Google’ın Diyabet Hastaları İçin Geliştirdiği Akıllı Lens 2019’dan Önce Çıkış Yapabilir

Haberler&GelişmelerGoogle’ın Diyabet Hastaları İçin Geliştirdiği Akıllı Lens 2019’dan Önce Çıkış Yapabilir

Esra’nın Notu: 2014 yılının başında gündeme gelen Google’ın akıllı lens projesinin hızla devam etmesi oldukça umut verici.

Hayatımızı daha da kolaylaştıracak bu teknolojiler gelene kadar kan şekerimizi ideal seviyeye yakın tutmak şimdilik en iyi çözüm.

Akıllı lens, diyabet hastaları için kilit bir adım olacak.

Gezegendeki her 19 kişiden biri diyabet hastalığıyla mücadele ediyor. Uluslararası Diyabet Federasyonu tarafından yayımlanan rapora göre 2035 yılında her 10 kişinden 1’i diyabet hastası olacak.

Şeker hastalığı kontrol altında tutulması gereken en zor hastalıklardan biridir. Diyabet hastalarının düzenli olarak glikoz seviyelerini kontrol etmesi gerekiyor. Şu an için hastaların büyük kısmı kan damlası yöntemi ile bu ölçümleri gerçekleştiriyor.

Diyabet olanların sayısının her geçen artması ve kontrolsüz kan şekerinin neden olduğu tehlikeli komplikasyonlar, kan şekeri ölçümlerinde daha yaratıcı çözümlerin artık geliştirilmesi gerektiğini gösteriyor.

Google’ın sıradışı projeler üzerinde çalışan Google X laboratuvarı, şeker hastalarının kan şekerini daha kolay ölçmelerini sağlayan akıllı lens üzerinde çalışıyor. Şirketin ilk olarak geçen yıl haziran ayında açıkladığı projede önemli bir mesafe alınmış vaziyette. Şu ana kadar akıllı lens için 44 patent alan ve 53 tanesi için de bekleyişte olan Google, diyabet hastalarının şeker kontrol işlemini büyük oranda kolaylaştıracak projesinin 2019’dan önce gerçeğe dönüşebileceğinin müjdesini verdi.

Akıllı lens; anten, kablosuz çip ve minyatür glikoz sensöründen oluşan donanımıyla, lensi takan kişinin gözyaşını analiz ederek glikoz ölçümü gerçekleştirecek. Ölçüm daha önce belirlenen sınırın üzerinde çıkarsa yine lense yerleştirilecek LED ışıklar uyarı verecek.

Google’ın ilaç firmalarıyla geliştirdiği akıllı lens, geleneksel tedavi yöntemlerinin zorluklarıyla mücadele eden diyabet hastaları için büyük bir adım olacaktır.

Kaynak: http://www.teknolojioku.com/haber/googlein-diyabet-hastalari

Okuma Önerileri

Google’dan Şeker Seviyesini Ölçen Kontak Lens

Google-Novartis’ten Diyabet Hastalarına Akıllı Lens

“Non-İnvaziv” Teknoloji Kan Şekeri Takibini Kolaylaştıracak

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: