Esra’nın Gribal Halleri

Tip-1'imEsra'nın Gribal Halleri

Sick-in-bedGaliba grip oluyorum.

Sabah kalktığımda her yerim ağrıyordu. Omuzlarım, kulunçlarım.

Dün CGMS taktık. Medtronic’in iPro’sunu. Ara ara taktırıyorum demiştim hatırlarsanız. Genel durum nasıl gidiyor, bazal ayarlarının durumu nedir gibi detayları kontrol edebilmek için.

Ama nedendir bilinmez ya da hep mi denk gelir blmiyorum, CGMS takıldıktan sonraki günler kan şekerim hep yüksek gidiyor. Ki sabah kalktığımda 214 mg/dL idi kan şekerim. Saat 08:00’da ölçtüm. Şirkete geldiğimde ise saat 09:00 idi. Bu sefer ise kan şekerim 244 mg/dL idi. 1 saatte oluşan değişiklik böyle oluyor işte.

Muhtemelen grip olacağım ve bu kan şekeri yüksekliğinin de sebebi bu olabilir.

Bana kızacaksınız ama ben oldum olası ilaçları pek sevmem. Tek ilaç alışkanlığım insülin, ChromeMate ve Haşimato troidi için kullandığım Euthyrox’um. Diğer kullandığım Devit, Qlairista ve Thioactacid ilaçlarını istemeyerek kullansam da alışkanlık haline gelmedi. Grip olduğumda ya da herhangi bir geçici hastalığım olduğunda dayanmaya çalışıyorum. İlaç kullanınca daha zor geçtiğini düşünüyorum hastalığımın. Kendimdeki gözlemlerim de bu şekilde.

Peki bu sabahki kan şekeri yüksekliğini görünce ne yaptım? Hemen bazal ayarlarımı değiştirdim. Geceden sabaha olan kadar kısmı. Ancak dün akşam üstünden bu yana da yüksek gidiyordu kan şekerim. Bir de akşam üstünden geceye olan kısımda da bazallar değişti. Bu değişiklikleri yapınca 2 gün gözlemliyorum kan şekeri değerimi. Eğer halen düzelme yoksa tekrar bazallarımla oynuyorum. Yani yükseltiyorum. Ama yemekten ortalama 2 saat sonra ortaya çıkan bir yükseklik ise bu durumda KH/İnsülin Oranımı değiştiriyorum. Şimdilik önceliğim bazallarla oynamak.

Bir de bu dönemde bitki çayları ya da nane-limon gibi şeyler de içmiyorum. Bakalım nasıl geçecek bu grip onu da bilemiyorum 🙂

Diyeceksiniz ki neden grip aşısı olmuyorsun? Ona da karşıyım. Grip aşısı olan herkesin anında şiddetli bir grip geçirmesi ve devletler eliyle bu tarz aşıları insanlara zorunlu hale getirmeleri bu işin altında başka şeyler var dedittiriyor bana.

Bakalım nasıl bir gün geçireceğim? (Görsel kaynak: thelcn.com)

7 YORUMLAR

 1. Ablacım insallah en hafif şekilde atlatırsın grıbı ben daha kış doğru düzgün gelmeden iki kez grip oldum dün aşı yaptırdım artık 3. gribime dun başlangıç yaptım yanı:))))))

 2. Yağız’ da iki gün öncesi aşı oldu.Bugün ateşli kalktı ve sürekli hapşırıyor,iğnelerin fayda sağladığına inanmıyorum bende.

 3. Öncelikle geçmiş olsun esra hanım.Yine kış geldi çattı.Kış mevsimini çok severdim 3 sene öncesine kadar.Şimdi esram hasta olacak diye istemiyorum.Çok korkuyorum hastalanacak diye.Biliyorsunuzki grip,enfeksiyon şekeri çok yükseltiyor.Malum okulda da bir kişi hasta oldumu herkese bulaşıyor.Gelelim grip aşısına.Kızıma bu grip aşısından bahsettim.Tepkisi aynen şöyle oldu:Yaa git allah aşkına ben zaten iğneden bıkmışım ne giderim nede yapırırım..Evde ,çantasında ilaçlarımız hazır tetikte bekliyorar.Umarım içme gereği duymayız:)

 4. Geçmiş olsun Esra hanım.Furkan da kaç gündür grip ve karın ağrısı çekiyor.Tabi bunu yüksek şekerler takip ediyor.Çok can sıkıcı bir durum.Helede şekeri düzene sokamamak hepimizin morelini bozuyor.Bu gecede sabahladık ateş karın ağrısı hiç bir şey yiyemediği halde 400 şeker. Araya girmek zorunda kaldım.Bugün düne göre biraz daha iyi.Umarım sizde bir an önce iyileşirsiniz.

  SEVGİLER…

 5. Ben de oldum olası ilaçlara mesafeliyim, o yüzden.Bugüne kadar gördüğüm en ciddi tedavi yöntemini Dişçi değil, Diş Hekimi Dişçi denmesine çok kızıyorlar 🙂 o uygulamıştı.

  Ne çektin be Esra Hanım’cım, 🙂 ne çektin 🙂
  Bir yandan Blog, bir yandan iş, bir yandan organizasyon çalışmaları dedin dedin, vücut yorgun düştü tabi.Onca insana dert anlat, yok olmadı bi daha anlat.
  İnşallah grip değilsinizdir.Sonbahar’ı görmeden Kış geldi, sıkı giyinmek gerek bi de sizin gibi yağ tabakası oranı düşük insanların daha sıkı giyinmesi gerek.
  Şişman birisi size üşüyorum dediğinde kesinlikle inanmayın,
  yağ oranları çok yüksek, üşümeleri için kar yağması gerekir. 😀

 6. Merhaba Ben de aşı olmayı düşünüyordum gribe yakalandım inşallah hafif atlatır geçiririm. Sabah kalktığımda şekerim 300’dü annem novorapid dozlarını yükselti. Ne Çektik Be Arkadaşlar Nedecez Çekeçez. 😀 Hepinize Sevgiler İYİ AKŞAMLAR.

 7. Geçmiş olsun Esra Hanım,
  Ben de aslında ilaç tüketimine mesafeli olanlardanım, zira kullandığımız pek çok ilaç özellikle karaciğer ve böbrekte artık ürün bırakıyorlar ki bu da ileriki yaşlarda çeşitli sağlık sorunlarına yakalanma riskini arttırıyor. O yüzden ağrı kesici dahi olsa ilaçlara hep imdat çekici misali yaklaşıyorum 🙂

  Ben kolay kolay hasta olmam ama oldum mu da gribal hallerimin üstüne bir de tribal hallerim oluyor ki evlerden ırak 🙂 İnşallah ayakta, çarçabuk atlatırsınız, Ezgi Hanım’ın tavuk suyuna çorbası iyi gelebilir. Tabi dinlenmek de şart 🙂

  Sevgiler..

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: