Anasayfa Sizden Gelenler Hipoglisemi Sırasında Diyabetli Yakını / Eşref Avcı

Hipoglisemi Sırasında Diyabetli Yakını / Eşref Avcı

11 6.440 görüntüleme

UntitledMerhaba,

Ben Eşref Avcı, Esra’nın eşiyim.

Hipoglisemi anında bir diyabetli yakını olarak neler yaptığımdan biraz bahsetmek isterim.

Böyle bir atak genelde gece yarısı ya da sabah erken saatlerde başımıza gelir. Böyle bir atak anında genelde önce konuşarak durumu anlamaya çalışırım ama çok geç olmadan verdiği sinirli ve anlamsız tepkilerden acil bir müdahale yapmam gerektiğini anlıyorum.

Ki şunu da belirtmek isterim ki; kan şekerini ölçerek çok fazla zaman kaybetmem. Çünkü ölçtürmeyeceğini hissettiğim an müdahale etmeye başlıyorum.

Verdiği anlamsız ve sinirli tepkiler;

 • Bağırarak konuşmasını,
 • Bir soru sorduğumda alakasız cevaplar vermesini,
 • Sürekli uyumaya çalışmasını örnek olarak verebilirim.

Böyle bir durumda önce mutfaktan meyve suyu getirip içirmeye çalışırım eğer içirmeyi başaramazsam sürekli başucumuzda bulunan toz glükozu parmağımın yardımıyla diline, dudaklarına ve dişlerine sürerek, o da olmaz ise Glucagen Hypokit (turuncu iğne) yaparak şekerinin yükselmesini bekliyorum. Yarım saat içinde normale dönmez ise acile kaldırmam gerekebilir.

Şu ana kadar bunların dışında hastanaye kaldırmak gibi  herhangi bir müdahale ihtiyacım olmadı.

Tüm bu müdahale yöntemlerini Oğuzhan Bey ve Nevin Hanım‘a giderek ve Esra’dan öğrendim. Diyabetli yakınlarının tüm detaylara bence hakim olması gerekiyor.

Böyle bir müdahale sonunda heyecanlanmadan şekerin yükselmesini bekliyorum ve yarım saat sonra şeker ölçümü yapıp rahat bir nefes alabiliyorum.

Esra hipoglisemi ataklarından sonra yaptığı hiçbir şeyi hatırlamaz. Ki hatırlamasını da beklemem.

Bu kötü anların sonunda yaşadığım süreci Esra’ya asla hissettirmem. O da şekeri biraz normale geldiğinde ağlayarak gelip hiç gereğini hissetmesem de özür diler.

Öpüşür, barışırız. 🙂 .

 • […] Hipoglisemi anlarında beyin şekere o kadar ihtiyaç duyuyor ki; bu ihtiyaçtan dolayı gördüğümüz ya da şekerimizi yükseltmek için yakınlarımızın verdiği her şeye inanılmaz bir şekilde saldırıyoruz. Beynin şeker açlığı sebebiyle Kadıköy Balıkçılar Çarşısı’nda geçirdiğim atakta yediğim çilekler bana baldan daha tatlı gelmişti. Ya da Hakan Bey’in eşi kendisine tatlı bir şeyler verdiğinde kaşık kaşık yemiş bitirmiş oluyordu. Hakan Bey’in yorumundan hatırlayacaksınızdır. […]

 • Eşref Bey,
  Tip1 diabet hastası olarak, Esra Hanımı böyle güzel bir site açtığı için tebrik ediyorum. Ama sizi 2 kere tebrik ediyorum. Başarılar sizinle olsun.

 • Ebru Hanım Merhaba,

  Güzel yorumunuz için teşekkürler. Hep beraber elimizden geldiği kadar paylaşmaya çalışıyoruz hayatı bloğumuzdaki dostlarla beraber.

  Herkese teşekkürler.

 • Eşref bey bazı yazılar vardır insanın içine işler.Sizinde “HER SABAH KENDİSİYLE UYANMAK İSTIYORSAM GECE 03.00 da YANIMDAMI DİYE KONTROL ETMEM GEREKİYOR “cümlesi benim içime işledi.Her gece 03.00 da mutlaka kalkıp bakarım oğlumun şekerine.Bakmassam uyuyamıyorum.Diyabetli yakınlarının en büyük kaygısı budur herhalde.Allah bütün diyabetlilere destek veren anlayıslı eşler nasip etsin.Siz çok güzel bir örneksiniz.Bütün ömrünüz beraber aynı güzellikte gecsin.

  saygılar

 • Cevap Bırak

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.