İnsülin Kalem İğne Uçlarının Boyutları Oldukça Önemlidir

Tip-1'imİnsülin Kalem İğne Uçlarının Boyutları Oldukça Önemlidir

İnsülin Kalem İğne Uçlarının Boyutları Oldukça Önemlidir

İnsülin kalemine geçince farklı konuları tecrübe etmeye başladım. Bunlardan biri de insülin kalemlerinde kullandığımız iğne uçlarının boyutu.

İnsülin kalemiyle ikinci haftama girdim. Ve 4 mm’lik iğne ucu kullanıyorum.

Gün boyunca da süregelen, insülin yapsam bile düşmeyen bir şekerim vardı.

İdrar yolu enfeksiyonum olduğu için hem ona hem de kaleme geçmenin geçiş dönemidir diye düşünüyordum. Doktorumla da konuşuyorduk ama doktoruma da söyleme gereği hissetmediğim “insülin kalemi iğne ucu” detayı vardı.

Yapılan araştırmalar, obez bireyler dahil diyabetli bireylerin 4 mm iğne ucu ve dik açıyla insülin enjeksiyonu yapmalarının bir sıkıntı yaratmadığı yönünde. Çocuk ve Yetişkin Diyabetliler İçin Kalem İğnesi Uzunluğu Ve Enjeksiyon Teknikleri Nasıl Olmalı? başlıklı yazımızda da bundan bahsetmiştik.

Ben de 4 mm iğne ucuyla insülin yapıyordum ama insülinin cilt altına gidip gitmediği konusunda endişelerim vardı. Bu endişelerim düzeltme bolusu yapmama rağmen düşmeyen şekerden dolayı da arttı.

Bir diğer dikkatimi çeken konu ise bacak gibi hareketli bölgeden insülin enjeksiyonu yapınca hafif de olsa şekerin düşüşe geçmesiydi. Bu da yaptığım insülinin hareketle yayılmaya başladığını düşünmeme sebep oldu.

Sonuç olarak dün gittiğimiz bir alış-veriş merkezinde nöbetçi eczaneye denk gelince 5 mm’lik iğne ucu aldım. Ve yine yüksek giden şekerim için düzeltme bolusu yaptım. Şekerim gayet iyi bir şekilde düşmeye başladı 🙂

Kilom şu anda 65. Çok yağlı bir yapım olmasa da 4 mm’lik iğne ucuyla yaptığım insülinin vücutta çalışmaması baya ilginç geldi. Bu sebeple de 5 mm’lik iğne ucunun benim için daha iyi olduğunu çözümlemiş oldum 🙂

Tip-1 diyabet yönetiminde yolunda gitmeyen bir şeyleri gözlemliyorsanız birkaç kez durup sebep araştırması yapmak gerekiyor. Çünkü birebirde neyin doğru neyin doğru olmadığını bizden iyi bilebilecek kimse olmuyor.

 

1 Yorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: