Hangi İnsülin Pompasını Önerirsiniz?

İnsülin PompasıHangi İnsülin Pompasını Önerirsiniz?

Hangi İnsülin Pompasını Önerirsiniz?

Yine sıkça gelen sorulardan biri 🙂

Ülkemizde 3 farklı markanın insülin pompa modelleri var.

  • Dana
  • Medtronic
  • Medtrum

Pompa modelleri, SGK süreçleri, maliyetleri gibi detaylara aşağıda bulunan ve 4 bölümden oluşan yazı dizisinden ulaşabilirsiniz.

Yazılardaki bazı maliyetler değişmiş olabilir. Maliyetler konusunda firmalarla iletişime geçmeyi unutmayın 🙂

İnsülin Pompası Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey / Bölüm-1

İnsülin Pompası Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey / Bölüm 2

İnsülin Pompası Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey / Bölüm-3

İnsülin Pompası Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey / Bölüm-4

İhtiyaç Analizi

İnsülin kaleminden insülin pompasına geçmeye karar verdiniz. Bu noktada tip-1 diyabet yönetiminize hangi insülin pompasının/modelinin katkı sağlayacağını iyi düşünmeniz lazım.

Sensörlü mü, sensörsüz mü insülin pompası istiyorsunuz?

Kablolu mu, kablosuz mu istiyorsunuz?

Peki istiyoruz ama maliyetlerini finanse edebilecek misiniz? Sizin için sürdürülebilir olacak mı?

Ben Nasıl Karar Verdim?

İlk insülin pompası kullanmaya başladığımda sadece sensörsüz insülin pompası ile başlamıştım. O zamanki sensörler günümüzdeki kadar iyi değildi. Sensörsüz insülin pompası ve glükometre ile tip-1 diyabetimi yönettim. Sadece insülin kalemi ve glükometre ile tip-1 diyabet yönetimine göre daha başarılı bir yönetimim oldu.

Ama buradaki en büyük sıkıntı sürekli parmak ölçümü yapmak 🙁 Parmaklardaki iğne ucu lekeleri ve sürekli delme hali can sıkıcı olmaya başladı.

Sonra Dexcom ve Guardian Connect gibi, insülin pompası ile beraber çalışmayan sensör teknolojilerini dahil ettim. Sürekli parmak ölçümümü yapmamak ve şeker gidişatını kesintisiz görmek gayet iyi oluyordu. Ama şeker düşmelerine çözüm üretememek beni yormaya başladı.

O zaman sensörle çalışan bir insülin pompası kullanmanın daha doğru olacağını gördüm. Ve Medtronic 640G’ye geçiş hikayem de başladı 🙂 Özellikle şeker düşmeden insülini göndermesi, güvenilir sensör glikoz değerleri beni bu teknolojiye bağlayan detaylar. Keşke hiperglisemiler için de fayda sağlasa ama bir sonraki modelde onu tecrübe edeceğim zaten 🙂 Tip-1 diyabet yönetiminin yarı yarıya otomatiğe olması benim için asıl mutluluk 🙂 🙂 🙂

Hangi İnsülin Pompasını Önerirsiniz?

Şu an insülin pompasına geçecek olsaydım Medtronic Veo modelini alırdım. Sensörlü insülin pompasını.

Çünkü özellikle Medtronic tarafında yeni modeller oldukça gündemde. Sürekli değişen pazar koşullarında, SGK’nın geri ödemesine göre az da fiyat farkı çıkan bir model olması sebebiyle de VEO modeli tercih edeceğim olurdu.

Ancak Medtronic diyabet global ekibi Veo modellerinin artık üretilmeyeceğini duyurdu. Yine de Türkiye Medtronic Diyabet ekibinin yönlendirmesini de dikkate alarak ve varsa Medtronic Veo tercih edilebilecek bir model olur.

Şu anda 640G var. Ama dediğim gibi değişen pazar koşullarında şu an için yüksek maliyetleri ödemek bana mantıklı gelmiyor. Ancak elbette karar sizlerin 🙂

Peki Neden Diğer İnsülin Pompalarını Önermiyorum?

Dana marka insülin pompasını estetik olarak iyi bulmamakla beraber set hazırlık adımlarındaki operasyonun fazla olduğunu düşünüyorum.

Medtrum ise bence oldukça iyi bir çözüm olmasına rağmen maliyet yüksekliği sebebiyle sürdürülebilir bir çözüm değil.

8 YORUMLAR

  1. Merhabalar,

    Medtrum’un minimum bolus dozunu biliyor musunuz? Humalog kalem ile 0.5U enjekte edilebiliyor, Medtrum ile daha düşük dozda bolus/düzeltme yapmak mümkün mü?

  2. Günde toplamda 15-16 doz yapan biri için medtronic 640 uygun mudur,,,,,bir de medtronic yeni model ne zaman gelecek bilginiz var mı?teşekkürler…

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: