Anasayfa T1D Hakkında Herşey Tip-1 Diyabetli Olup Covid-19’a Yakalanan Takipçimiz Neler Yaşamış?

Tip-1 Diyabetli Olup Covid-19’a Yakalanan Takipçimiz Neler Yaşamış?

1 2.635 görüntüleme

Tip-1 Diyabetli Olup Covid-19’a Yakalanan Takipçimiz Neler Yaşamış?

Esra’nın notu: diyabetimben.com’u yakında takip eden ve özelden de iletişimde olduğumuz kadın takipçilerimden biri yaklaşık 1,5 ay önce Covid-19’a yakalanmış. Kendisi yetişkin tip-1 diyabetli.

Tip-1 diyabetli olup Covid-19’u nasıl geçirmiş, şekerine nasıl etki etmiş gibi tüm detayları paylaştı.

Birazdan okuyacağınız yazıda bazı ilaç isimleri geçiyor. Lütfen şunu unutmayın; tedavi ve kullanılan ilaçlar, takviyeler kişiye özel. “Aaaa bu işe yarıyormuş, ben de kullanayım.” sakın demeyin… Hiçbiri tavsiye niteliğinde değildir.

Siz veya çocuğunuz Covid-19’a yakalanmışsa ve sizler de tecrübenizi başkalarına rehber olsun diye paylaşmak isterseniz esra@diyabetimben.com ‘a mail atabilir veya bana Instagram DM ‘den ulaşabilirsiniz.

Sosyal ve önemli mesajdan sonra buyrun kendisinin Covid-19 tecrübesini okumaya…

Yaklaşık 1,5 ay önce Covid-19’a yakalandım ve çok şükür ki atlattım.

Her tip-1 diyabetlinin merak ettiği ve endişelendiği bir konu olduğu için sizinle de deneyimimi paylaşmak istedim.

Ben de hastalık ateş, sırt-bel-bacak ağrısı olarak baş gösterdi. İştahsızlıktan dolayı çok az yememe rağmen şeker değerlerim ilk hafta çok yüksek seyretti (250-350 arası).

Tat ve koku duygum 2-3 hafta tamamen gitti. Bazal ve bolus oranlarımı artırdım. Hastalık geçmesine rağmen en ufak bir işte ya da biraz yürüyüşte bile çok çabuk yoruldum. Bu iyileştikten sonra 1 ay devam etti. Tedavi sırasında kan sulandırıcı iğne oldum 1 hafta boyunca. Şimdi de her gün Coraspin alıyorum. Ayrıca verilen Favipiravir ilacının da faydasını gördüm.

Her gün 45 mg çinko, 1000 mg C vitamini ve 9–10 damla D vitamini almaya devam ettim.

Öyle bir korku salındı ki; “kronik hastalığı olanlar çok ağır geçiriyor ya da ölümle sonuçlanıyor.” diye…

Şimdi çok şükür iyiyim. Sizinle de paylaşmak istedim. Çünkü öyle bir korku salındı ki; “kronik hastalığı olanlar çok ağır geçiriyor ya da ölümle sonuçlanıyor.” Sizin de etrafınızda tip-1 diyabetli olup Covid-19 olan yoksa diye ilk elden tecrübelerimi paylaşmak istedim sizinle.

İdeal bir tip-1 diyabetli olmadığım halde evde tedaviyle atlattım bu hastalığı. Sanırım bu sene Mart’tan beri düzenli aldığım takviyeler de yardımcı oldu bu duruma.

Kız kardeşim doktor. 9 aydır Covid-19 hastalarıyla ilgileniyor. O nedenle onun bana özel verdiği tavsiyeler şu yönde: Her gün 1 adet Coraspin (Pıhtı atmasını önlemek adına. Çünkü kronik hastalığı olup Covid-19 geçirenlerde iyileşseler dahi sonrasında pıhtı atması sonucu ölümlere sık rastlanıyormuş.), D ve C çinko takviyelerini her gün düzenli kullanım, düzenli uyku (Benim uyku problemim olduğu için doktorumun da tavsiyesiyle melatonine başladım.). Çünkü uyku düzensizliği ciddi risk oluşturuyormuş bağışıklık düşüklüğünü tetiklediği için.

Cevap Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.