Haşimato Tiroidi

Tip-1'imHaşimato Tiroidi

 

Bende diyabet (şeker hastalığı) yanında bir de Haşimato Tiroidi var bildiğiniz gibi.

Haşimato ile unutkanlığım sebebiyle tanıştım.

Eskiden ilaç firmasında insan kaynaklarında çalışıyordum. Yoğun işe alım süreçlerimiz ve işe alım sınavları için şehirlerarası seyahatlerim çok oluyordu. Masama koyduğum şeylerin yerini bulamıyordum. Bir yere bir şey koyduysam gel ki bulayım. Ya da söylediğim şeyleri unutuyordum. İş yoğunluğundan unutuyorumdur her şeyi derken baktım olacak gibi değil gittim bir dahiliye doktoruna. Durumu anlattım. Gel bir tiroidlerine bakalım dedi. Ultrason çekildi. Tahliller yapıldı. Bir tiroid eksikti, o da olmuş oldu 🙂 .

2008 yılında öğrenmiştim Haşimato’yu. İsmi çok komik gelmişti. Ki zaten Japon bir doktor bulmuş.

Euthyrox 50 mg’dan kullanıyorum. İlk başlarda deneme yanılma yapmıştık uygun dozu bulmak için. İlk başlarda bir gün 1 tablet, bir gün 1,5 tablet alıyordum. Sonrasında hafta içi 2, hafta sonu ise 1,5 tablet almaya başladım.

Ara sıra unutkanlık başlayınca gidip tiroidlerime bakıp ilaç dozlarında ayarlama yapıyoruz. Ara sıra sinir de yapıyor ama geçici 🙂 .Ama şunu da belirtmem gerekir ki, insülinlerim gibi bu ilacı da ömrüm boyunca kullanacağım. Çünkü ilacı bıraktığım an yine unutkan olmaya ve tiroidlerde bariz yükselmeler oluyor.

Bu aralar bazı testler yaptıracağım. Genel yapmamız gereken testler. Size tiroid sonuçlarımı da yazarım.

2008’deki test sonuçlarımı buldum.

Free T4’ün referans aralığı 9,0-20,0 iken 10,44,

TSH’ın referans aralığı 0,25-5,0 iken 5,59,

Anti-TPO’nun referans aralığı  0,00-5,61 iken 2000 üzerinde çıkmış. Orada net bir rakam yok. Haşimato için yanlış hatırlamıyorsam bu Anti-TPO değeri önemli bir referans. Normal değerden yaklaşık olarak 357 kat fazla çıkmış benim 🙂 . Bir de bu TSH aslında 2-3 arasında olursa daha iyi olurmuş. İlaçları kullanırken TSH değeri 2-3 aralığındaysa bir problem oluyor 🙂 . (Görsel http://www.hyperthyroidism101.com/Thyroid-Disease-Symptoms.html’den alınmıştır.)

13 YORUMLAR

 1. Esra Hanım merhaba,

  Bir kaç gün önce bende troid testlerimi yaptırdım. Daha önceki yazılardan hatırlarsanız
  Bende acaba haşimatolumuyum diye bahsetmiştim.

  Benim hipotroidi olduğumu söyledi doktorum. Haşimato evresini geçmişim ben yani
  Rahatsızlığın ilerlemiş haliyle hipotroidiymiş.
  TSH değerleri bir hayli yüksek çıktı. 3ay önce halbuki tam dengedeydi şimdi bu durum biraz moralimi bozdu neden böyle oldu diye. İlacımın dozajını arttırdı doktorum. 1 ay sonra tekrar kontrole gideceğim.

  sevgiler

  • Hakan Bey Merhaba,

   Hipotiroidi ismen ve birkaç detayını biliyorum ama nedir tam olarak?

   İlaç verdi mi? Bu arada ileri evre tiroid kan şekerine etki yapıyor diye biliyorum? Bir bilginiz var mı?

   Bu arada tirod mi, troid mi doğru sizce? Doğru kullanım yapmak istiyorum ama her yerde farklı yazılıyor. Test sonuçlarınızda nasıl yazıyor?

   sevgiler

 2. Esra hanım,

  Hipotiroidi haşimatonun son evresi demek oluyormuş. Bunu bende yeni öğrenmiş oluyorum.

  İlaç olarak zaten levotiron 100mg kullanıyorum. Bu ilacın sadece 100mg lığı var.
  Her sabah aç karnına 1 adet alıyorum yeni dozaj ctesi ve pazar günleri 1,5 adet olarak ayarlandı.
  Kan şekerine etkisi evet var. Hba1c sonucum 8,7 çıkmasıyla bariz bir şekilde belli oluyor. Tirod ve Troid kelimeleri yanlış. Bende yanlış yazmışım))
  Doğru olan TİROİD dir.
  Test sonuçlarımda tiroid bezlerinin durumunu gösteren:
  Hormon
  Free T3 2,34=sonuç pg/mL=birim 2,3-3,9=referans aralığı.
  Free T4 0,87 ng/mL 0,59-1,12
  TSH 19,57 uIU/mL 0,34-5,6

  Şu anki sonuçlarım böyle esra hanım.

  sevgiler

  • Hakan Bey Merhaba,

   Tiroid ya da troid yazacağıma ben de yanlış yazmışım 🙂 . Yanlış yazmamak için dediğim gibi çok araştırdım ama bir de size sormak istedim. Teşekkürler.

   Bir arkadaşımın halasının hem şekeri hem de tiroidi vardı. Ordan şekere etkisi olduğunu biliyorum. Buna da alışıyoruz ama değil mi? Diyabeti regüle ettiysek tiroidi de hallederiz 🙂 .

   Bu test sonuçlarınızın en önemli noktası TSH ın yüksekliği bildiğiniz gibi. Benim free T3 yüksekti. Şimdi bu da regüle oldu. Ben de en geç önümüzdeki hafta bu testlere gideceğim. Yazarım buradan.

   sevgiler

 3. Hakan Bey Merhaba,

  2008 deki test sonuçlarımı buldum. Yazıya ekledim.

  Belki bir yorumunuz ya da eklemek istediğiniz bir şey olur.

  sevgiler

 4. selamlar..bende haşimoto hastasıyım 1.buck sendeen beri evliyim cocuk istiyorum..ama korkuyorum cocgum zihinsel özürlü olabilirmi diye..bide bu ay ben test yaptırdım triot bezi hiç calısmazken cok calısmaya basladı drda 1ay ilaç kullanma dedi….

 5. Başak Hanım Merhaba,

  Manidar bir yorum mu yorumunuz inanın anlayamadım. Hoş başlıktaki ‘da’ yı neden kesme ile ayırdığımı düşünüyorum şu an 🙂

  Sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: