HbA1c Testi Hakkında Bölüm-3

T1D Hakkında Her ŞeyHbA1c Testi Hakkında Bölüm-3

HbA1c Testi Hakkında Bölüm-3

HbA1c Hakkında Bilmemiz Gereken Önemli Detaylar

HbA1c testi, kan glukozundaki geçici, akut artış veya azalmaları yansıtmayacaktır. “Kırılgan” diyabeti (şeker hastalığı) olan kişide kan glukozundaki oynamalar, HbA1c düzeyinde değişiklik göstermeyecektir.

Orak hücre hemoglobini (hemoglobin S) gibi değişik bir hemoglobin varyantına sahipseniz hemoglobin A düzeyiniz düşük çıkacaktır. Bu takdirde diyabetinizin tanı ve/veya takibinde HbA1c testinin yararlılığı kısıtlanabilir. Eğer aneminiz, hemoliziniz veya ağır kanamanız varsa test sonuçlarınız hatalı olarak düşük çıkabilir. Demir eksikliğiniz varsa HbA1c ölçümleriniz yüksek çıkabilir. Yakın zamanda kan nakli yapıldıysa HbA1c düzeyiniz hatalı olarak yüksek çıkacak (kanı koruyucu maddeler içeren çözeltiler yüksek düzeylerde glukoz içermektedir) ve 2-3 ay için kan glukoz kontrolünüzün durumunu doğru olarak yansıtmayacaktır.

Tahmini Ortalama Glukoz Düzeyi (eAG) Nasıl Hesaplanır?

HbA1c sonucunuza göre eAG’yi hesaplamak için kullanılan ADAG formülü:

28.7 X HbA1c – 46.7 = eAG

Aşağıdaki örnekte HbA1c % 6 ise sonuç:

28.7 X 6 – 46.7 = 126 mg/dl

Tahmini ortalama glukoz değeri 126 mg/dl’dir.

Bunun anlamı HbHbA1c düzeyinizde her yüzde bir artışta kan glukozunuz ortalama olarak 29 mg/dl artmaktadır.

(Görsel kaynak: doctorandsurgeon.wordpress.com)

5 YORUMLAR

 1. Diyabetle ilgili bildiğim hemen hemen herşeyi sizin blogunuz sayesinde öğrendim ve öğreniyorum teşekkürler. Benim oğlumun da senelik kontrolünü yaptırdım 7 yaşında kendisi hbA1c si 7.3 çıktı. Daha aşağıya düşürmeye çalışıcaz.

  • Servet Bey Merhaba,

   İnanın ben de blog vesilesi çooook şey öğrendim. Hep beraber öğrenmeye devam edeceğiz.

   Umarım HbA1c değerlerimiz hep düşük çıkar 🙂

   sevgiler

 2. Servet Bey , Merhaba

  Oğlunuz okula mı başladı? 7 yaşında yazmışsınız , benim kızım da okula başladı 7 yaşında ve değerimiz 7.3 çıktı . Okulda düzeni tutturmakta çok zorlandık .

 3. Allahım sana şükürler olsun.12.8 Hba1c ile yatmıştık.ilk 3 ay sonucumuz 7.4 idi .Dün yaptırdığımız sonucumuz 6.3 . Herkese nasip olur inşallah…

 4. Evet bizde 4 aylık tip1diyabetliyiz perşembe günü 3aylık kontrolümüzde Hba1c miz 5.6 çıktı.Doktorumuzda bizde çok mutlu olduk.Allah herkese nasip etsin.Bu arada doktorumuz Edirne Tıp fakültesinde prof.dr Filiz tütüncüler.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: