Anasayfa T1D Hakkında Herşey 16 Yıllık Tip-1 Diyabetli Takipçimizin Covid-19 Tecrübesi

16 Yıllık Tip-1 Diyabetli Takipçimizin Covid-19 Tecrübesi

5 1.285 görüntüleme

16 Yıllık Tip-1 Diyabetli Takipçimizin Covid-19 Tecrübesi

Esra’nın notu: Covid-19 ilk çıktığında biz tip-1 diyabetliler gibi kronik yaşam şekli olan herkes ne denli endişe etmişti. Şimdi bu tarz deneyimleri okudukça bu endişelerimiz biraz daha azalıyor.

Siz veya çocuğunuz Covid-19’a yakalanmışsa ve sizler de tecrübeniz başkalarına rehber olsun diye paylaşmak isterseniz esra@diyabetimben.com ‘a mail atabilir veya bana Instagram DM ‘den ulaşabilirsiniz.

Merhabalar,

Kısaca kendimi tanıtarak başlamak isterim. 27 yaşındayım, Ankara’da yaşıyorum. İsmim Arif. Evliyim ve 19 aylık bir bebeğimiz var.

Hacettepe Üniversitesi’nde çalışıyorum. 16 yıllık tip 1im 😇

8 Aralık’ta PCR testim pozitif çıktı. Zaten şüphelenmiştim. Sırt, bel ve bacakta eklem ağrılarım olduğu için.

Daha önce uzun yıllar spor yaptım ve bu konuda vücudumuzu iyi tanımanın ne kadar önemli olduğunu gördüm. Çünkü beslenme, doğru miktarda egzersiz, doğru dinlenme ve uyuma programı ile bu hastalığı neredeyse sıradan bir grip gibi atlattım.

Tabi bu süreçte odadan hiç çıkmadım. Kimseyi de odaya almadım. 10 gün tam karantinadaydım.

1. gün 354 mg/dL çıkan kan şekerine karşılık 10 ünite Humalog yaptım. 1 saat sonra yine 350 mg/dL çıktı. Yine 10 ünite yaptım. Yine 340 mg/dL çıktı. 4 kez tekrarlandı bu durum. Kendi araştırmalarımla, tanıdığım sağlıkçı arkadaşlardan öğrendim ki bu virüs kan şekerini çok yükseltiyor ve şekerin yükselmesini durdurmakta çok zorlanıyorlarmış. O yüzden karantina boyunca düzenli ölçüm yaptım ve atlattık.

Ancak şu anda bile biraz efor sarf edersem yorgunluk belirtisi olarak geliyor. Galiba biraz daha zaman alacak bunu tamamen atlatmak.

Tecrübelerimi okuduğunuz için teşekkür ederim. Kendinize ve sevdiklerinize iyi bakın virüssüz sağlık günler 😇

  • Covid aşısı gelirse tip 1 diyabet hastaları öncelikli olacak mı Esra hanım? Yani kaçıncı sırada aşı yaptırabilecek

  • Cevap Bırak

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.