Tip-1 Diyabetli Olup Covid-19’a Yakalanan Takipçimiz Neler Yaşamış?

T1D Hakkında Her ŞeyTip-1 Diyabetli Olup Covid-19'a Yakalanan Takipçimiz Neler Yaşamış?

Tip-1 Diyabetli Olup Covid-19’a Yakalanan Takipçimiz Neler Yaşamış?

Esra’nın notu: diyabetimben.com’u yakında takip eden ve özelden de iletişimde olduğumuz kadın takipçilerimden biri yaklaşık 1,5 ay önce Covid-19’a yakalanmış. Kendisi yetişkin tip-1 diyabetli.

Tip-1 diyabetli olup Covid-19’u nasıl geçirmiş, şekerine nasıl etki etmiş gibi tüm detayları paylaştı.

Birazdan okuyacağınız yazıda bazı ilaç isimleri geçiyor. Lütfen şunu unutmayın; tedavi ve kullanılan ilaçlar, takviyeler kişiye özel. “Aaaa bu işe yarıyormuş, ben de kullanayım.” sakın demeyin… Hiçbiri tavsiye niteliğinde değildir.

Siz veya çocuğunuz Covid-19’a yakalanmışsa ve sizler de tecrübenizi başkalarına rehber olsun diye paylaşmak isterseniz esra@diyabetimben.com ‘a mail atabilir veya bana Instagram DM ‘den ulaşabilirsiniz.

Sosyal ve önemli mesajdan sonra buyrun kendisinin Covid-19 tecrübesini okumaya…

Yaklaşık 1,5 ay önce Covid-19’a yakalandım ve çok şükür ki atlattım.

Her tip-1 diyabetlinin merak ettiği ve endişelendiği bir konu olduğu için sizinle de deneyimimi paylaşmak istedim.

Ben de hastalık ateş, sırt-bel-bacak ağrısı olarak baş gösterdi. İştahsızlıktan dolayı çok az yememe rağmen şeker değerlerim ilk hafta çok yüksek seyretti (250-350 arası).

Tat ve koku duygum 2-3 hafta tamamen gitti. Bazal ve bolus oranlarımı artırdım. Hastalık geçmesine rağmen en ufak bir işte ya da biraz yürüyüşte bile çok çabuk yoruldum. Bu iyileştikten sonra 1 ay devam etti. Tedavi sırasında kan sulandırıcı iğne oldum 1 hafta boyunca. Şimdi de her gün Coraspin alıyorum. Ayrıca verilen Favipiravir ilacının da faydasını gördüm.

Her gün 45 mg çinko, 1000 mg C vitamini ve 9–10 damla D vitamini almaya devam ettim.

Öyle bir korku salındı ki; “kronik hastalığı olanlar çok ağır geçiriyor ya da ölümle sonuçlanıyor.” diye…

Şimdi çok şükür iyiyim. Sizinle de paylaşmak istedim. Çünkü öyle bir korku salındı ki; “kronik hastalığı olanlar çok ağır geçiriyor ya da ölümle sonuçlanıyor.” Sizin de etrafınızda tip-1 diyabetli olup Covid-19 olan yoksa diye ilk elden tecrübelerimi paylaşmak istedim sizinle.

İdeal bir tip-1 diyabetli olmadığım halde evde tedaviyle atlattım bu hastalığı. Sanırım bu sene Mart’tan beri düzenli aldığım takviyeler de yardımcı oldu bu duruma.

Kız kardeşim doktor. 9 aydır Covid-19 hastalarıyla ilgileniyor. O nedenle onun bana özel verdiği tavsiyeler şu yönde: Her gün 1 adet Coraspin (Pıhtı atmasını önlemek adına. Çünkü kronik hastalığı olup Covid-19 geçirenlerde iyileşseler dahi sonrasında pıhtı atması sonucu ölümlere sık rastlanıyormuş.), D ve C çinko takviyelerini her gün düzenli kullanım, düzenli uyku (Benim uyku problemim olduğu için doktorumun da tavsiyesiyle melatonine başladım.). Çünkü uyku düzensizliği ciddi risk oluşturuyormuş bağışıklık düşüklüğünü tetiklediği için.

1 Yorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: