Hangi Şeker Ölçüm Cihazını Tavsiye Ediyorum?

T1D Hakkında Her ŞeyHangi Şeker Ölçüm Cihazını Tavsiye Ediyorum?

Hangi Şeker Ölçüm Cihazını Tavsiye Ediyorum?

Ülkemizde birçok farklı şeker ölçüm cihazı ve bununla birlikte şeker ölçüm stripleri var. Maalesef hem glükometre hem de striplerin geri ödemeleri hakkında eksik bilgiye sahip olduğumuz gibi hangi markaların cihazları en güvenilir bilemeyebiliyoruz.

Bu yazı bu konuyu daha net hale getirmek için 🙂

SGK marka fark etmeksiniz her şeker ölçüm çubuğu=stribi için

2021 yılında 27 TL geri ödeme desteği veriyor. Şeker ölçüm cihazları ise SGK geri ödeme desteğinden çıkarıldı.

Bazen bana marka örneklendirilerek soruluyor. Şu markanın stribi ödeniyor mu vs diye.

Markası, modeli ne olursa olsun her şeker ölçüm çubuğu=stribi için, SGK, 2021 yılında 27 TL geri ödeme desteği veriyor. Bu ödeme desteği içinde 50 adet strip olan 1 kutu strip kutusu için geçerli.

Glükometreler yani şeker ölçüm cihazları ise SGK’nın geri ödeme desteğinden çıkarıldı. Bu cihazları ya diyabet eğitim hemşirelerimizden veya ücretsiz veren eczanelerden temin edebilirsiniz. Bu kanallarla ulaşamama halindeyse maalesef ya internet ya eczane ya da medikallerden bedeli karşılığında almak zorunda kalacaksınız.

Bu detayları ne olursa olsun unutmayın.

Her markanın eczane veya medikallerdeki perakende satış fiyatı farklı

Striplerin yol hikayesi; firmalar ecza depolarına, ecza depoları da eczanelere satmakta. Ve her bir adımda takdir edersiniz ki komisyonlar, lojistik maliyetleri ve ek bedeller eklenerek bizlere ulaşmakta.

Hal böyle olunca da bir kutu stribin fiyatı her adımda her medikal veya eczanede değişkenlik göstermekte.

Örneğin; bir kutu X marka stribi eczane 70 TL perakende fiyatla satıyor olsun. Kişi eğer reçete ettirmişse 27 TL SGK desteğiyle 43 TL’ye stribi alabilmekte.

En güvenilir marka Roche ve Ascensia (Eski adıyla Bayer) markalarının cihaz ve stripleri

Ben 2001 yılında tanıştığım tip-1 diyabet sebebiyle o günden bugüne hep Roche’un glükometre ve striplerini kullandım. Şu anda da aktif olarak Accu-chek Instant ve ne olur ne olmaz tuttuğum Accu-Chek- Performa Nano cihazlarım var.

Roche’un her modelinin şeker ölçüm sonuç güvenilirliği çok yüksek. Laboratuvar koşullarıyla hemen hemen aynı sonuçları verir. Bu her koşulda geçerlidir. Yani düşük ve yüksek şekerde de, cihazla yapılan yüksek sayıda ölçüm de olsa Roche’un cihazları en güvenilir cihazlardandır.

Bir dönem kullandığım ve deneyimlerimi aktardığım cihaz ise eski adıyla Bayer, şu anki adıyla Ascensia’nın Contour modelleri. En son modeli de Contour Plus One’dır.

Bu iki markanın cihazları ve stripleri, yukarıda da bahsettiğim gibi, her koşulda şekeri doğru ölçer. Deneyimlerime göre Roche’un doğru ölçüm kabiliyeti bi tık daha iyi.

Normal şeker değerlerinde test edilen glükometre güvenilirdir diyemeyiz!

Bazı kişiler farklı glükometreler kullanıp, şekerleri normal değerlerdeyken, ya laboratuvarda ya da güvenilir glükometrelerle ellerindeki cihazların doğruluğunu test ediyorlar. Ancak şeker hedef aralıktayken, genel olarak tüm sonuçlar birbirine yakın çıkıyor.

Ancak asıl ve birincil mesele yüksek ve düşük şekerdeki performans. İkincil mesele ise o glükometrede yapılan şeker ölçüm sayısı. Güvenilir olarak vurguladığımız cihazların dışındaki glükometrelerin bazıları 20, bazıları 100 gibi şeker ölçüm sayılarında ölçüm sonuçlarını güvenilir vermemeye başlıyor.

Hangi Kan Şekeri Ölçüm Cihazını Kullanabiliriz? başlıklı yazımı da mutlaka okuyun. Bu konuda bir yazım da bulunuyor.

Ama bu güvenilir cihaz ve striplerdeki fark ödemeleri yüksek!

Maalesef evet. Burada bir dayanışma gerekiyor ama herkesin binbir sebeple birbirini şikayet ettiği ülkemizde eczane ismi paylaşarak riske de girmemek gerekiyor 🙂

Benim önerim eczane eczane gezip, tip-1 diyabetle ilgili veya değil her türlü ihtiyacınızı o eczaneden alacağınızı söyleyerek stripte indirim yapmalarını isteyin. Ki ben yıllar önce böyle yaptım.

Bazı illerde olan dernek ve gruplar da var. Onları sosyal medyadan takip ederek ve bu konuda destek isteyerek birbirinize özelden eczane ismi paylaşabilirsiniz.

Bazılarını burada paylaşıyorum;

Bursa Tip-1 Diyabetliler Derneği Facebook Sayfası: https://www.facebook.com/groups/1585764094986868

İzmir’de yaşayan, tip-1 diyabetli oğulları olan Fikret ve Yeliz Karadağ’un kurduğu Tip 1 Diyabetli Şeker Çocuklar ve Aileleri Sayfası : https://www.facebook.com/groups/1687646901500858

Ankara’da olan Tip1 Diyabet ve Teknolojileri Derneği Facebook Sayfası: https://www.facebook.com/groups/379555396303518

Edirneli Tip1 Diyabetliler Facebook Sayfası: https://www.facebook.com/groups/260446820769693

Aklıma gelmeyen mutlaka olmuştur ama bizim sayfanın da ismi olsun diyerek bana ulaşmak isteyen olursa eklerim.

Umarım bir nebze de olsa sizlere rehberlik edebilecek bir içerik olmuştur.

6 YORUMLAR

 1. Merhaba Esra Hanım, verdiğiniz bilgiler yolumuza ışık tutuyor. 3,5 yaşındaki oğlumuza 1 ay önce Tip1 diyabet teşhisi kondu. “Hayatını nasıl kolaylaştırırız ?” sorusuna aradığımız her cevapta siz karşımıza çıkıyorsunuz. Teşhisten 10 gün sonra sensör kullanmaya başladık, sensörü seçerken sizin Youtube videolarınızdan yararlandık. Sensör değerlerini kıyaslamak ve gerektiğinde kalibre etmek amacıyla eczacımızın verdiği şeker ölçüm cihazını kullanıyoruz ancak hiç memnun değiliz. “Hangisini alayım ?” diye düşünürken yine sizinle karşılaştık. Sayenizde iyi hem bilgi hem de fikir sahibi olduk. Emeğiniz için sonsuz teşekkürler…

  • Mustafa Bey Merhaba,

   Diyabetimben.com’u ansiklopedi olarak görüyorum. Ne aranırsa aransın mutlaka cevabı olan bir başucu kitabı.

   Sizin de faydalanmanıza memnun oldum.

   sevgiler,

 2. TÜRKİYEDE SATILAN IME-DC MARKA ŞEKER ÖLÇÜM CİHAZININ HANGİ ÜLKEDE ÜRETİLDİĞİNİ BİLEN VARSA YAZSIN. ALMAN FİRMASI TASARIMI OLABİLİR, ÖNEMLİ OLAN ÜRETİLDİĞİ ÜLKE. ROCHE, BAYER MARKA ÜRÜNLERLE DEFALAR PARALEL ÖLÇÜM YAPTIM. 20-30 mg FAZLA GÖSTERİYOR. BU CİHAZLA ÖLÇÜM YAPAN TIP 1 DİYABET HASTALARI DİKKATLİ OLSUN. BU CİHAZI SATAN ECZACILAR; KENDİ KAN ŞEKERİNİZİ ÖLÇÜP DENEYİN.

 3. Esra hanım merhabalar,

  On call plus hakkında ne düşünüyorsunuz?

  Glikometremi değiştirmeyi planlıyorum fakat sensör maliyetleriyle birlikte accu check ya da contour plus gibi bir cihaza geçmek çok masraflı olacak. Ben de bu cihazı duydum.

  Sizin on call plus hakkındaki duyumlarınız nedir?

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: