Günlük Hayatım

Tip-1'imGünlük Hayatım

Farklı yazılarımda bahsetmiştim hatırlarsanız.

Hızlı tüketim sektöründeki bir firmada insan kaynakları departmanında işe alım yapmaktayım.

Mesaim sabah 08:00’da başlıyor. 07:00’da saatim çalar. Evden çıkmak için hazırlanırken mutfağa gidip Euthyrox 50 mg.’dan iki tableti 3-4 yudum su ile içerim.

Kalkar kalkmaz şekerimi ölçmek gibi bir alışkanlığım yok açıkçası. Tabiki kan şekeri düzeylerim dengesiz değilse.

Şirkete vardığımda saat 08:00 olmuş olur. Masama oturur, bilgisayarımı açar, çantamdan ölçüm aletimi, telefonumu ve el kremimi çıkarır, hemen kan şekerimi ölçerim.

Kan şekerimde bir düşüklük yoksa, göğüs aramda sütyenime takılı olan insülin pompamı çıkarırım. Açlık kan şekerimi insülin pompama girer, ‘act’ yani onayla tuşuna basar, yiyeceğim karbonhidrat miktarını 45 gram girer ve çıkan ekranda ne kadar insülin yapacağına bakarım. Sonra tekrar ‘act’ tuşuna basar kendi haline bırakırım pompamı.

Gün içerisindeki koşuşturmacalarım aklıma gelince bir peçeteyi dörde katlayarak göğüs arama koyarım. Göğüs arası terlerse, oluşan ter pompaya zarar verebilir.

Öğlen yemeğine doğru, saat 11 gibiyken bir açlık bastırsa da, 12deki öğle yemeğini düşünüp bir şeyler yememek için kendimi zorlarım. Genellikle başarılı olamam 🙂 .

Saat 12 gibi kan şekerimi ölçer, yine sabahki gibi pompaya tüm bilgileri girerim. Yiyeceğim karbonhidrat miktarı yemekhane mükemmel bir yemek çıkmazsa hep standarttır.

Birkaç zamandır, öğle yemeği sonrası, light-cola içmek bir alışkanlık haline geldi. Haftada 2-3 kez içiyorum. Bunun önüne geçmem gerekiyor bence. Çünkü inanılmaz bir şişkinlik oluşuyor.

15:00da tekrar kan şekeri ölçümünü yaparım. Öğle yemeğinde, ara öğün için, aldığım bir elma ve 1 dilim çavdar ekmeğimi yerim. Kan şekeri değerimi pompaya girerim. Bu ara öğün bu aralar gayet yeterli geliyor. Ara sıra bu ara öğünde bir simit yemek büyük bir seramoni halini almıştı 🙂 .

17:45te bitiyor mesaim…

Bundan sonrasını sabah yazacağım.

 

8 YORUMLAR

 1. Merhabalar, ben size bir şey sormak istiyorum. 10 gün önce kadar çok kilolu olduğum için be bunu tek başıma beceremediğim için diyetisyene gitmeye karar verdim. Öncelikle benden bazı testler istedi. Açlık şekerim yüksek çıktı. Tekrar test istedi ve daha yüksek çıktı. Sonra şeker yüklemesi ve insülin testi testi istedi ancak şekerim yine yüksek çıktığı için yükleme yapmadılar. (140). Doktorum malesef şeker hastasısın dedi ancak tipini belirlemek için birkaç test daha istedi onlarda salı günü yapılacak. Şimdi benim sorum benim tipim ne olabilir? ve kilo sorununu nasıl aşacağım? Doktorum vereceği ilaçların kilo vermeye yardımcı olacağını ve diyet içinde birkaç ilaç vereceğini söyledi. şuan 90 kiloyum ve bu halimden de çok mutsuzum. Bu ilaçlarla ve vereceği diyetle ortalama ne kadar verebilirim? ( Ay olarak) Teşekkür ediyorum şimdiden…

  • Merhaba,

   Yapılacak testlere göre tip-1 mi, tip-2 mi olduğunuza karar verilir. Eğer pankreasta insülin üreten hücrelerden hiç kalmamışsa tip-1 denilebilir size. Ama mutlaka yapılması gereken testleri yaptırmalısınız.

   İstanbul’da yaşıyorsanız Küçükyalı Diyabet Vakfı’ndaki diyetisyenim Nevin Özyurt’u önerebilirim size. Nerede yaşadığınızı paylaşabilirseniz sevinirim.

   Kilo vermek kişiden kişiye değişir. Bence kilodan ziyade şeker hastası olup olmadığınız netleştirmek en önemli önceliğiniz olsun. Kilo her şekilde verilir.

   Testleri yaptırdıktan sonra sonuçları paylaşın bizimle. Yardımcı olabileceğiniz bir konu varsa olmaya çalışalım.

   sevgiler

 2. Teşekkürler cavpladığınız için. Sonuçları alınca buraya yazarım tekrar. Sonradan aldığım için bu kilolar üzerime büyük bir yük. Ben tuzladayım. Küçükyalıya gidebilirim.

  • Merhaba,

   Sonuçlarınız netlik kazanınca Küçükyalı Diyabet Vakfı’nda Diyetisyen Nevin Hanım’a gitmenizi öneririm.

   Ben 75 kilodan 62 kiloya düştüm. Kiloları vermek sorun oluyor. Ama kiloları dert etmeyin. Diyabetli olup olmadığınız bir netleşsin önce.

   sevgiler

 3. Merhabalar, bugün tekrar hastanedeydim. Şeker yüklemesi yapılcaktı fakat yine yüksek çıktı ve yapılamadı. (132) daha sonra yemek yedim ve tokluk kan ve insülin için kan aldılar. Sonuçlar perşembe günü. Doktorum bu sonuçlara göre şekerim varsa eğer tipini belirlemek için test isteyeceğini söyledi. İlk açlık şekerim 128, ikinci açlık 140 insülin 3,49, şimdiki açlık 132 tokluğu henüz bilmiyorum. Bende şeker olmuş mu oluyor bu durumda?

 4. Ece Hanım Merhaba,

  Bir kişiye diyabetlisin diyebilmek için bazı önemli testlerin yapılması gerekiyor. Anlattığınız kadarıyla diyabetli olduğunuz görünüyor.

  Ama doktorunuz kendisinin de dediği gibi tipini belirlemeye çalışacak. İnsülin üreten hücrelerin analizi gibi bazı önemli testlerden sonra da tipi belirlenir.

  Öncelikle net olarak her şey sonuçlansın yine konuşuruz. Yaşınızı bilmiyorum ama ben 20 yaşındaydım herhalde öğrendiğimde. Moralinizi bozmayın. Uzunca bir tedavi gibi düşünün bu hastalığı.

  sevgiler

 5. Vakit ayırıp cevapladığınız için tekrar teşekkür ediyorum. 21 yaşındayım. Aslında çok erken olduğunu düşünmüyorum değil ne yapalım her şey Hak’tan. Ben diğer sonuçları da size ileteceğim. 🙂

  • Ece Hanım Merhaba,

   Sonuçları bekleyeceğiz.

   Erken ama önemli olan diyabetle yaşamayı öğrenmek. Ben tek başımaydım öğrendiğimde. Sadece garip bir şaşkınlık olmuştu. İlk doktorum Oğuz Demirtaş’ın yaklaşımı ile o şaşkınlık hemen geçmiş ve ne yapacağız şimdi diyerek harekete geçmiştim.

   Ölümcül bir rahatsızlık olmadığını unutmayın.

   sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: