16 Yıllık Tip-1 Diyabetli Takipçimizin Covid-19 Tecrübesi

T1D Hakkında Her Şey16 Yıllık Tip-1 Diyabetli Takipçimizin Covid-19 Tecrübesi

16 Yıllık Tip-1 Diyabetli Takipçimizin Covid-19 Tecrübesi

Esra’nın notu: Covid-19 ilk çıktığında biz tip-1 diyabetliler gibi kronik yaşam şekli olan herkes ne denli endişe etmişti. Şimdi bu tarz deneyimleri okudukça bu endişelerimiz biraz daha azalıyor.

Siz veya çocuğunuz Covid-19’a yakalanmışsa ve sizler de tecrübeniz başkalarına rehber olsun diye paylaşmak isterseniz esra@diyabetimben.com ‘a mail atabilir veya bana Instagram DM ‘den ulaşabilirsiniz.

Merhabalar,

Kısaca kendimi tanıtarak başlamak isterim. 27 yaşındayım, Ankara’da yaşıyorum. İsmim Arif. Evliyim ve 19 aylık bir bebeğimiz var.

Hacettepe Üniversitesi’nde çalışıyorum. 16 yıllık tip 1im 😇

8 Aralık’ta PCR testim pozitif çıktı. Zaten şüphelenmiştim. Sırt, bel ve bacakta eklem ağrılarım olduğu için.

Daha önce uzun yıllar spor yaptım ve bu konuda vücudumuzu iyi tanımanın ne kadar önemli olduğunu gördüm. Çünkü beslenme, doğru miktarda egzersiz, doğru dinlenme ve uyuma programı ile bu hastalığı neredeyse sıradan bir grip gibi atlattım.

Tabi bu süreçte odadan hiç çıkmadım. Kimseyi de odaya almadım. 10 gün tam karantinadaydım.

1. gün 354 mg/dL çıkan kan şekerine karşılık 10 ünite Humalog yaptım. 1 saat sonra yine 350 mg/dL çıktı. Yine 10 ünite yaptım. Yine 340 mg/dL çıktı. 4 kez tekrarlandı bu durum. Kendi araştırmalarımla, tanıdığım sağlıkçı arkadaşlardan öğrendim ki bu virüs kan şekerini çok yükseltiyor ve şekerin yükselmesini durdurmakta çok zorlanıyorlarmış. O yüzden karantina boyunca düzenli ölçüm yaptım ve atlattık.

Ancak şu anda bile biraz efor sarf edersem yorgunluk belirtisi olarak geliyor. Galiba biraz daha zaman alacak bunu tamamen atlatmak.

Tecrübelerimi okuduğunuz için teşekkür ederim. Kendinize ve sevdiklerinize iyi bakın virüssüz sağlık günler 😇

9 YORUMLAR

  1. Tip 1 diyabetten dolayı e-nabız üzerinde covid-19 riskli idari izin belgesi çıkıyor ama covid-19 aşısında sıra hala gelmemiş! Bu arada 39 yaşındayım. Şu anda 65 yaş üstü aşılanıyor

  2. Yani hem sen covide karşı yüksek risklisin diyorlar hem de covid aşısında belirlenen sırada değilsiniz diyerek aşı yapmıyorlar. Çevremdeki sapasağlam birçok insan aşı oldu ama biz olamadık. Annem bile 65 yaşında aşı oldu, sen tip 1 diyabetlisin sana covid bulaştırmayayım diye benim riskli olduğumu bilerek yanıma yaklaşmıyordu. Yani covid bulaşsa bile daha kolay iyileşecek sağlam insanlar covid aşısı oluyor ama risk altındaki, covid bulaşsa tehlikeli olabilecek biz kronik hastalar aşı olamıyoruz. Bu nasıl bir şeydir Esra hanım?

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: