Hipoglisemi Anları İçin: Nasal Glukagon

Haberler&GelişmelerHipoglisemi Anları İçin: Nasal Glukagon

Nasal Glukagon

Tip-1 diyabetle ilgili genelde kan şekerinin yükselmesini önleyici haberler paylaşıyoruz ama bizler için önemli olan hipoglisemi anlarına çözüm konusunda spesifik araştırmalardan hiç bahsetmemiştik.

Ki hipoglisemi anları bizler için oldukça önemli. Tip-1 diyabet yönetimi iyi bir şekilde yapıldığı sürece hipoglisemi yaşama olasılığı elbette daha az olmakta ama olduğu zaman da neler yapmamız gerektiğini de bilmek ayrı bir önem arz ediyor.

Locemia Solutions şirketi tarafından desteklenen projenin CEO’su Claude Piché de proje hakkında önemli detaylar paylaşırken, Yale Üniversitesi Pediatrik Endokrinoloji’den Dr. Jennifer Sherr’in de araştırma hakkında verdiği bilgiler hakkında sizlerle paylaşmak istedik.

Locemia Solutions ULCglucagon nasal powder device.June 2, 2015Özellikle hipoglisemi anlarında doğru müdahale oldukça önemli. Bilinç yerinde olmadığında da Glucagen Hypokit’i kilo ile doğru oranda vurmadığımızda hipoglisemi sonrasında hiperglisemiler kaçınılmaz olmakta.

Nasal yani burundan alınabilecek sprey glukagon çalışmaları 48 gönüllü çocuk üzerinden denenmiş. Çocukların yaşları 4-17 arasında. Ve bireyler kendi başlarına hipoglisemilerini tedavi ederkenki yöntemden daha başarılı sonuçlara ulaşılmış.

Enjeksiyon ile alınan glukagon hem aile hem de birey için korkutucu ya da zor gelse de nasal glukagon bu sorunu da kaldırıyor. Ya da kiloya göre doğru miktarda glukagon enjekte edip edilmediği endişesi oluşurken, nasal glukagonda bu endişe de ortadan kalkabiliyor.

Özellikle yetişkinlerde daha önemli sonuçlar alınan bu çalışmanın asıl sonuçları Eylül 2015’de açıklanacak.

Bu araştırma hakkında gelişmeler oldukça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

(Kaynak: http://insulinnation.com/treatment2/nasal-glucagon-proves-safe/)

5 YORUMLAR

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: