AIP, Oto-İmmün Beslenme Protokolü, İle Tip-1 Diyabet Yönetimi

Tip-1'imAIP, Oto-İmmün Beslenme Protokolü, İle Tip-1 Diyabet Yönetimi

AIP, Oto-İmmün Beslenme Protokolü, İle Tip-1 Diyabet Yönetimi

Daha önceki yazılarımda da denediğim beslenme stillerinden bahsetmiştim.

Tip-1 Diyabet Yönetiminde Denediğim Beslenme Prensipleri

Düşük Karbonhidratlı, Yüksek Lifli Beslenmenin Tip-1 Diyabet Yönetimine Faydaları/Zararları

Bu yazımda da AIP yani Oto-İmmün Beslenme Protokolü’nü hayatıma nasıl entegre edip, edemediğimi anlatmaya çalışacağım.

Ama öncelikle lütfen Tip-1 Diyabet ve Haşimato Tiroidi İle AIP Beslenme linkindeki, AIP ile ilgili konuyu anlamak adına, yazıyı okuyun.

AIP Beslenmenin Güzellikleri

Şeker düzeyiniz gayet iyi giderken bedeninizi nasıl rahatladığını da hissetmeye başlıyorsunuz. Hantal, şişkin beden yerine daha rahat bir beden geliyor.

Aynı zamanda tuvalet sıklığınız bir rutine giriyor. Ki tip-1 diyabetli bireylerde tuvalete belli rutinde çıkmanın da sorun olduğunu paylaşımlardan anlıyorum.

Ama bizler için galiba en büyük kazanç şeker düzeyinin ip gibi gitmesi 🙂

Diyeceksiniz ki düşük karbonhidratlı, yüksek lifli beslenmede de benzeri zaten oluyor. AIP’in bu beslenmeye göre farkları ne? AIP’te oto-immün sistem rahatlatılmaya çalışılıyor. Bağışıklık sistemimiz vücudumuzu sürekli tarıyor. Bu tarama sürecinde de farklı oto-immün rahatsızlıkların çıkma olasılığı artıyor. Ki bizim vücutlar buna oldukça müsait. Bu olasılığı, AIP tipi beslenme ile minimuma indirmeye çalışabiliyoruz. Dolayısıyla her ikisi arasındaki temel fark bu yönde.

AIP Beslenmenin Zorlukları

Yenilebilecek besin gruplarında o kadar az yenilebilecek besin var ki!

Mesela süt grubu yasaklılar listesinde. Ancak Hindistan Cevizi sütü tüketmeye izin var. Peynir dahi yok. Tahıl, kuru baklagil gibi gruplar da yokken sebzelerde dahi ciddi kısıtlamalar var. Yenilecekler listesi de dar olduğu için “Bu öğünde ne yesem?” sorgulaması sürekli aklınızda.

Bu sebeple sabah, öğlen ve akşam yemeklerini belli standarda bağlamak zorunda kalıyorsunuz. Bu standartla da aynı olduğundan bir süre sonra can sıkıcı oluyor. Alternatifler üretmeye çalışırken de fena zorluk yaşıyorsunuz.

Beni zorlayan en temel detay buydu.

Bu sebeple de 4 hafta kadar devam edip bıraktım. Ama hemen hemen tüm öğünlerimde bazı alışkanlıklarım kaldı. Bu sebeple normal beslenme düzenime tam anlamıyla geçmiş değilim. % 98 AIP beslenmeye devam ediyorum 🙂

4 YORUMLAR

 1. Sevgili Esra ,
  o kadar tanış oldun ki bana AİP beslenmeyi araştırırken dedim ki kendi kendime Esra ne yapmıştı acaba bir sorayım dedim 🙂
  AİP beslenme yiyecek bulma bi hayli hazırlık gerektiriyor özellikle yoğun iş temposu içinde yumurta ve süt ürünlerini çıkartması beni fena halde zorlayacak gibi ama yine de deneyeceğim
  Ghee yağ bile protokolde görünmüyor.. Sabah menüsünü özellikle merak ediyorum alternatif olarak tabağında avokado hatırlıyorum ama sabah kahvaltılarında ne yemiştin ara öğün yapmış mıydın

  şekerin düşünce ne yaptın 4 hafta boyunca hiç şekerin düşmedi mi yoksa
  meyve suyu bu tür durumlarda bizim için zaruri olduğundan sormak istedim.

  çok selamlar sevgiler

  • Çiğdem Merhaba,

   Yüzyüze tanışamasak da sanki yıllardır tanışıyormuşuz gibi olması gerçekten ilginç oluyor 🙂

   Aslında AIP öncesi hazırlıklı olmanın temelini hem psikolojik hem de birkaç öğünle denemeler yaparak başlamak oluyor. Ben konuya direkt başladığım için çok zorlandım. 4 haftanın sonunu zor getirdim. Bu sebeple birkaç öğünü AIP tipiyle başlamanı ve antrenmanlı giderek kendini kafa olarak da hazırlamanı öneririm.

   Şu anda ara öğünsüz gidiyorum. Sabah en erken 9:00’da kahvaltı, akşam ise en geç 20:00’da akşam yemeği bitmiş oluyor. Şu anda bariyer sağlığını oluşturmaya çalıştığımız için de Ghee Yağı kullanıyorum. 3 hafta sonra muhtemelen bunu da tüketmeyeceğim.

   Salatalık, 5-6 adet zeytin, roka, yarım porsiyon meyve, mutlaka yarım adet avokado, Hindistan Cevizi içeren ve AIP’e uygun olan paketli ürünlerden birini tercih edip kahvaltıyı hallediyorum. Bu arada en zor öğün bence kahvaltı. AIP tipi beslenenlerin bazıları sabah özellikle kemik suyu içip, çiğ sebze ile destekliyor. Ama bu tarz bir öğün hoşuma gitmediği için denemiyorum.

   Şekerim elbette düştü. O anlarda taze sıkılmış meyve suyundan azıcık içmek yeterli geldi. Medtronic 640G insülin pompası da kullandığım için şeker düşmeden insülin gönderimini duraklattığından sorun olmadı.

   Umarım bu bilgiler rehber olur.

   sevgiler

 2. Esra hanım, selamlar.
  Ben tam bir oto immün adamım. Aklınıza gelen çoğu oto immün hastalık bende var. Hatta doktorum kendi öğrencilerine beni “case study” yapmaya kalkmıştı. 🙂 Konuyu inceleme listeme aldım. Teşekkür ederim. Badem ve badem türevleri (badem unu ve badem sütü) yasak mı? Hindistan cevizi/sütü genelde endüstriyel olduğu için çok tavsiye edilmiyor, badem unu ve badem sütü ise evde yapılabilecek kadar basit ve ülkemizde badem bol bulunuyor. Yumurta ve peynir konusunda da araştıracağım.
  Bilgilendirme için teşekkürler, başarılar.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: