Guardian® REAL-Time Continuous Glucose Monitoring System

CGMsGuardian® REAL-Time Continuous Glucose Monitoring System

Eğer kan şekeri sonucunuzu insülin pompası gibi bir cihazın ekranında görmek istiyorsanız yine Medtronic’in Guardian® REAL-Time Continuous Glucose Monitoring System adında bir cihazı var. Bu cihazı daha öncelerden biliyordum. Ama bana bazı özellikleri sebebiyle cazip gelmemişti.

Dün iPro hakkında bir yazı yazmıştım. Ancak iPro ölçtüğü kan şekerini bir ekrana sahip olmadığı için gösteremiyor. Cihazın takılı olduğu 6 gün boyunca 5 dk da bir ölçtüğü tüm kan şekeri değerlerini hafızasına alıyor. 6 günün sonunda Medtronic’e götürülen cihazın kayıtları alınıyor. Bu cihaz daha çok bazal insülin dozu ayarlamalarında yardımcı olabilmekteymiş.

Ancak Guardian® REAL-Time Continuous Glucose Monitoring System kan şekerini 15-20 dk geç gösteriyor ekranda. Ama en azından parmak delme derdi olmuyor. Bir de Guardian® REAL-Time Continuous Glucose Monitoring System’in büyüklüğü insülin pompam kadar. Bu cihazla beraber banyoya filan giremiyorsunuz. Ki cihaz mesela 6 gün üzerinizde takılı kalacaksa o süre boyunca cihazdan ayrı kalmamanız da gerekiyor diye tahmin ediyorum.

Şimdi iPro mu yoksa Guardian® REAL-Time Continuous Glucose Monitoring Systemmi düşüneceğim. Bayramdan sonrası için Mine Hanım ile randevulaştık.

Günde 10-15 kez kan şekeri ölçümü yapan bir diyabetli olarak 6 gün parmak delmeden Guardian® REAL-Time Continuous Glucose Monitoring System’in bana göstereceği sonuçlara göre kan şekerimi takip etmem nasıl olur merak ediyorum. iPro gibi bu cihazın da takılı olduğu her gün, günde 2 kez kan şekerimize kendi cihazlarımızla bakmamız gerekiyor.

Mine Hanım ile yüz yüze görüştükten sonra sizleri yine bu iki cihaz hakkında daha detaylı bilgilendireceğim.

 

13 YORUMLAR

 1. Esra Hanım selamlar,
  Bu konuyla ilgili yeni bilgileri bekliyoruz artık sizden o zaman. 🙂 Buluşmanızda “iPro gibi bu cihazın da takılı olduğu her gün, günde 2 kez kan şekerimize kendi cihazlarımızla bakmamız gerekiyor”un sebebini sorabilir misiniz? Ya da biliyorsanız şimdiden yazabilir misiniz? Hani altı gün süreyle parmak delmeme tatili çok hoş olurdu, olsaymış keşke! 🙂

  • Ajda Hanım Merhaba,

   6 günün sonunda çıkan raporlarla günde 2 kez kendi cihazımızla ölçtüğümüz değerlerin tutup tutmadığı da karşılaştırılmış olacak. Sistemin doğru çalışıp çalışmadığının sağlaması gibi.

   İpro her 5 dk da 1 ölçüm yapıyor. Biz ise günde belki 10 belki daha az ölçüm yapıyoruz. Bizim kendi ölçümlerimizle yakalayamadığımız sonuçları iPro ortaya koyacak.

   Bayramdan sonra 2 cihazdan birini takacağım. Bakalım nasıl olacak 🙂 .

   Parmakları tatile çıkarmak muhteşem olurdu 🙂 .

   sevgiler

 2. “Yapay pankreas” – insülin dozunu ayarlamak için programlanmış bir insülin pompası ile entegre gerçek zamanlı sürekli glikoz izleme sistemi
  otomatik olarak hastanın glukoz düzeyine göre – Modern diyabet tedavisinde yüksek standardıdır.Sistemin bileşenleri glikoz sensörü ve doğru ve güvenilir bir glukoz konsantrasyonu sinyal yanıt veren bir bilgisayar kontrollü insülin pompası vardır.Bilgisayar vücudun doğal insülin ve glikoz döngüsü simüle karmaşık bir matematiksel modele göre insülin pompası düzenler. Hatta kullanıcı ayar gerektirmeden, otomatik olarak uygun seviyede hastanın glukoz tutar, hangi otomatik olarak optimal dozu insülin ayarlayabilirsiniz.

 3. Selam Esra Hanım,
  Bu ürün hakkında başka bir yazınız olmamış, sitede bulamadım. Denediniz mi, değerlendirmeleriniz var mı?
  Teşekkürler.

  • Nergis Hanım Merhaba,

   CGMS ile ilgili birçok yazım oldu aslında. Site içi aramaya sensör yazıp aratırsanız birçok tecrübe ile karşılaşabilirsiniz.

   sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: