HbA1c Testi Hakkında Bölüm-2

T1D Hakkında Her ŞeyHbA1c Testi Hakkında Bölüm-2

HbA1c Testi Hakkında Bölüm-2

HbA1c Testi Ne zaman İstenir?

Diyabetinizin tipine ve ne kadar iyi kontrol edildiğine ve doktorunuza göre HbA1c’niz her yıl 2-4 kez ölçülebilir. Amerikan Diyabet Birliği (American Diabetes Association) HbA1c’nizin yılda en azından iki kez test edilmesini önermektedir. İlk kez diyabet tanısı konan hastada veya kan glukoz kontrolü yetersizse daha sık HbA1c istenebilir.

Tanı ve tarama amaçlı olarak HbA1c testi bir check-up kapsamında veya artmış kan glukoz düzeylerinin (hiperglisemi) işaret ve belirtilerine sahip kişilerde diyabet şüphesi ile istenebilir.

Örneğin:

 • Su içiminde artış
 • İdrara çıkmada artış
 • Yorgunluk
 • Görmede bozukluk
 • Enfeksiyonların yavaş iyileşmesi
 • Test sonucu ne anlama gelir?

Halen HbA1c yüzde olarak rapor edilmekte olup diyabetlilerin HbA1c’lerini % 7 altında tutmayı amaçlamaları önerilmektedir. HbA1c test sonucunuzu bildiren rapor HbA1c değerlerinize göre hesaplanmış olan tahmini ortalama kan şekeri (eAG) düzeylerini de içerebilir. eAG bildiriminin amacı HbA1c sonuçlarınızı günlük kan glukoz takip düzeyleriyle ilişkilendirmenize yardımcı olmaktır. eAG formülü HbA1c yüzde değerinizi mg/dl veya mmol/L cinsine çevirerek bu değeri evde veya laboratuvar testleriyle elde edilen kan glukoz düzeyleriniz ile karşılaştırabilmenize olanak sağlar.

Yine de eAG’nin son birkaç aydaki kan şekerinizin bir değerlendirmesi olduğuna dikkat çekilmelidir. Günde kan şekeri ölçümlerinin herhangi birine tam olarak eşit olmayacaktır.

Diyabet hastası HbA1c’sini kan glukozunda aşırı düşme (hipoglisemi) olmaksızın % 6’da tutabildiği takdirde diyabeti daha iyi kontrol altına alınmış olur. HbA1c ve eAG yükseldikçe komplikasyonların riski de artmaktadır.

Tarama ve tanıda görülebilen bazı HbA1c test sonuçları şöyledir:

Diyabet olmayanlarda: HbA1c test sonucu %4 – %6 arasındadır. Kan şekeri aralığı ortalama 80-115 mg/dL arasındadır.

Diyabet: HbA1c düzeyi %6.5 (47 mmol/mol ya da 115 mg/dL’nin üzerindedir. ) veya daha yüksektir.

Diyabet öncesi – Pre-diyabet (ileride diyabet gelişme riski yüksek): HbA1c düzeyi %5.7 – %6.4 (39-46 mmol/mol ya da ortalama 100-115 mg/dL’nin arasındadır. ) arasındadır.

6 YORUMLAR

 1. esra hanım ha1c 7,4 diğer sonuclarım iyi ama bi sorun var sanırım. potasyum 5 referans aralığında 2-5,1 yazıyor sanırım. potasyumun yüksek olması gözümü korkutuyor acıkcası bunun anlamı nedir :’

 2. Esra Hanım merhabalar,verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.Aklıma takılan bir konu var.
  Diyabet olmayanlar…….: % 4-% 6
  Diyabet öncesi ……………: %5.7-% 6.4
  Bu duruma göre;tahlilinde HbA1c düzeyi 5.7 – 5.8 -5.9 ve 6 çıkanlar,her iki kategoriye de uygun olmuyorlar mı?Size ve Eşref Bey’e selamlar…K. Ata Demireli.

 3. kulakda % 20 kayıp raporum var geçenlerde doktora giddim şeker yüksek çıkdı tok 304 aç 165 çıkdı astım toz ilaç ve ventolinde kullanıyorum
  E11.9 – İNSÜLİN BAĞIMLI OLMAYAN DİYABETES MELLİTÜS, KOMPLİKASYONLARI OLMAYAN şeker için bu yazıyor

  J45.9 – ASTIM, TANIMLANMAMIŞ gögüs hastalıklarında bu

  Tarih Rapor Numarası Ağır Engellilik Durumu Özel Gereksinim Düzeyi Süreklilik Rapor Geçerlilik Süresi (Ay) Kurum İl
  Kurum Adı Engel Oranı
  15.1.2019 528 Değerlendirilmedi Evet ANTALYA ANTALYA EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ 20

  durum bu engelli rapor alabilirmiyim

  sabah akşam glifor 1000mg sabah akşam ilaç

  %Hb A1C 6.6 % 3,5 – 5,6
  04.10.2019
  Hb A1C 49.0000 mmol/mol 15 – 38
  04.10.2019

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: