İnsülin Enjeksiyonu Sonrasındaki Morarmaları Engellemek İçin 7 Öneri

İnsülin Enjeksiyon Rehberiİnsülin Enjeksiyonu Sonrasındaki Morarmaları Engellemek İçin 7 Öneri

İnsülin Enjeksiyonu Sonrasındaki Morarmaları Engellemek İçin 7 Öneri

Entegre Diyabet Hizmetleri’nin (IDS) sertifikalı diyabet eğitmenleri ve diyetisyenleri diyabet yönetimine ilişkin ayrıntılı tavsiye ve koçluk sağlarlar.

2015 yılında IDS çalışanları diyabet ve özellikle tip-1 diyabet temelinde gelen sorulara yanıt vermekte.

Soru: İnsülin enjeksiyon yerlerinde morlukların oluşması herkesin yaşadığı bir sorun mudur? Bu morlukları engelleyebilmek adına ne yapabilirim?

Cevap: Enjeksiyon yerlerinde morarma gelişebilir ve bunun birçok nedeni vardır. Morarma olasılığını azaltmak için aşağıda belirtilen tekniklerin bazılarını deneyebilirsiniz.

30-60 Saniye Buz Kompresi

Enjeksiyon öncesi 30-60 saniye buz kompresi işe yarayabilir. Buz sayesinde kılcal kan damarları küçülecek ve dolayısıyla enjeksiyon sonrası bir morarma olasılığı minimize edilecektir.

Morarmalar Özellikle Göbek Bölgesindeyse

Morarmalar özellikle göbek bölgesinde oluyorsa insülin enjeksiyonunu göbeğinize yakın yapıp yapmadığınızdan emin olun.

İğne Ucu Boyutu

Kısa iğne uçları uzun iğne uçlarına göre morarma riskini fazlalaştırır.

Kan Sulandırıcı Kullanıyorsanız

Eğer Warfarin, aspirin veya Plavix gibi kan sulandırıcı kullanıyorsanız insülin enjeksiyonundan sonra morarma riski daha fazladır. Bu sebeple doktorunuza ve hemşirenize danışmanızı öneririz.

İnsülin Yaparken Açıya Dikkat

İnsülin enjeksiyonu yaparken bir eğimle değil, 90 derecelik bir açıyla insülin enjeksiyonu yaptığınıza emin olun.

İnsülin Kalemi İğne Uçları Tek Kullanımlıktır

Her insülin enjeksiyonunda iğne ucunu değiştirin. Tekrar tekrar kullanılan iğne uçları morarmaya sebep olur.

Rotasyonun Önemi

Enjeksiyon bölgelerinizi değiştirmeyi unutmayın. Aynı bölgeye insülin enjeksiyonu morarma ve lipohipertrofi oluşumunu sağlar.

Yardımcı kaynak. 7 Tips to Stop Injection Site Bruising

7 YORUMLAR

 1. Selamlar, insülin iğnesinin ideal boyunu seçmek için genel geçer dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir acaba? Ben daha yeni sayılırım hastalıkta ve ilk diyabet eğitimi alırken hemşire sizin için 6 mm uygun gibi gözüküyor demişti. Fakat, doktor reçeteye 12 mm yazmış ve eczanede olmadığı için de 8 mm alıp kullanmaya başladım 😀 şu anda her hangi bir problem, morarma vs. yok ama bu kutu bittiğinde yeni kutu alırken dikkat etmem gereken bir şey var mı acaba?

  • Volkan Bey Merhaba,

   Kilo durumu iğne ucu boyutunu belirleyen en temel faktör. Genel bir bilgi vermek gerekirse:

   Yetişkinlerde 8 mm üzeri iğnelerin kullanılması önerilmemektedir.

   0-6 mm ve 8 mm kalem iğnesi kullanan yetişkinlerin deri kıvrımı yapmaları gerekmektedir.

   Yapılan çalışmalar 4 mm kalem iğnelerinin insülin enjeksiyonu için en güvenli uzunluk olduğunu ve tüm hasta tiplerinde (obez hastalar dahil) kullanıla­bileceğini göstermektedir.

   Sevgiler

 2. 5. madde açıklaması hatalı olmuş… bilginize.

  ” İnsülin enjeksiyonu yaparken 90 derecelik bir açıyla değil, doğru bir eğimle insülin enjeksiyonu yaptığınıza emin olun.”

 3. 4mm igne uclarini tavsiye ederim. Ben cok rahat kullaniyorum. Duz bir sekilde ve hic deri kivirma yapmadan enjekte ediyorsunuz. Igneyi yapip insulini enjekte ettikten sonra 10 saniye kadar bekleyip öyle çikartmak gerekiyor igneyi. Son damlanin bile doz ayarlarken onemi buyuk, atlamamak gerek.
  Novorapid kullananlara novotwist 4mm denemelerini ayrica tavsiye ederim cunku sök tak sistemi cok rahat, vida gibi kivirmaya gerek kalmiyor.

  Sevgilerimle

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: