir.
kullanılmış iğne ucu
kullanılmış iğne ucu

 

 

 

 

 

  • Tekrar kullanılan iğneler yağ dokuda bozulmalara sebep olarak lipohipertrofi oluşumunu arttırır. Kalem iğneleri tek kullanımlıktır ve sağlık bakanlığı tarafından tam geri ödeme kapsamındadır. Lütfen iğneniz bitmeden hekimize kullandığınız iğne ucunu marka ve uzunluk belirterek reçetelemesini rica edin. İğne ucunu 1 kereden fazla kullanarak tasarruf yapmaya calışmak sizi tekrar kullanım sonucu oluşabilecek risklere bir adım daha yaklaştırır. 
  • Kalem iğnelerinin tekrar kullanımı bulaşıcı hastalık ve enfeksiyon riskini arttırır. İnsülin kalemleri ve kalem iğneleri kişiye özeldir. Lütfen kaleminizi ve iğnenizi başka kişilerle paylaşmayın.
tek iğne ucu
tek iğne ucu

 

 

 

Kalem iğneleri kullanım sonrası kalem üzerinde bırakılmamalı ve hemen atılmalıdır. Kalem iğnesini kalem üzerinde bırakmak insülinin hava ile temasına ve bulaşıcı hastalık riskine sebep olur. Ayrıca hava kabarcıkları insülin dozunun doğru uygulanamamasına ve kan şekeri kontrolünün bozulmasına neden olur.

hava kabarcığı oluşumu
hava kabarcığı oluşumu

 

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: