Diyabetli ve Gece

Tip-1'imDiyabetli ve Gece

Diyabetli ve Gece

İş değişikliği yaptığımı sizlerle paylaşmıştım. Yeni iş yerimde öğle yemeklerimizi ofiste yiyiyoruz. Ve maalesef şirketimizin ortak alanı cafe odama çok yakın.

Öğle yemeklerinin kokusu odama gelince midem bulanıyor ve maalesef yemek yiyemiyorum. Yemek yiyemeyince de akşam eve gidince kendi yaptığım yemeklere saldırıyorum ve kan şekerim istemesem de fırlayabiliyor. Ya da dışarıda yemek yiyiyorsam kendimi tanıyamaz bir hal alıyorum. Geçtiğimiz hafta Ankara’dan Barış Kayadelen İstanbul’a gelmişti. Ve dışarıda yemek yedik. Yediklerimi duysanız inanamazsınız. Yemek yerken de o kadar saldırgan yemiştim ki anlatamam.

Uzun zamandır kullandığım kortizol hapı olan Deltacortil’i 3 gündür bırakmıştım. Kortizol kullanırken insülin dozlarımı çok arttırmıştım. Bıraktıktan sonra da eski insülin dozlarıma geçtim. Ancak dün akşam üstü kan şekerim hızlıca yükselmeye başladı. 270 ler civarındaydı. Ek doz düzeltme insülini yaptım ama bir türlü düşmüyor. Sonra akşam yemeğini yedim. Kavurmalı pide yedim.

Kan şekerim bi ara 200’ün altına indi ama geceye doğru tekrar yükselmeye başladı. Yine ek doz insülin yaptım ve gece 3’e saatimi kurdum. Yaptığım insülin kan şekerimi düşürüyor mu diye kontrol etmekti amacım.

Gece saat 2 gibi kendiliğimden kalktım. Başımda bir ağrı ve midem bulanıyor. Eşref’i rahatsız etmemek için kan şekeri ölçüm cihazımı da alıp tuvalete gittim. Parmak delme aparatının pat sesini duyan Eşref hemen yanıma geldi. Yine yüksek çıktığını ve set değişimi yapmamız gerektiğini söyledim. Gece yarısı hızlıca set değişimi yaptık. Ama set değişimi yaparken kendime, tip-1 diyabetime, kan şekerimin neden böyle yüksek gittiğine sürekli lanet ettim. Bir yandan da ağlıyorum. Durduramıyorum kendimi. Durmak da istemiyorum aslında. Ara ara böyle boşalmalar oluyor. Eşref de artık beni susturmuyor. Ağlamamı sağlıyor.

Bu arada kan şekerimi 360 civarındaydı. Ek doz 4,5 ünite insülin yaptım. 1 ünite insülin kan şekerimi 50 mg/dL düşürüyor. Ben susmuyorum. Ağlamaya devam ediyorum. Tip-1 diyabetli olmaktan ne kadar çok sıkıldığımı söyleyip duruyorum. Düzeltme insülinini yaptıktan yarım saat sonra kontrol ettik. Düşmeye başlamış. Bir saat daha bekledik. Tekrar ölçtük. Düşüş devam ediyor.

Bu sabahtan bu yana ise kan şekeri oldukça yolunda. Yeme düzenime daha da dikkat etmeye çalışacağım. Özellikle akşam eve gittikten sonra benim için daha kritik.

 

8 YORUMLAR

 1. Esra hanım bu gibi sorunlar esrada genellikle pompa değişimi yapıldığı gün çok yaşıyoruz.Pompa değişim günü çok panik yapıyor.Takıncada rahatlamanın verdiği sevinçle küçük bir kutlama yapıyor ve şeker dengesizleşiyor.Biz pompa değişimini akşam yapıyoruz çünkü esra erteleye erteleye akşam ediyor…Tabiki pınar o gün uyusun bakalım uyuyabiliyorsa.İşin birde kötü yanı ölçüm yapmak istemiyor:(

 2. Bende de buaralar boyke bosalmalar cok oluyor.hele gecen gun abuk subuk biseye okadar ağladım ki sonradan abarttigimi ben bile farkettim.benim hamilelik diyabet ikisini en mulemmel sekilde tutmak istemem ama olmamasi bide 1sene aradan sonra tekrar ise baslamam.vs.hepsi biraraya geldi. :/

 3. Benimde 4 yaşındaki oğluma böbrek rahatsızlığından dolayı yaklaşık 7 aydır deltracortril kullanıyoruz. günlük 6 tabletle başladık, 10 gündür gün aşırı bir tablete kadar düştük. deltrocortril aldığı günler şekeri insülin ihtiyacı çok fazla oluyor, deltracortril düştükçe de azalıyor, ancak ilaçlardan dolayı çok düzensiz seyrediyor, bir şekilde sınırlar içinde tutmaya çalışıyoruz ama çok zorlanıyoruz. Kullandığımız bağışıklık sistemi ile ilgili ve başka ilaçlarda var. Tekrar herkese geçmiş olsun.

 4. pınar hanım esranın yaptıgı paniği bu yaşımda ben bile yapıyorum 3 gün hiç dolmasın istiyorum artı korkuyorum galiba bazen canım yanıyor değişim yaparken o yüzden esranınki çok normal:))

 5. Esra Hanım merhabalar,

  Yazdıklarınızda o kadar kendimi görüyorum ki..o duygu karmaşası, o isyan ediş, gelecek kaygısı…lütfen güçlü olun..sizin verdiğiniz enerji ve ışıkla inanın bizler de moral depoluyoruz..

  Bu arada gece yükselen şekerin sebebi akşam yediğiniz pide olabilir mi?

  Sevgiler..

  • Damla Hanım Merhaba,

   Bu aralar düzensizli çok fazla olduğu için hem yemeklerde hem de insülin pompası ile ilgili problemler olabiliyor. Pide de sebeplerden biri.

   Benzer şeyleri yaşıyor olmak yalnız olmadığımızı hissettiriyor. Bu güzel bir durum ama keşke o anları yaşamasak.

   sevgiler

 6. Ben o kadar çok yoruldum ki diyabetten 9 senedir ve daha da geçtikçe seneler sanki sıkıntılarım fazlalaşıyor Esra hanım sizin gibi bazen kendimi salıyorum yiyip içiyorum ama sonra ne oluyor gece büyük huzursuzluk Başlıyor ve o bir günün acısı iki gün çıkmıyor. Ben birde hamile kalmak istiyorum bu halimle nasıl yaparım bunu hiç bilmiyorum bazen hayattan sıkılıyorum :((( Allahım yardım etsin bizlere

 7. Ağlamak güzeldir.
  Süzülürken yaşlar gözünden sakın utanma.
  demiş minik serçe.

  Sonra bende diyorum ki;
  Bir de hayat güzeldir.
  Her şeye rağmen yaşamaya değerdir.
  Bir de değerini bilenler varsa çevrende.
  O zaman HAYAT daha da GÜZELDİR, yaşamaya, yaşlanmaya değerdir.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: