İnsülin Pompası İnfüzyon Seti Rotasyonu İçin Öneriler

İnsülin Enjeksiyon Rehberiİnsülin Pompası İnfüzyon Seti Rotasyonu İçin Öneriler

Entegre Diyabet Hizmetleri’nin (IDS) sertifikalı diyabet eğitimcileri ve diyetisyenleri diyabet yönetimine ilişkin detaylı tavsiye ve koçluk sağlamaktadır ve öneriler sunmaktadır.

Online sistemlerden üzerinden diyabet yönetimi üzerine gelen her soruyu da detaylı bir şekilde cevaplandırmaktalar.

Bu sorulardan bir tanesi ve cevabını sizlerle paylaşmak istedim.

Soru: İnsülin kaleminde olduğu gibi insülin pompası infüzyon set değişimi yaparken bölge rotasyonu yapmak oldukça önemlidir. Çünkü insülin emilimini maksimum düzeyde tutmak ve cildimizde oluşabilecek komplikasyonları önlemek için rotasyonun önemi büyüktür. Rotasyon yaparken nelere dikkat edilmeli ve cildimizde oluşabilecek komplikasyonları önlemek adına nasıl destek alabiliriz?

Cevap: İnsülin kalemi ya da insülin pompası kullanıcıları mutlaka ama mutlaka bölge içi ve dışı rotasyonu mutlaka yapmalıdır. Vücudumuzda insülin yapabileceğimiz bir çok bölge vardır. Örneğin göbek bölgesini kullanacaksak bu bölgeyi kendi içerisinde alanlara ayırmalıyız.

Ekran Resmi 2016-01-29 14.22.47Göbek deliğimizin sağ ya da sol tarafından üç parmak mesafe bırakmamız gerekir. Karnın sol ve sağ tarafını da kendi içerisinde 9 farklı alana bölebiliriz. Belli bir sıralama yaparak her üç günde bir kez insülin pompası infüzyon setinin değişimini yaptığımızda insülin emiliminde ve ciltte komplikasyon yaşamadaki negatif olasılıklarımız azalır. Üç günde bir set değişimi yapmak önemlidir. Kendimden örnek vermem gerekirse set değişimini unuttuğum zamanlar seti çıkardığımda kanama ya da o bölgede oluşan yumrunun iyileşmesi daha da uzun olmakta.

Karın bölgesinde olduğu gibi kol, baldır, bel ve popo bölgelerinden de insülin yapılabildiği için bu bölgelerde de benzer rotasyonu yapabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için İnsülin Enjeksiyon Rehberi kategorisindeki yazılarımızı okumanızı öneririm.

İnsülin pompası set değişimi yaparken seti çıkardığınız eski alanı hijyen tutmak ve o alanın daha çabuk iyileşmesini sağlayabilmek adına Polysporin veya Neosporin içeren merhem kullanılması önerilmekte. Ben bu bilgiyi yeni öğrendim. Daha öncesinde maalesef bilmiyordum. Bu maddeleri içeren merhemler sayesinde 24 saat gibi kısa bir sürede infüzyon setini çıkardığımız bir önceki alanın iyileşmesi daha hızlı olacaktır.

Yardımcı kaynak: http://insulinnation.com/devices/pumps-cgm/

2 YORUMLAR

  1. esra abla merhaba
    ben 2.5 aydır pompa kullanıyorum ama karnım hariç başka yere takamıyorum kolum yada bacağıma ne zaman taksam damarıma denk geliyor sürekli olarak karnımı kullanmam sorun olur mu ileride kol ve bacak ne zaman taksam aynı sorun oluyor aslında kalem kullanırken vurduğum yerleri kullanmama rağmen bacağım ve kolumda hep aynı sorun..
    teşekkürler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: