Esra’nın Kullandığı Kan Şekeri Ölçüm Cihazları Hakkındaki Yorumları

Tip-1'imEsra'nın Kullandığı Kan Şekeri Ölçüm Cihazları Hakkındaki Yorumları

Kan Şekeri Ölçüm Cihazları ve Ölçümler yazımızda sizlerle kan şekeri ölçüm cihazları aslında hipoglisemi ve hiperglisemi anlarında doğru sonucu vermesinin gerekliliğinde bahsetmiştik.

Bugüne kadar kullandığım kan şekeri ölçüm cihazlarından da bahsetmiştim. Bunlar hakkında teker teker yorumlarımı sizlere aktaracağım.

Tip-1 diyabetle ilk tanıştığım zaman Roche’un Accu-chek Active cihazını kullanmıştım. Bu cihaz bugüne kadar denediğim en sağlam cihazdır. Ölçüm çubuğunu cihaza takarsınız. Ve çubuğun ortasındaki yeşil kısma ortalama 1,5 mmol kan damlatmanız gerekir. Rakam olarak bize küçük gelse de inanın diğer cihazlara göre fazla bir kan damlasından bahsediyorum. Bazen çıkardığınız kan, damlatacağınız alanı tam doldurmuyor. Ve sonucun güvenilir çıkıp çıkmaması etkilenebiliyor ama kanı tam olarak damlattığınızda çıkan sonuca gönül rahatlığı ile güvenebiliyorsunuz. Ki bence güvenilirlik anlamında Roche’un en güvenilir cihazı. Ama fazla kan gerektiği için ben kontrol amaçlı kullanıyorum.

Sonra bir ara daha doğrusu 2010 yılında kan şekeri ölçüm çubuğu ödemeleri SGK tarafından değiştirilince eczacımın önerisi ile IME-DC markasının cihazını denedim. O dönemde bu cihazın çubukları için SGK’ya bir fark ödemiyordunuz. Ki halen ödemiyor. Ama Accu-chek active’i kullanmaya devam ediyordum. IME-DC markası özellikle hiperglisemi anlarında laboratuar ve diğer kan şekeri ölçüm cihazımla ciddi bir fark çıkartırıyordu. Ve diğer önemli konu az kan verip vermediğinizi anlayamıyordunuz. Çünkü bu cihazın çubukları kanı içine çekmekte. Ama yine de ölçüm yapıyordu. Ve belki de kan şekerini 250 iken bu cihaz sonucu normalmiş gibi gösterebiliyordu. O dönemde diyetisyenim ile bu cihazı çok konuşmuştuk ve benden Antalya’daki Diyabet Kongresi’ndeki sunumuna koyabilmem için yaşadığımı bu tecrübeyi yazmamı istemişti. Denilene göre IME-DC markası o zamandan bu zamana cihazlarını geliştirmiş. Ve hatta yeni model cihazlar da üretmişler. Yeni modellerini deneme fırsatım olursa sizlerle tecrübelerimi yine paylaşırım.

Bu dönem içerisinde Accu-chek Performa Nano ile tanıştım. 0,5 mmol kan ile çalışan, kanı tam olarak emmediğinde E-4 hatası verene ve tekrar ölçüm yapmanı isteyen, gece karanlıkta ekranının parlak olması sebebiyle ışığı açmadan kan şekeri ölçümü yapmanıza fırsat sağlayan, açlık-tokluk kan şekeri işaretlemesi yaptırabilen, ufak ve şık olması benim ilgimi çekmişti. Ki bu arada halen bu cihazı kullanıyorum. Ama ara ara arka arkaya yaptığım ölçümlerde cihazda sapmalar olabiliyor. Ki sizlerle de bunları paylaşmıştım. Her bu tarz sorun yaşadığımda firma ile iletişime geçerek cihazımı değiştirttim.

Accu-chek Performa Nano kullanırken Optium FreeStyle Xceed cihazını da denedim. Bu cihaz da 0,5 mmol kan ile çalışan ve kanı tam olarak emmezse uyarı veren ve tekrar ölçüm yapmanı isteyen, kan şekeri belli bir değerin üzerine çıktığında ekranında keton uyarısı da gösteren bir cihaz. Kan şekeri ölçüm çubukları da ayrı ayrı paketli. Bu cihazın sonuçları da oldukça güvenilir ama Performa Nano ve Optium FreeStyle Xceed’i kan şekerimin çok yüksek gittiği dönemlerde beraber kullandığımda her iki cihazın da farklı sonuçlar göstermesi beni tedirgin etti. İki cihaz arasında 100 mg/dL gibi bir fark çıkabiliyordu. Yani birisi 200, diğeri 300 gösteriyor. Peki hangisi doğru?

DiyabetimBen.com‘un kurucusu olduğum için firmalar benimle görüşmek kendi cihazlarından da bahsettirmek istiyorlar. Bunlardan biri de GlucoDR. Bu cihaz da yüksek kan miktarı ile çalışıyor. Kanı yeterli miktarda verip vermediğinizi anlayamıyorsunuz. Uyarı da vermiyor. Kısa süreli denedim ama sonuçları beni pek mutlu etmedi.

Sonra yine iHealth markası ile tanıştım. Aslında en ideal dünyayı çizmeye çalışan, yenilikçi bir marka. Tüm ölçüm sonuçlarınızı iPhone’daki iHealth uygulamasına aktarabilen, açlık-tokluk kan şekeri işaretlemelerini yaptırabilen, not aldırabilen ve maille tüm dataları gönderebilme imkanı sağlıyor. Uygulama içerisinde aynı zamanda grafiksel olarak sonuçlarınızı da gözlemleme imkanınız var. Bu markanın iPhone’un altına takılan soket gibi bir ölçüm cihazı, bir de Apple’ın magic mouse una benzer bir ölçüm cihazı var. Soket gibi olanı önce iPhone’un şarj kısmına takıp sonra uygulamasını açıyorsunuz. Ve ölçümünü öyle yapıyorsunuz. Magis mouse gibi olanı ise sadece bluetooth ile iPhone’daki uygulamaya bağlayıp ölçüm yapıyorsunuz. Ben ikisini de kullandım ama yüksek kan şekerlerinde bazen doğru sonuçlar vermiyor. Yani örneğin kan şekerini yüksek ve arka arkaya ölçüm yapıyorsunuz. Her çıkan sonuç bir önceki sonuca göre oldukça farklı. Ama bu durum sürekli olmuyor. Bazı ölçümlerde oluyor. Firma yetkilileri ile bu durumu paylaştım. Ama sonrasında iletişimiz maalesef koptu.

Ama kendi deneyimlerime göre söyleyebilirim ki; pazarın lideri olan (harf sırasına göre); Abbott, Bayer ve Roche’un dışındaki cihazlara güvenim pek yok. Aynı zamanda pazarın lideri olan bu üç  firmanın ölçüm sonuçlarına da pek güvenmiyorum. Çünkü ne olursa olsun ev ortamında ve parmaktan alına kan ile ölçüm yapmaya çalışyoruz. Ve bize sadece ideale yakın sonuç gösteriyorlar.

47 YORUMLAR

 1. Esra hanımcım çok teşekkür ederiz bizi bilgilendirdiğiniz için ama insanın kafası karışıyor ve çok can sıkıcı bir durum gibi geliyor bana göre yani en güvendiğimiz cihaz bile baZen yanıltabiliyor aslında baZen laboratuvarlara bile güvenemiyorum hba1c birinde 6.3 iken diğerinde 7.8 oluyor kayseri erciyes üniversitesinde ise daha vahim 12.3 hangisine inanalım ne yapalım nasıl edelim :)))

  • Merve Hanım,

   HbA1c için aslında araştırma hastaneleri daha güvenilir. Ama bazen hastanelerin de cihazları bozulabiliyor 🙂 Hayatımız pamuk ipliğine bağlı aslında.

   Örneğin kan şekeri ölçümleriniz hep normal gitmiş ve HbA1c değeriniz yüksek çıkmışsa orada ya glükometrede ya da hastanedeki cihazda sorun vardır. Bu sebeple en azından marka bilinirliği yüksek bir glükometre kullanmak en doğrusu.

   sevgiler,

 2. Esra , Merhaba

  Geçen hafta Çağla’nın rutin kontrolleri vardı . Seninle konuştuğumuz gibi 2 cihazı da götürdüm ve damardan aldığımız kan ile ölçüm yaptım . Accu chek nano 194 , optimum 237 gösterdi. Tahlil sonucu ise 194 idi. Bu durumda accu chek ile devam dedim . Amaaaaaa yüksek kan şekerinde kesinlikle 100 farkı ben de gördüm . Burada nasıl davranmam gerektiğini hala bilmiyorum ..

  • Asena Selam,

   Yüksek kan şekerinde arka arkaya 3-4 kez ölçüm yapıyorum. Sapmalar oluyorsa en azından aritmetik ortalama alarak sorunu çözüyorum 🙂

   Accu-chek iyi bir cihaz. Ama ben halen hiçbirine güvenmiyorum 🙂 Yarın geldiğinde konuşuruz.

   sevgiler

 3. Selamlar,

  Accu-chek nano strip’leri ücretsiz alabileceğimiz eczaneleri paylaşmamız mümkünmü acaba?
  acil yardım… aldığım eczane benden her strip için 20tl. istiyor.

 4. Ayrıca bana (optima) şeker ölçüm cihazını öneriyor. bunu alırsam fark istemezmiş. bu cihaz hakkında bilgisi olan arkadaşlar yorumlarını paylaşırsa çok memnun olurum.

  • Adem Bey Merhaba,

   Blog üzerinden eczane ismi paylaşamıyoruz. Maalesef kanunen yasak. Yaşadığınız ili bana mail atarsanız mail üzerinden iletişim halinde olalım. esra@diyabetimben.com mail adresim.

   Optima ölçüm cihazını ilk kez duyuyorum. Ama bence ismi pek bilinmeyen markaları kullanmayın.

   sevgiler

  • Cihazın mensei’ne çok dikkat etmek lazım nereden geldiği ve üretildigi ülke çok önemli bence.kullanılabilecek cihazlar contour ts,optıum abbot,ime dc ve accu Check roche ürünleri, çünkü bu saydiklarim ya alman mali yada amerikan mali araştırmanın öneririm.

 5. adem bey istanbuldaysanız çapa tıp ın yanında xxxx eczanesi var ordan ünsülin ve diğer iğne uçlarınızıda almak kaydıyla striplere 5 tl ödüyorsunuz..

  • Semra Hanım Merhaba,

   Eczane ismini yorumunuzdan sildim. Blogta eczane ismi paylaşamıyoruz. Kanune bu tarz isim vermek yasak. Zor durumda kalırız.

   Adem Bey bana mail atacak. İstanbul’da ise bahsettiğiniz eczanenin ismini kendisine iletirim.

   sevgiler

  • Benbe aldım hic memnun değilim kaç defa ölçüm yapsam 10 10 yukarıya çıkiyor her defasında farklı çıkıyor bir defadada birçok çubuk israf ediyorum yinede birşey anlayamıyorum hiçbir defa aynı sonuç göstermedi hep farkli sonuçlar nesine güveneyim

 6. 20 yıldır tip 1 olduğum için bir çok cihaz kullandım accu-chek avtive nano dahil nitekim yüksek hiperglisemi de onlarında hatalı sonuçlarını tespit ettim ve kutu başı 20 tl fark alıyorlar aslında devlet bu konuda iyi bir araştırma yapıp hatası en az olan ürünleri tespit etse tabi işe hile karıştırmadan ve bizde daha güvenli bir şekilde kullansak

  • Ahmet Bey Merhaba,

   Diyabetimben.com olarak özellikle SGK geri ödeme sisteminin değişmesi için Sağlık Bakanlığı’na, TBMM’ye ve SGK’ya gittik. Maalesef sonuca ulaşamadık. SGK şu anda kan şekeri ölçüm çubuklarının geri ödemesini 18 TL gibi bir tutar olarak yapıyor. Ve en iyi ölçüm cihazının çubukları için bu tutar az kalıyor.

   Ben her zaman söylüyorum; markası iyi olsa bize özellikle hiperglisemi anlarında o cihazlarda bile hata çıkabiliyor.

   Şu anda Ankara’da Hacettepe Ünv. ve Atatürk Eğitim ve Araş. Hastanesi ekipleri piyasadaki tüm cihazları teste aldılar. Bu iş ne kadar sürer bilmiyorum ama doğru ölçüm yapmayan cihazlara SGK geri ödeme desteğini çekeceklermiş. Umarım bunu başarabilirler.

   sevgiler

 7. Esra Hanım merhaba,

  Özellikle hiperglisemi anlarındaki hatalar derken, fazla mı çıkarıyorlar yoksa eksik mi? bu konu hakkında bilginiz var mı?

  teşekkürler, sevgiler..

 8. Merhaba Esra Hanım
  Ben sitenize yeni üye oldum. Sitenizde ne var ne yoksa hepsini okuyorum. Çok faydalı ve değerli bilgiler hepsi için teşekkür ederim.
  Kan şekeri ölçümüm için oncall redi cihazını kullanıyorum. Bu cihaz sgk tarafından ücretsiz karşılanan cihazlardan. Striplerim içinse herhangi bir fark ödemiyorum.
  Cihazda 200 ün üzerindeki değerlerde üstüste ölçüm yaptığım zamanlarda değerler birbirini tutmuyor. Ve birkaç eksiği daha var cihazın (ekran aydınlatması mevcut değil, ölçüm sonuçlarının saatlerini kaydetmiyor ve stripin kan alan ucu dolmadan dolum sinyali verip hemen ölçüm yapıyor). Tabi fiyat farkı vermediğim için cihazı şuan kullanıyorum.

  Sizden bilgi almak istediğim bir kaç konu var.
  Accu-chek Performa Nano cihazını veya diğer roche marka cihazları denemek istiyorum. Cihazlar hakkında bilgi alabileceğim ilgili bir kişinin iletişim bilgisi verebiliyor musunuz, yoksa http://www.roche.com.tr/portal/roche_tr/xxxcontactxxx buradaki telefonlardan yardımcı olabilirler mi?
  Bir de İstanbul da ikamet ediyorum. Bu cihazı kullanmak istediğimde stripler için fiyat konusunda anlaşabileceğim eczane bilgileri paylaşabiliyor musunuz veya roche firmasından konu ile ilgili yönlendirme yapabilirler mi?
  Desteğiniz için teşekkürler.

  • Ayça Hanım Merhaba,

   Öncelikle güzel yorumunuz için teşekkür ederim.

   İki yılda 1 kez kan şekeri ölçüm cihazını reçete ettirme hakkınız var. Ancak reçete ettirme gününüz gelmemişse eczaneden ücretli ya da ücretsiz alabilirsiniz. Ücreti bildiğim kadarıyla 60-80 TL civarında. Striplerinizi eczaneden alacağınızı taahhüt ederseniz cihazı ücretsiz verebilirler.

   Diyabetimben.com üzerinden eczane ismi paylaşmamız yasak. Eczane ismi konusunda size bir mail gönderirim.

   sevgiler,

 9. Merhaba yaklaşık bir yıldır günde 6 ölçüm ve 3 er cihazla güvenilir olanı adına denemeler yapıyor. Piyasada olan ya da adı gecen bir çok cihazla ölçüm yaptım tüm veriler kayda aldım. Malimden ulaşmak isti yenlerle daha acık ve net paylaşımlar yaparım.
  Önce sistemi kurarken neler yaptım onu anlatayım
  1. aynı parmak ki bu %99 yüzük parmağı birini kanı sildikten sonra parmağı çubuklara değdirmeden “biraz ilerde tutuğunuzda gerekli kan miktarını alır” 3 cihaza kan aktarımı yaptım
  2. 3 açlık 3 tokluk şeklinde devam ettim arada gece 24:00 ve 03:00 de ölçümler yaptım
  3. bir ay sonra aynı gün damardan kan vermeden önce cihazlara ölçüm yaptım ve kanı verdim verdikten sonra damardan kanı 3 cihaza tekrar bildim
  4. bu verilerin tümünü bir Program yaparak Bilgisayara aktardım bir ortalama aldım
  5 elimde 3 türlü veri oldu
  30 gün aynı gün alınan kanlar
  Kan verme günü alına kan + damardan alın kan ölçümü + benim kanı vermeden önceki ölçümüm
  6.Hemoglobin A1c (HbA1c) değeriyle elimizdeki verileri karşılaştırdık sonuç olarak bu 1 yıllık çalışma sonucu
  Ölçüm %1 Fazla salpayla Bayer CONTUR
  Ölçüm % 3 Fazla sapmayla Plusmed Plus Med
  Ölçüm % 3 Fazala sapmayla FreeStyle Optium
  Ölçüm % 10 Fazala sapmayla Roche Accu-Chek Performa Nano ( Bu ayrı ayrı 12 adet cihazla ölçüm yapıldı sonuç değişmiyor %10 ve daha yukarı sapla)

  • Alper Bey Merhaba,

   Diyabetimben.com’a ilk kez yorum yapıyorsunuz. Tip-1 diyabetli misiniz? Tip-1 diyabetli yakınız mısınız? Ya da hiçbiri değilseniz hakkınızda bilgi almamız mümkün müdür?

   Ayrıca bahsettiğiniz çalışmayı neden yapıyorsunuz?

   Naçizane önerim; cihazları cihazlar ile kıyaslarken ya da laboratuar koşullarıyla kıyaslarken kan şekeri yüksek ve düşükken kontrol etmeniz. Bir de soğuk su ile ellerinizi yıkayıp buruş buruş olduktan sonra ölçmeniz iyi olacaktır.

   sevgiler,

 10. Merhaba.. Esra hanım
  Çok teferruatlı yazmandım sanım önerilerinizi alırım mutlaka bilgiyi ve tecrübeyi değerlendirmek lazım.. Her cihaz için ayrı ayrı günde 6 ile 10 ölçüm arasında yapıyorum 30 gün sürüyor bu ölçümler. Bunları Bilgisayarda yaptığım bir programda ortalamasını alıyorum. bu 3 ay böyle devam ediyor. 3 ayın sonunda bu değer size 3 ayık ortala kan şekeri değerinizi veriyor. Sonra bu varsayımları Hastanede güvenilir bir Laboratuvarda yaptırdığım HbA1c sonucu ile karşılaştırıyorum. elde etiğim değer cihazların en yakın ve en uzak olan diğerlerini tespit etmem yarıyor. Sonra sabah kan vehmeden önce diğerimim bu değer en yakın xxx cihazı onu yanıma alıyorum saat 06.00 da aç ölçüm yapmaya başlıyorum 3 ölçüm yapıyorum kanı veriyorum damardan gelen kanla cihazla bir ölçüm daha yapıyorum o gün ki açlık değerini alıyorum karşılaştırıyorum.
  Benim yaptığım çalışmayı birilerine aktara bilmek 4 yıl önce bulduğum veriler beni tatmin etmemişti.
  Bana gelince 26 gün içinde 32 kilo verip 387 açlık kan şekeriyle hastanede soluğu alıp bunla savaşmayı seçen biriyim yaşımdan ötürü sanırım 2. tip Diyet teşhisi olarak kondu uzun bir hikaye aslında herkeste olduğu gibi! Bu hikayenin Esas oğlanı benim sadece fark bu …

 11. Selam,
  Bir diyabet hastası olarak, diyabet hastası dışında kardeşiminde özel bir hastanede laborant olması dolayısıyla piyasadaki hemen hemen tüm markaların ölçüm sonuçlarını değerlendirmiş biri olarak, daha doğrusu kardeşimle ve Endokrin bölümündeki hocalar ile de istişare ederek en sağlıklı ve en güvenilir sonucu aldığımız tek marka İme-dc oldu. Halen onu kullanıyorum ve memnunum. Tabi bu bizim yazımda da anlattığım üzere araştırmalarımız sonucu aldığımız bir karar. Tavsiye ederim. Herkese iyi günler diler, saygılarımı sunarım.

 12. Biz optimas şeker ölçme cihazını kullanıyoruz. Yorumlarda onu kullanmayı pek önermemişiniz. Bildiğiniz kaliteli marka varsa söyleyebilir misiniz? Teşekkürler.

 13. esra hanım iyi akşamlar
  bu konulara yer yer ben de yorum yazarım gerçekten kafa karıştıran bir mevzu
  ben de ime-dc kullanıyorum aslında şu aralar acaba başka bir marka cihaza mı geçsem diye düşünmüyor değilim ancak fiyat farklarının fazla olması beni düşündürüyor taktir edersiniz ki bu konuda soru işaretleri olması insanın canını gerçekten sıkıyor sonuçta yiyeceğimiz yemekten vuracağımız insüline kadar ölçüm sonuçlarını referans almak durumundayız
  ime-dcnin kanı tam alıp almadığını anlayamamamız gerçekten çok kötü ben genelde bu tarz eksik alma durumlarında 70-80 arası düşük değerler çıktığını gördüm

  bu konu şu son günlerdir beni fazlasıyla düşündürüyor ve bir kaç düşünce peydah oldu kafamda sizinle de paylaşmak isterim
  bilinen markaların güvenilir görülmesinin bir sebebi de bu firmaların daha tanınmış daha çok sesi çıkan firmalar olması olabilir mi ben şahsen mesela roche firmasının tarihinin pek de aydınlık olmadığını biliyorum bu aletler konusunda da büyük firmaların çarpıtmalarına marus kalıyor olabilir miyiz ben şahsen ime-dcyi öven gerçekten beğenerek kullanan pek çok yoruma denk geldim
  bir diğer merak ettiğim daha güvenilir olduğu söylenen markaların fiyatlarıyla alakalı acaba bu markalar güvenilir oldukları için mi pahalı yoksa pahalı oldukları için mi güvenilir
  bu rochenin kaç tane ölçme aleti var bir de kan damlatmakla sitripin kanı içine çekmesi arasında nasıl bir fark var
  yani esra hanım keşke şunu diyebilsek şu marka cihaz kesin çözüm bunu al kafan rahat ölçümlerini yap böyle bir durum söz konusu olsa varlığım o firmaya armağan olsun
  son olarrak esra hanım bundan yaklaşık beş gün evvel size bir mail atmıştım acaba ulaştı mı cevap vermenizden bahsetmiyorum emailimde sorun olabilir bir iki kişi daha bana attığı maillerin ulaşmadığını söylemişti acaba benim mailim size ulaştı mı bir sorun olup olmadığını öğrenmek istiyorum
  tekrar iyi akşamlar

  • Mert Bey Merhaba,

   Mailiniz ulaştı ama fırsat bulup yanıt veremedim.

   Roche’un geçmişi ve şu anı konusunda çok konu dinlemişimdir. Beni bu kısımlar ilgilendirmiyor. Ben zaten hiç bir glükometreye sonuna kadar güvenmiyorum. Çünkü kan şekeri ölçümünün evde yapılabilecek formata gelmesi oluşabilecek hata paylarını kabul ettirmiştir. Bazı yazılarımda glükometrelerin hangi marka olursa olsun bize karanlık bir odada ufak bir ışık çaktığını söyledim. Bu ışık bazen yanıltıcı da olabiliyor maalesef.

   Ama dünya genelinde odak noktası diyabet teknolojileri olan, bundan kar amacı güttüğü kadar marka değerini de bozmadan hizmet veren firmalar parmakla sayılabilecek kadar. Bunlardan en bilinenleri; Roche, Abbot ve Bayer. Bdn glükometre tercih ederken saydığım tüm parametleri değerlendirerek karar verdim. Ne üdüğü belirsiz, kanı az ya da çok verince garip sonuçlar çıkaran hiçbir markaya güvenmedim. Bazı markaları kendim de tecrübe ettiğim ve hatta firma yetkililerini x bir sorun için aradığımda benimle pazarda alış-veriş yapan müşteri-esnaf gibi konuştuğu için bu kadar rahat konuşabiliyorum.

   Aynı zamanda eğitim seviyemiz ya da durum analizi yapamamamız da bunda etkili. Kanı az ya da çok verdiğimizde kan şekerinin doğru sonuç vermediğini görüyorsak ve tecrübe ediyorsak marka hangi markaysa onu kullanmıyor olmamız lazım. Elbette olumlu tecrübeleri olan insanlar vardır ama ya o kişiler durumun kötü olduğunun farkında değilse?

   Dolayısıyla sosyo-ekonomik durumlarımız arasında uçurumların olduğu ülkemizde parasını verebilecek kişiler kaliteli glükometre kullanabilirken, bazılarımız kullanamayacak. Keşke ülke sağlık politikamız daha insan temelli olsa ama maalesef durum bu.

   Umarım açıklayıcı olmuştur.

   Sevgiler

 14. Ben bugün accu clek performa nano cihaxını alfım fakat bu sçlık tokluk işatetlemesi yada ölçmesini pek anlamadım bana yardıncı olurmusunuz

  • Seçil Hanım Merhaba,

   Kan şekerinizi ölçtükten sonra stribi çıkarmadan glükometreniz tepesindeki oka basıp ekranda çıkan işaretlerden uygun olanı seçiyorsunuz.

   Sevgiler

 15. Merhabalar benim 10 yaşında erkek çocuğum var. Ve Yen’i tip 1 diyabet teşhisi kondu. Şu an hastanede şeker düzenlenmesi için yatıyor. İnsüline başlamamız gerekiyormuş. Ben çocuğuma şeker ölçüm cihazı olara ne kullanacağım bilmiyorum. Yardımcı olabilir misiniz ?

  • Raife Hanım Merhaba,

   Tip-1 diyabet yönetiminde kolaylıklar dilerim. Hastanede verilen eğitimlere odaklanmanız bu noktada önemli.

   Bayer, Roche ya da Abbott’un kan şekeri ölçüm cihazları iyidir. SGK geri ödemesinde farklar çıkıyor ama şu an için en doğru ölçümleri yapan cihazlar bunlar.

   sevgiler,

 16. Esra hanım merhaba. Accu chek performa nano cihazı almaya karar verdim. İnternetten araştırma yaptım. Cihaz kutuları üzerindeki resimler kimi yerde farklı. Örneğin cihaz kutusunun bir tanesinin üzerinde ki kan şekeri değeri 106 iken diğer kutunun üzerinde ki değer 58.Normal mi acaba bu? Çakma ürün olma olasılığı var mı bu tarz sağlık cihazlarında?

 17. öncelikle merhabalar esra hanım benimde bu blogdaki ilk yazım ve bizde tip 1’i yaşam felsefesi edinmeye başlayan ailelerden birisiyiz…öncelikle bloğunuz biz gibi yeni tanılı aileleri bilgilendiren bir çalışma olmuş emeğiniz için teşekkür ederiz…kızım 6,5 yaşında tip 1 teşhisi konduğunda bizde diğer aile bireyleri gibi imkanlarımız elverdiğince glukometre arayışına girdik ve neticede diyabet hemşiremizinde önermesi ile accu chek performa nano cihazımızı aldık…fakat son 3 gündür kızımın akşam ve gece ölçümleri 180-240 arası çıkmaya başladı…haliyle bu sefer üst üste ölçüm yaptığımızda en son gece 3 de 188 hemen akabinde farklı parmaktan ölçüldüğünde 146 çıktı şimdi biz hangi değeri baz alarak ölçüm cetveline yazacağız…sonuçta yeni tanılı olmamız ve değerlere göre insülin ünitelerini düşürmeye başlamıştık…şimdi asıl soru sorun bizdemi yoksa cihazdamı…cevabınız için şimdiden teşekkür ederim….

  • Murat Bey Merhaba,

   Güzel cümleleriniz için teşekkür ederim. İlk yorumunuz için de.

   Glükometrelerden en iyilerinden birini kullanıyorsunuz. Bunu bir kenara koyalım.

   Ölçüm yaparken dikkat edilmesi gereken detaylara dikkat edip etmediğinizi de bence gözden geçirin.

   Temiz bir elle ölçüm yapmak çok önemli. İlk kanı silip sonraki kanı stribe damlatmak da.

   Üst üste ölçümlerde ise deldiğiniz parmaktan mı kan çıkarıp devam ediyorsunuz? Yani aynı delikten çıkan kan mı?

   Aynı anda farklı parmaklarla ölçüm yapılsa bile fark çıkması normal. İki ölçüm arasındaki farklar 20-30 mg/dL kadar fark ediyorsa endişe etmeyin. Evde kan şekeri ölçümü yapılmaya başlanınca bu tarz minik farkla kaçınılmaz oluyor.

   Umarım bu yorumla size biraz daha rehber olmuş olurum.

   sevgiler

 18. murat güner merhaba,
  iki el ve parmak arasında fark çıkması normal bi durum bizlerde de oluyor korkmanıza yada cihazı değiştirmenize gerek yok.
  bu gibi durumlarda ben hangisi azsa onu baz alıyorum.

 19. Esra Hanım Merhaba,

  Bir kaç gün önce Ümraniye devlet hastanesinde yeni açılan Diyabet bölümünü ziyaret ettiğimde, hemşireleri bana ücretsiz olarak accu chek performa nano cihazını verdi Bu cihazı kullanmaya başlayacağım. Tabi daha önce yorumlarda sizinle görüştüğümüz gibi strip fiyat farkı çıktı.

  Karşıma 2 maddi konu çıktı.

  Bir tanesi tip-1 diyabetlerde sanırım yeni düzenlemeyle 18 yaşından büyükseniz günde en fazla 5 kullanımlık olarak rapor üzerinden strip hesaplanarak veriliyor.Doktor yönlendirmesi ile günde 7 defa (yemeklerden önce ve sonra ve gece) ölçüm yapıyorum. Buda 3 aylık verildiğinde 3-4 kutu raporsuz olarak almam gerektiği anlamına geliyor. Yaklaşık 160 tl tutmakta.(Bunu bugün 3 defa doktor ve eczane arasında rapor düzenlemesi için mekik dokuyarak tecrübe ettim)

  İkincisi ise, sizinle daha önce yorumlarda görüştüğümüz strip farkı konusu.Her kutu için sgk 19 tel ödemesi sebebiyle yaklaşık 20 tl fark ödenmesi konusu. Rapor üzerinden 9 kutu verildi buda 180 tl tutmakta.

  Sonuç olarak 3 ayda bir 340 tl bir bedel çıkıyor gibi gözüküyor. Accu Chek performa nanoyu kullanmak istiyorum. Maliyeti düşürmek adına bir tavsiyeniz olabilir mi. Yoksa olay budur gülü seven dikenine katlansın arkadaş mı dersiniz 🙂

  • Aykut Bey Merhaba,

   Çocuk ve gebe kadın tip-1 diyabetlilerde ne kadar reçete edilirse o kadar strip alınabilirken biz yetişkinlerde ise 3 ayda maksimum 9 kutu strip alabiliyoruz.

   Sadece parmaktan ölçüm yapan tip-1 diyabetliler için de maalesef bu yeterli gelmiyor. Ve kendimiz, SGK desteksiz almak zorunda kalıyoruz.

   Striplerin 1 kutusu için SGK 20 TL gibi bir destek sağlıyor. Aradaki farkı da ödemek zorunda kalıyoruz. Ama tanıdığınız bir eczane ile tüm ilaçlarımı eksiksiz senden alacağım derseniz ve alırsanız strip kutu fiyatlarında biraz daha düşüş yapabilirler. Bir de bunu deneyin. Her şeyi denediniz ama olmadıysa da maalesef bu maliyete katlanmak zorunda kalacaksınız.

   sevgiler,

 20. Merhaba benim oğlum Diyabet hastası tıp 1 kullandığı cihaz Ime-dc cihaz bozuldu bize tavsiye edeceğiniz bir cihaz varmı SSK en azından bir bölümünü karşılayan bir cihaz önerirsiniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim yorumunuzu bekliyorum acil olarak

 21. Bu cihazlar yapıları gereği yüksek şeker durumunda farkli, düşük şeker durumunda farkli hata paylarına sahip oluyorlar. Bu da sıradan kullanıcıyı şaşırtabiliyor.Daha tehlikeli ve hassasiyetin önemli olduğu durum hipoglisemi olduğundan düşük şekerde doğru ölçüm daha fazla önem arz ediyor. Üreticiler de cihazlarını buna göre üretiyorlar. Bu cihazların bilimsel ölçüm metodları ile karşılaştırıldığı bir makalede Abott Optium Xceed in en yüksek hassasiyette ölçen cihaz olduğunu okuduğum için onu almıştım zamanında. Bilimsel bir makaleydi. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5505415/
  Şu linkte makalenin yeni hali duruyor. İngilizce. Optium Xceed listede yok. MARD diye bir değere bakmışlar özetle. MARD, laboratuvar ölçümüyle aradaki ortalama fark. Az olanı iyi. % olarak bile ciddi fark çıkıyor. Acayip. Abott Optium XCeed almama sebep olan yazıyı hatırlıyorum. %99.7 oranında doğru ölçüm diyordu cihaz için. Bu yazıda hiçbir model o hassasiyete yaklaşamamış görünüyor. Ya ölçüm metodları, kriterler değişti, ya da ben okuduğumu anlamadım. Optium Xceed de kalmadı zaten. Herhalde AccuChek Performa Nano ile devam edeceğiz.
  Son olarak diyabet hususunda önemli bir mevzuyu hatırlatmayı da elzem görüyorum. Sonuçta hayati olabiliyor zaman zaman. Şekeri sadece yemekle yükseliyor gibi düşünüyoruz genelde. Hastalığın yapısı gereği, öğütler, somut yaşam düzenlemeleri hem diyet üzerine oluyor. Biraz da egzersiz. Arada stres de konuşuluyor ama o kadar hayali ki stres… Stres ciddi kan şekeri yükselmesine yolaçıyor. Hangi stribi kullansam, doğru ölçüyor mu stresi bile ölçümü etkilemiştir. Gece saat 3.00e doğru stres hormonu yükselerek şekeri yükseltir. Kimi zaman gece normal olan şekerin hiç bişey yemeden sabaha yükselmesi bundandır. Şeker çok fazla sistemle bağlantılı karmaşık bir rahatsızlık. O nedenle çok kafa karıştıran unsurla karşılaşılıyor. Ülkemiz baştan aşağı stres yuvası. Şu sıra ramazan ve iftar vaktine doğru şoförlerin iftara yetişme gayesiyle araçlarını seri kullandıklarını görüyorsunuz. Deli danalar gibiler. Bu bile stres kaynağı insana, aptal bi koşuşturma içindeyiz. Hepsi ne için? Sonunda diyabet olup çıkıyor herkes. Sedanter yaşam diyabetin temel nedenlerinden, çünkü insan vücudu hareket etmek için tasarlanmış. Normalde gerçek stres kaynakları kaçmayı hareket etmeyi gerktirir. Bu günün stres kaynakları ise sadece zihinsel. Kurtuluş ise hareketle olmuyor. Bu nedenle boş yere salınan bir şeker miktarı ile yüz yüzeyiz. Bu da sık sık insulin ihtiyacı ile sonuçlanıyor en nihayetinde insulin üreten beta hücrelerinin küçülmesi ve ölümüyle sonuçlanıyor. Relax olmak lazım, basıp köye dönmek lazım. Sanal dertlerle sağlığı yitirmeye gerek yok.

 22. Esra Hanım merhaba, kan ölçüm cihazlarında 2014’ten bu yana nasıl gelişmeler oldu güncelleme yapabilir misiniz? Mesela IME-DC de olumlu yönde gelişmeler var mı? Şu anda Accu check performa kullanıyorum ancak fiyat farkları çok yüksek, eczaneden IME-DC önerisinde bulundular, fiyat farkının düşük sonuçların güvenilir olduğunu söylüyorlar, sizin fikrinize başvurmadan cihaz değişikliği yapmak istemedim. Şimdiden teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

 23. Benimde kızım tip 1 diyabet… bir buçuk yıldır acuchek performa ölçüm cihazı kullanıyoruz..strip farkı 15 TL ödüyordum… bugün strip yazdırdım.fark 42 TL olmuş..10 kutu 150 TL olan fark 420 TL olmuş… Eczacı İME-DC cihazı önerdi…adını ilk kez duydum cihazın…bilgim yok…Esra hanım, kullanan arkadaşlar bu cihaz hakkında bilgilerinize ihtiyacım var karar verebilmek için… şimdiden teşekkürler..

 24. AccuCheck Performa kullanıyordum ancak Roche firması stripleri geri çektiği için strip bulamıyorum. Başka bir şeker ölçme cihazı arıyorum ve önerilerinizi rica edeceğim. Concour mu Concour Plus mı ya da IME-DC önerir misiniz? Önerirseniz hangi modelini teşekkürler yardımlarınız için teşekkür ederim.

 25. Esra hanım merhaba. Benim 2 çocuğum da tip 1 diyabet hastası. Şeker ölçüm cihazı olarak accu chek performa kullanıyoruz. Ama accu chek performa strip kutu başına bayağı fiyat farkı çıkarıyor. Fiyat farkı uygun olan bir yer varmı. Veya önerebileceğiniz bir cihaz markası var mı. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz. Selamlar

  • Merhaba Mehmet Salih Ergün,

   Roche ve Ascensia (Eski adıyla Bayer) firmalarının cihazları dışındakiler maalesef her koşulda güvenilir ölçüm yapmıyor. Fiyat konusunda da uygun yer maalesef bilmiyorum. Facebook’ta bazı gruplar var. Oradaki kişiler size yardımcı olabilir.

   sevgiler,

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: