Anasayfa Sizden Gelenler Emine Hanım’dan Bir Selam
 • eşim 9 yıldır tip 1 şeker hastası çok oynak bir şekeri var.gece yatarken 135 ile yatıyoruz sabah 400 ve üzeri uyanıyoruz günde 3*7 novarapid 1*20 lantus yapıyor ne yapacağımızı şaşırdık

  • Adnan Bey,

   Belki sabaha karşı eşinizin kan şekeri çok düşüyor. Ondan sonra vücut kan şekerini yükseltiyor. Bu şekeri nereden buluyor? Karaciğer vücudumuzun şeker depolayan bir organı. Şekeri kana gönderiyor. Ve kan şekeri aniden, hızlıca çok yükseliyor.Bu duruma rebaund etkisi denir. Doktor değilim ama ben bu tarz durumlar yaşadığımda, edindiğim deneyimle gece yarısı 3te kalkıp kan şekerime bakıyorum.Gerçekten sabahki kan şekerimin yükselme sebebi gece bilmediğim bir kan şekeri düşmesi mi diye.

   Ya da bazen bazal insülin yeterli gelmiyor olabilir. Ya da ciddi bir enfeksiyon vardır vücutta. Bu da yükseltir şekeri.

   Anlattığınız kadarıyla ancak bu kadar yorum yapabilirim.Yol göstermemi istediğiniz bir konu varsa sormaya çekinmeyin lütfen. Ya da isterseniz eşiniz ne yiyiyor, ne içiyor, kaç ünite insülin yapıyor, kan şekeri kaç gibi bir liste yapın. esra@diyabetimben.com‘a mail gönderin. Listenizi hem kendim hem de diyetisyenime inceleteyim.

   sevgiler

  • Adnan Bey Merhaba,
   Oynak diyabete yani kan şekeri bir çok yüksek, bir çok düşük olan diyabetlilerin kullanması önemli.Ben doktor değilim biliyorsunuz.Benim kan şekerim de bir bakıyorum 300, bir bakıyorum 30 oluyor.Doktorlarımın da önerisi ile insülin pompası kullanmaya başladım.Çünkü insülin kalemi ile bir türlü dengeyi sağlayamadım.

   Kan şekerinin daha düzgün olmasını sağlıyor pompa.Çünkü sürekli kısa etkili insülin yapıyor.Bir zararı yok.

   sevgiler

 • esra hanım işyerimi kapatıyorum. yarın bandırma pazarına gideceğim kısmet olursa pazar günü yorumlarınızı okurum.ilginize teşekkür ederim. saygılarımla.

 • Cevap Bırak

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.