BD AutoShield Duo – Güvenlikli Kalem İğnesi

İnsülin Enjeksiyon RehberiBD AutoShield Duo – Güvenlikli Kalem İğnesi

2002 yılında tip-1 diyabetle tanıştığımda insülin yapmak için minik enjektörlerden kullanırdım. Taşıması ve insülin yapması apayrı bir eziyet oluyordu. O zamanlar flakon insülin kullandığım bir dönemdi. Ancak insülin kalemini görünce kaleme uyumlu insülin ve kalem iğneleri gerçekten hayat kurtarıcı oldu. Bu dönemde ise genelde BD Micro-Fine kalem iğnesi kullanmaktaydım. Kalem iğnesi hepimizin bildiği gibi koruyucu şeffaf dış kapak ve iğneyi çevreleyen mini bir iç kapaktan oluşuyor. Eskiden enjeksiyon yaptıktan sonra kapağını kapatıp çöpe atarken iğne zaman zaman parmaklarıma batar ve ara ara delinirdi 🙂 Ya da bir iğneyi birkaç kez üst üste kullandığım olurdu.

BD özellikle iğneler konusunda farklı çözümler üreten bir şirket. Yakın bir zamanda Penta Point teknolojisi ile 5 kesitli iğnelerle insülin enjeksiyonuna ciddi kolaylık getirdiler. Normal şartlarda insülin pompası kullansam bile yeni çıkan iğneleri de deneyen biriyim. Penta Point teknolojisi ile üretilen iğne ile insülin yaptığınızı hissetmiyorsunuz bile.

Şimdi de BD AutoShieldTM Duo – Güvenlikli Kalem İğnesi ile iğneye farklı bir bakış açısı getirdiler. Bu iğnenin uzunluğu otomatik mekanizması gereği 5 mm. Fakat deri altı dokuya yine 4 mm’si giriyor. Yani 4 mm ile enjeksiyon yapmaktan pek farkı olmuyor. BD AutoShieldTM Duo – Güvenlikli Kalem İğnesi’ni denerken enjeksiyonu nasıl yapacağım konusunda tereddütüm vardı. Ancak o ilk heyecandan sonra iğnenin mevcut iğnelerden farklılıklarını hissedebiliyorsunuz 🙂 İğne fobisi olan kişiler iğneyi adeta hiç görmüyor. Çünkü iğne açıkta değil ve şeffaf bir koruyucu içerisinde. Enjeksiyon sonrası iğne kendini otomatik olarak kitliyor, bu sayede iğneyi çöpe atarken iğnenin batma riski ortadan kalkıyor. Kullanan için rahatsız edici bir şey olan iğne batması aslında çevredeki insanlar için enfeksiyon bulaştırma riski de taşıyor. Özellikle dışarıda yemek yerken kullandığım iğneyi enjeksiyon sonrası ya kendim çöpe atardım ya da peçete içerisine sardığım iğneyi tabağıma koyar ve garsonun dikkat etmesini rica ederdim. Ama her şeyden önemlisi iğnenin tek kullanımlık olması. Maalesef eskiden benim yaptığım gibi aynı iğneyi birkaç kez kullanmak bu ürünle ortadan kalkıyor. Çünkü enjeksiyon yaptıktan sonra ürün kilitleniyor ve tekrar kullanmak mümkün olmuyor.

Ürün dış görünüm açısından diğer iğnelere göre biraz daha büyük. Ancak bir yetişkin tip-1 diyabetli olarak bu detayı çok önemsemedim.

Maliyeti konusunda ise; bu ürün de 25,5 TL olarak SGK tarafından geri ödeniyor, ancak hastaya fark çıkarıyor. Bu fark, eczanenin alım ve satış şartlarına bağlı olarak 65 TL – 99 TL arasında değişebiliyor, o yüzden tek bir fiyattan bahsetmek mümkün olmuyor. Ama ortalamada baktığımızda, bir kalem iğnesinde 1 TL’den az olan bir fiyat farkı söz konusu.

Şu anda Türkiye’de satışı bulunmakta. Eczacınıza danışabilirsiniz.

Ürünle ilgili elimde bulunan ürün bilgilerini ve ürünün kullanımı hakkındaki tüm detayları sizlerle aşağıdaki görsellerle paylaşıyorum.

Bu hafta içerisinde ürünün nasıl bir ürün olduğu ve kullanımı konusunda bir video çekip yayınlamaya çalışacağım. Takipte olursunuz 🙂

IMG_8964 IMG_8965 IMG_8966 IMG_8967 IMG_8968 IMG_8969 IMG_8970 IMG_8971

 

IMG_8972 IMG_8973 IMG_8974 IMG_8975 IMG_8976 IMG_8977 IMG_8978 IMG_8979

 

2 YORUMLAR

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: