Glukometrem = Kan Şeker Ölçüm Aleti

Tip-1'imGlukometrem = Kan Şeker Ölçüm Aleti

Şeker Ölçüm Aleti

Diyabet (şeker hastalığı) ile ilgili ilk şeker ölçüm aleti  2002 senesinde 70 TL’ye almıştım. Roche firmasının Accu-chek Active ürünüydü. Cihazla ilgili hiçbir sıkıntı yaşamadım.

2006 senesinde İstanbul’a yerleştiğimde cihazın doğru çalışıp çalışmadığı konusundaki tereddütlerimi gidermek için firmanın İstanbul Anadolu yakası sorumlusu ile görüştüm. İşyerime gelip cihazı gerekli test aşamalarından geçirdi. Herhangi bir sorun olmamasına rağmen cihazı yenilemek adına aynı modelin yenisini vermişti.

Geçtiğimiz sene yani 2011’de, SGK şeker ölçüm çubuklarının ödemeleriyle ilgili değişikliğe gitti. Değişiklik öncesi bir kutu Accu-chek Active aldığımda fark olarak 3-4 TL öderken artık kutu başına 18 TL gibi bir fark ödemeye başlamıştım. Ki bu durumu hepimiz yaşadık.

Daha uygun fiyatlı şeker ölçüm çubuğu ararken alacağım cihazın da doğru sonuç vermesi gerekiyordu. Birkaç firmanın ve devletin hemen hemen tüm ücretini ödediği bir firmayı inceleme fırsatım oldu. Normal şartlar altında birkaç farklı şeker ölçüm aleti ile kan şekerimizi ölçtüğümüzde her makinede farklı sonuçlar çıkar. Ancak aradaki farkların uçurum şeklinde olmaması lazım. Laboratuarda kan şekerimi ölçtürüp aynı kan ile birkaç şeker ölçüm aletini de denedim.

Deneyimlerime göre 2002’den o güne kadar kullandığım marka en iyi sonucu çıkarttı. Ki bu süreçte Roche firmasının bir mümessili ile tanıştım. Beni glukometreler konusunda bilgilendirdi. Accu-chek Performa Nano cihazı üzerinde yoğunlaştım. Cihazı ücretsiz aldım. Ancak striptleri diğer markalara göre pahalı. Birkaç eczaneye danışıp en uygun fiyat araştırması yaptım. Şimdilik İstanbul Anadolu yakasında Acıbadem Cad.’deki Dedem Eczanesi’nden alıyorum (isimlerini kullanmamda bir sakınca olmadıklarını söyledikleri için isim veriyorum. Belki bir başka diyabetli için yararım olur.). 18 kutu için üç ayda bir kez 130 TL gibi bir ücret ödüyorum.

Böylece denediğim cihazlar arasında kendimce en iyi cihaza sahip olduğumu ve doğru ölçüm sonucu elde ettiğimi düşünüyorum.

Farklı şehirde olan diyabetlilere önerim ise hangi cihazı kullanıyorlarsa mutlaka o firmanın mümessiline ulaşıp cihazlarını kontrol ettirsinler ve farklı firmaların mümessileriyle de görüşüp ücretsiz cihaz ve stript alsınlar deneme amaçlı. Emin olun gözleri kapalı, kendi firmalarının ürünlerini seçebileceğinizi düşünerek sizlere ücretsiz numunlerden veriyorlar. Hangi marka size göre doğru sonuç veriyorsa onu rahatlıkla kullanabilirsiniz bence.

45 YORUMLAR

 1. Merhaba Esra Hanım,
  Kendi adıma müthiş bir blog keşfettiğimi düşünüyorum 🙂 Sizden almak istedigim detaylı bilgiler için mümkünse mailimden ulaşabilir misiniz? Mail adresinizi ben göremedim çünkü…

  • Seda Hanım Merhaba,
   Sizden aldığım bu geri dönüşler emin olun beni de gerçekten doğru bir iş yaptığım yönünde daha da mutlu ediyor. Detay konusuna gelirsek, sormak istediğiniz soruları hangi konu ile ilgiliyse o başlık altında paylaşırsak hem benim için hem de takip edenler için daha faydalı ve bilgilendirici olacağını düşünmekteyim. Ayrıca tarifname.net isimli sitenizi inceledim. Benim gibi yemek yapmayı seven biri için oldukça aydınlatıcı bilgilere sahip 🙂 .
   Sormak istediğiniz soruları da beklemekteyim.
   Sevgiler

 2. Peki öyleyse 🙂
  Ben de 2 senedir tip 1 diyabetliyim. en büyük problemlerimden biri ölçüm çubukları ile ilgili. Bahsettiginiz gibi onceleri az bir farkla alırken şu an kutu başına accu chek go için 18 TL fark ödüyorum ve daha da kötüsü benim raporuma göre günde 3 kere ölçebiliyorum. Durum tabi ki böyle değil ben gunde en az 8-9 kere ölçüm yapiyorum. Kan şekerimin beni tedirgin edecek kadar dusmesi veya yükselmesi durumunda bu sayı daha da artıyor. Yani SGK nin bana ayda 2 kutu verdigi çubuklar asla yetmediğinden ciddi bir ücreti her ay sadece çubuklar icin ödemek zorunda kalıyorum. Yukarıdaki yazınızda 3 ay icin 18 kutu çubuk aldığınızdan bahsetmişsiniz, öncelikle bunu nasil başardığınızı merak ediyorum çünkü bana rapor aldığım hastanede devletin tip 1 diyabetliler icin gunde 3 kere ölçüm yapabileceği kadar çubuk verdigini soylemislerdi bu da 3 ay icin 6 kutu ediyor???

  • Seda Hanım Merhaba,

   Anlayışınız için ve sorunuzu sorduğunuz için teşekkür ederim.

   Öncelikle bana hangi şehirden yazdığınızı öğrenirsem sizin için Accu-chek’in firması olan Roche’un mümessili ile görüşür bulunduğunuz ildeki mümessilin sizinle görüştürülmesini sağlarım. Benim İstanbul’da görüştüğüm bir mümessil var irtibatı kesinlikle koparmıyorum. Bir gelişme olunca ya da daha ucuza stript alabileceğim bir eczane bulursa beni mutlaka arıyor.

   Bununla beraber devlet ölçüm çubuklarıyla ilgili ödeme sistemini değiştirirken raporlarda da bazı değişikliklere gitti. Artık diyabetli günde kaç kez ölçüm yapıyorsa rapor da ona göre düzenlenmek zorunda. Mesela ben raporumu geçtiğimiz yaz yeniledim. Kan şekeri ölçüm stribi satırında kullanım dozu 6*2 şeklinde yazıyor. Günde 12 kez ölçüm yapılıyor anlamına geliyor.

   Ya da raporda stript kullanım dozu kısmına tarifen diye yazdırırsanız ki yazdırabiliyorsunuz, doktor stript için reçete yazdığında sizin istediğiniz dozu yazmak zorunda.

   SGK, en azından bu konuda bence iyi bir adım atmış oldu. Ama fiyat konusunda ödediğimiz rakamlar cidden az değil. O sebeple ilinizde firmanın mümessili ile irtibat kurmanız bence avantajınıza olur.

 3. Dün ben de doktorumuza kontrol amacıyla gittim şeker ölçümlerimi gösterdim lantus 18 unıte devam etmemi soyledı ve amaryl ilacımı ise 3 mg cıkarttı bakalım haftaya yenıden kontrol var pazartesiden itibaren 3 mg olarak devam edeceğim. Yalnız ilaç raporu konusunda ciddi sıkıntılarım var gittiğimiz özel hastanedeki doktor rapor yazmadı once tedavı edelım dedı sonra rapor yazarız ilaç duzenımı degıstırmeye kalktı ben de istanbuldayım ancak acıkcası hangı hastaneye gıtmem gerektıgını sasırmıs durumdayım. Hepimize tekrar gecmiş olsun.

  • Serkan Bey Merhaba,

   Gittiğiniz hastane neden rapor vermiyor anlayamadım. Biraz daha detay verebilirseniz belki yardımcı olabilirim. Neticede kronik bir rahatsızlığınız var.

   Doktorum Doç Dr. Oğuzhan Deyneli Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışmaktadır. Randevu alabilirseniz gidip görünmenizi önerebilirim. Diyabetli olduğu için sizi anlayabilecek nadir doktorlardan olduğunu söyleyebilirim.

 4. Bilgiler icin cok teşekkür ederim. İstanbul’ da yaşıyorum ve dediğiniz mümessil ile görüşmek isterim ben de ama sanırım öncelikle raporumda gerekli düzenlemeyi yaptırmalıyım.
  Size soracak daha cok sorum olacak 🙂

  Sevgiler

  • Seda Hanım Merhaba,

   Bence de öncelikle raporunuzu gidip yeniden çıkartın.

   Kan şekeri ölçüm çubukları bizim için çok önemli. Eskiden çubuklar kalmayınca ben de kendi imkanlarımla alırdım. Ve dediğiniz gibi maliyeti oldukça yüksek olurdu. SGK en azından raporda bu değişiklik ile önemli bir adım atmış oldu.

   Aklınıza takılan soruları mutlaka yazın. Ben cevaplayamasam bile belki cevaplayacak birileri olur bizi takip eden 🙂

 5. Merhaba Esra Hanım,

  Bu siteyi düşünüp oluşturdugunuz ıcın size tekrar cok tesekkur edıyorum. Diyabeti yaşayandan yardım almak cok daha onemlı ve etkılı oluyor. 17 Subatta özel bir hastanenın aciline gitmiştim ve 6 gün o hastanede yatmıştım. 22 Subatta taburcu oldum. Özel hastanemızın ssk ıle anlasması olmadıgı ıcın buradan alınan rapor gecerlı olmayacaktı elimizde doktormuzun verdiği sağlık raporu ıle bırlıkte önce bır devlet hastanesıne gıttım burada 6 tane doktor gezdim ve hepsinden alınan cevap hangi hastaneden aldıysan raporu git orada raporunu yaptır , biz nereden bilelim sonuclar gercekten sana ait oldu. Daha sonra ssk ile anlaşmalı baska bir özel hastaneye gittim. Burada ki doktor ise rapor yazmadan önce senı bır muayene edelım dedı ve bana hastalıgımla uyumsuz oldugunu sonradan ilk gıttıgımız doktordan ogrendiğim bir tedavi icin recete yazdı. Tabi ki ilaçları almadık:)) Kısaca 2 tane hastaneden bu sekılde olumsuz cevapalrla gerı dondum. Sımdı nereye hangı doktora gideceğimi bilemiyorum.

  • Serkan Bey Merhaba,

   Bence en baştan başlayarak elinizdeki raporlarla beraber bir devlet hastanesine gidin ve rapor alınmadan önce yapılması gereken testleri yaptırın. Ve özellikle ilaç raporu almak istediğinizi vurgulayın.

   SGK rapor sisteminde de bazı değişikliklere gitti. Raporunuz var ve yenileme zamanı geldiğinde bile yine size bazı testler yaptırıyorlar.

   Geçtiğimiz yaz raporumun süreci dolduğu için rapor yenilemesi sebebiyle İstanbul Anadolu Yakası Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gittim. 10 yıllık diyabetli olmama rağmen bazı testlerin yapılması gerektiği söylendi. Çünkü artık e-rapor denen bir sistem olduğu için sonuçlarınızın sisteme girilmesi gerekiyormuş. Kısa sürede raporu yeniledim.

   Anadolu yakasındaysanız İstanbul Anadolu Yakası Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi ya da Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gidebilirsiniz. Bu iki hastanede de bir probleme yaşamadım.

   Özel hastanelerde bu tarz rapor konularında zorluk yaşanıyor.

   Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ni özellikle tavsiye ederim. Çünkü Oğuzhan Bey orada çalışıyor. Ve kendisi de tip-1 diyabetli.

 6. Esra Hanım,

  Bazı testler gerekiyor demişssiniz bu testler sırasında ınsulın kullanmamız sonucu etkılıyor mu yoksa testten bırkacgun once ya da o gun ılacları bırakmak mı gerekıyor tabı kı tip 1 olarak ılacları bırakmak olumsuz sonuclar dogurur.

  Ben avrupa yakasındayım ancak sağlık söz konusu oldugu ıcın karşıya da Oguzhan Bey’in hastanesine gelebilirim bizi en iyi anlayan bir doktor olarak yardımcı olacagına ınanıyorum.

  • Serkan Bey Merhaba,

   Rapor almadan önce kesinlikle tedavinizi bırakmamanız gerekiyor. Böyle bir şey olamaz.

   10 yıldır diyabetli olduğum için elimde eski raporlarım filan halen durur. Raporumu yenilemeye gittiğimde eski raporumla beraber gidiyorum. Doktor prosedür olarak yaptırmak istediği testleri yine yaptırıyor. Çünkü size yazdığım cevapta bahsettiğim gibi e-rapor sistemine o sonuçları mutlaka girmek zorunda. Test sonuçları normal bir insanınki gibi çıksa bile tip-1 diyabet geçecek bir hastalık olmadığı için ben sana rapor yazamam diyemez.

   Oğuzhan Bey ile mutlaka tanışın.

 7. Esra Hanım,

  Çok teşekkür ediyorum. Ben de acıkcası oyle dusunmustum hastaneden zaten yapılan testlerın hepsı elımde buna gore inşallah ilaç raporunu ve engelli raporunu alırım. Gelişmeleri nasıl aldıgımı sizlerde de paylaşacagım.:))

  İğne konusu ise bugunden ıtıbaren denemeye baslıyorum. Bepanthen tavsiyenızı de uyacagım:)

  • Serkan Bey,

   Yaşınızı ve çalışıp çalışmadığınız bilmiyorum ama eğer engelli raporunu alırsanız iş bulmanız daha kolay oluyor 🙂 .

   Ben özel sektörde ve insan kaynakları departmanında çalıştığım için engelli işe alımlarını biliyorum.

 8. Esra Hanım,

  Yasım 27 … Su anda calısıyorum ancak tabi ki bu hayatta neler olacağı asla belli değil( bknz: Diyabet ve Ben). Engelli Raporu konusunda ilk denememi yapacagım tabı kı tum gelısmelerı sııznle paylasacagım. Seker kontrollerımı de paylasayım bugun sabah aclık 86 öğlen tokluk ise 111 cıktı cok sukur durum ıyı gıbı bakalım…:)

  • Serkan Bey,

   Diyabet ve Ben’e baktım ama bir şey göremedim. Link paylaşırsanız sevinirim.

   Şekerleriniz gayet iyi. Benim de az önce ara öğün almadan 84 mg / dL çıktı.

  • Seda Hanım,

   Tam gün yasasından dolayı Oğuzhan Bey sadece Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışıyor. http://www.marmaraeah.gov.tr/ internet sitesinden online randevu alınabiliyor. Ya da hastanenin santraline danışabilirsiniz.

   Normalde Marmara Üniversitesi Vakfı Çiftehavuzlar Tıp Merkezi ya da Academic Hospital Üsküdar’a gidiyordum kontroller için. Buralarda yasadan önce çalışıyordu.

   • 28 yıldır tip 1 diyabetim fakat 6 kez ölçüm için rapor verilirse fark ödenmeden alınan hangi merkalar yardımcı olabilirseniz sevinirim benim kullandığım fora g 20…..

    • Sayın Merih,

     SGK ölçüm çubuklarıyla ilgili ödeme sistemini değiştirince birkaç marka denedim. Bu konuyla ilgili birkaç yazı yazmıştım.

     Bu süreçte denediğim markalardan biri IME-DC’dir. Hiçbir fark ödemiyorsunuz.

     Ama bence ödeyeceğiniz farktan ziyade, önceliğiniz ölçüm aleti ve çubukları doğru ölçüm sonucu veriyor mu? Şu anda kullandığım Accu-chek’ten bir diyabetli olarak memnunum açıkçası. Gerçeğe yakın sonucu alıp almadığımı denemiştim.

     Bildiğim başka bir marka yok açıkçası.

     sevgiler

 9. Sayın Yorumcular,Öncelikle hepinize sağlık,sıhhat dileyerek aranıza katılmak istiyorum.
  6 yıldır şeker hapları almaktayım. Accu-Chek sensör kulanıyordum ancak ölçüm çubukları zor bulunduğundan eczacı IME-DC cihazı aldırdı.Fakat yaptığım ölçümlerde bazen 50 çıkarken bazen de 160-170 çıkıyor.(Bu aynı dakikada yapılan ölçüm sonuçları) Neye inanacağımı şaşırdım.Eski cihazla yaptığım ölçümler 170-180 lerde çıkıyor.En sonunda götürüp eczecının suratına fırlattım.Yani anlayacağınız okuduğum yorumların çoğunda kimse memnun değil.Bu nedenle kimseye tavsiye etmiyorum.Saygılar…

  • Sayın Merdan,

   IME-DC’nin yanlış ölçümü konusunda sizinle hemfikiriz. Bloğumuzda bu cihazla ilgili uyarılarda bulunduk.

   Sizin de uyarınız için teşekkür ederiz.

   sevgiler

  • Yeşim Hanım,

   Bloğumuzun ana sayfasındaki Roche reklamına tıklayın. Orada müşteri hizmetleri numarası var. Oradan arayıp sorabilirsiniz.

   sevgiler

 10. Cem Bey,

  Benim yazımın resminin üzerine tıklar mısınız lütfen? Orada yazının görseli var. Sizi gönderdiğiniz linkteki cihaz Accu Chek Active. Ben ise Accu Chek Performa Nano diyorum.

  sevgiler

 11. Merhabalar Esra Hanım,

  ebsensör cihazı hakkında ne düşünüyorsunuz? ölçümleri doğru mudur acaba? devlet striplerini karşılıyormuş.

  • Mukaddes Hanım Merhaba,

   Kan şekeri ölçüm cihazları bir ara denetimden geçti. Ebsensör denetimden geçemeyen cihazlardan. Devlet ödüyorsa orada bir sıkıntı vardır 🙂 Tıpkı Imedc de olduğu gibi 🙂

   sevgiler

 12. Merhaba Sevgili Esra hanim..

  Benim sizden bir ricam olacak ya.size bir link vericem, boyle bi sey ariyor ablam kizi icin, olcum cihazini , iyneyi falan koya bilecek, ayrica icineki insulini soguk tutan o buz gibi sey. biz bundan nasil bula biliriz? siparis ede bileceyimiz bi site biliyormusunuz? yardimci ola bilirmisiniz bize ? vereceyim link budur .

  http://www.hayatcokdegerli.com/insulintalep.aspx

  Sevgiler ve sekersiz gunler.

 13. Esra hanım merhaba.
  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Ancak tavsiyeniz üzerine yaptığım bir kaç deneme sonuç vermedi. Şöyle ki;
  http://www.diyabetevi.com sitesine girerek iletişim formuyla bir şeyler sormak istedim ama gönder butonuna basınca sayfa hata verdi. 08002113636 iletişim numarasını aradığımda ulaşılamadı. (Böyle bir numara yokmuş gibi ya da arızalıymış gibi çalıyor.) Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi sitesinde Doç Dr. Oğuzhan Deyneli’den randevu almak istediğimizde adı sistemde gözükmedi. Bu firmaya ulaşmanın başka yolu var mıdır? İyi çalışmalar.

  • Peyami Bey Merhaba,

   Daha önce size ne gibi tavsiyelerde bulundum bilemiyorum. Eski yorumlara da baktım ama bulamadım.

   Doç Dr Oğuzhan Deyneli’den randevu almak için Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gitmeniz lazım. Hasta randevu sisteminden alınamıyor.

   sevgiler

 14. Siz şahsıma değil, genel olarak sayfanızı takip edenlere Roche firmasının ürününün kullanılabileceğini ve sayfa üstündeki linkten ulaşılabileceğini ifade etmişsiniz. Ancak bir kaç yolu (telefon, mail, iletişim formu) denememe rağmen bu firma temsilcisine ulaşmada başarısız oldum. Son yazınızda bahsettiğiniz gibi Oğuzhan Bey’den randevu alabilmek için kişisel temas gerekiyormuş.
  Teşekkürler.

  • Peyami Bey Merhaba,

   Şimdi daha iyi anladım ne demek istediğinizi.

   Roche firmasına +90 212 306 0606 telefonundan da ulaşabilirsiniz.

   Ayrıca Oğuzhan Bey’den randevu alabilmeniz için mutlaka Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gidip görüşmeniz lazım.

   sevgiler

 15. merhaba ben de accu cekk marka almak ıstıyorumm ama arastırmaların netıcesınde bunların bırkac modelı var bu konuda bılgı almak ıcın kıme basvurabılırım..ben ısparta da yasıyorumm accu cekk temsılcını nerden nasıl bulabılırımm bu konuda bana yardımcı olabılırsenız sevınırımm

 16. Esra Hanım merhaba,
  babam tip 2 diyabet hastası. dün glukometre cihazı için rapor çıkarıldı.bu konularda henüz yeni olduğum için sizden bilgi almak istiyorum. doktorumuz bir kağıda accucheck go yazmış.eczacı bana bayer’in cihazını vermeye çalıştı ben itiraz edince getirtelim dedi. doktorun hangisini yazdığını sorunca accucheck active yazmış dedi. ne kadar süresi diye sorduğumda da henüz raporu çıkmadığı için göremiyorum dedi,3 gün içinde görüyormuş raporu. Cihaz elinde olmadığı için getirtecek.Ben de ufak çaplı bir araştırma yaparken sizin sayfanızı gördüm ve çok sevindim.siz performa nanoyu tercih etmişsiniz.active ve nano arasında fark var mı doğruluk açısından. rapora yazılan cihazı doktora değiştirte şansım da var.bir de belki de doktor bir kaç cihazın adını yazdı rapora, eczacı active yazmış dedi.go sanırım en eskisi.ne yapmalıyım.önerinizi bekliyorum.teşekkürler

  • Tuba Hanım Merhaba,

   Accu-check serisindeki tüm cihazlar yani Go, Active ve Performa Nano modellerini hepsi oldukça güvenilir sonuçlar veriyor. Sadece Performa Nano diğer Go ve Active’e göre daha az kan ile çalışıyor. Bu sebeple Performa Nano benim için daha avantajlı. Çünkü dediğim gibi daha az kanla bile çalışmakta.

   Accu-check serisine güvenebilirsiniz. Eğer az kan ile yüksek performans istiyorsanız Performa Nano almanızı öneririm.

   sevgiler

 17. Esra Hanım,hızlı cevabınız için çok çok teşekkürler. performa nano çok az kanla çalışıyormuş o yazınızı okudum ve benim de aklım o cihaza daha çok yattı. bilmediğim bir konu var:rapora direkt glukometre cihazı mı yazılıyor yoksa strip yazılıyor firmalar strip aldığımız için mi glukometre veriyor. eğer cihaz veriliyorsa sgk bunu ne kadar sürelik karşılıyor,yani kaç senede bir alabiliyoruz?son olarak da performa nano daha yeni bir cihaz olduğu için sgk bu cihazı ödüyor mu yoksa siz kendiniz mi aldınız?teşekkürler

  • Tuba Hanım Merhaba,

   Performa Nano yeni bir cihaz değil. Galiba 5-6 yıldır.

   Doktor rapora marka belirtmeden glükometre ve strip yazıyor. Glükometreyi 2 yılda 1 değiştirebiliyorsunuz. Devlet raporlu olduğu sürece glükometreyi ücretsiz veriyor.
   Striplerde ise fiyat farkı var.

   Asıl önemli nokta da bu stripler. http://www.diyabetimben.com/tbmm-ziyaretimizden-onemli-notlar/ linkindeki yazının sonlarında striplerle ilgili standart fiyat farklarını yazmıştım. Onu okursanız iyi olur. Eczacınız ile anlaşın mutlaka. Tüm ilaçlar kendisinden almak koşulu ile tercih ettiğiniz marka striplerde ne kadar fark ödeyeceğinizi sorun. Ve ona göre karar verin.

   Bir de her strip kendi cihazında çalışır. Seçeceğiniz glükometre linkte belirttiğim markalardan birine ait olsun. Size fark çıkmayan cihazlar önerirler. Dikkatli olun. Çoğu doğru ölçmüyor.

   Sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: