Eylül Ayında Barcelona’da Gerçekleşen 9. EASD Toplantı Sonuçları / Devam2

Genel BilgilerEylül Ayında Barcelona’da Gerçekleşen 9. EASD Toplantı Sonuçları / Devam2

45Yeni Resimİnhale İnsülin  Barcelona EASD 2013’te

Konferanstaki önemli konulardan biri inhale insülin ile yapay pankreasın kullanımıydı.

İnhale İnsülin ile Yapay Pankreas Kullanımı!

Ultra hızlı etkili inhale insülin ile yapay pankreasın klinik araştırma ve çalışmaları başarılı devam etmekte. Bu çalışma JDRF tarafından finanse edilen ve Sansum Diyabet Araştırma Enstitüsü ve California Santa Barbara (UCSB) Üniversitesi tarafından yapılan ve daha önce sözü edilen Santa Barbara tabanlı bir çalışmadır. Baş araştırmacısı Dr Howard Zisser ise EASD’de bu çalışmanın sonuçlarını sundu.

Zisser anlatıyor; “Bu araştırma halen deneysel ama yakın zamanda ABD yasal düzenleme ve inceleme için; OmniPod, Dexcom CGM (Yedi Artı önce ve şimdi FDA onaylı G4 Platin) ve MannKind Corp inhaler insülin Afrezza da dahil olmak üzere bu sistemlerde yani insülin pompalarında kullanılabilecek duruma gelebilecektir. Tokluk kan şekerini (yani yemek zamanındaki bolus için kullanılıyor) azaltmak için bir AP (yapay pankreas) sisteminde çok hızlı solunabilir insülin ile test çalışmaları bugüne kadarki tek çalışmadır.” Bu araştırma projesi aslında beş yıldır devam etmekte ve  şimdiye kadar 10 hasta dahil etmiştir.”

Zisser der ki; “Bu çalışma diyabet çalışmalarındaki en önemli  problemi adresliyor. ‘Yapay pankreas ile yemek saatlerini nasıl yönetirim?’. Diyabet araştırmasındaki en büyük sorulardan biri de “Yemek zamanında  ultra hızlı-etkili inhale insülin yönetimi ile yapay pankreas araştırması nasıl ilerler? İlk sonuçlar oldukça umut verici.  Ayrıca inhaler cihaza insülin eklemek çok basittir. Hiçbir şekilde iğne bulunmamakta ve inhale insülin ile küçük dozlarla yemek sonraki kan şekeri değerlerini 1 saat ya da 2 saat sonra çok hızlı bir şekilde hem düşürmez hem de yükseltmez.

Zisser bu çalışmanın oldukça cesaret verici olduğunu belirtti. Ayrıca ultra-hızlı etkili insülin ile çalışan inhale sistemin, geleneksel enjeksiyon tedavisi ve aynı zamanda pompa tedavisine göre de daha iyi sonuçlar ortaya koyduğunu aktardı.

Araştırma devam ediyor, ama Zisser kendi grubunun şu anda veri analizi aşamasında olduğunu ve  amaçlarının önümüzdeki yılın başlarında sonuçları daha somut alma ve yayınlamak istediklerini söyledi. Bu sistemin daha iyi çalışıp çalışmadığını görmek için muhtemelen diğer AP (yapay pankreas) tasarımları ile, bu inhale insülin sistemini karşılaştırma odaklı klinik çalışmalar da yapmaya devam edecekler. (Kaynak: diabetesmine.com)

Esra’nın notu: Ben nedense inhale yani astım ilacı gibi kullanılabilecek sistemleri pek başarılı bulamıyorum. İnsülini içimize tam çektik mi çekemedik mi? Nefes alma ve/veya solunum yollarında sıkıntı yaşayanlar bu sistemi kullanabilecek mi? gibi birçok soru var kafamda. Eda Hanım geldiğinde bu gelişmeyi kendisine mutlaka sorarız.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: