Anasayfa Haberler&Gelişmeler Lazerle, Parmak Delmeden Kan Şekeri Ölçümü

Lazerle, Parmak Delmeden Kan Şekeri Ölçümü

8 7.203 görüntüleme

Parmak delmeden kan şekeri ölçümü üzerine çalışmalar devam etmekte. Birkaç firmanın da ürünleri satılmakta ancak lazerle, kan çıkarmadan ölçüm teknolojisi hayal edildiği kadar kolay bir teknoloji değil. Bu sebeple varolan ürünlerin geliştirilmesi kadar, yeni çıkacak ürünlerin de araştırılması oldukça önemli.

Sizlere Facebook’tan Insulin adlı gruba üye olduğumu daha önce söylemiştim. Bu grupta paylaşılan bir araştırmayı sizlere anlatacağım.

Professor Jose with Glucosense monitorİngiltere / Leeds Üniversitesi’nde şu an lazerle ve parmak delmeden kan şekeri ölçümü için çalışmalar devam etmekte. Prof. Gin Jose ve ekibi, “The Glucosense Monitor” adını verdikleri bir cihazla kan şekeri ölçümünü, kansız ve sadece lazerle gerçekleştiriyorlar.
Cihaz üzerinde bulunan minik bir pencereye parmak koyulmakta. Gücü az olan ve dolayısıyla insan sağlığına negatif etkisi olmayan lazer ışığı kan şekerini 30 saniye gibi sürede ölçüyor ve bilgisayar ekranında sonucu iletiyor.
Sistem şu şekilde anlatılmış; parmağa gönderilen lazer ışığı kandaki glükoz tarafından absorbe ediliyor. Işığın absorbe edilmesi ve tekrar yansıtılması mekanizmasına göre kandaki glükoz oranı tahmin ediliyor. Ürünün satılabilir hale getirilmesindeki süreçte de ilk olarak şu an kullandığımız glükometreler gibi bir formatta, diğeri ise sürekli glükoz ölçüm monitorü gibi olarak giyilebilir bir formatta olması hedefleniyor.
Professor Jose with glassBu yazının görsellerinde de görebileceğiniz üzere ürün şu an için büyük. Kullanıcı dostu formata getirilmesi de elbette zaman alacak.
Kansız ölçüm yapmadan kanla ve kansız ölçüm gerekip gerekmediği ya da kansız ölçüm yaparken kalibrasyon gerekip gerekmediği gibi detaylar maalesef yazmıyor.
Ancak kansız ölçüm tip-1 diyabetliler bir hayali. Çünkü bu tarz ölçüm sistemleri tip-1 diyabetli hayatlara önemli bir konfor getirirken, diyabet yönetimini de mükemmel bir şekilde sağlatıyor.

Kaynak
 • Merhaba Esra Hanim. Dexcam’dan hic bahsetmiyorsunuz. Kullanmayi biraktiniz mi? Ben 3.5 yasindaki Azra’nin babasiyim. Pompa kullaniyor. Dexcom dusunuyorum. Konya)

  • Sayın Adıgüzel,

   Dexcom’ı uzun süre ve deneme amaçlı kullanmıştım. Bu sebeple anlatmıyorum.

   sevgiler

 • Cok konforlu bir cihaz oldugundan bahsetmistiniz. Kullanmama nedenini soyleyebilir misiniz? Saygilar.

  • Sn Adıgüzel,

   Cihaz ile ilgili bir sorun yok. Rahatlıkla herkese tavsiye ediyorum. Ancak ben üzerimde çok fazla aparat taşımayı tercih etmiyorum.

   sevgiler,

 • Cevap Bırak

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.