İnsülin Pompası Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey / Bölüm-3

İnsülin Pompasıİnsülin Pompası Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey / Bölüm-3

İnsülin Pompası Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey / Bölüm-2 başlıklı yazımızda insülin pompası hakkında temel bilgileri vermiştik.

Bu yazıda ise insülin pompası raporu, SGK süreçleri, reçete gibi detayları paylaşıyor olacağız.

İnsülin Pompası Raporu Almak İçin Ne Yapılır? Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

İnsülin pompası takılmasına doktor, diyabet hemşireniz ve diyetisyeninizle karar vermişseniz süreç zaten çorap söküğü gibi ilerliyor.

Ancak yerinizde olsam yukarıdaki iç farklı firmanın insülin pompalarını deneyerek hangi insülin pompasını tercih edeceğinize kendinizin karar vermenizi öneririm. Her üç firma da bildiğim kadarıyla demo insülin pompasını ücretsiz olarak denemek için veriyor. Siz de üçünü deneyimledikten sonra kendi kararınızı vermiş olursunuz. Ancak bazen doktorlar şu marka olacak dediğinde de o marka oluyor 🙂

İnsülin pompası raporunuz doktorunuz tarafından çıkarılıyor. Mutlaka ama mutlaka raporda olması gereken detaylar var.

 • Brittle diyabet yani oynak diyabet tanımının raporda olması gerekli.
 • Hayati öneme haizdir yazmalı.

Örnek İnsülin Pompası Raporu 

Rapor Çıktı, İnsülin Pompası Markasına Karar Verildi. Ya Sonrası? SGK’ya Gidiş ve Geri Ödeme Süreci

Dana ya da Medsalus’u bilmiyorum ama Medtronic insülin pompasına karar vermişseniz firma insülin pompanızı hemen takıyor. Gerekli eğitimler de firma tarafından veriliyor.

Bu süreçte herhangi bir ödeme de yapmıyorsunuz.

Firma tercih ettiğiniz modele göre size bir senet imzalatıyor. Bunun sebebi de SGK’ya insülin pompası ve ekipmanlarının geri ödemesini almak için başvuru yapacaksınız. Ve o para size ödenince siz de firmaya ödeyeceksiniz. Firmalar haklı olarak da kendilerini garantiye almak ve bireylerin cebinden de tüm para çıkmasın diye bu şekilde bir yöntem geliştiriyorlar.

SGK geri ödemesini almak için insülin pompası raporunuzun bir kopyasını, insülin pompası firması tarafından verilen bazı resmi dökümanları, reçete, kimlik gibi belgeleri toparlayarak bulunduğunuz il ay da ilçenin SGK Müdürlüğü’ne gidiyorsunuz. SGK Müdürlüğü’nde de bir döküman doldurup evrakları teslim ediyorsunuz.

Ortalama olarak 1-2 ayda geri ödeme bir önceki yazımızda belirttiğimiz miktarda size ödeniyor. Siz de SGK tarafından yatırılan para ile pompanın kalan parasını cebinizden ekleyip firmaya ödeme yapıyorsunuz. Firma da size senedinizi geri veriyor.

Örnek

Sensörsüz insülin pompası KDV dahil 5000 TL. Sensörsüz pompanın yine rapora göre 2,890-3.560 TL’si SGK tarafından ödenirken kalan kısım olan 2.110-1.500 TL hasta tarafından ödeniyor. Ödemeyi isterseniz pompayı alır almaz, isterseniz SGK’dan gelecek geri ödemeyi bekleyerek firmaya ödeyebilirsiniz.

Artık İnsülin Pompanız Var. Bundan Sonra Süreç Nasıl İlerleyecek?

Her üç ayda bir kez insülin pompası set ve rezevuarı reçete ettiriyorsunuz. Aile hekimi ya da diyabet takibinizi yapan doktorunuz reçete yazabilir. Ancak kağıt reçete olması önemli. Çünkü SGK geri ödemesi alacaksanız SGK e-reçete değil kağıt reçeteyi kabul ediyor.

Set ve rezervuarınız üç aydan önce biterse SGK destekli set ve rezervuar alamıyorsunuz. Sadece üç ay gelmeden 10 gün önceye kadar tekrar reçete yazdırabilirsiniz. Örnek Reçete

NOT: Yazıyı Facebook ya da Twitter gibi sosyal medya kanallarında paylaşın. Alttaki Facebook, Twitter, Google+ ya da Pinterest butonlarına tıklamanız yeterlidir.

21 YORUMLAR

 1. iyi aksamlar.Ben ınsulın pompasına gecelı cok olmadı o yuzden ogrenmek ıstedıgım bısey var.Benım ıcın ve emınım bır cok kısı ıcın onemlı bir sorudur bu.Insulın pompasının yapıskanlı bantı derimiz üzerinde kullanımdayken,alt kısmına su gecırıyor mu ? ( yani gusül abdestı alınabılır mı? ) Gusul alabılmek ıcın suyun butun vucudumuzda her yere degmesı gerektıgıne bınaen bu cok onemlı.Çıkarıp mı almak şart butun donanımı vücüttan ?

  • bu soruya ilahiyatcı olarak cevap vermek isterimböyle zaruri durumlarda altına suyu geçirmese bile guslunuze zararı olmaz mesela alçı olduğu halde abdest alabiliyoruz aynen böyle islamda kolaylıklar vardır ve insan sağlığı çok önemlidir onun için böyle kolaylıklar sağlanmıştır.hattaşöyle bir şey bile varnormalde elde altına su geçirmeyen yağlı boya varsa abdest olmaz temizlememiz gerekir fakat bir kimsenin mesleği boyacılıksa orada eldeki boyayı temizleme zorunluluğu yok o şekilde abdestini alıp namazını kılabilir.zaruretden dolayı kolaylık vardır.
   içiniz rahat olarak pompanızı kullanmaya devam edin

 2. merhaba Esra hanım. benim bu pompa rezervuarları 3 gün dolmadan ya vücuttan kendiliğinden çıkıyor. ya iletim yok hatasını çözemeyince değiştirmek zorunda kalıyorum ya da daha ilk takışta arızalı olunca onu atıp yenisini takmak zorunda kalıyorum. kısacası devletin parasını karşıladığı 30 rezervuar 3 ay dolmadan bitecek. ondan sonra yedek getirilse parası çok mu olacak? bunun bir yolu yok mu? Medrtonic ilgili firmaya sordum rezervuar kablosunun durup dururken vücuttan çıkması terden bile olabilirmiş. çıkmaması için sizin bildiğiniz bir yol var mı? yoksa devletin ödemediği bir rezervuarı almak çok masraflı olur mu?

  • Mehmet Bey Merhaba,

   Yorumunuzdan anladığım kadarıyla galiba insülin pompasının setindeki yapışkanlı kısımdan bahsediyorsunuz. Ama ilk takışta arızalı olunca derken de neden bahsettiniz anlayamadım.

   Yapışkanlı kısım önce pudrasız ter önleyici sprey kullanabilirsiniz. Seti vücuda takmadan önce spreyi sıkın ve kurusun. Sonra seti yapıştırın. İkinci alternatif şeffaf bantlarla desteklemek. Yani pompa setinin beyaz bantlı kısmına şeffaf ve su geçirmez bant yapıştırmak.

   Diğer konu rezervaur mıdır bilmiyorum ama rezervuarlar konusunda bugüne kadar sadece bir kez teknik sorun oldu. Rezervuarlarda sorun olmayacağını düşünüyorum.

   3 aylık set ve rezervuar 470 TL civarında. Teknik bir sorun olduğunda Medtronic ücretsiz değişim yapıyor. Ama sizin bunu müşteri hizmetlerine bildirmeniz lazım. Terlemeden dolayı çıkma durumlarında ise kendi cebinizden almanız gerekiyor. Rakamı 3 aylık olarak söyledim. Aylık olarak bir hesaplama yaparsınız.

   sevgiler,

 3. ilk takışta arızalı derken örneğin geçende iğnesi kırılacak kadar bükülmüş kablo ucuyla karşılaştım. iğnesiz de vücuda yapıştıramayacağıma göre başka set kullanmak zorunda kaldım. ayrıca iletim yok hatası geldiğinde bazen ne yapsam düzelmiyor. bu kablolar birbirine karıştığı için mi oluyor karışmaması için bir yol var mı? 4,5 gün rezervuarı kullansam bir sıkıntı olur mu? çünkü rezervuarı değiştirirken hala içinde çok insülin var oluyor ve onları da atıyoruz

  • Mehmet Bey,

   Setler paketli haldeyken mi kıvrılmış oluyor? Yani takmadan önce. Öyleyse bunu Medtronic’e bildirmeniz lazım. Ama vücuda taktıktan sonra bu sorununuz oluşuyorsa ve sıklığı fazlaysa o halde yatay sete geçmenizi öneririm.

   Kablolarla alakası yok. Ama siz insülin pompasını ne kadar zamandır kullanıyorsunuz?

   Ben her seferinde rezervuarı değiştirmiyorum. 3 set değişiminde 1 değiştiriyorum. Pistonunda bir sorun olmadığı sürece rezervuarları sürekli kullanıyorum. Ama her seferinde insülini boşaltıyorum. Çünkü cilt altı sıvımızdan rezervuardaki insüline geçiş olmuş olabilir ya da insülinin etkisi azalmış olabilir.

   sevgiler,

  • Mehmet Bey Merhaba,

   Google a yazın lütfen. Ben roll film marka olanı alıyorum. Dün bir video yayınlamıştım. Nasıl kullandığımı da aktarmıştım. Size rehber olur.

   sevgiler,

 4. yok yok!ben kabloları kullanmaya başladıktan sonra kıvrılıyor ve bunu bir türlü engelleyemiyorum. ama benim hatam mı? bilmiyorum.bu arada ben daha yeni tüm;) yatay set ne demek onu bilmiyorum. hala ara ara devam eden kan şekeri düşmeleri hariç pompanın şeker ayarlamalarıyla ilgili birçok şeyinden memnun olmama rağmen bu set ve rezarvuarlardanhiç memnun değilim. biraz daha sağlam, az rahatsız edici , vücuttan çıkmadan düşmeden daha sıkıntısız duran birşey yapsalardı keşke.

  • Mehmet Bey Merhaba,

   Kablo sorunu elbette çoğumuzda oluyor. Ama kablo kıvrılması çok ciddi bir sorun değil.

   6 yıldır insülin pompası kullanıyorum. Tek şikayet edeceğim nokta set yapışkanlarının daha yapışkan olmaması. Her birimiz birbirimizden farklıyız. Bazımız çok terliyor bazımız ise hiç terlemiyor. Bence konu terle ilgili. Terlemenize bir çözüm bulmanızı öneririm.

   sevgiler,

 5. Merhabalar ben insülin pompası kullanalı 1 hafta oldu fakat raporumda sorun çıktığı için rezervuar setleri almakta sorun yaşıyorum firma 2 tane 2 tane gönderiyor bayram araya girdiği için gönderim yapamıyorlar bu durumlarda me yapmam gerekiyor?

  • Merhaba,

   Ülkemizde insülin pompası satan firmalar; Medsalus, Medtronic, Dana. Bu firmaları arayarak bilgi edinebilirsiniz.

   sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: