Esra’nın Her Sabah İşyerindeki Masası

Tip-1'imEsra'nın Her Sabah İşyerindeki Masası

Esra’nın Her Sabah İşyerindeki Masası

Her sabah şirkete ortalama 08:45’te geliyorum. Evde hazırladığım çok tahıllı sandiviç ekmeğine orta yağlı ezine peyniri ve küçük bir domates kesip koyuyorum. Evden çıkarken meyve almak aklıma geliyorsa mutfak masamızın üzerinden birkaç meyve alıp poşete koyuyorum. Meyveyi almasam bile sandiviç her sabah olmazsa olmaz benim için 🙂 Neticede meyveyi gün içerisinde Migros’tan alabiliyorum.

Ne zaman evde sandiviç yapmayıp, dışarıdan bir şeyler aldığımda kan şekerim ciddi anlamda sapıtıyor. Bu sebeple dediğim gibi sandiviç yapmadan evden çıkmam. Çıkamam 🙂

Masama oturduğumda öncelikle bilgisayarımı açıyorum. Ardından çantamdan diyabet nedeniyle kan şekeri ölçüm cihazımı, sandiviçimi, tatlandırıcımı ve meyve almışsam meyvemi çıkarıyorum. Bir de el kremimi.

Sonra 1 bardak çay alıp sandiviçimi yiyiyorum 🙂

Bu yazının fotoğrafı da bu sabah çektiğim masamın görüntüsü olsun 🙂

Sizler de tip-1 diyabetinize ait bir fotoğrafı ve düşüncelerinizi bizimle paylaşmak isterseniz esra@diyabetimben.com mail adresimize gönderebilirsiniz. Biz de yayına alırız 🙂

14 YORUMLAR

 1. Esra Hanım,
  Kaç yıllık diyabetlisiñiz? Günde ne kadar insülin tüketiyorsuñuz? Öğle yemeğinde genelde ne yiyorsuñuz.
  Benim insülin pompasıyla ilgili eñ büyük sorunum, setiñ yerini değiştirdiğimde KH/I ve IDF değerleri çalışmıyor. Aslında ayarladığım bu değerler, vücudumun bazı bölgelerinde iyi çalışırken bazı bölgelerinde hiç çalışmıyor ve şekerim yüksek gidiyor. 21 yıllık diyabetli olduğum göz önüne alındığında sanırım deri altındaki dokunuñ insülin emilimi artık doğrusal değil. Taktığım 5 set bölgesinin biri iyi çalışıyorsa 4ü kötü çalışıyor. Seti her çıkardığımda da sırılsıklam olduğunu görüyorum (kuru havalarda bile). Yabancı forumlarda Quick Set ile ilgili çok şikayet var. Siziñ yatay set dediğiñiz Mio setleri için de şikayetler okudum.
  Açıkçası pompa şekerimi çok iyi dengeleyemiyor, sadece şekerimi takip etmemde faydalı benim için.
  Saygılarımla,

  • Tuğrul Bey Merhaba,

   Ben 12 yıldır tip-1 diyabetliyim. Galiba 3 yıldır da insülin pompası kullanıyorum.

   Öğle yemeklerinde ortalama 2-3 adet köfte, 40 gr KH içeren glisemik indeksi düşük ekmek, salata ve 1 bardak ayran tüketiyorum. Çok nadiren canım bir şey yemek istemezse meyve, ayran ve kepekli 2 adet tuzlu kurabiye tüketiyorum.

   Günde de ortalama olarak 35 ünite insülin gidiyor pompamdan. Bazal ve bolusların toplamı bu değer. İDF değerim 50. Sabah 6 gram KH için 1 ünite, öğlen 10 gram için 1 ünite, akşam ise 9 gram KH için 1 ünite insülin yapıyorum. Genellikle dikey set ve bel bölgem için yatay set kullanıyorum. Yalnız Mio ve Yatay set farklı. Mio tüm setin hazır halde Quick Serteri ile satıldığı hali. Yatay set ise derimizin altına ortalama 60 derece ile giren set.

   Dediğinize katılıyorum. Tip-1 diyabet yaşı fazla olan bireylerde insülin emilimi bölgelere göre değişken olabiliyor. Sırılsıklam olan kısım yapışkanın alt kısmı mı? Yoksa neresi? Bölgeleri elle kontrol ediyor musunuz? Lipohipertrofi var mı?

   Maalesef setlerle ilgili her kullanıcının ayrı bir sıkıntısı var. Siz de yurt dışı forumlarında benim gibi okumuşsunuz. Ki Türkiye’de de birçok kullanıcı bazı noktalarda şikayetçi. Hep dikey set kullandıysanız bence bir de yatay seti deneyin derim. Firmayı arayarak ücretsiz, deneme yapmak için talep edebilirsiniz. Ancak bunun Quick Serter’i farklı. Onun için ücret isteyebilirler. Ben size bendekini seve seve gönderirim 🙂

   sevgiler

 2. Merhaba Esra hanım, şekerim şu an sürekli yükseldiği için seti çıkardım baktım, sırılsıklam. Islak olan alt kısmı. Hemen kalemle bolus yaptım kendime. Şeker şu an 330 a tırmanmış durumda ve yaptığım insülin etki gösterene kadar yükselmeye devam edecek sanırım.
  Ben günde ortalama 80-90 ünite vuruluyorum. Pompadan sonra 25 kilo aldım. Aslında 4lü tedaviye geçtiğim 2003 ten beri kilo alıyorum. Kilolarım: 2003-75, 2006-86, 2007-90, 2009-102, 2010-110. Şu an 125kg oldum. Yediğime dikkat ediyor ve spor yapmağa çalışıyorum ama kilo veremiyorum. Kilolu olunca da vücudun insülin ihtiyacı artıyor. İnsülini artırdıkça kilo alıyorum. Buna diyetisyen ve doktorlarım bir çare bulamadı.
  Set bölgesinin çalışmamasından dolayı şekerimin yüksek gittiği de çok oluıyor. Bu durumda glukoz vücuda kazandırılmadığı için zayıflamam lazım ama yine de zayıflayamıyorum.
  Lipohipertrofi çok ender var ve o bölgelere yapmıyorum zaten.
  Pumping Insulin (http://www.amazon.com/Pumping-Insulin-Everything-Need-Success/dp/1884804845) kitabını muhakkak okuyun. Ben 4 kez okudum bu kitabı. Siz zayıf olduğunuz için IDF=50 olabilir ama KH/I oranınız çok düşük geldi bana. Kitapta da gün boyunca KH/I oranının en fazla 1-2 değer değişebileceği yazıyordu. Benim KH/I=5 ki bu kiloma göre normal bir değer. Ama sizin için çok küçük. Ara öğünler için insülin yapıyor musunuz? Günde 35ü insülin tüketmeniz için ya çok az KH alıyor olmalısınız bu KH/I değerlerinize göre. Benim bir elma yemem için 3ü insülin yapmam gerekiyor.
  Quickserter teklifiniz için teşekkür ederim. Eğer bir gün düşünürsem kapınızı çalacağım:)
  Hepimize sağlık dolu günler diliyorum.

  • Tuğrul Bey Merhaba,

   Çok ilginç. İnsülin sızma mı yapıyor acaba? Ter mi yoksa? Ya da geri tepme mi oluyor? Pompanın doğru çalıştığına ve teknik bir aksaklık olmadığına emin misiniz?

   Dediğiniz gibi kalem insülinle yaptığınız insülin ancak etki gösterecek.

   Maalesef kilo artışınız çok fazla olmuş. Ki dediğiniz gibi; kilo arttıkça insülin ihtiyacınız da artıyor. Sizi Uzman Diyetisyen Nesil Gören Atalay ile tanıştırmamı ister misiniz? Blogtan tanıyor musunuz bilmiyorum ama kendisi diyabet diyetisyeni. İzmir’de yaşıyor. Mail, telefon ve Skype ile görüşme sağlayabilirsiniz.

   Dediğiniz kitaba bakacağım.

   Bu arada ben 75 kilo olduğumda günde sizin şu an yaptığınız kadar insülin yapıyordum. Ama ben çoook yiyiyordum 🙂 Arazide çalışmama rağmen de kilo veremiyordum. Sonra bir grip ve ardından yeme isteğimin azalması ve kilo verme. İnanın en mutlu insan bendim 🙂 Şu an 62 kiloyum. Sabah 30 (5 ünite inslin), öğle 45 (4,5 ünite insülin), öğle-akşam arası 2 ara öğünde 15’er gr KH, akşam 30 gr KH (3,4 ünite insülin) ve son ara öğün 15 gr KH alıyorum. Yani günde ortalama 150 gr KH. Ara öğünler için insülin yapmıyorum. Ki aldığımız kh 20 gramı geçmiyorsa insülin yapmaya pek gerek olmuyor. Kan şekeri de bu eşik değerine dikkat edildiğinde pek sapıtmıyor. Bunu ben galiba son 1 yıldır biliyorum.

   Bence çok düşünmeyin. Denemekte yarar var 🙂 Belki yararı olacak.

   Biz bu hafta sonu Doç Dr Oğuzhan Deyneli (kendisi de tip-1 diyabetli ve pompa kullanıyor.) ve Uzman Diyetisyen Nesil Gören Atalay ile birlikte olacağız. Bana maille genel durumunuzu gönderirseniz işin içerisinde olan ve tip-1 derdi olan uzmanlarımıza sizin bilgilerinizi verir onlardan yorum ve öneri rica ederim. Ne dersiniz?

   sevgiler

 3. Muhtemelen sızma ya da geri tepme. Bu soğuk kış günlerinde pek terlemiyorum. Pompanın hatalı çalıştığını sanmıyorum, sıkıntı bence setlerde. Şu an (3pm) şekerim 98. 300lerden düşüş devam ediyor. Durmaya başlayınca yeni bir set takacağım bedenime.
  Ben 75 kilo iken günde 40ü insülin vuruluyordum ve kilo almaya devam ediyordum. Çok garip, günde 100ü insülin vurulup çok zayıf olan arkadaşım var, ben bedenimi anlayamıyorum.
  Sabah kahvaltım 2 dilim ekmek, yağsız beyaz peynir, 6-7 zeytin , şekersiz çay. Ara öğünü bıraktım, zira 20g KH 4ü insülin demektir, vurulmadan yersem kesin şekerim yükselir. Günlük insülini azaltmak adına araöğün yememeye çalışıyorum.
  Öğlen yemeklerini arkadaşlarla beraber dışarıda yiyorum, öğle yemeklerim 80-90g KH olabiliyor. Bu da 16-18ü insülin demek. Eskiden öğle yemeklerimi evden getiriyordum ama 1-soğuk yemekten bıktığım için, 2-sosyalliğim azaldığı için, 3-evden çok çeşitli şeyler getiremediğim için bıraktım, ama bunu denediğim zamanlar da kilo aldım. Akşam yemeklerinde de 60-70g KH alıyorum.
  Oğuzhan hocayla e-posta yoluyla haberleşmiştim. Kendisi bana bazı tavsiyelerde bulundu, onları uyguluyorum ama kilo anlamında bir gerileme yok. Diyetisyen Nesil hanım eğer uygun görürse, onunla da yazışmak isterdim.
  Eğer bu mesajları kendileriyle paylaşırsanız yorumlarını öğrenmek isterdim.
  Bir yaz 3 ay boyunca günde 50 dk bisiklet çevirmeme rağmen, kullandığım setlerin hatalı olmasından dolayı tüm yaz şekerim 300lerde gezmesine rağmen (Medtronic o setleri değiştirdi) o 3 ayda 4kg aldım, nasıl bir iş bu? Kilo ne zaman alınır, hem çok yenir hem de çok insülin vurulunur, o zaman alınır, ben anlayamıyorum.
  Hastahanede hormonal testler yapıldı. Tiroidler normal aralığın alt sınırına yakın sayılır. Böbrek üstü bezlerindeki kortizol salınımıyla ilgili Dekort testi yapıldı, hepsi normal.
  Ben doğuştan beri kiloluyum, böyle insanların sanırım zayıflaması daha zor. Etrafımda benden fazla yiyip zayıf olan arkadaşlarım var…
  Xenical, Altın Çilek, Amerika’da kaldığım sürece orada Sensa (www.sensa.com) reklamları vardı, hemen aldım, denedim, ı-ıh…
  Yardımlarınız için teşekkür ederim Esra Hanım. Hepimize sağlıklı bir ömür dilerim.

  • Tuğrul Bey,

   Sabah çıkarttığınız setten sonra seti hiç takmadınız mı? Kalemle mi devam ediyorsunuz? Böyleyse bunu yapmamanız lazım aslında. Vücut uzun süre insülinsiz kalmış olacak. Ve sonra tekrar yükselişe geçecek.

   Nesil Hanım’a konuyu aktarır size bilgi veririm.

   Maalesef geçtiğimiz yaz sizin de belirttiğiniz gibi Medtronic’in setlerinde hata çıkmıştı. Birçok kişiye ben dahil sıkıntı yarattı.

   Eda Hanım bahsetmişti. Birinin mayasında kilo varsa kilo vermesi zor olabiliyor diye 🙂 Ne diyelim? Umarım Nesil Hanım ile iletişime geçmenizi sağlarım ve en kısa sürede toparlanırsınız.

   sevgiler

 4. Mecbur öyle oldu çünkü işteydim. Set değiştirmek için eve ancak 3te gelebildim. Şu an 123 ve durağan. 11de yaptığım 34ü lik bolus (şeker 312 idi ve yükseliyordu) hem öğle yemeğini dengeledi hem de birkaç saatliğine bazal görevi yaptı.
  Ben 19 yaşıma kadar (1992) kiloluydum. 19 yaşımda 102 kg idim. 19da diyabete yakalanınca 7 ayda 69 kiloya düştüm. 2003e kadar bu kiloyu korudum ama bu dönemde günde sadece 30ü insülin (2li tedavi) oluyordum ve diyetime dikkat etmiyordum. 2003te 4lü tedaviye geçtim, bir de yaş 30u geçtiğinden midir nedir kilo almağa başladım.
  Burda herkese kilo verdiren meşhur bir diyetisyene gittim. O zaman 117kg idim. Bazal metabolizmamı 2400 cal ölçtü ve 2100 cal lik diyet verdi. Bir baktım, diyet listesinde benim yediğimden fazla şey var, dedim “ben bununla kilo alırım”, diyetisyen “ilk hafta 3 kg vermenizi öngörüyoruz” dedi. O ilk hafta 1 kg aldım:) Normal matematik benim vücudumda çalışmıyor, bunu kesinlikle anladım:) Bunları da paylaşırsanız sevinirim.
  Başınızı ağrıttım. Beni dinlediğiniz için çok teşekkür ederim.
  Saygılarımla,

  • Tuğrul Bey,

   Bir anda panik yaptım 🙂 İş yerine de birer adet set, rezervuar ve Quick Serte o zaman 🙂 Ben mecburen bu tarz ani teknik sıkıntılar için öyle yaptım.

   Nesil Hanım ile konuyu telefonda paylaştım. Mail de gönderdim. Sizi de Cc’de tuttum. Umarım bir çözüme ulaşırsınız.

   Başımı ağrıtmadınız. Merak etmeyin 🙂

   sevgiler

 5. Bir zamanlar sürekli çantamda yedek set rezervuar gezdirirdim ama insülini de bulundurmam gerektiği için bıraktım. Zira soğutucuyla saklamam gerekiyordu.
  E-postayı aldım, çok teşekkür ederim emekleriniz için.
  Saygılarımla,

 6. Bende is yerinde kepekli dahi olsa sandvc yedgm zaman kh dogru bike hesaplasam sapitiyor olcumler. O yuzden % 90kahvaltyi evde ya da hazrladgm sandvici servste yerim.
  Ben 8.45 e fln kaldgm zamanda bu dengesz oluyorum yune bi yukselise geciyor. Sabah cok erken kalkiyorum bu yuzden. Sizi etkiliyor mu Esra hnm o saatlerde kahvalti yapmak.

 7. Burçin Hanım Merhaba,

  Ben vücudun alıştığı saate göre hareket ettiğine ve ona göre tepki verdiğine inananlardanım.

  Ama ben sabah geç kalsam bile pek fark etmiyor. İnsülin pompasının avantajı bu.

  Bildiğim kadarıyla sabah insülin ihtiyacımız günün diğer saatlerine göre daha fazla. Bu sebeple saatlerdeki ufak bir değişiklikle yemek yenilecek saatin ve dolayısıyla insülinin yapılma saatinin de değişmesi kan şekerinde değişiklik yaratabilir.

  sevgiler

 8. merhablar,
  Bu yazilari okurken cok heyecanlandim. cünkü kendimden bir parca gördüm. Bende asiri Insulin kullananlardanim. Kilom cok fazla degil ama son bir yilda 6 Kilo aldim. Yeme aliskanligimi degistirmedigim halde. Faktorlerim degisti. su an basal ve bolus birlikte 80IE kullaniyorum. arada fazla yersem bu 95 e Kadar cikiyor. Ayrica bende Basalim Boluslardan daha fazla bugün doktorum bana hep dual Bolus yap dedi… bu galiba türkce yayma oluyor. yüzde 70 hemen ve yarim Saat bekle Humolog oldugu halde… ve 30 arti yüzde 15 extra Insulin yay dedi….. bakalim ise yarayacakmi….. ben tam 15 senedir Pompa kullandigimdan sanki karnimin derisinde degisim oldu Insulin etki etmiyor… yada Insulinimi degismeliyim…bilemiyorum artik…Bugün ikinci sensor takilacakti ne yazikki Medtronic görevlisi hasta oldugundan takilamadi…
  Tugrul bey sizi ve korkularinizi cok iyi anliyorum. birde su an 71 kiloyum… 165 boyum….
  sevgiler

 9. Ben her zaman en güzel yemeğin evde pişen olduğunu savunurum, temizlik güven malzeme içeriği açısından sıkıntı yaratmaz, gönül rahatlığıyla yenir, bildiğim şey güvenle yerim, bu arada Esra hanım o kadar güzel anlatmış ki sandviçi canım çekmedi değil 🙂
  Bizim diyabet masamız karışıktır, anne ya da anneanne sağlıklı şeyler hazırlamaya çalışır Mustafa hangisini isterse onları yer, börek hamurişi pek olmaz, çorba anayemek ve bulgur ya da kepekli makarna benzeri şeyler olur, ayran vazgeçilmezimizdir, annede kemik suyu saplantısı vardır,( şiddetle tavsiye ederim çorbalarınızı kemik suyu ile yapın çok çok ucuza marketten tedarik ediliyor kuzu kemiği kilosu 5 tl filan ayrıca koku da pek olmuyor) döke saça yer Mustafa ne kadar isterse, mızmızlanırsa ve yemezse muz gibi şeyleri öğünde veriyorum, ben resim koymayı bilmiyorum öğrenince koyarım, elimden geldiğince tasvir etmeye çalıştım, herkese sevgiler…

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: