Hipoglisemi ve Yüksek Bilinç

Tip-1'imHipoglisemi ve Yüksek Bilinç

Hipoglisemi ve Yüksek Bilinç

Hipoglisemi ataklarımızdan baya bahsetmiştim. Tekrar üzerinden geçmek gerekirse hipoglisemi; kan şekeri düşüklüğü demektir. Kan şekeri 60 mg/dL’nin altına düşerse terlemeye, titremeye, algıda güçlük çekmeye ve hatta bayılmaya kadar giden bir süreç yaşarız. Hatta normalden daha sinirli bile oluruz.

Hipoglisemi anlarında beyin şekere o kadar ihtiyaç duyuyor ki; bu ihtiyaçtan dolayı gördüğümüz ya da şekerimizi yükseltmek için yakınlarımızın verdiği her şeye inanılmaz bir şekilde saldırıyoruz. Beynin şeker açlığı sebebiyle Kadıköy Balıkçılar Çarşısı’nda geçirdiğim atakta yediğim çilekler bana baldan daha tatlı gelmişti. Ya da Hakan Bey’in eşi kendisine tatlı bir şeyler verdiğinde kaşık kaşık yemiş bitirmiş oluyordu. Hakan Bey’in yorumundan hatırlayacaksınızdır.

Bu anlarda yemeklere yumulmak yerine, ki bilincimiz yerindeyse elbette, daha bilinçli bir şekilde kan şekerimizi yükseltsek olmaz mı?

Biz eşimle şöyle bir yol belirledik. Eğer kan şekerim 60 mg/dL civarındaysa 1  çay bardağı meyve suyu içiriyor ya da içiyorum. 50 mg/dL’nin altındaysa 1 su bardağı içiyorum.

Şimdi kan şekerimiz düşmüşse şunu unutmamamız gerekir ki; kan şekerimi en kolay yükselten meyve suyudur. Çikolata ya da şekerleme tarzı şeyler daha uzun sürede yükseltir.

Meyve suyunu çantada da taşımak kolaydır. Bir de glükoz tabletler vardır aspirin gibi. Bunlar da kan şekerimi yükseltmeye yarar. Cebimizde bile taşıyabiliyoruz.

Diyabetlilerin için evlerinde glükoz tablet olmadığı için glükoz tableti referans alarak içeceğimiz meyve suyu miktarını bulacağım sizlere.

1 glükoz tablet 3 gram karbonhidrat içerir. 200 ml meyve suyu 23,4 gram karbonhidrat içerir (meyve suyu kutusunun üzerindeki içerik kısmına baktım).  Bu değerleri aklınızdan çıkarmayın.

70 kg olan bir kişi 7 adet glükoz tablet alırsa kan şekeri 70 mg/dL yükselir. 7 glükoz tablet 21 gr karbonihdrat içerir. Bu değer yaklaşık olarak 200 ml meyve suyuna eşdeğerdir. Mesela kan şekerimiz 35 mg/dL çıktı. 200 ml meyve suyunu içtim. Kan şekerim 70 mg/dL yükseleceği için kan şekerim 105 mg/dL olacak.

Eğer 60 kilo isek 6 adet glükoz tablet kan şekerimizi yine 70 mg/dL yükseltecek. 6 adet glükoz tablet 18 gr karbonhidrat içerir. İçeceğim meyve suyu böylece 150 ml yani 3/4 bardak meyve suyu olacak. Çünkü 200 ml meyve suyu 23,4 gr karbonhidrat içeriyor. 18 gr karbonihdrat kaç ml meyve suyudur diye bir oran orantı yaparsak 150 ml meyve suyu olarak buluruz sonucu.

Boş ver, biz hipoglisemi anlarında önümüze ne gelirse yiyip, içiyoruz diyorsanız siz bilirsiniz. Ama bu yeme içmelerden sonra kan şekerimiz 200-300 mg/dL gibi bir değer olursa bir de onu düşürmekle uğraşacak, tekrar başa saracaksınız.

Size bahsettiğim gibi eşimle biz çıkan kan şekeri değerine göre yöntemimiz, belirledik. 1 çay ya da 1 su bardağı bizim önemli ölçülerimiz. Siz de ölçülerinizi belirleyin ve yakınlarınıza öğretin. (Görsel itusozluk.com’dan alınmıştır.)

 

 

13 YORUMLAR

 1. süper süper süper….diyecek baska bişiy bulamadım….şekerim düştüğünde deli gibi bütün yuttuğum cukulatalrdan sonra 300 leri cokk gördüm esracım.bende her boy bardak aldım böle durumlar için 😀 meyve suyu süper gercekten
  sevgiler melek….

  • Emine Hanım Merhaba,

   Vallahi kendimizden geçip çikolata, şeker, bisküvi, reçel, sarelle yersek elbette görürüz 300 leri 🙂 .

   Meyve suyu kan şekerini yükseltmek için verilen en önemli içecek. Çikolata yemeyin. Hatta baktınız şekerin meyve suyu ile de yükselmiyor, yanında 1 küçük boy haşlanmış patates ya da 1 dilim beyaz ekmek yiyin.

   Bunları eşinize de öğretin. Eşref biliyor bunları 🙂 .

   Öpüyorum sizi.

   sevgiler

 2. Bana da Nevin Hanım 5 adet kesme şeker önermişti. Ben de hipoglisemide acil olarak hemen 1 yada 2 adet kesme şeker ağzıma atıp önce titremelerimin önlemini almaya çalışıyorum. Sonra o gün canım çok fazla birşey çekmiş de yiyemediysem ondan yiyorum hemen (örneğin çeyrek dilim ekmeğin üzerine 1 çay kaşığı kadar reçel yada yarım kase sütlaç gibi). Evde benim ve oğullarımın favori tatlısı sütlaçtır bizim. Yaparken de küçük kaselere yarım yarım koyarım. Yoksa dediğimiz gibi o an gözümüz birşey görmediğinden tüm kaseyi bitirebilirim 🙂
  Daha önceleri ben de çikolata gibi şeylerle şekerimi yükseltmeye çalıştım. Ama şekerim hemen yükselmediği gibi gün boyu baş ağrısıyla gezmeme yol açtı. Ben de kendimce böyle bir yöntem buldum.
  Geceleri de şekerimi kontrol etmek amacıyla yatmadan önce mutlaka şekerimi ölçerim. 150 ila 200 arası çıkarsa sabaha 90 ila 100 arası oluyor açlık şekerim.

  • Ayşegül Hanım Merhaba,

   1 küp şeker yaklaşık olarak 4 gr karbonhidrat içeriyor. Bu da 1 adet glükoz tablete eşdeğer. 5 adet yediğinizde kan şekerinizi yine yaklaşık olarak 70 mg/dL civarında yükseltecek.

   Ben de sütlacı sevenlerdenim 🙂 . Affetmem yerken 🙂 .

   Meyve suyu dışında alınan tüm şekerli yiyecekler dediğiniz gibi kan şekerini geç yükselttiği için kan şekeri yükseldikten sonra bir sersemlik bırakıyor.

   Bir de kan şekeri yatarken 150-200 gibiyse sabah 90-100 arası çıkıyor demişsiniz. Bu şekilde bir düşüşü hem bazal insülin hem de vücudun gece salgıladığı bazı hormonlar sağlıyor. Bir ara bu hormonlardan behsedeceğim.

   sevgiler

 3. Şeker yükseldikten sonra kaç gr karbonhidrat alıyorsunuz.Benim oğlum 3 yaşında hipogilemiden sonra doktorlar 15 gr karbınhidrat vermemi söylediler ama o zaman şekeri çok yüksek çıkıyor.250-300 gibi bende çoğu zaman 7.5 gr karbonhidrat veriyorum 150 civarı oluyor o zaman.

  • Melike Hanım Merhaba,

   Kan şekerinin hipoglisemi anında kacta olduğu ve ilk müdahaleden sonra kan şekerinin kaça yükseldiği oldukça onemli.

   Hipoglisemi anında meyve suyu icmeye başlanmalı ve her 15 dk da 1 kan şekeri ölçülmeyi. Kan şekeri 80 mg/dL olunca ek 15 gr ekmek,meyva ya da yoğurt gibi bir besin alınmalı. Eğer bu sekilde ilerlenirse rebaund olmadan hipoglisemiden kurtulunur.

   Eğer fazladan fazlaya karbonhidrat ve meyve suyu alınır bir de rebaund yaşanırsa o zaman da kan şekerini düşürmele uğraşırız.

   Eğer 7,5 gr kh cocugunuz icin yeterli geliyorsa bu sekilde ilerleyin lütfen. İllaha doktor 15 kh al dedi diye almak zorunda değilsiniz.

   Sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: