Eşref’in Son Durumu

T1D Hakkında Her ŞeyEşref'in Son Durumu

881991_640546285968656_788779253_oBugün hemen hemen tüm sonuçları çıktı Eşref’in.

Hemen Doç Dr Gökhan Özışık ve Uzman Diyetisyen Nesil Gören Atalay ile paylaştık.

Sizlerle de paylaşıyoruz. Eşref’in Testleri yazısının üzerine tıklamanız yeterli. Bu vesile ile hem test sonuçlarına hem de doktorlarımızın yorumlarına bakarak sizlere de umarım rehber oluruz.

Gökhan Bey’in ilk yorumu: Belirgin insülin direnci ve aşırı D vitamini eksikliği. Çarşamba günü akşam 17:00’daki randevumuzda ne yapacağımıza daha net karar vereceğiz.

Nesil Hanım’ın yorumu ise: Kan tahlillerine baktım kilo vermemize rağmen açlık insülinleri yükselmeye başlamış. Eşref Bey’in kilosunun durmasının bir nedeni bu.

Şu anda insülin direnci başlamış. HOMA-IR ‘si 3. HOMA-IR için hesaplama açlık kan şekeri x bazal insülin /405   101×12.041216.04/405=3.00 Bazı kaynaklar 2.5’un altı dese de biz genelde 2’nin altında olsun istiyoruz. Genelde de açlık insülini 6’nın altında olsun diye isteniyor.

Açlık şekerinde de yükselme var. Bunu da 100’un altına düşürmeliyiz.

Lütfen ara öğünleri atlamasın ve ne olursa olsun yapsın.İnsülin direncini kırmanın en etkin yolu egzersiz ve öğün zamanları…

Bir şekilde egzersiz hayatına girmeli ve net 10 kg daha vermeliyiz.

Eşref Bey’in D vitamini açısından biraz güneş görmesi lazım bu ofis olayında zor olsa da bir yolunu bulmalıyız (cam ardından görülen güneş ışığı işe yaramıyor maalesef). Yani direk güneş ışığı almalı 🙂 🙂 İstanbul’da  bu iş yoğunluğunda nasıl olacak bu iş bilmiyorum 🙂

 
Korkulacak bişey benim açımdan yok… Egzersiz şart… Ara öğün şart… Glisemik indekse dikkat… Su içmeye dikkat…

Nesil Hanım’a sözüm sözdür. Eşref’i eve almayacağım. Gitsin dolaşsın dışarıda. Yürüsün yürüsün gelsin. Yoksa Eşref işyerine gidiş gelişi toplam 3 saat sürüyor bahanesi arkasına saklanıp duruyor 🙂

Doktorumuzun ve diyetisyenimizin ilk yorumları bu şekilde. Ama inanın iyi ki de bu iki değerli insan ile tanışmışız. Gerçekten bizim için oldukça önemliler.

Bu arada Nesil Hanım’a Eşref ile verdikleri 10 kilo için ve Eşref’in beslenmesine kattığı değer için tekrar tekrar teşekkür ediyoruz 🙂

4 YORUMLAR

  1. Çok gecmis olsun. Gözbebeğimiz Eşrefcan 10kilo nedirki onuda verir. Sonuçlar dahada iyi olur inss.

    Esra’cim kolay gelsin simdiden size.

    Kocaman sevgiler…

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: