Tom Hanks’e Tip 2 Diyabet Tanısı Konuldu

Genel BilgilerTom Hanks'e Tip 2 Diyabet Tanısı Konuldu
Tom Hanks'e Tip 2 Diyabet Teşhisi Kondu.
Tom Hanks’e Tip 2 Diyabet Teşhisi Kondu.

Oscar ödüllü aktör Tom Hanks’e, 20 yılı aşkın bir süre diyabet belirtileri geçirdikten sonra, diyabet tanısı kondu.

Forrest Gump yıldızı 1990’ların başlarında hastalığın ilk belirtilerini göstermeye başlamasına rağmen son zamanlarda tüm belirtileri göstererek tam bir diyabet tanısı aldı.

57 yaşındaki TV sohbet programı sunucusu David Letterman, Tom Hanks’in vücudunun düzgün çalışması için yeterli insülin üretmesinin mümkün olmadığını gördüğünü söyledi. Letterman’ın kilo kaybı ile sorusu sonrasında Hanks açıklama yaptı.

“Doktorlara gittim . Doktor, sen 36 yaşından beri bu yüksek kan şekeri değerleri ile yaşıyordun, şimdi mezun oldun. Genç adam artık Tip 2 Diyabetsin dedi.” diye açıkladı.

“Diyabet kontrol edilebilir ama Dave, bu şey hepimizi öldürecek.” diye sözlerine devam etti.

Sağlık görevlileri dört çocuk babasına hastalığını düzgün bir şekilde yönetmesi için kilo vermesi gerektiğini ve ideal ağırlığında olması için okul yılları kilosuna inmesi gerektiğini söylediler. Hanks’in yaklaşık olarak 38 kg (7 Stones) vermesi gerekmektedir.

Tom ve Bulut Atlası filminde başrolü paylaşan aktris Halle Berry
Tom ve Bulut Atlası filminde başrolü paylaşan aktris Halle Berry

“Doktorum eğer lisedeki gibi bir ağırlıkta olursam tamamiyle sağlıklı olacağımı ve Tip 2 diyabet olmayacağımı söyledi. Ben de doktoruma; Tip 2 diyabet ile yaşayacağım çünkü lise yıllarımda sahip olduğum kiloya sahip olmam mümkün değil.” diye Letterman’a söyledi.

Aktör gerekli rolleri iyi yapmak için gerektiğinde kilo almalı ve kaybetmelidir. Tom, son filmi Captain Phillips’in önümüzdeki hafta Londra Film Festivali’nde galası yapılacak, ekstra kilo kaybetme mücadelesi olacağını itiraf etti.

Yedi sene önce Tom, Philadelphia filminde başrolü için benzer sıkı bir diyet rejimine girmişti.

Sadece 12 ay önce kendi liginde beyzbol koçu Jimmy Dugan’ı oynamak için onbeş kilo aldı.

İngilterede yaklaşık olarak 2.9 milyon insanın diyabet hastası olduğu dahası başka 850,000 insanın tanı konulmamış diyabetli olduğu düşünülmektedir.

Diyabet giderek daha genç insanları da etkilemiş durumda olsa da genellikle 40 yaşın üzerinde olanları etkiler. Güney Asya, Afrika-Karayip veya Ortadoğu kökenli insanlarda daha sık görülür.

Tip 2 diyabet tanısı olan diğer ünlüler Halle Berry, EastEnders yıldızı Cheryl Fergison ve Olimpian Sir Steve Redgrave ‘dir.

2 YORUMLAR

  1. selam,
    ben de bir tip2 diyabetliyim. Ve zaman bu hastalıkla yaşayarak br şekilde kontrol etmek gerektiğini öğretiyor… İlginç olan şey hiç kilolu bir insan olmamam.. 47 kilonun üzerine çıkablmiş değilimdir ömrüm boyunca…Dolayısı ile bu işin çok da kilo ile ilgisi olduğunu düşnmüyorum. Elbet kilonun bir risk arttırıcı etkisi olabilir ama kilo ver diyabet2 den urtul ya da olma gibi bir söylem açıkçası bana tuhaf geliyor.

  2. Sana katılıyorum Serap bence kilo doktorların diline pelesenk olmuş durumda işin içinden çıkamayınca kilolusun ondan diyorlar benim de tanıdığım zayıf insanlar benim gibi tip 2 diyabetliler onlara da doktor genlerden senin suçun yok diyorlarmış çünkü onlar hem zayıf hemde spor yapan insanlar ama bana gelince boynum ağrısa kilodan diyorlar zayıfkende bu sorunlarım vardı ama maalesef anlatmak zor kendi kardeşim çocuk doktoru onu bile çoğu şeyde ikna edemiyorum bence biz bu hastalıktan kurtulamayız sadece daha sağlıklı yaşamasını kendi kendimizin doktoru olmasını öğrenmeliyiz sağlıcakla kalın…

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: