Eşref Hastanede, Videoları ve İlk Sonuçlar

T1D Hakkında Her ŞeyEşref Hastanede, Videoları ve İlk Sonuçlar
image
15. dakikadaki kanı alınıyor

Hatırlarsanız  4 ay önce Eşref’e pre-diyabet teşhisi konulmuştu.

İnanın çok üzülmüştüm. Ancak yapılan şeker yükleme testi sonrasında sonuç negatif çıkmıştı. Yani pre-diyabet değildi. Bu güzel haberdi. Normalden biraz yüksek çıkan HbA1c değeri bir şeylerin düzensiz gittiğinin göstergesiydi. Bir de sabah 100 mg/dL üzerinde çıkan kan şekeri de bi sıkıntı olduğunu ifade ediyordu.

Birçoğunuz biliyor. Eşref kilolu bir arkadaşımız. Teşhisten önce 100 kg olan Eşref, Nesil Hanım ile birlikte ortalama 3 ayda 10 kg verdi. Nesil Hanım’a buradan selamlar, sevgiler 🙂

Her sabah 9’da kahvaltı yapıyor Eşref. Hafta sonu bu saatler oynuyor. 10:30 gibi bi ara öğün, 13:00’da öğle yemeği, 15:30, 17:30 gibi de 2 ara öğün daha alıyor. Akşam yemeğini ise 20:00 gibi yemiş oluyor. En son ara öğünü ise 22:30 gibi oluyor. Yani aslında sürekli yiyiyor 🙂 Ama kaliteli ve  zamanında yiyiyor. Her öğününde ne yediğini sonra yazarım.

imageDün yani cumartesi günü Memorial Ataşehir’deki doktorum Doç Dr Gökhan Özışık’a geldik. Gökhan Bey, Eşref’in durumunu biliyor.  HbA1c, tam kan profili ve hormonlarına bakılmasını istedi. Aynı zamanda yükleme testi yapmamızı da. Eşref’in ilk testleri Başkent Üniversitesi Altunizade’de yapılmış ve 2 bardak glükoz içirilerek 3 saat boyunca kan şekerine bakılarak yapılmıştı. Ancak Gökhan Hoca bu testi farklı yöntem ile yapacağını söyledi. Çünkü uzun bir açlıktan sonra sıvı glükozu kime klerseniz yükleyin vücudu şaşırtıyoruz. Ama aynı glükoz seviyesinde bir sabah kahvaltısı ya da öğle yemeği yendikten sonra da daha doğru bir sonuca ulaşabileceğimizi söyledi. Dün yayınladığımız İnsülin Direnci ve Hipoglisemi yazımızdan bu konuyla ilgili detayları okuyabilirsiniz.

Saat 11 gibi başladık teste. Önce sıfırıncı dakika kan şekerine damardan alınan kan ile bakıldı. Sonra Eşref seçtiği kahvaltı menüsünü yemeye başladı. Menüde; 2 yumurtalı omlet, 1 bardak taze sıkılmış portakal suyu, 1 porsiyon beyaz peynir, 1 dilim kepekli ekmek ile domates ve salatalık vardı. 15 dakikada hepsini bitirip ilk 15 dk kan şekerine yine damar yolundan alınan kan ile bakıldı. Sonra oturup beklemeye devam ettik. 30. dakika zamanı gelince tekrar kan alındı. 12:29’da ise 60. dakika kan şekeri için yine damardan kan alınacak.

60. dakika sonrasında ise 120. ve 180. dakikalarda yine kan alınacak ve işlem bitecek. Böylece yediği kahvaltı menüsünden sonra kan şekeri 3 sast boyunca nasıl gitti görüyor olacağız.

Gelişmeler oldukça biz de sizi bilgilendiriyor olacağı 🙂

Halen hastanedeyiz ve 14:30’da işlemler bitecek.

13:20’deki videosu

14:30’daki Hastaneden Çıkış videosu

İlk sonuçlar

D vitamini yani Vitamin D3 kışın bu şartlarına göre minimum 10 ng/mL olmalıyken Eşref’in baya düşük çıkmış. Aynı zamanda B12 değeri oturarak çalışan bireylerde 500’ün altında olması istenmez diye biliyorum. Eşref’in 400 lerde.

D vitamini eksikliği diyabetli bireylerde ya da diyabetli olma olasılığı olan bireylerde maalesef hep düşük çıkıyor. D vitamininize ara ara baktırmayı unutmayın.

Yeni Resim (2)

Yeni Resim (3)

 

3 YORUMLAR

  1. Çok geçmiş olsun.Bilmiyordum yeni öğrendim.en sonki toplantıda eşref beyin kilo vermiş olduğu anlaşılıyordu.inşallah herşey sizin istediğiniz gibi sonuçlanır.şifa diliyorum.sevgilerimle

  2. Adet olduğu üzere çooook geçmiş olsun…

    Eşref AVCI’nın değerli sonuçlarını, hep beraber görüyoruz arkadaşlar. 🙂
    Bana güven olmaz ama sonuçlardan anladığımı slogana dökersek.
    Eski açık blog hep beraber:
    Pembe tezkere, pembe tezkere, pre-diyabete pembe tezkere 😀

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: