Türkiye’de İlk Biyonik Göz ve Hayalimiz ‘Yapay Pankreas’

Haberler&GelişmelerTürkiye'de İlk Biyonik Göz ve Hayalimiz 'Yapay Pankreas'

Bu sabah erken kalktım. Pazar günü yaptığım bir şey değil 🙂 Her gün yataktan kalkmadan başucumdaki telefonumu alıp tüm sosyal medya hesaplarımı kontrol ederim. Sevgili Oğuzhan Süral‘ın (Tip-1 diyabetli ve Dünya Göz Hastaneleri İş Geliştirme ve Pazarlama’dan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi) paylaştığı bir haber dikkatimi çekti.

Ardından hemen Hürriyet’te konuyla ilgili yayınlanan Ayşe Arman’ın röportajını başından sonuna kadar okudum. Habere Türkiye’de ilk biyonik göz ameliyatı gerçekleşti başlığından ulaşabilirsiniz. Sizlerin de okumasını tavsiye ederim.

Biyonik göz takılan Ümran Hanım’ın o ilk görme anları, yaşadıklarını, hislerini, düşüncelerini anlatabilme çabası ve özellikle hiç göremediği kızını görmeye bir adım daha yaklaşması.

Haberi okurken her zamanki gibi ben olsaydım, yani yapay pankreas bana takılsaydı ne olurdu diye hayal etmeye çalıştım. Bol bol yemek mi yerdim? Zaten istediğim her şeyi yiyiyorum. Tip-1 diyabetim artık yokmuş gibi mi olurdu? Evet. Kendimi zorladım. Düşündüm. Ama sonunda vardığım nokta: ‘Sadece mutlu ve daha rahat olurdum.’ cevabını verdim kendime. Ağlardım. Tip-1 diyabetli tanıdığım tüm çocuklarımızın ailelerini teker teker arar beraber ağlardık 🙂

Sizler de biliyorsunuz; Dünya’da tip-1 diyabetli bireylerin hayatlarını kolaylaştıracak her türlü teknolojiyi sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. Bugüne kadar hepimizi oldukça heyecalandıran haberler okuduk. Ama beni ‘yapay pankreas’ oldukça heyecanlandırdı. Bu heyecanı halen yaşıyorum.

Bu arada Yale Üniversitesi’ndeki çalışmaların durumuna bağlı olarak Amerika’ya gidip deneme niyetimiz var. Ama biraz daha süreye de ihtiyacımız var.

Peki. Haberi okuduğunuzu düşünerek; yapay pankreas ya da bir başka teknoloji tip-1 diyabetli hayatlarımızda kullanılabilir duruma gelseydi ve kullanmaya başlamış olsaydınız neler hissederdiniz? İlk ne yapardınız?

Bu arada elbette tip-1 diyabetin kesin çözümü bulunsa ama bulunacak gibi olmadığı için şimdilik bu hayali kuralım dedim.

Unutmadan; Yale Üniversitesi’nden Eda Hanım’ın söylediği halen aklımda; ‘Amacımız yapay pankreası gözlük takmak gibi bir formata getirmek. :)’

Herkese iyi Pazarlar 🙂

2 YORUMLAR

 1. Haberi bir çırpıda okuyuverdim, okurkende ya şu kadına sormak isterdim.
  Nasıl bir duygu diye ki.
  Beni yerime Ayşe ARMAN sormuş bulunmuş teşekkürler 🙂

  -20 yıldır görmemiş biri için bu sözünü ettiğiniz şeyler ne anlama geliyor?

  -Mucize! Rüya! Bakın, başka insanlar bağımlı yaşamak zor. O yüzden hayat kalitem yüzde 1 bile artsa, benim için muhteşem bir gelişme!
  Ki bugün ışığı görünce anladım ki çok daha fazlası olacak…

  Atari oyunları gibi, uzay savaşları gibi.
  Bu sözlerle de özgüvenin dipsiz kuyusunun sonunu görmüştür. 😉

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: