Diyabet Araştırmalarında Yeni Çığır Açıldı: İnsülin İğnesi Yerine İlaçlı Tedavi

Haberler&GelişmelerDiyabet Araştırmalarında Yeni Çığır Açıldı: İnsülin İğnesi Yerine İlaçlı Tedavi

Esra’nın Notu: Bu çalışmanın da hayvan deneyi aşamasında olduğunu ve kısa sürede sonuç alınabilecekmiş gibi okunmaması gerektiğini özellikle vurgulamak lazım.

Bu tarz haberler tip-1 diyabet üzerine çalışmaların durmaksızın devam edildiğini anlamak açısından önemli olmakta.

Harvard Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada ilk olarak insülin’in vücutta parçalanmasını yavaşlatan bir madde keşfedildi. Şimdilik farelerde denen ve başarılı sonuç veren 6bK adındaki bu madde, diyabetin ilaçlı tedavisi için gelecekte umut vaat ediyor.

Metot

6bK adındaki madde, yemek sonrası farelere 2 mg  verildi ve ardından 6bK nin çeşitli dokulara dağılımı ve bu dokularda ne kadar süre ile etkili olduğu incelendi. Aynı zamanda farelerden yemek sonrası düzenli olarak kan örneği alınarak kandaki şeker düzeyi de ölçüldü.

Sonuç:

 • 6BK nın vücutta yarılanma süresinin yaklaşık iki saat olduğu tespit edildi. (Şekerin insülin tarafından hücrelere taşınması için bu süre yeterli.)
 • 6BK ile tedavi edildi farelerin, yemek sonrası insülin seviyenin yüksek, kan şekeri düzeyinin düşük çıktığı belirlendi.

diabetes12Bir Görüş : Bu keşif diyabet tedavisinde yepyeni bir yol açabilir. Bu konuda yeni ilacların piyasaya çıkabilmesi için klinik deneylere ihtiyaç var. Çıkarılacak olan bu yeni ilaçların insanlarda daha etkili ve daha uzun süreli olabilmesi için yeni katkı maddeleri de kullanılabilir.

 
 
 
 
 
Kaynak : Anti-diabetic activity of insulin-degrading enzyme inhibitors mediated by multiple hormones.Natur (2014) doi: 10.1038/nature13297 Received 9. August 2013  Akzeptiert 27. März 2014  Online veröffentlicht 21. Mai 2014

2 YORUMLAR

 1. bu günlerde çok umut verici haberler görüyoruz heryerde inşallah böylece kalmaz da insanların kullanımına sunulur en uygun şekilde..

 2. Bircan Ceyhan o deney sonuclana kadar görebilirsek artik..

  Mine Kurtaran 20 yıldır dıyabetlıyım dıybet oldugumdan berı aynı seylerı dıyorlar ortada bısey yok

  Yavuz Kurt DİYABET ARAŞTIRMASINDA ÇIGIR HAYVANDAN ÖTEYE GEÇEMEYEN DENEYLER VE HABERLER YAZIK BU İNSANLAR BU HABERLERİ BU BAŞLIKTA GÖRÜPTE SEVİNİYOR VEBALİ HERKEZE

  Enes Gider inşallah

  Esin Arli İnşallah çok güzel bir haber bu…

  Ahmet Kaplan Inşallah olur

  Alis Melisa Hadi inşalah

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: