FDA, Tip-1 Diyabeti Geciktirecek İlaç İçin, 2 Temmuz’da Karar Verecek

Haberler&GelişmelerFDA, Tip-1 Diyabeti Geciktirecek İlaç İçin, 2 Temmuz'da Karar Verecek

FDA, Tip-1 Diyabeti Geciktirecek İlaç İçin, 2 Temmuz’da Karar Verecek

Ağustos 2019’da ‘Teplizumab’ Adlı İlaç Yüksek Risk Altındaki Kişilerde Tip-1 Diyabeti Geciktiriyor başlıklı yazıda Teplizumab’tan bahsetmiştim. Tüm detaylar için bu yazıyı okumanızda fayda var.

Bildiğimiz gibi tip-1 diyabetli olan bizlerde bağışıklık sistemi sürekli bir saldırı halinde. Ve bağışıklık sistemi, insülin üreten beta hücrelerini yabancı olarak algılayıp “yok ettiği” söyleniyor. Teplizumab ise bu saldırıyı durduran bir enjeksiyondur.

Deneme grubunda ve tip-1 diyabet olma potansiyeli olan bireylere iki haftalık tedavi verildi. Tedaviden 900 günden daha fazla bir süre geçtikten sonra kişilerin %50’si diyabetli olmadı.

2 yıl sonra ise bu tedavi, Mayıs 2021’de, FDA danışma panelinde, ilacın onaylanması yönünde görüş birliğine vardı. Şimdiyse nihai kararın 2 Temmuz Cuma günü verilmesi bekleniyor.

Bu bir tedavi olmasa da tip-1 diyabet potansiyeli olan kişilerin potansiyellerinin yok olması veya zamanın ötelenmesi büyük bir adım. Ve kim bilir belki birçok çalışmanın da umudu olabilir.

Kaynak: https://www.winknews.com/2021/06/23/new-treatment

1 Yorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: