İnsülin Saklama Koşulları

İnsülin Enjeksiyon Rehberiİnsülin Saklama Koşulları

İnsülin Saklama Koşulları Nelerdir?

Kullanılmayan (açılmamış) insülinlerin buzdolabının kapak ya da sebzelik kısmını kullanarak saklanması önerilmektedir.

Kullandığınız insülin (kalem, kartuş ya da flakon) güneş görmeyecek ve nem almayacak şekilde muhafaza edilmelidir.

Özellikle yaz aylarında sıcaklıkların yükselmesi sebebiyle insülinlerin sıcak ortamlarda bırakılmamasına dikkat edilmelidir (araba torpido gözü, kumsal gibi).

Sıcak havalarda insülininizi buz kalıbı ya da insülin taşıma cüzdanları ile taşımanız gerekir. Dikkat etmeniz gereken insülini, buz kaseti ile doğrudan temas ettirmemektir. Çünkü insülininiz donarsa bozulur. Bu nedenle insülininizi direkt buz kaseti ya da kabıyla temas etmeyecek şekilde izole edebilir (pratik olarak bir beze sarabilirsiniz) ya da insülininizi soğuk muhafazalı özel çantalar içinde taşıyabilirsiniz.

Örnek olay-1: İnsülinlerini yanlışlıkla buzluğa ya da derin dondurucuya koyanlar olabiliyor. Bu şekilde bir durum söz konusu ise insülinleri kullanmayın.

Bununla birlikte yeni açılacak ve dolaptan çıkarılan insülinler hemen kullanılmamalı, 15 dakika beklenip oda sıcaklığına geldiği zaman kullanılmalıdır.

Örnek olay-2: Dolaptan çıkarır çıkarmaz yapılan insülinler hafif yanma yapar. Bu yanmanın en temel sebebi insülinin soğuk olmasıdır.

Aynı zamanda son kullanma tarihi geçmiş, içinde küçük beyaz parçacıklar (kristalleşme) ve renk değişikliği (sarı, bulanık görüntü) olan insülinleri lütfen kullanmayınız.

Kaynak: BD Hasta Rehberi 2015

14 YORUMLAR

 1. Napıcağmzı bilemez olduk yani. Haseki hastanesi diyabet hemşiresi insülin kalemlerinin de dolapta muhafaza edilmesi gerektiğini söyledi ve iki seneye yakn bu şekilde kullanyrm.

 2. Sevgili Anonim,

  Sizin hastanede aldığınız bilgi ile bu yazıda okuduğunuz aynı zaten 🙂

  Yanlışlıkla yapılan konular da yazıyor bu yazıda.

  Sevgiler

 3. Devlet hastanesinde, insülin kaleminin her zaman soğukta tutulması gerektiğini özellikle vurguluyorlar. Bunun yanlış olduğunu, oda sıcaklığında 1ay kullanılabildiğini söylediğimde ise, vatandaşa güvenemediklerini söylediler. Güneşten korumuyorlar, kaloriferin üstüne koyuyorlar gibi saçma sapan cevaplar aldım. Vatandaşımızın eğitim seviyesine mi üzüleyim, onlara doğruyu güzelce anlatması gereken kişilerin iş güzarlık yapıp böyle çözümler bulmasına mı üzüleyim bilemedim… insülin kalemi, adı üstünde kalem yahu, gömlek cebinde taşınabilsin diye kalem yapmış adamlar… Fazla ısıya maruz kalmamasını sağlamak ve açıldığında en fazla 1 ay ömrü olduğunu bilmek yeterli aslında.
  Arabada sıcakta bırakırsanız, kaloriferin üstüne koyarsanız, güneşte bir süre kalırsa, o insülini kullanmayın. Size zarar vermez ama işlevini yitirir, siz insülin yaparsınız, şekeriniz düşmez…

  Saygılarımla

  • Yaz aylarlnda en çok zor bir durum yasyoruz yazln bilmyorum ney yapcam insülin yüzünden uzak yerler veya akrabam arkadaslmln düğün bile gidemez oldum bunu korkudundan nerde saklayacam kimin evine koycam ney yapcam bilmez oldun keske bu soğuk biryerler koymasadık öyle bir sistem olmasadl çok güzel olurdu iyi akşamlar

 4. İzolasyonu kötü evlerde oda ısısı kışın 0 derece civarını, yazın ise 30 derece ve üzerini görebilir.
  Bu nedenle en garanti saklama yaz kış dolapta saklamak ve enjeksiyondan 15-20 dakika önce dolaptan çıkarmak olacaktır. İnsülin bozulduğunu görüntüsünden veya kokusundan anlamak mümkün değil. Etkisi azalan İnsülini kullanan hasta zaman kaybetmekte, yüksek dozlara ve hiperglisemiye maruz kalmakta. Bu ciddi riskler varken garanti bir yöntemi insanlara söylemekte saçma bir taraf göremiyorum. Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi Diyabet Eğitim Hemşiresi Uzm.Hems.Feride Badur Görürgöz…

 5. Yaklaşık 5 aydır henüz ambalajı açılmamış saxenda iğne kutum dolabın yumurtalık gözünde beklyordu. Eşim bilmeden dolaptan çıkarıp mutfakta diğer ilaçların bulunduğu çekmeceye koymuş, yaklaşık 2,5 hafta kadar çekmecede kalmış (bu arada İst hava serinledi-yani Kasım’ın ilk haftasına denk geliyor). Eczaneden aldığımda soğuk zinciri kırılmasın diye buz kapsülü ile verdiler, bu durumda ilaç bozuldu mu diye merak ediyorum.

 6. Önümüzdeki hafta Endonezya’ya gideceğim. Lantus ve Apidra kullanıyorum. Elimde çok sayıda 5’er kutu olduğu için valizimde götüreceğim. Maksimum 24 saat süreyle dışarıda kalıp sonra yeniden dolaba koymakta sakınca var mıdır? Yanıtlarınız için teşekkürler

  • Merhaba Kubilay,

   Direkt sıcağa maruz kalmadığı sürece sorun olacağını sanmıyorum. Folyoya sarıp el çantana veya valizine koyabilirsin. Çoğu yurt dışı seyahatimde ben de bagaja veriyordum insülinleri.

   sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: