Medtronic ‘iPro’

CGMsMedtronic 'iPro'

Medtronic’in Yeni Sürekli Glükoz Ölçüm Sistemi ‘iPro’

CGMS yani sürekli glükoz ölçüm sistemi hakkında sizleri daha önce bilgilendirmiştim. Ancak yaklaşık 1 yıldır taktıramadığım için insülin pompamı takan Ali Bey ile az önce görüştüm. Ki normalde Ali Bey İstanbul’da yaşarken bana CGMS‘i takardı.

Ancak artık İstanbul’da yaşamadığı için CGMS taktırabileceğim bir firma önerisi olur mu diye aradım.

Medtronic / iPro Sürekli Glukoz Monitör cihazından bahsetti. Artık CGMS yerine daha ergonomik ve taktığınız süre boyunca aynı zamanda banyo da yapabileceğiniz minik bir cihaz dedi.

Benim algılar yine açıldı. Yeni bir cihaz bulmuş ve diyabetime katkısı olabilecek bir arkadaş daha edinecektim. Gerekli bilgileri aldım kendisinden.

CGMS oldukça hantal bir cihazdı. Ve pompadan biraz ağırdı. Ama senede 2 kez bile taktırmak, sebebini bulamadığımız ya da kendi ölçümlerimiz dışındaki zamanlarda kan şekerimizi ölçen ve sorunlu zamanları ortaya çıkarmaya yarıyordu.

Ancak iPro ufacık bir cihaz olup CGMS gibi de 3 gün değil 6 gün 24 saat boyunca takılı kalabilen ve her 5 dakikada bir kan şekerini ölçen bir cihaz. Ayrıca HbA1c testi yerine bence 3 ayda ya da 6 ayda bir bu cihazı taktırmak ve kan şekeri ortalamalarına bakmak daha doğru bir sonuç sunacak.

Ayrıca CGMS‘in ölçtüğü sonuçları ancak medikal firmaya götürerek alabilirken, iPro ile aynı anda tüm sonuçları görebiliyorsunuz.

Bu cihazı Medtronic takabiliyormuş. Ali Bey öyle söyledi. 6 gün için 100 dolar vermek gerekiyormuş ama ücret değişmiş olabilir dedi.

Bildiğiniz gibi ben Medtronic Eğitim Sorumlusu Mine Hanım ile insülin pompası konusunda büyük bir organizasyon planlıyorum. Ve bu sebeple sürekli irtibat halindeyim. Yarın kendisini arayıp bu sistemi ve ücretini teyid edeceğim. Ve sizlerle yine bloğumuz üzerinden paylaşırım.

Bir aksilik olmazsa da 2 hafta içerisinde cihazı kendim de deneyimler sizlere bu deneyimi de aktarırım.

13 YORUMLAR

  • Merhaba Esra Hanım,
   keşke bu cihaz SGK kapsamına alınsa, yaşam kalitemizi ve sağlığımızı yükseltecek bir nimet. Sizin yaptığınız kısa süreli, 6 günlük ölçümler bile çok değerli bilgiler veriyordur. Gelişmeleri ve haberleri sabırsızlıkla bekliyoruz. Bize verdiğiniz bu bilgiler için çok teşekkürler.
   Sizlerin ve siteyi takip eden bütün herkesin bayramı mübarek olsun, nice sağlıklı bayramlar dilerim.

   • Değerli Arkadaşlar,

    Az önce Mine Hanım ile görüştüm.

    iPro bazal insülin dozlarında sıkıntı yaşayan ve doğru dozun belirlenmesinde bir türlü çözüm olunamayan hastalarda kullanılıyormuş. Ekranı olmadığı için 6 gün boyunca 5 dakikada bir ölçülen sonuçlar cihazın hafızasına kayıt ediyor ve 6 gün sonunda iPro Medtronic’e götürülerek sonuçlar alınabiliyor.

    Mine Hanım anında sonuç gösteren farklı bir cihazdan bahsetti. Birazdan o cihazın detaylarını paylaşacağım sizinle.

    Bu arada iPro’nun 6 günlük fiyatı toplamda 130 TL civarındaymış. Dolar kurundan TL kuruna geçiş yapılmış.

    sevgiler

 1. Ben de denemek istiyorum! 🙂 Umarım bir kaç seneye teknoloji ilerledikçe ve maliyetler azaldıkça sürekli CGMS kullanacak imkanlara sahip oluruz. Ben bu konuda ümitli olmak istiyorum, sonuçta böyle bir şey var dünyada, er ya da geç bizde de olabilir, olmalı, olacak 🙂

 2. günaydın esra hnım.bahsettiğiniz ali bey şu anda izmirde yaşıyor olabilir mi. adaya çarşamba günü cms taktı.ve sensörlü pompa şiparişide verdi.alet küçük ve kızım 8 yaşında olmasına rahmen takılırken hiç sorun çıkarmadı.ama izmir çok sıcak ada aktif spor yapıyor çok terliyo umarım 6 gün üstünde tutmayı başabiliriz,ben etiketleri 2 kere değiştirdim.banyoda yaptı sorun olmadı.

  • Gönül Hanım Merhaba,

   Evet. Ali Bey İzmir’de yaşıyor. Selamlarımı iletirseniz sevinirim.

   Pompa yapıskanlarinda biraz problem var. Çok terleyen kisilerde yapıskanlar atabiliyor. Ali Bey’e bu durumu anlatın. Cozum önerilerini sizinle paylaşır.

   Bu konuyla ilgili bir yazı da yazmıştım. Onu da mutlaka okuyun lütfen.

   Sevgiler

 3. […] Dün iPro hakkında bir yazı yazmıştım. Ancak iPro ölçtüğü kan şekerini bir ekrana sahip olmadığı için gösteremiyor. Cihazın takılı olduğu 6 gün boyunca 5 dk da bir ölçtüğü tüm kan şekeri değerlerini hafızasına alıyor. 6 günün sonunda Medtronic’e götürülen cihazın kayıtları alınıyor. Bu cihaz daha çok bazal insülin dozu ayarlamalarında yardımcı olabilmekteymiş. […]

 4. Merhabalar bende bu cihazı cok merak ediyorum cunku arkadashımın cocugu 1 bucuk yasında ve sheker hastasi ve bu cıhazıdan o da istiyor senelik fiyatini soyleyebilirseniz cok memnun oluruz! simdiden tesekurlrer!

  • Merhaba Sherife Shen,

   Fiyatı 7 günlük 130 TL. Yıllık taktırmanın bir anlamı yok. Çünkü anında kan şekerini bizlerin de okuyabileceği bir ekranı yok.

   sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: