Diyabeti Aşı İle Yenebiliriz

Haberler&GelişmelerDiyabeti Aşı İle Yenebiliriz

Harvard Üniversitesi Genetik ve Kompleks Hastalıklar Bölümü Başkanı Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil, diyabetin engellenmesi için geliştirdikleri aşının önümüzdeki yıl insanlar üzerinde deneneceğini açıkladı.

Vücut Aç Sanıyor

Sabri Ülker Vakfı tarafından düzenlenen “3. Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Zirvesi”ne katılan Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil ile zirve sırasında bir araya geldik. Obeziteden, diyabet aşısı üzerine birçok konuyu ele aldığımız röportajımız sırasında Prof. Hotamışlıgil, birçok insanı etkileyen diyabet (şeker hastalığı) ile ilgili yaptıkları çalışmalarına da değindi. Harvard Üniversitesi’nde diyabet aşısı üzerinde çalıştıklarını, hayvanlar üzerinde iyi sonuçlar aldıklarını, 2016 yılında da bir grup insan üzerinde küçük dozlarla denemeler yapacaklarını söyledi. Hotamışlıgil, “Ana hedefimiz diyabet; ama yan hedefleri içinde diğer kronik hastalıklar da var. Bu aşı bildiğiniz çicek aşısı gibi bir şey değil. Buradaki vücudun kendi ürettiği fakat hastalığı tetikleyen sinyalleri kapatacak bir aşı çalışması” diye konuştu.

Diyabet aşısı çalışmasında bazı sinyaller üzerine yoğunlaştıklarını dile getiren Hotamışlıgil, şu bilgileri verdi: “Şişmanlık ve diyabetteki problemlerden en önemlisi, etrafta bol miktarda enerji ve gıda olmasına rağmen, vücudun dokuları ile organları halen kendilerini aç sanıyor.

İletişim Bozukluğu

Bu iletişim bozukluğu vücudun içinde bulunduğu ortamı algılamayıp acayip açlık cevabı vermesine yol açıyor, ondan sonra diyabet gelişiyor. Bu sinyaller bulunursa sorun da ortadan kalkmış oluyor. Bizim laboratuvardaki aşı çalışmasında çok merkezi rol oynayan bazı sinyaller bulundu. Üzerinde çalıştığımız yağdokusundan karaciğere ve pankreasa sinyal veren ve bu dokuları yanlış olarak yönlendiren hormon yapısında bir sinyal üzerinde çalışıyoruz. Ona karşı aşı teknolojisi gerçekleştiriyoruz. Bu aşıyı aldığınızda o sinyal çıksa bile hedefine ulaşamayacağı için etkisini çıkarmıyor. Şeker hastası olmamızın en önemli nedenlerinden birinin karaciğerin bol miktarda şeker üretmesi, pankreasın da o şekeri kontrol edecek hormonları üretemiyor olmasıdır. Bu iki ana mekanizmayı kontrol eden bir sinyal var, o sinyali düzeltirsek diyabeti de düzeltebileceğimizi düşünüyoruz. Hayvanlarda bu çalışma mükemmel şekilde çalışıyor. Anahtar konu, insanda da çalıştırabilecek miyiz? Bu 2016 yılında insanlar üzerinde test edilecek. Güvenli olup olmadığı, küçük miktarda az sayıdaki insana verilecek, güvenli veya beklemediğimiz alarm var mı, buna bakılacak. En küçük endişe varsa yeniden geri dönüp molekül üretmelisiniz.”

Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/saglik/271865/

5 YORUMLAR

 1. Çetin Özer Nasıl olacak o iş anatirmisini

  Saime Çamaş Taş Hergün bişey duyuyoruz umitleniyoruz devamı yok

  Esin Arli Artık gerçek olsun yazılanlar ne olur frown ifade simgesi umut ediyoruz

  Tuba Eray Kayacan Bi yazı yazıyorsunuz gerisi yok.

  Diyabetim Ben Anlamadım Tuba Eray Kayacan Hanım. Nasıl gerisi yok? sevgiler, esra

  Hayriye Sivaslı Sarı Allahin mucize gibi hadi insallah

  Ercan Ulun Yıllardır aynı şeyler ama somut bir çözüm yok ya da var bizlere göstermemek için çabalıyorlar şu ilaç şirketleri para gözler. İNŞALLAH hayırlı bir sonuç çıkar

  Ömer Faruk ilaç şirketleri sürekli engelliyor.

  Salih Kaya Hangı aşi detaylı yazarmisinzz esra kardeşim

  Diyabetim Ben Haberde yazmıyor Sn Salih Kaya sevgiler, esra

 2. Herkese Merhaba

  Gökhan Bey ve ekibi spesifik olarak tip-1 diyabet üzerine çalışıyor. Bu araştırmanın yabancı kaynağında da tip-1 diyabet bulunmakta.

  sevgiler,

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: