HbA1c Testi Hakkında Bölüm-4

T1D Hakkında Her ŞeyHbA1c Testi Hakkında Bölüm-4

HbA1c Testi Hakkında Bölüm-4

HbA1c Testlerinin Hepsi Aynı Mı?

Henüz değil. Ancak HbA1c testini standardize etmek için büyük adımlar atılmıştır. On yılı aşkın zamandan beri Ulusal Glikohemoglobin Standardizasyon Programı (National Glycohemoglobin Standardization Program) ve/veya Uluslararası Klinik Kimya ve Laboratuvar Tıbbı Federasyonunu (International Federation of Clinical Chemistry and Laboratory Medicine (IFCC) gibi çeşitli ulusal ve uluslararası kuruluşlar birlikte çalışmaktadır. ADA, IFCC, Avrupa Diyabet Çalışması Derneği (European Association for the Study of Diabetes) ve Uluslararası Diyabet Federasyonunun (International Diabetes Federation) son uzlaşı bildirgesine yeni raporlama yöntemleri  ve IFCC tarafından geliştirilen iyileştirilmiş yeni referans sisteminin tek geçerli ölçüm standardizasyonu olarak benimsenmesini öneren bir paragraf dahil edilmiştir. Geçmişte HbA1c testlerinde hemoglobin A’nın bir veya daha fazla sayıda glukozile altbileşenlerini ölçen farklı yöntemler kullanılmıştır. Sonuçta, kullanılan yönteme göre anlamlı derecede değişebilen HbA1c test sonuçları elde edilmiştir. IFCC yöntemi yalnızca hemoglobin HbA1c’yi ölçmektedir.

HbA1c testi uygulanmış kişiler için IFCC yönteminin kullanılıp kullanılmadığını bilmek zordur. NGSP,  IFCC sistemiyle uyumlu sonuçları verebilen üreticilerin HbA1c testleri için sertifika vermektedir. Pratik olarak bunun anlamı gelecek birkaç yıl içinde bu yöntem benimsendikçe testleri hangi laboratuvara gönderilirse gönderilsin hastanın aynı veya çok benzer HbA1c sonuçları alacağı anlamı taşımaktadır.

1 Yorum

  1. Küçük sayılır bir sehirde yaşıyorum özel hastanedeki hba1c sonucum 7.30 çıktı 15 gün sonra devlet hastanesinde 6.65 çıktı 15gün sonra üniversite hastanesinde 7çıktı üzerinden 1 ay geçti Ankara’da özel bir hastanede bugün çıkan sonucum 6.19 şimdi hangisine güvenmem gerek kafam karıştı.hamilelik için bu kadar kısa sürelerde tekrar tekrar yaptırıyorum.ankaradaki doktor bebek için uygun zaman diyor diğer şehirdeki olmaz risk alamam diyor.kafam karışıyor.bazen diyorum ne olursa olsun denemek lazım diyorum.ama Allah korusun yanlış karar vermekten çok korkuyorum.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: